Licensed to USATF - Ohio - Association License
                                       HY-TEK's Meet Manager 6/15/2014 02:02 PM
                2014 Lyman England Memorial Classic - 6/14/2014                
                           Youth Developmental Meet                            
                            Chillicothe High School                            
                                    Results                                    
 
100 Meter Dash 8 & Under Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 McKinstry, Mia               Unattached                        19.20   10   
  2 Jones, Jacey                 Unattached                        25.60    8   
  3 Beverly, Kayona              Excel Track Club                  25.90    6   
 
200 Meter Dash 8 & Under Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McKinstry, Mia               Unattached                        40.10   10   
  2 Jones, Jacey                 Unattached                        54.90    8   
 
400 Meter Dash 8 & Under Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McKinstry, Mia               Unattached                      1:44.00   10   
  2 Marine, Leah                 Excel Track Club                2:03.00    8   
 
Long Jump 8 & Under Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marine, Leah                 Excel Track Club                  1.86m   10   
  2 Beverly, Kayona              Excel Track Club                  1.33m    8   
 
Javelin Throw 8 & Under Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marine, Leah                 Excel Track Club                  6.04m   10   
 
100 Meter Dash 9-10 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Huffman, Sophie              Excel Track Club                  16.50   10   
  2 Mohan, Addison               Unattached                        16.90    8   
  3 Woodward, Nevaeh             Unattached                        17.40    6   
  4 Pearson, Kiara               Excel Track Club                  18.40    5   
  5 Long, Hayley                 Excel Track Club                  20.70    4   
 
200 Meter Dash 9-10 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mohan, Addison               Unattached                        36.60   10   
  2 Dewitt, Naudia               Excel Track Club                  36.90    8   
  3 Pearson, Kiara               Excel Track Club                  40.50    6   
 
400 Meter Dash 9-10 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Huffman, Sophie              Excel Track Club                1:26.30   10   
  2 Pearson, Kiara               Excel Track Club                1:48.30    8   
 
High Jump 9-10 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Karshner, Annie              Unattached             1.04m      1.08m   10   
  2 Woodward, Nevaeh             Unattached                        0.84m    8   
  3 Dewitt, Naudia               Excel Track Club                  0.74m    6   
 
Long Jump 9-10 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Huffman, Sophie              Excel Track Club                  3.21m   10   
  2 Mohan, Addison               Unattached                        2.67m    8   
  3 Dewitt, Naudia               Excel Track Club       2.59m      2.60m    6   
  4 Pearson, Kiara               Excel Track Club                  2.51m    5   
  5 Woodward, Nevaeh             Unattached                        1.96m    4   
  6 McNamee, Marissa             Unattached                        1.94m    3   
  7 Long, Hayley                 Excel Track Club                  1.64m    2   
 
Shot Put 9-10 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Karshner, Annie              Unattached             7.32m      7.85m   10   
  2 Detillion, Kendra            Unattached             2.87m      5.21m    8   
  3 Long, Hayley                 Excel Track Club                  3.56m    6   
 
Discus Throw 9-10 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Detillion, Kendra            Unattached                        7.25m   10   
 
Javelin Throw 9-10 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Detillion, Kendra            Unattached            30.00m     10.48m   10   
  2 McNamee, Marissa             Unattached                        4.60m    8   
 
100 Meter Dash 11-12 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hurles, Emma                 Unattached                        16.60   10   
  2 Jones, Alisha                Unattached                        17.20    8   
  3 Detty, Megan                 Unattached                        18.20    6   
 
80 Meter Hurdles (30") 12m th 11-12 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jones, Alisha                Unattached                        21.80   10   
 
High Jump 11-12 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Detty, Megan                 Unattached                        0.90m   10   
 
Long Jump 11-12 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hurles, Emma                 Unattached                        2.98m   10   
  2 Jones, Alisha                Unattached                        2.74m    8   
  3 Detty, Megan                 Unattached                        2.47m    6   
 
100 Meter Dash 13-14 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Patterson, Hannah            Excel Track Club                  14.40   10   
 
400 Meter Dash 13-14 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mohan, Abbey                 Unattached                      1:08.50   10   
 
800 Meter Run 13-14 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mohan, Abbey                 Unattached                      2:49.70   10   
  2 Waldrop, Camryn              Excel Track Club                3:27.80    8   
 
1500 Meter Run 13-14 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Waldrop, Camryn              Excel Track Club                6:50.00   10   
 
100 Meter Hurdles (30") 13m th 13-14 Division Girls
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Haithcock, Raven             Excel Track Club       18.76      18.90   1  10   
  2 Patterson, Hannah            Excel Track Club                  19.10   3   8   
 
4x100 Meter Relay 13-14 Division Girls
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Excel Track Club  'A'                                          57.50   10   
 
High Jump 13-14 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mohan, Abbey                 Unattached                        1.32m   10   
  2 Haithcock, Raven             Excel Track Club       1.22m      1.20m    8   
 
Pole Vault 13-14 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mason, Jaelyn                Excel Track Club       2.59m      2.29m   10   
 
Shot Put 13-14 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mohan, Autumn                Unattached                       10.12m   10   
 
Discus Throw 13-14 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mohan, Autumn                Unattached                       22.82m   10   
  2 Karshner, Madalynn           Unattached            16.76m     19.77m    8   
 
1500 Meter Run 15-16 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Woodrow, Kylie               Excel Track Club                5:55.70   10   
 
High Jump 15-16 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Davis, Savannah              Excel Track Club       1.22m      1.35m   10   
 
Pole Vault 15-16 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Woodrow, Kylie               Excel Track Club       2.13m      1.98m   10   
 
100 Meter Dash 17-18 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cousins, Tanea               Unattached             12.65      12.90   10   
 
800 Meter Run 17-18 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ball, Rachel                 Unattached                      2:42.00   10   
 
1500 Meter Run 17-18 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kempton, Brianna             Unattached                      5:58.00   10   
 
Pole Vault 17-18 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Corzine, Claire              Unattached                        2.75m   10   
 
Long Jump 17-18 Division Girls
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Cousins, Tanea               Unattached             5.39m      5.09m   10   
 
100 Meter Dash 8 & Under Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marine, Quinton              Excel Track Club                  19.90   10   
  2 Kitchen, Kellen              Unattached                        27.50    8   
 
400 Meter Dash 8 & Under Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marine, Quinton              Excel Track Club                1:56.80   10   
 
Long Jump 8 & Under Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Marine, Quinton              Excel Track Club                  2.32m   10   
 
Shot Put 8 & Under Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Karshner, Rhett              Unattached                        2.83m   10   
  2 Kitchen, Kellen              Unattached                        2.79m    8   
 
100 Meter Dash 9-10 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Upthegrove, Nathan           Excel Track Club                  18.50   10   
 
200 Meter Dash 9-10 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Upthegrove, Nathan           Excel Track Club                  40.70   10   
 
400 Meter Dash 9-10 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Upthegrove, Nathan           Excel Track Club                1:44.00   10   
 
1500 Meter Run 9-10 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Long, Hunter                 Excel Track Club                8:16.60   10   
 
Long Jump 9-10 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Long, Hunter                 Excel Track Club                  2.68m   10   
 
100 Meter Dash 11-12 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Huffman, Carter              Excel Track Club                  14.70   10   
  2 Noel, Thomas                 Excel Track Club                  15.50    8   
 
200 Meter Dash 11-12 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Huffman, Carter              Excel Track Club                  32.90   10   
 
400 Meter Dash 11-12 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Noel, Thomas                 Excel Track Club                1:21.70   10   
  2 Goings, JT                   Excel Track Club                1:25.00    8   
 
Long Jump 11-12 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Huffman, Carter              Excel Track Club                  4.05m   10   
  2 Noel, Thomas                 Excel Track Club                  3.50m    8   
  3 Goings, JT                   Excel Track Club                  3.01m    6   
 
Shot Put 11-12 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Karshner, Haden              Unattached             9.14m      9.90m   10   
  2 Willis, Sean                 Excel Track Club                  5.82m    8   
  3 Conlon, Kieran               Unattached             6.10m      5.54m    6   
  4 Debruin, Grant               Excel Track Club                  5.19m    5   
 
Discus Throw 11-12 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Karshner, Haden              Unattached            24.38m     28.91m   10   
  2 Willis, Sean                 Excel Track Club                 14.56m    8   
  3 Debruin, Grant               Excel Track Club                 11.13m    6   
  4 Conlon, Kieran               Unattached            13.26m     11.08m    5   
 
Javelin Throw 11-12 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Conlon, Kieran               Unattached            18.28m     12.13m   10   
  2 Willis, Sean                 Excel Track Club                  9.40m    8   
  3 Debruin, Grant               Excel Track Club                  8.97m    6   
 
100 Meter Dash 13-14 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Games, Etheridge             Unattached                        12.50   10   
 
200 Meter Dash 13-14 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Games, Etheridge             Unattached                        27.30   10   
  2 Detty, Matthew               Unattached             26.20      28.40    8   
 
Long Jump 13-14 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Games, Etheridge             Unattached                        4.32m   10   
  2 Willis, Samuel               Excel Track Club                  2.25m    8   
  3 Collins, Branson             Excel Track Club                  2.10m    6   
 
Shot Put 13-14 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Collins, Branson             Excel Track Club                  7.37m   10   
  2 Willis, Samuel               Excel Track Club                  6.88m    8   
  3 Hicks, Jared                 Unattached                        3.48m    6   
 
Discus Throw 13-14 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Collins, Branson             Excel Track Club                 23.43m   10   
  2 Willis, Samuel               Excel Track Club                 16.35m    8   
 -- Hicks, Jared                 Unattached                         FOUL  
 
100 Meter Dash 15-16 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Goings, Scott                Excel Track Club                  12.00   10   
  2 Mitchell, Michael            Excel Track Club                  12.30    8   
  3 Richardson, Luke             Excel Track Club                  12.40    6   
  4 Liddle, Logan                Excel Track Club                  13.40    5   
 
200 Meter Dash 15-16 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Trawick, Timothy             Unattached                        26.60   10   
 
400 Meter Dash 15-16 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mitchell, Michael            Excel Track Club                1:01.60   10   
  2 Goings, Scott                Excel Track Club                1:02.90    8   
 
110 Meter Hurdles (39") 15-16 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Trawick, Timothy             Unattached             18.64      18.40   10   
  2 Goings, Scott                Excel Track Club                  18.90    8   
  3 Goolsby, Austin              Excel Track Club                 J18.90    6   
 
4x100 Meter Relay 15-16 Division Boys
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Excel Track Club  'A'                                          51.00   10   
     1) Liddle, Logan                   2)                                
 
High Jump 15-16 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Trawick, Timothy             Unattached             1.93m      1.91m   10   
  2 Mitchell, Michael            Excel Track Club                  1.53m    8   
 
Pole Vault 15-16 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Goolsby, Austin              Excel Track Club       3.05m      3.05m   10   
 
Long Jump 15-16 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Richardson, Luke             Excel Track Club                  5.39m   10   
  2 Goolsby, Austin              Excel Track Club       5.49m      5.05m    8   
  3 Trawick, Timothy             Unattached                        4.68m    6   
  4 Liddle, Logan                Excel Track Club                  3.90m    5   
 
100 Meter Dash (39") 17-18 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hollar, Alex                 Unattached             11.40      11.70   10   
  2 Willis, Steven               Excel Track Club       12.50      12.90    8   
 
200 Meter Dash 17-18 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hollar, Alex                 Unattached             24.00      24.30   10   
  2 Willis, Steven               Excel Track Club                  27.90    8   
 
400 Meter Dash 17-18 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Conlon, Mackenzie            Unattached             52.50      55.70   10   
  2 Debruin, Dallas              Excel Track Club                  59.30    8   
 
800 Meter Run 17-18 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Conlon, Mackenzie            Unattached           2:07.00    2:10.10   10   
  2 Debruin, Dallas              Excel Track Club                2:11.50    8   
 
110 Meter Hurdles [39"] 17-18 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Conlon, Mackenzie            Unattached             15.85      16.80   10   
 
High Jump 17-18 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hollar, Alex                 Unattached             1.83m      1.47m   10   
 
Pole Vault 17-18 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- Debruin, Dallas              Excel Track Club                     NH  
 
Long Jump 17-18 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Conlon, Mackenzie            Unattached             5.03m      4.54m   10   
 
Shot Put 17-18 Division Boys
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Daniels, Noah                Unattached            15.45m     15.00m   10   
  2 Willis, Steven               Excel Track Club                  8.57m    8