Licensed to FinishTiming - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 8/4/2014 12:19 PM
    2014 USATF National Masters T& F Championship - 7/17/2014 to 7/20/2014     
                               * = guest athlete                               
                               Winston Salem, NC                               
                                    Results                                    
 
Event 1  W30 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1015 Taylor, Latiffia   W31 Greensboro, NC         12.60      12.62  -0.4   8   
  2   392 Grant, Easter      W31 Toney, AL              12.98      12.92  -0.4   6   
  3   462 Henighan, Lashawn  W33 Kernersville, NC                  13.32  -0.4   4   
 
Event 2  W35 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 11.07                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    76 Bernert, Brandi    W35 Denver, CO             12.41      12.46   0.3   8   
  2   472 Hobbs, Josette     W38 Flossmoor, IL          13.10      12.93   0.3   6    12.925
  3   413 Guest, Rachel      W39 Surprise, AZ           13.09      12.93   0.3   4    12.928
  4   892 Ruiz, Alyassia     W37 Round Rock, TX                    13.49   0.3   3   
  5  1035 Touya, Kimberly    W37 Patchogue, NY          13.54      13.59   0.3   2   
  6   743 Needham, Rachel    W39 Valley Village, CA                15.28   0.3   1   
 
Event 3  W40 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 12.31                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    82 Birade, Dena       W42 Bellingham, WA         12.50      12.57   0.4   8   
  2   243 Cypress, Jill      W42 Lancaster, PA                     13.20   0.4   6   
  3   525 Johnson, MaryLou   W40 Oak Hills, CA          13.10      14.18   0.4   4   
 --    79 xBethel, Raquel    W43 Lauderhill, FL         13.52      13.83   0.4 
 --   302 xEdwards, Deaneth  W42 Bronx, NY              13.60      14.04   0.4 
 
Event 4  W45 100 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 12.10                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   935 Shepherd, Renee    W49 Merchantville, NJ      12.41      12.76Q  0.1  1 
  2   666 Mcgowan, Emmanuell W46 Hanover Park, IL       13.01      12.93Q  0.2  2 
  3   193 Clark, Beth        W48 Tiverton, RI           13.60      13.56Q  0.1  1 
  4   907 Sauer, Angela      W47 Pleasant View, TN      13.10      13.66Q  0.2  2 
  5   985 Steele-smith, Carr W45 Jonesboro, GA          14.03      13.61q  0.1  1 
  6    32 xAwidi, Lillian    W46 Larchmont, NY          14.04      13.75q  0.1  1 
  7   571 Konrad, Evelyn     W47 New York, NY           14.01      13.77q  0.2  2 
  8  1066 Walker, Melanie    W45 Lawndale, NC           13.65      14.10q  0.1  1 
  9  1097 West, Nedenia      W45 Piscataway, NJ         13.70      14.22   0.2  2 
 10   854 Richardson, Regina W49 Clayton, NC                       14.70   0.1  1 
 11   744 Neely-shelmire, Li W49 Dickinson, TX          16.35      15.60   0.2  2 
 12  1073 Walters, Nina      W47 S. Hamilton, MA                   18.41   0.1  1 
 13   172 Carty, Linda       W48 Bellaire, TX           15.60      22.08   0.2  2 
 
Event 4  W45 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 12.10                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   935 Shepherd, Renee    W49 Merchantville, NJ      12.76      12.74  -0.1   8   
  2   666 Mcgowan, Emmanuell W46 Hanover Park, IL       12.93      12.94  -0.1   6   
  3   985 Steele-smith, Carr W45 Jonesboro, GA          13.61      13.33  -0.1   4   
  4   193 Clark, Beth        W48 Tiverton, RI           13.56      13.38  -0.1   3   
  5   907 Sauer, Angela      W47 Pleasant View, TN      13.66      13.72  -0.1   2   
  6   571 Konrad, Evelyn     W47 New York, NY           13.77      13.90  -0.1   1   
  7  1066 Walker, Melanie    W45 Lawndale, NC           14.10      13.94  -0.1 
 --    32 xAwidi, Lillian    W46 Larchmont, NY          13.75      13.71  -0.1 
 
Event 5  W50 100 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
       USATF: # 12.50                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   742 Nedd-Johnson, La S W51 Dallas, TX             14.20      13.66Q  0.9  1 
  2  1038 Triolo, Sandy      W52 Baltimore, MD          13.67      13.82Q -0.9  2 
  3   647 McCarthy, Sue      W51 South Portland, ME     13.52      14.60Q  0.5  3 
  4   786 Palmer, Liz        W53 Waltham, MA            13.76      14.00Q  0.9  1 
  5   867 Robinson, Wanda    W52 Alexandria, VA                    14.47Q -0.9  2 
  6   955 Sluys, Daphne      W53 Bellingham, WA                    14.88Q  0.5  3 
  7  1050 Turkdamar, Barbara W50 Matthews, NC                      14.66q  0.9  1 
  8   836 Rath, Terri        W50 Ashburn, VA            14.36      14.72q -0.9  2 
  9   372 Gibson, Dr Koura   W50 Washington, DC         14.50      15.03   0.5  3 
 10   548 Keller, Grace      W53 Swarthmore, PA         15.20      15.44  -0.9  2 
 11   680 Meeden, Lisa       W51 Wallingford, PA        15.20      15.50   0.9  1 
 12   654 McCoy, Belinda     W54 Cleveland, OH          14.54      15.90   0.5  3 
 13   733 Murphy, Nuala      W54 Santa Fe, NM           15.90      16.46   0.9  1 
 14  1085 Webster, Julie     W50 Lancaster, SC                     16.56  -0.9  2 
 15   815 Popovitch, Catheri W52 West Chester, PA       16.00      17.94  -0.9  2 
 16   859 Rieger, Karen      W50 Indianapolis, IN       17.00      18.75   0.5  3 
 17  1016 Terry, Rhonda      W52 Southfield, MI                    19.21   0.9  1 
 
Event 5  W50 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 12.50                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   742 Nedd-Johnson, La S W51 Dallas, TX             13.66      13.73  -0.2   8   
  2  1038 Triolo, Sandy      W52 Baltimore, MD          13.82      13.92  -0.2   6   
  3   647 McCarthy, Sue      W51 South Portland, ME     14.60      13.97  -0.2   4   
  4   786 Palmer, Liz        W53 Waltham, MA            14.00      14.16  -0.2   3   
  5   867 Robinson, Wanda    W52 Alexandria, VA         14.47      14.63  -0.2   2   
  6  1050 Turkdamar, Barbara W50 Matthews, NC           14.66      14.75  -0.2   1   
  7   836 Rath, Terri        W50 Ashburn, VA            14.72      14.80  -0.2 
  8   955 Sluys, Daphne      W53 Bellingham, WA         14.88      14.99  -0.2 
 
Event 6  W55 100 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 13.30                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1     8 xAlexis, Wendy     W59 Ottawa, Can            13.75      13.86Q  0.8  1 
  2   947 Simers, Becky      W56 Apex, NC               15.00      15.36Q  0.2  2 
  3   922 Scotti, Amanda     W56 Folsom, CA                        14.48Q  0.8  1 
  4   345 Fox, Vicki         W55 Huntington, NY         16.06      15.40Q  0.2  2 
  5   640 Maxwell, Karen     W55 Salem, OR              15.55      15.33q  0.8  1 
  6    66 Bellaire, Cheryl   W55 Wayne, PA              15.01      15.49q  0.2  2 
  7   407 Griffin, Jean      W58 Media, PA              16.00      15.91q  0.2  2 
  8   616 Loyd, Susan        W56 Edina, MN              15.17      15.94q  0.8  1 
  9   194 Clark, Clovis      W58 Ellenwood, GA                     17.73   0.8  1 
 
Event 6  W55 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 13.30                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   922 Scotti, Amanda     W56 Folsom, CA             14.48      14.73  -0.7   8   
  2   947 Simers, Becky      W56 Apex, NC               15.36      15.27  -0.7   6   
  3   640 Maxwell, Karen     W55 Salem, OR              15.33      15.33  -0.7   4   
  4    66 Bellaire, Cheryl   W55 Wayne, PA              15.49      15.39  -0.7   3   
  5   345 Fox, Vicki         W55 Huntington, NY         15.40      15.47  -0.7   2   
  6   616 Loyd, Susan        W56 Edina, MN              15.94      15.87  -0.7   1   
  7   407 Griffin, Jean      W58 Media, PA              15.91      15.88  -0.7 
 --     8 xAlexis, Wendy     W59 Ottawa, Can            13.86      14.09  -0.7 
 
Event 7  W60 100 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 13.91                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   262 xDel Grande, Karla W61 Scarborough, Can       13.88    # 13.63Q  0.5  1 
  2    46 Barnes, Jane       W62 Raleigh, NC            14.31      14.56Q  1.6  2 
  3  1129 Woodward, Loretta  W60 Austell, GA                       14.69Q  0.5  1 
  4  1077 Warren, Sharon     W63 New York, NY                      14.71Q  1.6  2 
  5   615 Lowther, Jocelyn   W60 Cocoa Beach, FL        14.98      14.74q  1.6  2 
  6   108 Boston, Helen      W63 High Point, NC                    15.21q  0.5  1 
  7   270 Dickson-Taylor, Pa W61 West Orange, NJ        15.00      15.40q  0.5  1 
  8   211 Cohn, Linda        W61 Northridge, CA         15.75      15.43q  0.5  1 
  9   115 Bowman, Jeanne     W61 Santa Ana, CA          15.94      15.50   1.6  2 
 
Event 7  W60 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 13.91                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   108 Boston, Helen      W63 High Point, NC         15.21      14.76  -0.1   8   
  2  1129 Woodward, Loretta  W60 Austell, GA            14.69      14.77  -0.1   6   
  3    46 Barnes, Jane       W62 Raleigh, NC            14.56      14.81  -0.1   4   
  4  1077 Warren, Sharon     W63 New York, NY           14.71      14.90  -0.1   3   
  5   615 Lowther, Jocelyn   W60 Cocoa Beach, FL        14.74      15.04  -0.1   2   
  6   270 Dickson-Taylor, Pa W61 West Orange, NJ        15.40      15.69  -0.1   1   
  7   211 Cohn, Linda        W61 Northridge, CA         15.43      15.78  -0.1 
 --   262 xDel Grande, Karla W61 Scarborough, Can       13.63      13.76  -0.1 
 
Event 8  W65 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 14.10                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   638 Matthews, Brenda   W65 Anaheim, CA            14.53      15.56  -0.2   8   
  2   630 Marcelais, Cynthia W65 Fort Mill, SC                     17.42  -0.2   6   
  3   653 McCormick, Carolyn W67 Austin, TX             19.04      18.31  -0.2   4   
  4   849 Rhodes, Carol      W65 Decatur, GA                       19.35  -0.2   3   
  5  1040 Trotto, Mary       W67 Kihei, HI              20.10      20.95  -0.2   2   
 --  1039 xTrott, Rhona      W65 Hamilton, ON                      16.74  -0.2 
 
Event 9  W70 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 14.76                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    72 Bergen, Kathy      W74 La Canada, CA          15.23      15.82  -0.6   8   
  2   411 Guardino, Louise   W73 Cary, NC               18.56      17.91  -0.6   6   
  3   864 Robinson, Mary     W72 Gahanna, OH                       18.39  -0.6   4   
  4   170 Carter, Ann        W72 Aiken, SC                         20.04  -0.6   3   
  5   830 Radle, Catherine   W70 Atlanta, GA                       21.12  -0.6   2   
  6   753 Newsom, Wanda      W74 Taylor, TX             38.68      46.18  -0.6   1   
 
Event 10  W75 100 Meter Dash
=====================================================================================
    75 USATF: # 16.09                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   250 Daprano, Jeanne    W77 Fayetteville, GA                  19.93   0.5   8   
  2   191 Chou, Fei-Mei      W79 Sunnyvale, CA          22.00      21.15   0.5   6   
 --   208 Coffee, Marion     W76 Austin, TX             20.77        DNF   0.5 
 
Event 10  W80 100 Meter Dash
=====================================================================================
    80 USATF: # 18.76                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   765 Obera, Irene       W80 Fremont, CA            16.91      16.81#  0.5   8   
  2   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT                     20.26   0.5   6   
  3   975 Sowerby, Dot       W81 Greensboro, NC         32.00      27.93   0.5   4   
 
Event 21  W30 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    12 Allen, Ahndraea    W33 Orlando, FL            25.13      25.88   1.2   8   
  2  1015 Taylor, Latiffia   W31 Greensboro, NC         26.50      26.33   1.2   6   
  3   392 Grant, Easter      W31 Toney, AL              26.60      27.85   1.2   4   
 
Event 22  W35 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 22.47                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   413 Guest, Rachel      W39 Surprise, AZ           26.42      26.67  -1.1   8   
  2   472 Hobbs, Josette     W38 Flossmoor, IL          27.20      26.77  -1.1   6   
  3   303 Edwards, Lisa      W36 Bronx, NY              26.82      27.02  -1.1   4   
  4  1035 Touya, Kimberly    W37 Patchogue, NY          28.09      27.54  -1.1   3   
  5  1068 Walles, Maurelhena W39 Jersey City, NJ        26.30      27.59  -1.1   2   
  6   361 Gates, Rashida     W36 Flossmoor, IL          27.20      27.85  -1.1   1   
  7   892 Ruiz, Alyassia     W37 Round Rock, TX                    27.94  -1.1 
  8   840 Readinger, Danelle W38 Terre Haute, IN        28.86      28.41  -1.1 
 
Event 23  W40 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 24.84                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    82 Birade, Dena       W42 Bellingham, WA         25.60      26.14  -0.2   8   
  2   735 Murphy, Toccata    W44 Alexis, NC             26.42      26.46  -0.2   6   
  3   264 Dendy, Latrica     W41 Bronx, NY              26.50      26.51  -0.2   4   
  4   525 Johnson, MaryLou   W40 Oak Hills, CA          26.92      29.11  -0.2   3   
 --    79 xBethel, Raquel    W43 Lauderhill, FL         28.31      28.67  -0.2 
 --   302 xEdwards, Deaneth  W42 Bronx, NY              28.00      29.45  -0.2 
 
Event 24  W45 200 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 25.28                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   935 Shepherd, Renee    W49 Merchantville, NJ      25.52      26.37Q -1.5  2 
  2   666 Mcgowan, Emmanuell W46 Hanover Park, IL       27.43      26.83Q -1.4  1 
  3   985 Steele-smith, Carr W45 Jonesboro, GA          28.76      28.01Q -1.5  2 
  4   193 Clark, Beth        W48 Tiverton, RI           28.30      28.03Q -1.4  1 
  5   571 Konrad, Evelyn     W47 New York, NY           28.94      28.56q -1.4  1 
  6    32 xAwidi, Lillian    W46 Larchmont, NY          28.71      28.56q -1.5  2 
  7  1066 Walker, Melanie    W45 Lawndale, NC           28.28      28.99q -1.5  2 
  8   907 Sauer, Angela      W47 Pleasant View, TN      30.00      29.13q -1.4  1 
  9   886 Roux, Maryline     W47 Davidson, NC           28.26      29.43  -1.5  2 
 10   814 Pomeroy, Diane     W48 Essex, MA              28.60      29.89  -1.4  1 
 11   612 Long, Hayley       W46 Oxford, AL                        34.27  -1.5  2 
 
Event 24  W45 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 25.28                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   935 Shepherd, Renee    W49 Merchantville, NJ      26.37      25.98  -0.6   8   
  2   666 Mcgowan, Emmanuell W46 Hanover Park, IL       26.83      26.51  -0.6   6   
  3   985 Steele-smith, Carr W45 Jonesboro, GA          28.01      27.34  -0.6   4   
  4   193 Clark, Beth        W48 Tiverton, RI           28.03      27.65  -0.6   3   
  5   907 Sauer, Angela      W47 Pleasant View, TN      29.13      28.57  -0.6   2   
  6  1066 Walker, Melanie    W45 Lawndale, NC           28.99      28.83  -0.6   1    28.826
  7   571 Konrad, Evelyn     W47 New York, NY           28.56      28.83  -0.6  28.830
 --    32 xAwidi, Lillian    W46 Larchmont, NY          28.56      28.60  -0.6 
 
Event 25  W50 200 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 25.72                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1038 Triolo, Sandy      W52 Baltimore, MD          29.29      28.81Q -0.2  1 
  2   647 McCarthy, Sue      W51 South Portland, ME     28.58      30.10Q  0.7  2 
  3   742 Nedd-Johnson, La S W51 Dallas, TX             32.22      29.31Q -0.2  1 
  4   836 Rath, Terri        W50 Ashburn, VA            29.69      30.90Q  0.7  2 
  5  1050 Turkdamar, Barbara W50 Matthews, NC                      30.36q -0.2  1 
  6   761 Nowakowski, Amanda W50 Woodland Hills, CA     31.00      30.72q -0.2  1 
  7  1116 Williams, Shemayne W51 Teaneck, NJ            29.20      30.82q -0.2  1 
  8   955 Sluys, Daphne      W53 Bellingham, WA                    32.00q -0.2  1 
  9   680 Meeden, Lisa       W51 Wallingford, PA        32.50      32.61   0.7  2 
 10   815 Popovitch, Catheri W52 West Chester, PA       35.00      37.29   0.7  2 
 
Event 25  W50 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 25.72                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   742 Nedd-Johnson, La S W51 Dallas, TX             29.31      28.54  -0.1   8   
  2   647 McCarthy, Sue      W51 South Portland, ME     30.10      28.74  -0.1   6   
  3  1038 Triolo, Sandy      W52 Baltimore, MD          28.81      29.07  -0.1   4   
  4   761 Nowakowski, Amanda W50 Woodland Hills, CA     30.72      30.22  -0.1   3   
  5  1050 Turkdamar, Barbara W50 Matthews, NC           30.36      30.29  -0.1   2   
  6   836 Rath, Terri        W50 Ashburn, VA            30.90      31.02  -0.1   1   
  7   955 Sluys, Daphne      W53 Bellingham, WA         32.00      31.43  -0.1 
 
Event 26  W55 200 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 27.78                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1     8 xAlexis, Wendy     W59 Ottawa, Can            28.46      29.58Q -1.0  2 
  2   947 Simers, Becky      W56 Apex, NC               31.20      32.16Q -0.6  1 
  3   257 De Witt, La Vonda  W55 Atlanta, GA                       30.00Q -1.0  2 
  4    66 Bellaire, Cheryl   W55 Wayne, PA              31.03      33.17Q -0.6  1 
  5   922 Scotti, Amanda     W56 Folsom, CA                        31.42q -1.0  2 
  6   345 Fox, Vicki         W55 Huntington, NY         32.37      31.70q -1.0  2 
  7   616 Loyd, Susan        W56 Edina, MN              31.85      33.30q -1.0  2 
  8   407 Griffin, Jean      W58 Media, PA              33.50      33.39q -0.6  1 
  9    14 Allen, Lois        W57 Boise, ID              36.53      36.26  -0.6  1 
 
Event 26  W55 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 27.78                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   257 De Witt, La Vonda  W55 Atlanta, GA            30.00      29.74  -1.8   8   
  2   922 Scotti, Amanda     W56 Folsom, CA             31.42      30.63  -1.8   6   
  3   345 Fox, Vicki         W55 Huntington, NY         31.70      31.47  -1.8   4   
  4    66 Bellaire, Cheryl   W55 Wayne, PA              33.17      32.53  -1.8   3   
  5   947 Simers, Becky      W56 Apex, NC               32.16      32.55  -1.8   2   
  6   407 Griffin, Jean      W58 Media, PA              33.39      33.19  -1.8   1   
  7   616 Loyd, Susan        W56 Edina, MN              33.30      33.67  -1.8 
 --     8 xAlexis, Wendy     W59 Ottawa, Can            29.58      29.57  -1.8 
 
Event 27  W60 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 28.54                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   615 Lowther, Jocelyn   W60 Cocoa Beach, FL        31.30      30.86  -0.4   8   
  2  1129 Woodward, Loretta  W60 Austell, GA                       31.08  -0.4   6   
  3  1077 Warren, Sharon     W63 New York, NY                      31.79  -0.4   4   
  4   270 Dickson-Taylor, Pa W61 West Orange, NJ        32.00      32.44  -0.4   3   
  5   115 Bowman, Jeanne     W61 Santa Ana, CA          33.79      33.21  -0.4   2   
  6    46 Barnes, Jane       W62 Raleigh, NC            32.05      34.15  -0.4   1   
 --   262 xDel Grande, Karla W61 Scarborough, Can       28.11      28.44  -0.4 
 
Event 28  W65 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 29.37                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   638 Matthews, Brenda   W65 Anaheim, CA                       34.46  -1.6   8   
  2     4 Aderhold, Susan    W66 Sautee Nacoochee, G               37.01  -1.6   6   
  3   653 McCormick, Carolyn W67 Austin, TX             40.57      39.99  -1.6   4   
  4   849 Rhodes, Carol      W65 Decatur, GA                       42.59  -1.6   3   
  5  1040 Trotto, Mary       W67 Kihei, HI              44.00      50.15  -1.6   2   
 
Event 29  W70 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 31.39                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    72 Bergen, Kathy      W74 La Canada, CA          33.74      36.60   0.4   8   
  2   411 Guardino, Louise   W73 Cary, NC               39.52      38.01   0.4   6   
  3   864 Robinson, Mary     W72 Gahanna, OH                       39.22   0.4   4   
  4   830 Radle, Catherine   W70 Atlanta, GA                       44.43   0.4   3   
  5   170 Carter, Ann        W72 Aiken, SC                         44.57   0.4   2   
  6   463 Hensley, Barbara   W70 Medway, OH             55.13      47.44   0.4   1   
  7   824 Primmer, Cathy     W71 Muncie, IN             43.00      48.26   0.4 
 
Event 30  W75 200 Meter Dash
=====================================================================================
    75 USATF: # 34.82                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   250 Daprano, Jeanne    W77 Fayetteville, GA                  40.03   0.3   8   
  2   191 Chou, Fei-Mei      W79 Sunnyvale, CA          48.00      47.16   0.3   6   
 
Event 30  W80 200 Meter Dash
=====================================================================================
    80 USATF: # 41.11                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   765 Obera, Irene       W80 Fremont, CA            35.69      36.80#  0.3   8   
  2   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT                     45.80   0.3   6   
 
Event 41  W30 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    65 Bell, Cheryl       W30 Summerfield, NC        59.90      58.93    8   
 
Event 41  W35 400 Meter Dash
================================================================================
    35 USATF: # 55.35                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1068 Walles, Maurelhena W39 Jersey City, NJ        59.60    1:00.05    8   
  2   840 Readinger, Danelle W38 Terre Haute, IN      1:04.20    1:01.83    6   
  3   361 Gates, Rashida     W36 Flossmoor, IL        1:03.00    1:02.99    4   
  4   303 Edwards, Lisa      W36 Bronx, NY            1:01.40    1:03.19    3   
  5   406 Gregory, Marilyn   W39 Flinton, PA                     1:09.73    2   
  6   709 Moore, Kim         W35 Wilmington, DE       1:23.56    1:21.59    1   
 
Event 43  W40 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 56.98                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   264 Dendy, Latrica     W41 Bronx, NY            1:01.01      59.52    8   
  2   351 Friend-Uhl, Sonja  W43 Brentwood, TN        1:02.75    1:01.18    6   
  3   735 Murphy, Toccata    W44 Alexis, NC           1:02.38    1:02.19    4   
  4   148 Burke, Jennifer    W42 Missoula, MT         1:02.00    1:03.23    3   
 
Event 44  W45 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 56.82                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   862 Roberts, Charmaine W47 Beltsville, MD         59.37    1:01.27    8   
  2    16 Allen-Nix, Shawn   W46 Lawrenceville, GA               1:04.07    6   
  3   571 Konrad, Evelyn     W47 New York, NY         1:04.80    1:04.26    4   
  4   814 Pomeroy, Diane     W48 Essex, MA            1:03.60    1:05.81    3   
  5   612 Long, Hayley       W46 Oxford, AL                      1:17.96    2   
 --   206 xCochrane-Brink, K W46 AL, AL               1:07.50        DNF  
 
Event 45  W50 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 1:01.38                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   742 Nedd-Johnson, La S W51 Dallas, TX                      1:06.15    8   
  2   647 McCarthy, Sue      W51 South Portland, ME   1:06.01    1:06.59    6   
  3   761 Nowakowski, Amanda W50 Woodland Hills, CA   1:07.26    1:06.63    4   
  4  1116 Williams, Shemayne W51 Teaneck, NJ          1:06.00    1:11.30    3   
  5   680 Meeden, Lisa       W51 Wallingford, PA      1:16.00    1:16.44    2   
  6  1014 Tanner, Robin      W53 Atlanta, GA                     1:19.89    1   
  7   815 Popovitch, Catheri W52 West Chester, PA     1:18.00    1:23.28  
  8  1016 Terry, Rhonda      W52 Southfield, MI       2:08.00    1:47.30  
 
Event 46  W55 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 1:05.29                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   345 Fox, Vicki         W55 Huntington, NY       1:11.19    1:09.94    8   
  2   180 Chaplin, Lesley    W56 Atlanta, GA                     1:11.20    6   
  3    66 Bellaire, Cheryl   W55 Wayne, PA            1:09.99    1:12.82    4   
  4   616 Loyd, Susan        W56 Edina, MN            1:11.58    1:15.25    3   
  5   407 Griffin, Jean      W58 Media, PA            1:22.00    1:17.61    2   
  6    14 Allen, Lois        W57 Boise, ID            1:21.48    1:22.62    1   
  7   429 Hammond, Debbie    W55 Rockwall, TX         1:19.89    1:22.64  
  8   470 Hinton, Dianna     W57 Waleska, GA                     1:25.91  
 
Event 47  W60 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 1:06.69                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   615 Lowther, Jocelyn   W60 Cocoa Beach, FL      1:11.43    1:10.19    8   
  2   987 Steinbach, Coreen  W63 Pompey, NY           1:13.00    1:11.70    6   
  3   270 Dickson-Taylor, Pa W61 West Orange, NJ      1:10.00    1:14.67    4   
  4   115 Bowman, Jeanne     W61 Santa Ana, CA                   1:14.74    3   
  5   853 Richards, Mary     W60 Atlanta, GA                     1:17.82    2   
  6   783 Ozell, Terry       W61 Atlanta, GA                     1:25.10    1   
  7   125 Braxton, Freddie   W64 Los Angeles, CA      1:41.12    1:41.70  
 --   262 xDel Grande, Karla W61 Scarborough, Can     1:06.24    1:06.62  
 
Event 48  W65 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 1:11.45                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1     4 Aderhold, Susan    W66 Sautee Nacoochee, G             1:24.47    8   
  2   443 Hartzler, Mary     W65 Gahanna, OH                     1:35.04    6   
  3   630 Marcelais, Cynthia W65 Fort Mill, SC                   1:47.44    4   
 
Event 49  W70 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 1:17.92                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   411 Guardino, Louise   W73 Cary, NC             1:46.00    1:27.83    8   
  2   864 Robinson, Mary     W72 Gahanna, OH                     1:32.07    6   
  3   824 Primmer, Cathy     W71 Muncie, IN           1:44.00    1:49.17    4   
  4   463 Hensley, Barbara   W70 Medway, OH           1:57.00    1:49.84    3   
  5   830 Radle, Catherine   W70 Atlanta, GA                     1:53.13    2   
  6   981 Staab, Angela      W71 Reidsville, NC       2:04.00    2:13.00    1   
 
Event 50  W75 400 Meter Dash
================================================================================
    75 USATF: # 1:22.39                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   250 Daprano, Jeanne    W77 Fayetteville, GA                1:31.30    8   
  2   191 Chou, Fei-Mei      W79 Sunnyvale, CA        2:01.00    1:55.92    6   
  3   474 Hodges-Hite, Joyce W77 Millen, GA                      2:17.65    4   
 
Event 50  W80 400 Meter Dash
================================================================================
    80 USATF: # 1:40.45                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   765 Obera, Irene       W80 Fremont, CA          1:34.25    1:39.92#   8   
  2  1120 Wilson, Thelma     W84 New York, NY                    1:55.77    6   
  3   975 Sowerby, Dot       W81 Greensboro, NC       2:44.00    2:21.15    4   
 
Event 61  W30 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   344 Fowler, Bobbie Jo  W33 Winston Salem, NC    2:25.00    2:12.85    8   
  2    65 Bell, Cheryl       W30 Summerfield, NC      2:15.00    2:17.55    6   
 
Event 61  W35 800 Meter Run
================================================================================
    35 USATF: # 1:57.84                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   406 Gregory, Marilyn   W39 Flinton, PA                     2:49.46    8   
  2   557 King, Amy          W37 Wilmington, DE       2:50.00    3:15.13    6   
  3   709 Moore, Kim         W35 Wilmington, DE       3:23.06    3:19.60    4   
  4   629 Manns, DaBeth      W38 Washington, DC                  4:37.32    3   
 
Event 61  W40 800 Meter Run
================================================================================
    40 USATF: # 2:07.57                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   351 Friend-Uhl, Sonja  W43 Brentwood, TN        2:10.79    2:15.16    8   
  2   482 Holland, Robyn     W43 Winston Salem, NC    2:19.00    2:29.93    6   
  3  1126 Wisotsky, Laurie   W43 Largo, FL            2:40.00    2:38.80    4   
 
Event 63  W45 800 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 2:13.67                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   862 Roberts, Charmaine W47 Beltsville, MD       2:26.61    2:32.48    8   
  2   814 Pomeroy, Diane     W48 Essex, MA            2:27.00    2:34.20    6   
  3   545 Kazebee, Kris      W48 Charlotte, NC        2:32.00    2:42.85    4   
  4  1122 Wilton, Lane       W48 Oak Ridge, NC        2:55.00    2:52.52    3   
  5   612 Long, Hayley       W46 Oxford, AL                      2:53.25    2   
  6  1062 Vollweiler, Jill   W46 Purchase, NY                    2:57.48    1   
  7   405 Greer, Shawn       W45 Greensboro, NC       3:30.00    3:11.94  
 
Event 64  W50 800 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 2:21.98                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   519 Jasper, Lorraine   W52 Birchrunville, PA    2:26.42    2:25.92    8   
  2   547 Kehoe, Carla       W50 Granite Bay, CA      2:40.00    2:32.65    6   
  3    18 Allers, Sarah      W53 Columbia, SC                    2:40.59    4   
  4   991 Stewart, Betsy     W51 West Chester, PA     2:45.30    2:50.59    3   
 --   109 xBotelho, Rita     W54 AL, AL               2:43.00    2:43.44  
 
Event 65  W55 800 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 2:30.53                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   180 Chaplin, Lesley    W56 Atlanta, GA                     2:39.97    8   
  2   345 Fox, Vicki         W55 Huntington, NY       2:50.00    2:41.89    6   
  3    66 Bellaire, Cheryl   W55 Wayne, PA            2:49.09    2:47.87    4   
  4   597 Lee, Debbie        W57 Trabuco Canyon, CA   2:47.00    2:54.56    3   
  5    14 Allen, Lois        W57 Boise, ID            3:09.00    3:11.43    2   
  6   470 Hinton, Dianna     W57 Waleska, GA                     3:22.18    1   
 
Event 66  W60 800 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 2:34.66                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   632 Martin, Kathryn    W62 Northport, NY        2:39.00    2:39.09    8   
  2   130 Broad, Barbara     W63 Pepper Pike, OH      2:45.00    2:41.96    6   
  3   987 Steinbach, Coreen  W63 Pompey, NY           2:46.20    2:48.63    4   
  4   853 Richards, Mary     W60 Atlanta, GA                     2:56.49    3   
  5   731 Mullis Dubow, Tren W60 Tucker, GA                      3:24.99    2   
  6   708 Moore, Debra       W61 Coeur D Alene, ID               3:31.89    1   
 
Event 67  W65 800 Meter Run
================================================================================
    65 USATF: # 2:44.43                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   444 Harvey, Sabra      W65 Houston, TX                     2:42.14#   8   
  2     4 Aderhold, Susan    W66 Sautee Nacoochee, G             3:24.85    6   
  3   636 Mather, Carolyn    W65 Morganton, GA                   3:32.94    4   
 
Event 67  W70 800 Meter Run
================================================================================
    70 USATF: # 3:03.13                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   467 Hill, Cora         W71 Southfield, MI       3:55.00    4:02.53    8   
  2   463 Hensley, Barbara   W70 Medway, OH           4:20.00    4:19.17    6   
  3   949 Simpson, Jane      W73 Wayne, NJ                       4:57.76    4   
  4   981 Staab, Angela      W71 Reidsville, NC       4:20.00    4:58.87    3   
 
Event 67  W75 800 Meter Run
================================================================================
    75 USATF: # 3:07.35                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   250 Daprano, Jeanne    W77 Fayetteville, GA                3:32.23    8   
 
Event 67  W80 800 Meter Run
================================================================================
    80 USATF: # 4:09.77                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1120 Wilson, Thelma     W84 New York, NY                    4:30.46    8   
  2   975 Sowerby, Dot       W81 Greensboro, NC       5:48.00    5:20.89    6   
 
Event 81  W35 1500 Meter Run
================================================================================
    35 USATF: # 4:07.08                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   643 Mayhewrozek, Anna  W38 West Bend, WI        5:40.00    5:25.87    8   
  2   406 Gregory, Marilyn   W39 Flinton, PA                     5:33.78    6   
  3   162 Cane, Debra        W38 Boynton Beach, FL               5:50.38    4   
  4   557 King, Amy          W37 Wilmington, DE       6:48.00    6:49.23    3   
 
Event 81  W40 1500 Meter Run
================================================================================
    40 USATF: # 4:16.99                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   351 Friend-Uhl, Sonja  W43 Brentwood, TN        4:26.79    4:37.96    8   
  2   482 Holland, Robyn     W43 Winston Salem, NC    4:59.00    5:01.43    6   
  3    80 Bigelow, Alexandra W41 Chapel Hill, NC                 5:03.34    4   
  4   628 Mangarelli, Caren  W43 Durham, NC                      5:09.54    3   
  5   554 Key, Latashia      W41 Indianapolis, IN     5:55.00    5:23.78    2   
  6   766 Oberlies, Hollis   W43 Greensboro, NC       5:40.64    5:25.89    1   
  7  1126 Wisotsky, Laurie   W43 Largo, FL            5:29.00    5:27.32  
  8   583 Lancaster, Susan   W43 Hamilton, GA                    6:05.89  
 
Event 83  W45 1500 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 4:43.21                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1     1 Ackerman, Debbie   W46 Wilmette, IL                    5:23.17    8   
  2  1140 Young MD, Laura    W46 Oklahoma City, OK               5:35.02    6   
  3   832 Rain Tree, Laura   W47 Pisgah Forest, NC    5:34.10    5:39.40    4   
  4  1062 Vollweiler, Jill   W46 Purchase, NY                    5:45.85    3   
  5  1122 Wilton, Lane       W48 Oak Ridge, NC                   6:02.26    2   
  6   612 Long, Hayley       W46 Oxford, AL                      6:09.15    1   
 
Event 85  W50 1500 Meter Run
================================================================================
    50 USATF: # 4:52.55                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   519 Jasper, Lorraine   W52 Birchrunville, PA    5:06.89    5:07.42    8   
  2  1006 Sutera Strange, Ma W51 Pleasant Valley, NY  5:07.00    5:15.18    6   
  3   547 Kehoe, Carla       W50 Granite Bay, CA      5:09.34    5:15.33    4   
  4    18 Allers, Sarah      W53 Columbia, SC                    5:25.00    3   
  5   991 Stewart, Betsy     W51 West Chester, PA     5:40.50    5:41.50    2   
  6  1014 Tanner, Robin      W53 Atlanta, GA                     6:25.61    1   
 --   109 xBotelho, Rita     W54 AL, AL               5:33.00    5:37.61  
 
Event 85  W55 1500 Meter Run
================================================================================
    55 USATF: # 5:10.70                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   180 Chaplin, Lesley    W56 Atlanta, GA                     5:24.55    8   
  2   876 Rollins, Susan     W56 Johnson City, TN     6:00.00    5:27.56    6   
  3   345 Fox, Vicki         W55 Huntington, NY       5:50.00    5:37.71    4   
  4   597 Lee, Debbie        W57 Trabuco Canyon, CA   5:27.00    5:39.16    3   
 
Event 87  W60 1500 Meter Run
================================================================================
    60 USATF: # 5:12.27                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   632 Martin, Kathryn    W62 Northport, NY        5:25.00    5:29.28    8   
  2   987 Steinbach, Coreen  W63 Pompey, NY           5:49.00    5:47.25    6   
  3   130 Broad, Barbara     W63 Pepper Pike, OH      5:44.00    5:50.41    4   
  4   853 Richards, Mary     W60 Atlanta, GA                     6:04.52    3   
  5   491 Hudnall, Nonie     W64 Spartanburg, SC                 6:47.72    2   
  6   708 Moore, Debra       W61 Coeur D Alene, ID               6:53.68    1   
  7   731 Mullis Dubow, Tren W60 Tucker, GA                      7:05.15  
  8   507 Jacobs, Kathy      W61 High Point, NC       7:49.26    7:52.12  
 
Event 87  W65 1500 Meter Run
================================================================================
    65 USATF: # 5:45.40                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   444 Harvey, Sabra      W65 Houston, TX                     5:29.85#   8   
  2   763 Oakey, Joy         W65 Media, PA            7:10.00    6:48.70    6   
  3   636 Mather, Carolyn    W65 Morganton, GA                   6:52.89    4   
 
Event 87  W75 1500 Meter Run
================================================================================
    75 USATF: # 6:41.88                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   250 Daprano, Jeanne    W77 Fayetteville, GA                7:32.45    8   
  2   474 Hodges-Hite, Joyce W77 Millen, GA                     10:28.34    6   
 
Event 87  W80 1500 Meter Run
================================================================================
    80 USATF: # 8:32.02                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1120 Wilson, Thelma     W84 New York, NY                    9:27.46    8   
  2   975 Sowerby, Dot       W81 Greensboro, NC      11:34.00   10:37.28    6   
 
Event 100  W30 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   259 DeCarlo, Meghan    W33 Saddle Brook, NJ    20:28.00   20:13.51    8   
 
Event 100  W35 5000 Meter Run
================================================================================
    35 USATF: # 15:15.20                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   540 Juno-Galdes, Haley W36 Pinehurst, NC                  19:32.22    8   
  2   406 Gregory, Marilyn   W39 Flinton, PA                    20:30.68    6   
  3  1103 Whitis, Stephanie  W38 Tucker, GA                     20:51.60    4   
  4   557 King, Amy          W37 Wilmington, DE                 25:35.79    3   
 
Event 100  W40 5000 Meter Run
================================================================================
    40 USATF: # 16:02.27                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   351 Friend-Uhl, Sonja  W43 Brentwood, TN       17:59.99   17:22.16    8   
  2    80 Bigelow, Alexandra W41 Chapel Hill, NC     18:43.42   18:15.70    6   
  3   476 Hoey, Leslee       W44 Downingtown, PA     17:45.00   18:39.85    4   
  4   349 Frey, Laura        W40 Raleigh, NC         18:25.00   18:44.84    3   
  5   560 Klaitman, Alison   W41 Chapel Hill, NC     18:41.96   18:53.65    2   
  6   541 Kaiser, Nancy      W43 Durham, NC          19:02.00   19:16.59    1   
  7    88 Bjune, Caroline    W40 Andover, MA         18:20.00   19:33.32  
  8   554 Key, Latashia      W41 Indianapolis, IN    21:23.00   20:42.78  
  9   583 Lancaster, Susan   W43 Hamilton, GA                   22:46.07  
 
Event 100  W45 5000 Meter Run
================================================================================
    45 USATF: # 16:01.73                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   584 Landreth, Susannah W46 Newburyport, MA     19:30.00   20:19.38    8   
  2   431 Hankin, Julie      W49 Malvern, PA         19:50.00   20:26.39    6   
  3   217 Conlon, Peggy      W46 Chester Springs, PA 59:00.00   20:26.80    4   
  4  1062 Vollweiler, Jill   W46 Purchase, NY                   20:42.76    3   
  5   832 Rain Tree, Laura   W47 Pisgah Forest, NC   21:23.90   21:18.99    2   
  6   562 Klein, Tina        W49 Kennesaw, GA        21:59.99   22:03.68    1   
  7   635 Mastripolito, Wend W48 Glenmoore, PA       23:30.00   24:44.42  
 
Event 100  W50 5000 Meter Run
================================================================================
    50 USATF: # 17:25.6h                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1006 Sutera Strange, Ma W51 Pleasant Valley, NY 18:16.00   18:31.22    8   
  2   818 Poupore, Elizabeth W54 Greenville, SC      20:08.00   19:45.25    6   
  3   102 Bonilla, Rosalva   W51 Big Bear City, CA              20:01.69    4   
  4  1008 Swan, Mary         W52 Penn Valley, PA     20:15.00   21:32.77    3   
 
Event 104  W55 5000 Meter Run
================================================================================
    55 USATF: # 18:43.65                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   876 Rollins, Susan     W56 Johnson City, TN    20:00.00   20:12.83    8   
  2   180 Chaplin, Lesley    W56 Atlanta, GA                    21:07.05    6   
  3   597 Lee, Debbie        W57 Trabuco Canyon, CA  20:39.00   21:15.55    4   
  4   216 Combs, Patrice     W57 Johns Creek, GA                21:24.39    3   
  5   902 Sands, Julie       W56 Winter Haven, FL    21:00.00   22:06.75    2   
  6  1113 Williams, Cynthia  W57 Acworth, GA                    23:33.09    1   
 --  1118 xWillis, Katherine W55 Cambridge, Can      26:30.00   29:14.27  
 
Event 104  W60 5000 Meter Run
================================================================================
    60 USATF: # 19:14.80                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   632 Martin, Kathryn    W62 Northport, NY       19:20.00   19:36.67    8   
  2   130 Broad, Barbara     W63 Pepper Pike, OH     21:00.00   20:59.05    6   
  3   617 Lucking, Cynthia   W60 Taylors, SC         23:40.80   23:32.66    4   
  4   491 Hudnall, Nonie     W64 Spartanburg, SC                24:41.93    3   
  5   708 Moore, Debra       W61 Coeur D Alene, ID   24:59.86   25:05.10    2   
  6   731 Mullis Dubow, Tren W60 Tucker, GA                     25:37.27    1   
  7   457 Heidt, Nancy       W60 Byron, GA                      26:41.91  
  8   507 Jacobs, Kathy      W61 High Point, NC      26:59.00   27:41.39  
 
Event 104  W65 5000 Meter Run
================================================================================
    65 USATF: # 20:27.08                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   444 Harvey, Sabra      W65 Houston, TX                    20:25.64#   8   
  2   346 Frable, Kathleen   W68 Ivins, UT                      31:23.26    6   
 
Event 104  W70 5000 Meter Run
================================================================================
    70 USATF: # 23:28.76                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   995 Stoll, Margie      W73 Nashville, TN       25:45.00   25:29.14    8   
 
Event 104  W75 5000 Meter Run
================================================================================
    75 USATF: # 26:55.11                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    99 Bobrow, Judith     W79 Ann Arbor, MI                  49:27.00    8   
 
Event 121  W35 10000 Meter Run
================================================================================
    35 USATF: # 31:28.92                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   896 Sabio, Lesha       W35 Winston-Salem, NC   42:00.00   42:47.76    8   
 
Event 121  W40 10000 Meter Run
================================================================================
    40 USATF: # 34:58.54                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    88 Bjune, Caroline    W40 Andover, MA         37:30.00   40:17.30    8   
 
Event 121  W45 10000 Meter Run
================================================================================
    45 USATF: # 34:44.78                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1062 Vollweiler, Jill   W46 Purchase, NY                   42:43.70    8   
  2   405 Greer, Shawn       W45 Greensboro, NC      47:00.00   46:43.49    6   
  3   635 Mastripolito, Wend W48 Glenmoore, PA       48:00.00   52:49.12    4   
  4  1026 Timmer, Stephanie  W47 Naperville, IL                 54:27.93    3   
 
Event 121  W50 10000 Meter Run
================================================================================
    50 USATF: # 37:12.23                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   102 Bonilla, Rosalva   W51 Big Bear City, CA              41:24.80    8   
  2   688 Meyers, Tracy      W51 Chapin, SC          42:38.00   57:08.08    6   
 
Event 121  W55 10000 Meter Run
================================================================================
    55 USATF: # 39:37.78                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   216 Combs, Patrice     W57 Johns Creek, GA                43:35.57    8   
  2   597 Lee, Debbie        W57 Trabuco Canyon, CA  43:45.25   43:41.15    6   
  3   180 Chaplin, Lesley    W56 Atlanta, GA                    44:06.54    4   
  4  1113 Williams, Cynthia  W57 Acworth, GA                    46:08.64    3   
 
Event 121  W60 10000 Meter Run
================================================================================
    60 USATF: # 41:10.57                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   617 Lucking, Cynthia   W60 Taylors, SC         51:31.62   49:05.76    8   
  2   783 Ozell, Terry       W61 Atlanta, GA                    51:31.80    6   
 
Event 121  W65 10000 Meter Run
================================================================================
    65 USATF: # 44:47.58                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   346 Frable, Kathleen   W68 Ivins, UT                    1:07:21.07    8   
 
Event 121  W70 10000 Meter Run
================================================================================
    70 USATF: # 46:38.5h                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   995 Stoll, Margie      W73 Nashville, TN                  55:05.53    8   
 
Event 121  W75 10000 Meter Run
================================================================================
    75 USATF: # 55:26.70                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   474 Hodges-Hite, Joyce W77 Millen, GA          33:37.00 1:24:11.29    8   
 
Event 141  W30 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1  1015 Taylor, Latiffia   W31 Greensboro, NC         14.24      14.73   2.0   8   
  2   392 Grant, Easter      W31 Toney, AL              18.90      18.18   2.0   6   
  3  1082 Watson, Amanda     W31 Fort Worth, TX                    18.40   2.0   4   
  4   253 Davis, Charmaine   W33 New Castle, DE         20.51      20.22   2.0   3   
 
Event 141  W35 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================================
    35 USATF: # 13.77                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   840 Readinger, Danelle W38 Terre Haute, IN                   18.16   2.0   8   
  2   743 Needham, Rachel    W39 Valley Village, CA                25.93   2.0   6   
 
Event 144  W40 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================================
    40 USATF: # 11.47                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   954 Sluder, Anne       W41 Pineville, NC          13.13      13.26   0.1   8   
  2   243 Cypress, Jill      W42 Lancaster, PA                     14.13   0.1   6   
 
Event 144  W45 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================================
    45 USATF: # 12.07                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   919 Scott, Menka       W47 Lees Summit, MO                   12.79   0.1   8   
  2   854 Richardson, Regina W49 Clayton, NC                       14.46   0.1   6   
  3   988 Stephan, Lizanne   W47 Gettysburg, PA         14.80      15.94   0.1   4   
  4   874 Roemer, Christine  W49 Summit, NJ             15.50      16.20   0.1   3   
  5   613 Longshore, Kristin W46 Doylestown, PA                    18.96   0.1   2   
  6    16 Allen-Nix, Shawn   W46 Lawrenceville, GA                 22.51   0.1   1   
 
Event 145  W50 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================================
    50 USATF: # 12.19                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   786 Palmer, Liz        W53 Waltham, MA            13.00      13.41  -0.7   8   
  2   372 Gibson, Dr Koura   W50 Washington, DC         14.10      14.01  -0.7   6   
  3   867 Robinson, Wanda    W52 Alexandria, VA                    14.28  -0.7   4   
  4   927 Senn-Griffiths, Ca W52 Massapequa Park, NY    14.31      14.77  -0.7   3   
  5   316 Evans, Wanda       W50 Washington, DC         16.10      16.59  -0.7   2   
 
Event 145  W55 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================================
    55 USATF: # 13.19                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   640 Maxwell, Karen     W55 Salem, OR              14.10      14.42  -0.7   8   
  2   810 Phelps, Jo         W55 Chesapeake, VA                    18.75  -0.7   6   
 
Event 147  W60 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================================
       USATF: # 13.26                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   434 Hanscom, Rita      W60 San Diego, CA          13.98      15.52  -0.5   8   
  2   614 Lowery, Linda      W62 Decatur, GA                       17.88  -0.5   6   
  3  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA                       27.45  -0.5   4   
 
Event 148  W65 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================================
       USATF: # 14.31                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   638 Matthews, Brenda   W65 Anaheim, CA                       20.96   0.4   8   
 --  1039 xTrott, Rhona      W65 Hamilton, ON                      17.83   0.4 
 
Event 149  W70 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================================
    70 USATF: # 17.32                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
 --   170 Carter, Ann        W72 Aiken, SC                            DQ  -0.8 
 
Event 149  W80 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================================
    80 USATF: # 24.34                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   765 Obera, Irene       W80 Fremont, CA                       19.77# -0.8   8   
  2   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT                     20.98# -0.8   6   
 
Event 160  W30 400 Long Hurdles 30"
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1015 Taylor, Latiffia   W31 Greensboro, NC                  1:07.26    8   
  2   392 Grant, Easter      W31 Toney, AL            1:15.00    1:16.25    6   
  3   253 Davis, Charmaine   W33 New Castle, DE                  1:21.23    4   
  4  1082 Watson, Amanda     W31 Fort Worth, TX                  1:27.88    3   
 
Event 161  W35 400 Long Hurdles 30"
================================================================================
       USATF: # 1:01.19                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   303 Edwards, Lisa      W36 Bronx, NY           10:24.00    1:08.87    8   
  2   840 Readinger, Danelle W38 Terre Haute, IN                 1:11.40    6   
  3   162 Cane, Debra        W38 Boynton Beach, FL               1:21.57    4   
 
Event 162  W40 400 Long Hurdles 30"
================================================================================
    40 USATF: # 1:03.95                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   264 Dendy, Latrica     W41 Bronx, NY            1:09.01    1:06.17    8   
  2   954 Sluder, Anne       W41 Pineville, NC        1:11.00    1:09.85    6   
  3   243 Cypress, Jill      W42 Lancaster, PA                   1:09.94    4   
 
Event 162  W45 400 Long Hurdles 30"
================================================================================
    45 USATF: # 1:08.91                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   874 Roemer, Christine  W49 Summit, NJ                      1:25.69    8   
  2   613 Longshore, Kristin W46 Doylestown, PA                  1:54.77    6   
 --   988 Stephan, Lizanne   W47 Gettysburg, PA       1:18.00        DNF  
 
Event 163  W50 300 Long Hurdles 30"
================================================================================
    50 USATF: # 46.17                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   517 Jarjisian, Linda   W54 Wilmington, DE                  1:16.05    8   
 
Event 163  W55 300 Long Hurdles 30"
================================================================================
    55 USATF: # 49.14                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   640 Maxwell, Karen     W55 Salem, OR              56.46      55.95    8   
  2   810 Phelps, Jo         W55 Chesapeake, VA                  1:10.90    6   
 
Event 165  W60 300 Long Hurdles 27"
================================================================================
       USATF: # 52.17                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   434 Hanscom, Rita      W60 San Diego, CA          55.12      53.65    8   
  2   125 Braxton, Freddie   W64 Los Angeles, CA                 1:27.73    6   
  3  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA                     1:34.01    4   
 
Event 166  W65 300 Long Hurdles 27"
================================================================================
       USATF: # 56.11                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   763 Oakey, Joy         W65 Media, PA                       1:08.37    8   
 --  1039 xTrott, Rhona      W65 Hamilton, ON                    1:05.40  
 
Event 167  W80 200 Long Hurdles 27"
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   765 Obera, Irene       W80 Fremont, CA                       42.24   1.2   8   
  2   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT                     50.65   1.2   6   
 
Event 181  W35 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    35 USATF: # 6:30.83                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   540 Juno-Galdes, Haley W36 Pinehurst, NC                   8:23.90    8   
  2   162 Cane, Debra        W38 Boynton Beach, FL               8:50.95    6   
 
Event 181  W40 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    40 USATF: # 6:49.58                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   871 Rodriguez, Luisa   W42 Royersford, PA                 13:50.08    8   
 
Event 181  W45 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    45 USATF: # 6:58.89                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   635 Mastripolito, Wend W48 Glenmoore, PA                  10:31.81    8   
  2   613 Longshore, Kristin W46 Doylestown, PA                 13:22.96    6   
 
Event 181  W50 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    50 USATF: # 8:14.35                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   688 Meyers, Tracy      W51 Chapin, SC           7:56.97   10:27.25    8   
 
Event 181  W55 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    55 USATF: # 8:13.10                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    66 Bellaire, Cheryl   W55 Wayne, PA            8:30.00    9:30.38    8   
 
Event 181  W60 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    60 USATF: # 8:47.67                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   632 Martin, Kathryn    W62 Northport, NY        8:40.00    8:37.34#   8   
  2  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA                    15:05.86    6   
 
Event 181  W65 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    65 USATF: # 9:00.20                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1040 Trotto, Mary       W67 Kihei, HI                      13:56.96    8   
 
Event 181  W70 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    70 USATF: # 10:20.43                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   949 Simpson, Jane      W73 Wayne, NJ                      17:44.29    8   
 
Event 191  W35 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    35 USATF: # 22:49.79                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   629 Manns, DaBeth      W38 Washington, DC                 41:00.82    8   
 
Event 191  W40 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    40 USATF: # 22:54.73                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    51 Bartholomew-Koepp, W40 Cumming, GA                    40:09.77    8   
  2   871 Rodriguez, Luisa   W42 Royersford, PA                 43:31.33    6   
 
Event 191  W45 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    45 USATF: # 23:17.33                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   458 Heister, Michelle  W48 Groveland, FL                  30:50.26    8   
 --   635 Mastripolito, Wend W48 Glenmoore, PA                        DQ  
 
Event 191  W55 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    55 USATF: # 27:29.68                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   266 DeNoon, Sandra     W59 Clermont, FL                   36:15.80    8   
 
Event 191  W60 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    60 USATF: # 28:49.40                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1031 Topham, Debbie     W61 Mayville, MI        30:59.00   30:25.65    8   
  2   642 Mayfield, Cathy    W62 Indianapolis, IN               32:04.59    6   
  3  1112 Wilkinson, Carol   W64 Kennewick, WA       31:57.00   32:19.48    4   
  4   399 Green, Donna       W61 Woodridge, IL       31:54.00   32:52.68    3   
 
Event 191  W65 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    65 USATF: # 29:29.70                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   667 McGuire, Doris     W65 La Grange Park, IL  36:00.00   35:00.49    8   
  2   823 Priest, Jeanette   W65 Lewistown, MT                  35:40.00    6   
  3   166 Carmines, Kay      W68 Etters, PA                     35:43.25    4   
  4    35 Backlund, Darlene  W68 Palm Springs, CA    36:57.00   36:15.75    3   
 
Event 191  W70 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    70 USATF: # 30:42.96                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   494 Hults, Sandra      W72 Leesburg, FL        38:00.00   36:42.52    8   
  2   463 Hensley, Barbara   W70 Medway, OH          39:15.00   37:55.91    6   
 
Event 201  W30 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   462 Henighan, Lashawn  W33 Kernersville, NC                  4.87m   NWI   8   
     4.87m(-0.0) FOUL(-0.1) FOUL(-0.0) 4.85m(-0.4) PASS      PASS     
  2  1015 Taylor, Latiffia   W31 Greensboro, NC                    4.60m  -0.4   6   
     4.60m(-0.4) 4.58m(0.2) 4.18m(-0.5) 4.54m(0.2) PASS      PASS     
  3  1082 Watson, Amanda     W31 Fort Worth, TX                    4.24m  -0.9   4   
     FOUL(0.4) 4.09m(-0.2) 4.24m(-0.9) 4.13m(-0.6) 4.11m(-0.5) FOUL(0.5)
  4   253 Davis, Charmaine   W33 New Castle, DE         3.68m      3.84m   0.4   3   
     3.84m(0.4) 3.76m(-0.0) 3.60m(-0.1) 3.66m(-0.5) 3.65m(-0.5) 3.67m(0.5)
 
Event 201  W35 Long Jump
=====================================================================================
    35 USATF: # 6.50m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   413 Guest, Rachel      W39 Surprise, AZ           5.43m      5.29m   0.2   8   
     FOUL(-0.1) 5.23m(-0.3) 5.29m(0.2) FOUL(-0.7) 5.14m(-0.9) PASS     
  2   472 Hobbs, Josette     W38 Flossmoor, IL                     4.99m  -0.1   6   
     4.64m(-0.2) 4.92m(-0.0) 4.99m(-0.1) 4.38m(-0.6) 4.76m(-0.3) PASS     
  3    76 Bernert, Brandi    W35 Denver, CO             4.19m      4.60m  -0.5   4   
     4.27m(-0.2) 4.32m(-0.2) 4.35m(0.2) 4.60m(-0.5) 4.42m(-0.6) PASS     
  4  1035 Touya, Kimberly    W37 Patchogue, NY          5.11m      4.39m  -0.1   3   
     FOUL(-0.2) 4.39m(-0.1) FOUL(0.1) FOUL(-0.6) FOUL(-0.3) FOUL(-0.3)
  5   840 Readinger, Danelle W38 Terre Haute, IN        4.54m      4.27m   0.1   2   
     4.27m(0.1) 4.14m(0.1) FOUL(-0.2) FOUL(-0.3) FOUL(-0.4) FOUL(-0.1)
  6   439 Harris, Cassandra  W36 Marietta, GA                      3.38m   0.1   1   
     3.38m(0.1) 3.06m(-0.1) 2.90m(-0.1) 3.03m(-0.2) 3.15m(-0.4) 3.20m(-0.0)
 
Event 203  W40 Long Jump
=====================================================================================
    40 USATF: # 5.68m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   954 Sluder, Anne       W41 Pineville, NC          5.10m      4.98m   1.0   8   
     4.45m(-1.0) 4.98m(1.0) 4.78m(1.3) FOUL      4.82m(0.3) FOUL     
  2   271 Dierauer, Isabelle W41 Jamestown, OH          4.87m      4.47m   1.0   6   
     4.37m(-0.4) 4.26m(+0.0) 4.47m(1.0) 4.12m(0.5) 3.98m(-0.4) 4.09m(0.7)
  3   871 Rodriguez, Luisa   W42 Royersford, PA                    3.01m   0.4   4   
     2.97m(1.5) 2.97m(0.7) FOUL(1.0) 3.01m(0.4) 2.87m(-1.0) 2.78m(0.9)
 
Event 203  W45 Long Jump
=====================================================================================
    45 USATF: # 5.37m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   919 Scott, Menka       W47 Lees Summit, MO                   5.03m   0.3   8   
     FOUL      4.86m(1.4) 4.98m(0.7) 5.03m(0.3) FOUL      FOUL     
  2    57 Battle, Tracey     W47 Silver Spring, MD                 4.75m   0.5   6   
     4.67m(-0.5) 4.74m(0.7) 4.74m(2.0) 4.75m(0.5) 4.72m(-0.4) 4.74m(0.9)
  3   854 Richardson, Regina W49 Clayton, NC                       4.60m   0.6   4   
     4.40m(0.2) 4.57m(1.0) 4.55m(1.8) 4.60m(0.6) FOUL      FOUL     
  4   417 Haddad, Amy        W47 Bradenton, FL                     4.43m   0.9   3   
     4.26m(-0.6) 4.35m(1.5) 4.42m(1.1) 4.43m(0.9) 4.28m(0.3) 4.36m(0.3)
  5   985 Steele-smith, Carr W45 Jonesboro, GA                     4.25m   1.5   2   
     3.90m(0.7) 3.80m(1.0) 3.97m(0.7) 4.25m(1.5) 4.25m(0.8) 4.01m(0.3)
  6   172 Carty, Linda       W48 Bellaire, TX           4.00m      3.72m   0.8   1   
     FOUL      3.69m(0.4) FOUL      FOUL      3.72m(0.8) 2.79m(1.1)
 
Event 205  W50 Long Jump
=====================================================================================
    50 USATF: # 5.40m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   867 Robinson, Wanda    W52 Alexandria, VA                    4.19m   0.3   8   
     3.94m(+0.0) 4.19m(0.3) 3.86m(0.5) PASS      PASS      PASS     
  2   927 Senn-Griffiths, Ca W52 Massapequa Park, NY               3.91m   0.7   6   
     3.91m(0.7) 3.83m(0.3) 3.72m(-0.8) FOUL(+0.0) FOUL(1.8) 3.74m(0.6)
  3   548 Keller, Grace      W53 Swarthmore, PA         3.50m      3.69m   0.6   4   
     FOUL      3.67m(0.1) 3.69m(0.6) 3.50m(+0.0) FOUL(1.0) 3.55m(-0.5)
  4   733 Murphy, Nuala      W54 Santa Fe, NM           3.44m      3.48m  -0.3   3   
     3.23m(0.9) 3.21m(0.2) 3.18m(0.2) 3.29m(-0.3) 3.46m(1.5) 3.48m(-0.3)
  5  1085 Webster, Julie     W50 Lancaster, SC                     3.30m   2.1   2   
     FOUL(1.9) 2.85m(0.3) 3.15m(0.6) 3.11m(0.1) 3.30m(2.1) 3.20m(-0.9)
  6   926 Sellars, Shaaron   W51 Atlanta, GA                       3.02m   0.4   1   
     3.02m(0.4) FOUL(0.4) 2.75m(0.1) FOUL(0.1) 2.80m(1.8) 2.71m(-0.7)
 
Event 205  W55 Long Jump
=====================================================================================
    55 USATF: # 4.90m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   345 Fox, Vicki         W55 Huntington, NY         3.66m      3.35m   0.2   8   
     3.18m(-0.3) 3.35m(0.2) FOUL(0.6) 3.32m(+0.0) 3.19m(-1.3) PASS     
  2   810 Phelps, Jo         W55 Chesapeake, VA                    3.27m   0.1   6   
     3.25m(1.5) 2.50m(0.1) 3.27m(0.1) 2.96m(-0.4) 0.06m(-1.2) 3.13m(0.2)
  3  1144 Zukas, Donna       W58 Apollo, PA                        2.81m  -0.3   4   
     2.36m(-0.3) 2.40m(1.3) 2.52m(-0.9) 2.75m(0.7) 2.81m(-0.3) 2.65m(0.5)
  4   597 Lee, Debbie        W57 Trabuco Canyon, CA                2.31m  -0.2   3   
     2.31m(-0.2) 2.30m(0.9) 2.25m(0.4) 2.25m(-0.7) 2.18m(-0.9) 2.05m(1.6)
  5   887 Rowe, Michelle     W59 Rapid City, SD                    2.20m   1.8   2   
     2.13m(-0.3) 2.16m(0.9) 1.61m(-0.2) 1.94m(0.2) 2.19m(0.3) 2.20m(1.8)
 
Event 206  W60 Long Jump
=====================================================================================
    60 USATF: # 4.73m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   434 Hanscom, Rita      W60 San Diego, CA          4.08m      4.41m   1.4   8   
     4.41m(1.4) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
  2   615 Lowther, Jocelyn   W60 Cocoa Beach, FL        3.94m      3.74m   0.1   6   
     3.50m(0.1) 3.69m(0.4) 3.71m(-0.8) 3.64m(+0.0) FOUL(-0.3) 3.74m(0.1)
  3   211 Cohn, Linda        W61 Northridge, CA         3.88m      3.68m  -0.2   4   
     FOUL(1.9) FOUL(-0.7) 3.62m(-0.5) 3.47m(-0.1) 3.68m(-0.2) FOUL(-0.4)
  4   614 Lowery, Linda      W62 Decatur, GA                      J3.68m  -0.1   3   
     3.55m(2.5) 3.58m(-0.5) 3.57m(0.7) 3.68m(-0.1) 3.42m(-0.1) 3.55m(-1.1)
  5  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA                       2.37m  -0.4   2   
     2.14m(0.8) 2.12m(-0.3) 2.14m(0.6) 2.30m(+0.0) 2.25m(-0.5) 2.37m(-0.4)
  6   507 Jacobs, Kathy      W61 High Point, NC         2.21m      2.36m  -0.5   1   
     2.14m(1.3) 2.10m(0.5) 2.13m(0.5) 2.18m(-0.1) 2.36m(-0.5) 2.31m(-1.2)
 
Event 206  W65 Long Jump
=====================================================================================
    65 USATF: # 4.26m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   638 Matthews, Brenda   W65 Anaheim, CA            3.86m      3.52m   0.7   8   
     3.25m(0.3) 2.49m(0.3) 3.52m(0.7) 3.43m(0.2) 2.97m(-0.5) 3.41m(-0.2)
  2  1047 Tucker, Ardienette W67 Killeen, TX            3.54m      2.89m  -0.4   6   
     2.86m(2.1) 2.89m(-0.4) 2.66m(-0.9) 2.74m(0.8) 2.31m(0.1) 2.13m(-0.5)
  3  1040 Trotto, Mary       W67 Kihei, HI              2.98m      2.04m  +0.0   4   
     2.00m(1.2) 1.75m(+0.0) 2.04m(+0.0) 1.89m(0.6) 1.69m(-0.4) 1.98m(-0.4)
  4   750 Nesbihal-Cordero,  W65 Islip Terrace, NY                 1.64m  +0.0   3   
     1.53m(1.8) 1.64m(+0.0) PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 208  W70 Long Jump
=====================================================================================
    70 USATF: # 3.84m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   170 Carter, Ann        W72 Aiken, SC                         2.20m   0.4   8   
     2.07m(+0.0) 2.10m(-0.2) 2.12m(0.2) 1.96m(0.5) 2.20m(0.4) 1.98m(0.4)
  2   824 Primmer, Cathy     W71 Muncie, IN                        1.91m   1.4   6   
     FOUL(+0.0) 1.64m(+0.0) 1.91m(1.4) 1.83m(1.2) 1.83m(2.0) 1.37m(0.3)
  3   949 Simpson, Jane      W73 Wayne, NJ                         1.45m   0.5   4   
     1.20m(0.8) 1.21m(0.2) 1.23m(1.0) 1.27m(0.4) 1.25m(0.6) 1.45m(0.5)
 
Event 208  W75 Long Jump
=====================================================================================
    75 USATF: # 3.33m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   277 Donley, Christel   W79 Colorado Springs, C    2.44m      2.30m  -0.1   8   
     1.85m(0.2) 2.02m(0.2) 2.18m(+0.0) PASS      2.01m(0.6) 2.30m(-0.1)
  2   191 Chou, Fei-Mei      W79 Sunnyvale, CA          1.80m      2.00m   0.2   6   
     1.82m(0.1) 1.74m(0.2) 1.64m(0.5) 1.56m(-0.1) 1.83m(-0.1) 2.00m(0.2)
 
Event 208  W80 Long Jump
=====================================================================================
    80 USATF: # 2.78m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   765 Obera, Irene       W80 Fremont, CA            9.80m      2.94m# -1.1   8   
     2.94m(-1.1) 2.84m(0.2) PASS      PASS      2.71m(1.2) PASS     
  2   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT                     2.59m   1.0   6   
     2.43m(-0.9) 2.45m(0.2) 2.33m(0.2) 2.56m(-0.2) 2.59m(1.0) 2.49m(0.4)
  3   575 Krug, Gloria       W83 New Oxford, PA                    1.64m  -1.1   4   
     1.64m(-1.1) 1.40m(-1.1) 1.49m(0.1) 1.55m(+0.0) PASS      PASS     
 
Event 219  W30 Triple Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   462 Henighan, Lashawn  W33 Kernersville, NC                 10.72m  -0.6   8   
     10.44m(-0.3) FOUL(-0.2) 10.61m(-0.0) 10.41m(-0.1) 10.36m(0.3) 10.72m(-0.6)
  2  1015 Taylor, Latiffia   W31 Greensboro, NC                    9.83m  -0.4   6   
     9.23m(0.2) 9.33m(-0.0) 9.83m(-0.4) 9.24m(-0.3) 9.36m(-0.0) FOUL(-0.7)
 
Event 219  W35 Triple Jump
=====================================================================================
    35 USATF: # 12.41m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1  1035 Touya, Kimberly    W37 Patchogue, NY         10.34m     10.29m  -0.3   8   
     10.02m(-0.0) FOUL(-0.8) 9.52m(-0.3) 10.18m(-0.6) 10.20m(-0.4) 10.29m(-0.3)
  2   439 Harris, Cassandra  W36 Marietta, GA                      7.36m   0.4   6   
     7.12m(0.2) FOUL(-0.0) 7.29m(-0.3) 7.17m(-0.4) 7.36m(0.4) 7.35m(0.6)
 
Event 219  W40 Triple Jump
=====================================================================================
    40 USATF: # 11.36m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   271 Dierauer, Isabelle W41 Jamestown, OH          8.51m      8.07m  -0.1   8   
     4.28m(-0.1) 8.05m(-0.0) FOUL(-0.3) 8.07m(-0.1) 8.01m(-0.4) 8.06m(-1.1)
 
Event 219  W45 Triple Jump
=====================================================================================
    45 USATF: # 10.80m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   854 Richardson, Regina W49 Clayton, NC                       9.88m  -0.9   8   
     9.73m(-0.2) FOUL(-0.4) 9.80m(-0.3) 9.57m(0.2) FOUL(-0.1) 9.88m(-0.9)
  2    57 Battle, Tracey     W47 Silver Spring, MD                 9.67m  -0.2   6   
     9.16m(-0.5) 9.44m(-0.2) 9.56m(-0.1) 9.67m(-0.2) 9.63m(-1.0) 9.63m(-1.3)
  3   417 Haddad, Amy        W47 Bradenton, FL                     9.08m   0.2   4   
     FOUL(-0.3) 8.49m(-0.3) 9.04m(-0.5) FOUL(-0.3) 9.08m(0.2) 8.78m(-0.9)
 
Event 219  W50 Triple Jump
=====================================================================================
    50 USATF: # 10.49m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   372 Gibson, Dr Koura   W50 Washington, DC         9.60m      8.71m  -0.3   8   
     8.31m(-0.1) 8.69m(-0.0) 8.71m(-0.3) 8.71m(-0.0) 8.57m(-0.1) 8.59m(-1.0)
  2   680 Meeden, Lisa       W51 Wallingford, PA        7.22m      7.37m   0.2   6   
     6.57m(0.1) 6.81m(0.1) 6.76m(-0.7) 0.09m(0.1) 7.37m(0.2) 7.31m(0.4)
  3   548 Keller, Grace      W53 Swarthmore, PA                    7.27m  -0.5   4   
     6.63m(-0.3) 6.70m(0.2) 7.17m(-0.4) PASS      7.27m(-0.5) 6.74m(-1.0)
  4   926 Sellars, Shaaron   W51 Atlanta, GA                       5.74m  -0.3   3   
     5.74m(-0.3) 5.55m(-0.5) PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 222  W55 Triple Jump
=====================================================================================
    55 USATF: # 9.66m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   810 Phelps, Jo         W55 Chesapeake, VA                    6.66m   0.1   8   
     6.66m(0.1) 6.40m(-0.2) 6.18m(0.6) 6.22m(-0.5) PASS      PASS     
  2   597 Lee, Debbie        W57 Trabuco Canyon, CA                5.17m  -0.5   6   
     FOUL(-0.7) 4.88m(-0.5) 5.17m(-0.5) PASS      PASS      PASS     
 
Event 222  W60 Triple Jump
=====================================================================================
    60 USATF: # 9.63m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   211 Cohn, Linda        W61 Northridge, CA         8.78m      8.49m  -0.7   8   
     8.49m(-0.7) 8.20m(0.3) 8.04m(0.2) 7.96m(-0.3) 8.21m(-0.7) FOUL(0.1)
  2   614 Lowery, Linda      W62 Decatur, GA                       8.41m  -0.7   6   
     8.12m(-0.7) 8.10m(-1.0) 8.41m(-0.7) 8.27m(-0.7) 8.21m(-0.5) 8.34m(-0.0)
  3  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA                       5.44m  -0.4   4   
     4.76m(-0.5) 5.44m(-0.4) 4.15m(0.3) PASS      PASS      PASS     
  4   491 Hudnall, Nonie     W64 Spartanburg, SC                   5.26m   0.4   3   
     5.23m(-0.3) 5.01m(+0.0) 5.26m(0.4) 5.07m(-0.7) 5.13m(-0.9) 4.95m(-0.0)
 
Event 222  W65 Triple Jump
=====================================================================================
    65 USATF: # 8.53m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1  1040 Trotto, Mary       W67 Kihei, HI              5.00m      4.72m  -1.8   8   
     4.58m(-0.1) 4.72m(-1.8) 4.65m(0.2) FOUL(-0.2) PASS      PASS     
  2   750 Nesbihal-Cordero,  W65 Islip Terrace, NY                 3.56m  -0.5   6   
     3.56m(-0.5) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 222  W70 Triple Jump
=====================================================================================
    70 USATF: # 8.23m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   170 Carter, Ann        W72 Aiken, SC                         5.32m  -0.3   8   
     4.98m(-0.5) FOUL(-1.0) 4.74m(-0.1) 5.08m(-0.0) 5.32m(-0.3) PASS     
  2   949 Simpson, Jane      W73 Wayne, NJ                         4.14m   NWI   6   
     4.14m(-0.0) 3.78m(-0.4) 3.88m(-0.2) 3.79m(+0.0) FOUL(0.7) PASS     
 
Event 222  W75 Triple Jump
=====================================================================================
    75 USATF: # 7.43m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   277 Donley, Christel   W79 Colorado Springs, C    5.82m      5.75m  -0.4   8   
     5.68m(-0.7) PASS      5.55m(-0.0) FOUL(-0.3) 5.75m(-0.4) PASS     
  2   191 Chou, Fei-Mei      W79 Sunnyvale, CA          4.00m      3.62m   0.3   6   
     3.62m(0.3) 3.46m(-1.4) FOUL(-0.0) 3.49m(-0.2) 3.56m(-0.4) PASS     
 
Event 222  W80 Triple Jump
=====================================================================================
    80 USATF: # 5.78m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT                     5.44m   NWI   8   
     5.29m(-1.5) 5.34m(-0.4) 0.23m(-0.0) 5.36m(0.1) 5.44m(-0.0) PASS     
  2   575 Krug, Gloria       W83 New Oxford, PA                    3.45m  -0.2   6   
     3.30m(-0.3) 3.45m(-0.2) PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 241  W30 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   253 Davis, Charmaine   W33 New Castle, DE         1.00m      1.30m    8   
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O    O    O    O  XXX 
 
Event 241  W35 High Jump
================================================================================
    35 USATF: # 1.95m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   413 Guest, Rachel      W39 Surprise, AZ           1.50m      1.56m    8   
     1.40 1.45 1.50 1.53 1.56 1.59 
        O    O    O    O    O  XXX 
  2   709 Moore, Kim         W35 Wilmington, DE         1.25m      1.25m    6   
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    P    O   XO    O  XXX 
 
Event 241  W40 High Jump
================================================================================
    40 USATF: # 1.76m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   954 Sluder, Anne       W41 Pineville, NC          1.60m      1.59m    8   
     1.40 1.45 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 
        O    O    O    O  XXO    O  XXX 
 
Event 241  W45 High Jump
================================================================================
    45 USATF: # 1.62m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   417 Haddad, Amy        W47 Bradenton, FL                     1.50m    8   
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.53 
        O    O    O    O    O    O    O   XO  XXX 
  2   854 Richardson, Regina W49 Clayton, NC                       1.30m    6   
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O    P    O    O  XXX 
  3   988 Stephan, Lizanne   W47 Gettysburg, PA                    1.15m    4   
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    P    O    O    O  XXX 
  4   874 Roemer, Christine  W49 Summit, NJ                        1.10m    3   
     1.05 1.10 1.15 
        O    O  XXX 
 
Event 241  W50 High Jump
================================================================================
    50 USATF: # 1.57m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   927 Senn-Griffiths, Ca W52 Massapequa Park, NY               1.35m    8   
     1.25 1.30 1.35 1.40 
       XO    O   XO  XXX 
  2   239 Curran Villarreal, W54 Marietta, GA                      1.30m    6   
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O  XXX 
  3   733 Murphy, Nuala      W54 Santa Fe, NM           1.16m      1.20m    4   
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        O    O    O    O    O  XXO  XXX 
 
Event 241  W55 High Jump
================================================================================
    55 USATF: # 1.47m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   810 Phelps, Jo         W55 Chesapeake, VA                    1.20m    8   
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        O    O    O    O  XXX 
  2   194 Clark, Clovis      W58 Ellenwood, GA                     1.10m    6   
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O    O    O  XXX 
  3  1144 Zukas, Donna       W58 Apollo, PA                        1.00m    4   
     0.95 1.00 1.05 
        O    O  XXX 
 
Event 247  W60 High Jump
================================================================================
    60 USATF: # 1.44m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   434 Hanscom, Rita      W60 San Diego, CA          1.32m      1.30m    8   
     1.10 1.15 1.17 1.20 1.25 1.30 1.33 
        O    O    P    O    O  XXO  XXX 
  2   783 Ozell, Terry       W61 Atlanta, GA                       1.00m    6   
     0.80 0.85 0.90 0.95 1.00 
        O    O    O    O  XXO 
  3  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA                       0.90m    4   
     0.80 0.85 0.90 0.95 
        O    O    O  XXX 
 
Event 247  W65 High Jump
================================================================================
    65 USATF: # 1.33m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   377 Glass, LaTanya     W67 Seal Beach, CA         1.10m      1.15m    8   
     1.00 1.02 1.05 1.10 1.15 1.17 
        O    P    O   XO   XO  XXX 
  2   910 Schaub, Mary       W67 Smithton, IL           1.01m      1.00m    6   
     0.95 1.00 1.02 1.05 
        O   XO    P  XXX 
  3   763 Oakey, Joy         W65 Media, PA                        J1.00m    4   
     0.80 0.85 0.90 0.95 1.00 1.02 1.05 
        O    O    O   XO  XXO    P  XXX 
  4   195 Clark, Mary        W65 Effingham, IL                     0.95m    3   
     0.90 0.95 1.00 
        O    O  XXX 
  5  1040 Trotto, Mary       W67 Kihei, HI                         0.90m    2   
     0.85 0.90 0.95 
        O   XO  XXX 
 
Event 247  W70 High Jump
================================================================================
    70 USATF: # 1.30m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    72 Bergen, Kathy      W74 La Canada, CA          1.18m      1.15m    8   
     1.05 1.10 1.15 
        O    O   XO 
  2   830 Radle, Catherine   W70 Atlanta, GA                       1.00m    6   
     0.65 0.70 0.75 0.80 0.85 0.90 0.95 1.00 1.02 1.05 
        O    O    O    O    O    O   XO   XO    P  XXX 
  3   170 Carter, Ann        W72 Aiken, SC                         0.95m    4   
     0.90 0.95 1.00 
        O    O  XXX 
  4   824 Primmer, Cathy     W71 Muncie, IN                       J0.95m    3   
     0.80 0.85 0.90 0.95 1.00 
        O    O   XO    O  XXX 
  5   949 Simpson, Jane      W73 Wayne, NJ                         0.90m    2   
     0.80 0.85 0.90 0.95 
        O    O  XXO  XXX 
 
Event 247  W75 High Jump
================================================================================
    75 USATF: # 1.15m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   277 Donley, Christel   W79 Colorado Springs, C    1.06m      1.02m    8   
     0.90 0.95 1.00 1.02 1.05 
        O    O    O  XXO  XXX 
  2   191 Chou, Fei-Mei      W79 Sunnyvale, CA          0.80m      0.90m    6   
     0.65 0.70 0.75 0.80 0.85 0.90 
        O    O    O    O    O    O 
 
Event 247  W80 High Jump
================================================================================
    80 USATF: # 1.01m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT                     1.02m#   8   
     0.90 0.95 1.00 1.02 1.05 
        O    O    O    O  XXX 
 
Event 261  W30 Pole Vault
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    65 Bell, Cheryl       W30 Summerfield, NC        4.00m      3.75m    8   
     3.45 3.60 3.75 3.90 
       XO    O  XXO  XXX 
 
Event 261  W40 Pole Vault
================================================================================
    40 USATF: # 3.45m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   235 Croskell, Helen    W41 Houston, TX            2.43m      2.55m    8   
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.45 2.55 2.65 
        O    O    O    O    O  XXO  XXX 
 
Event 261  W45 Pole Vault
================================================================================
    45 USATF: # 3.38m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   613 Longshore, Kristin W46 Doylestown, PA                    1.40m    8   
     0.90 1.05 1.20 1.35 1.40 1.50 
        O    O   XO   XO   XO  XXX 
 
Event 261  W50 Pole Vault
================================================================================
    50 USATF: # 3.25m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    33 Babits, Brenda     W54 Fort Wayne, IN         2.29m      2.25m    8   
     1.95 2.10 2.25 2.40 
        O    O  XXO  XXX 
  2   517 Jarjisian, Linda   W54 Wilmington, DE                    1.20m    6   
     0.90 1.05 1.20 1.35 
        O    P    O  XXX 
 
Event 261  W55 Pole Vault
================================================================================
    55 USATF: # 3.08m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   876 Rollins, Susan     W56 Johnson City, TN       2.13m      2.10m    8   
     1.50 1.65 1.73 1.80 1.95 2.10 2.25 
       XO   XO    P   XO  XXO  XXO  XXX 
 
Event 261  W60 Pole Vault
================================================================================
    60 USATF: # 3.12m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   434 Hanscom, Rita      W60 San Diego, CA          2.55m      2.40m    8   
     1.95 2.10 2.25 2.40 2.45 2.55 
        O    O    O    O    P  XXX 
  2    22 Anderson, Dinah    W61 Houston, TX                       2.25m    6   
     1.80 1.95 2.10 2.25 2.40 
        O   XO   XO    O  XXX 
  3  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA                       1.20m    4   
     0.90 1.05 1.20 1.35 
        O   XO    O  XXX 
 
Event 261  W65 Pole Vault
================================================================================
    65 USATF: # 3.19m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   195 Clark, Mary        W65 Effingham, IL                     1.20m    8   
     0.90 1.05 1.20 
        O    O    O 
  2  1040 Trotto, Mary       W67 Kihei, HI              1.15m      1.05m    6   
     0.90 1.05 1.20 
       XO    O  XXX 
 
Event 261  W80 Pole Vault
================================================================================
    80 USATF: # 1.40m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT                     1.65m#   8   
     1.50 1.65 1.73 
        O    O  XXX 
 
Event 302  W30 Shot Put 4K
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   551 Kelly, Nicole      W33 Greensboro, NC                   10.71m    8   
      9.35m  10.69m  10.71m  FOUL  FOUL  10.45m
  2  1082 Watson, Amanda     W31 Fort Worth, TX                   10.50m    6   
      FOUL  10.50m  FOUL  9.76m  10.41m  FOUL
  3   802 Perno, Michelle    W33 Fort Mill, SC          9.32m      9.55m    4   
      8.26m  8.97m  9.55m  8.63m  FOUL  8.70m
  4   213 Coleman, Brandice  W31 Jenkintown, PA                    6.35m    3   
      5.81m  5.66m  6.21m  5.84m  6.35m  6.02m
 
Event 302  W35 Shot Put 4K
================================================================================
    35 USATF: # 16.30m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   739 Myers, Vandora     W38 Lincoln University,               7.44m    8   
      7.28m  7.44m  7.25m  7.27m  7.15m  7.02m
  2   743 Needham, Rachel    W39 Valley Village, CA                6.16m    6   
      FOUL  6.16m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 302  W40 Shot Put 4K
================================================================================
    40 USATF: # 15.09m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   552 Kent, Dawn         W40 Wilmington, DE                    7.51m    8   
      FOUL  6.86m  6.70m  6.89m  7.17m  7.51m
  2   271 Dierauer, Isabelle W41 Jamestown, OH                     6.89m    6   
      6.74m  6.41m  6.82m  6.75m  6.89m  6.72m
 
Event 302  W45 Shot Put 4K
================================================================================
    45 USATF: # 13.55m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1026 Timmer, Stephanie  W47 Naperville, IL                    9.33m    8   
      8.95m  8.34m  8.55m  8.62m  9.33m  8.76m
  2   417 Haddad, Amy        W47 Bradenton, FL                     9.13m    6   
      8.92m  9.13m  8.61m  FOUL  8.38m  8.73m
  3   985 Steele-smith, Carr W45 Jonesboro, GA          8.32m      8.47m    4   
      8.47m  7.40m  FOUL  8.03m  8.38m  7.40m
  4   721 Mosley, Patricia   W47 West Chester, PA                  8.07m    3   
      7.43m  7.46m  7.51m  7.34m  8.07m  7.50m
  5   988 Stephan, Lizanne   W47 Gettysburg, PA         8.57m      8.00m    2   
      7.33m  8.00m  7.68m  7.51m  7.56m  7.65m
 
Event 305  W50 Shot Put 3K
================================================================================
       USATF: # 14.65m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   601 Lewis, Oneithea    W54 Oakland Gardens, NY              11.66m    8   
      11.66m  11.37m  FOUL  11.21m  11.11m  FOUL
  2   369 Geurkink, Katrina  W53 Hanover, NH                      11.27m    6   
      11.03m  11.27m  11.22m  10.89m  11.17m  10.74m
  3   927 Senn-Griffiths, Ca W52 Massapequa Park, NY              10.37m    4   
      10.26m  10.12m  10.06m  10.21m  10.37m  10.24m
  4  1061 Virden, Kimberly   W52 Madison, WI            9.58m      9.95m    3   
      9.38m  9.86m  8.66m  FOUL  8.75m  9.95m
  5  1111 Wilkins, Mary      W53 District Heights, M               9.93m    2   
      9.93m  9.51m  8.34m  8.90m  9.30m  9.50m
  6   733 Murphy, Nuala      W54 Santa Fe, NM           8.93m      8.75m    1   
      8.75m  8.49m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7   815 Popovitch, Catheri W52 West Chester, PA                  6.30m  
      5.18m  5.70m  5.54m  6.24m  6.30m  5.68m
 
Event 306  W55 Shot Put 3K
================================================================================
    55 USATF: # 13.27m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   332 Finsrud, Carol     W57 Lockhart, TX                     11.00m    8   
      11.00m  10.66m  10.17m  10.20m  PASS  PASS
  2   292 Dunton, Linn       W57 Pine Valley, CA                   9.78m    6   
      9.56m  9.78m  9.54m  FOUL  9.51m  9.29m
  3  1092 Welding, Ruth      W58 Elk Grove Village,     9.00m      8.78m    4   
      8.70m  8.72m  8.51m  8.78m  8.12m  8.49m
  4     7 Alegria-Dybvig, Ta W55 Tucson, AZ                        8.50m    3   
      8.40m  8.50m  FOUL  8.41m  8.14m  8.42m
  5   427 Hallen, Susan      W57 Elk Grove Village,     9.00m      8.36m    2   
      7.91m  8.36m  7.99m  FOUL  7.74m  7.81m
  6   194 Clark, Clovis      W58 Ellenwood, GA                     8.21m    1   
      7.83m  7.80m  7.63m  8.01m  7.90m  8.21m
  7  1024 Thompson, Valerie  W56 Lebanon, NH            7.75m      7.15m  
      6.77m  6.75m  6.39m  7.13m  6.82m  7.15m
 --  1118 xWillis, Katherine W55 Cambridge, Can                    5.27m  
      5.27m  5.07m  FOUL  4.73m  5.08m  5.03m
 
Event 306  W60 Shot Put 3K
================================================================================
    60 USATF: # 11.78m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   211 Cohn, Linda        W61 Northridge, CA         9.79m      9.37m    8   
      9.14m  8.85m  8.60m  9.06m  9.37m  PASS
  2   391 Grandison, Delores W61 Townsend, DE           8.78m      8.18m    6   
      7.77m  7.56m  8.18m  7.75m  6.42m  7.94m
  3   400 Green, Martha      W63 Des Moines, IA                    6.04m    4   
      5.71m  6.04m  5.95m  5.61m  5.88m  FOUL
  4  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA                       5.46m    3   
      5.37m  4.84m  FOUL  5.46m  PASS  PASS
 
Event 308  W65 Shot Put 3K
================================================================================
       USATF: # 11.15m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   685 Mensey, Myrle      W65 Saint Louis, MO                   9.37m    8   
      8.28m  9.34m  8.54m  8.51m  9.27m  9.37m
  2   377 Glass, LaTanya     W67 Seal Beach, CA         8.80m      9.25m    6   
      9.15m  9.25m  8.77m  8.91m  8.85m  8.62m
  3   443 Hartzler, Mary     W65 Gahanna, OH            9.37m      9.14m    4   
      9.14m  9.11m  8.88m  8.38m  9.06m  9.09m
  4   195 Clark, Mary        W65 Effingham, IL                     7.23m    3   
      7.07m  6.63m  6.64m  7.23m  6.66m  6.23m
  5   910 Schaub, Mary       W67 Smithton, IL                      6.82m    2   
      6.82m  6.24m  6.14m  6.47m  6.53m  6.58m
  6  1040 Trotto, Mary       W67 Kihei, HI              6.78m      6.30m    1   
      6.11m  5.61m  6.30m  6.05m  6.16m  6.08m
  7   304 Edwards, Sandra    W66 Bronx, NY              7.03m      5.88m  
      5.65m  5.60m  5.71m  5.75m  5.76m  5.88m
  8   849 Rhodes, Carol      W65 Decatur, GA                       4.57m  
      4.57m  3.67m  3.51m  PASS  PASS  PASS
 
Event 309  W70 Shot Put 3K
================================================================================
       USATF: # 8.47m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1136 Wyatt, Cindy       W70 Lewis Center, OH       9.20m      8.91m#   8   
      8.55m  8.72m  8.66m  8.53m  8.80m  8.91m
  2   550 Kelly, Mary        W73 Crossville, TN                    6.54m    6   
      6.39m  6.54m  0.38m  6.51m  6.26m  FOUL
  3   864 Robinson, Mary     W72 Gahanna, OH                       6.10m    4   
      5.34m  FOUL  5.80m  5.67m  5.85m  6.10m
  4   544 Katz, Roslyn       W72 Flushing, NY                      6.04m    3   
      5.52m  5.72m  5.76m  5.75m  5.69m  6.04m
  5  1010 Swenson, Linda     W72 Gilford, NH                       4.66m    2   
      4.23m  4.39m  4.43m  4.63m  4.66m  4.50m
  6   753 Newsom, Wanda      W74 Taylor, TX             4.65m      4.41m    1   
      4.03m  4.33m  4.36m  4.01m  4.41m  4.27m
 --   741 xNakano, Yuko      W70 Alberta, Can                      7.30m  
      7.30m  FOUL  7.14m  7.11m  7.09m  FOUL
 
Event 311  W75 Shot Put 2K
================================================================================
    75 USATF: # 8.83m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   277 Donley, Christel   W79 Colorado Springs, C    7.59m      7.59m    8   
      7.21m  7.48m  7.51m  7.44m  7.59m  7.07m
  2    74 Berman, Joan       W77 Ann Arbor, MI          6.68m      6.33m    6   
      6.24m  6.05m  6.33m  6.23m  5.89m  5.88m
 
Event 311  W80 Shot Put 2K
================================================================================
    80 USATF: # 7.69m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT                     6.70m    8   
      6.70m  6.59m  6.55m  6.33m  6.52m  6.18m
  2   575 Krug, Gloria       W83 New Oxford, PA                    6.56m    6   
      6.48m  6.56m  FOUL  6.32m  FOUL  5.93m
  3   711 Moravecsik, France W80 South Burlington, V    6.26m      6.54m    4   
      6.16m  6.16m  6.35m  6.33m  6.38m  6.54m
 
Event 321  W30 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1082 Watson, Amanda     W31 Fort Worth, TX                   32.11m    8   
      31.07m  FOUL  31.10m  32.02m  32.11m  31.77m
  2   802 Perno, Michelle    W33 Fort Mill, SC         29.61m     24.67m    6   
      24.67m  FOUL  19.68m  FOUL  14.25m  8.57m
  3   213 Coleman, Brandice  W31 Jenkintown, PA                   19.85m    4   
      18.04m  15.85m  19.85m  17.75m  18.99m  18.95m
 
Event 321  W35 Discus Throw
================================================================================
    35 USATF: # 54.52m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   743 Needham, Rachel    W39 Valley Village, CA               19.80m    8   
      19.54m  FOUL  FOUL  19.80m  FOUL  18.00m
  2   162 Cane, Debra        W38 Boynton Beach, FL                14.31m    6   
      14.00m  14.26m  14.31m  13.48m  13.85m  FOUL
 
Event 321  W40 Discus Throw
================================================================================
    40 USATF: # 52.44m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   271 Dierauer, Isabelle W41 Jamestown, OH         28.32m     21.74m    8   
      21.51m  20.31m  21.44m  21.68m  20.45m  21.74m
  2   552 Kent, Dawn         W40 Wilmington, DE                   20.77m    6   
      17.23m  FOUL  16.86m  18.20m  20.77m  FOUL
 
Event 321  W45 Discus Throw
================================================================================
    45 USATF: # 50.85m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1026 Timmer, Stephanie  W47 Naperville, IL                   26.04m    8   
      FOUL  24.90m  FOUL  26.04m  23.89m  FOUL
  2   721 Mosley, Patricia   W47 West Chester, PA                 22.20m    6   
      FOUL  FOUL  21.51m  FOUL  22.13m  22.20m
  3   586 Lanier, Gina       W48 Lincoln University,   19.50m     20.44m    4   
      17.76m  19.42m  15.88m  18.75m  14.95m  20.44m
  4   613 Longshore, Kristin W46 Doylestown, PA                   14.94m    3   
      12.18m  14.94m  12.64m  12.96m  11.99m  12.74m
 
Event 323  W50 Discus Throw
================================================================================
    50 USATF: # 45.67m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   369 Geurkink, Katrina  W53 Hanover, NH                      30.88m    8   
      FOUL  FOUL  30.42m  28.57m  29.48m  30.88m
  2   601 Lewis, Oneithea    W54 Oakland Gardens, NY              28.29m    6   
      28.12m  FOUL  28.29m  FOUL  FOUL  27.85m
  3  1061 Virden, Kimberly   W52 Madison, WI           25.11m     23.70m    4   
      22.94m  FOUL  23.70m  21.78m  22.35m  18.60m
  4   733 Murphy, Nuala      W54 Santa Fe, NM          18.26m     19.41m    3   
      16.09m  16.56m  17.98m  17.88m  FOUL  19.41m
  5   926 Sellars, Shaaron   W51 Atlanta, GA                      18.63m    2   
      FOUL  17.49m  FOUL  18.63m  FOUL  16.34m
  6   624 Mahoney, Karen     W54 Oakton, VA                       16.12m    1   
      16.12m  15.42m  FOUL  14.94m  FOUL  FOUL
 
Event 323  W55 Discus Throw
================================================================================
    55 USATF: # 40.39m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   332 Finsrud, Carol     W57 Lockhart, TX                     36.14m    8   
      35.61m  FOUL  FOUL  36.14m  34.96m  35.40m
  2   292 Dunton, Linn       W57 Pine Valley, CA                  26.31m    6   
      26.31m  FOUL  25.20m  FOUL  FOUL  25.17m
  3     7 Alegria-Dybvig, Ta W55 Tucson, AZ                       26.08m    4   
      23.63m  21.86m  25.92m  26.08m  FOUL  25.80m
  4  1092 Welding, Ruth      W58 Elk Grove Village,    28.00m     22.61m    3   
      18.70m  22.61m  20.72m  FOUL  FOUL  FOUL
  5   427 Hallen, Susan      W57 Elk Grove Village,    26.00m     22.57m    2   
      20.69m  FOUL  21.73m  22.57m  FOUL  22.55m
  6   194 Clark, Clovis      W58 Ellenwood, GA                    20.82m    1   
      17.93m  17.84m  18.71m  20.82m  20.43m  19.79m
 
Event 326  W60 Discus Throw
================================================================================
    60 USATF: # 32.58m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   211 Cohn, Linda        W61 Northridge, CA        24.90m     22.73m    8   
      21.70m  FOUL  19.94m  21.86m  22.73m  20.98m
  2   777 Orosz, Patsy       W61 Mentor, OH                       20.86m    6   
      FOUL  FOUL  14.10m  15.58m  20.86m  FOUL
  3   400 Green, Martha      W63 Des Moines, IA                   14.58m    4   
      13.98m  13.41m  14.58m  FOUL  13.59m  14.44m
  4  1042 Truchelut, Joan    W64 Casselberry, FL                  12.86m    3   
      11.47m  12.42m  12.86m  12.24m  11.08m  12.63m
  5  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA                      12.57m    2   
      11.69m  12.57m  12.21m  FOUL  FOUL  11.60m
  6   783 Ozell, Terry       W61 Atlanta, GA                      10.40m    1   
      10.40m  8.84m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 326  W65 Discus Throw
================================================================================
    65 USATF: # 31.04m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   443 Hartzler, Mary     W65 Gahanna, OH           26.62m     25.55m    8   
      25.55m  25.06m  FOUL  24.63m  25.53m  23.61m
  2  1047 Tucker, Ardienette W67 Killeen, TX           25.46m     18.38m    6   
      FOUL  17.86m  17.75m  13.32m  18.38m  FOUL
  3   195 Clark, Mary        W65 Effingham, IL                    16.70m    4   
      15.38m  16.70m  15.94m  15.85m  16.24m  13.50m
  4   910 Schaub, Mary       W67 Smithton, IL                     15.43m    3   
      15.34m  13.59m  15.26m  15.43m  FOUL  11.92m
  5   304 Edwards, Sandra    W66 Bronx, NY                        12.37m    2   
      12.37m  FOUL  12.26m  11.90m  FOUL  FOUL
 
Event 327  W70 Discus Throw
================================================================================
       USATF: # 22.54m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1136 Wyatt, Cindy       W70 Lewis Center, OH                 25.25m#   8   
      21.55m  23.27m  24.46m  25.25m  FOUL  25.23m
  2   550 Kelly, Mary        W73 Crossville, TN                   16.46m    6   
      16.46m  16.32m  16.29m  13.74m  15.36m  15.06m
  3   544 Katz, Roslyn       W72 Flushing, NY                     14.84m    4   
      11.51m  13.43m  14.84m  13.91m  14.40m  13.92m
  4   864 Robinson, Mary     W72 Gahanna, OH                      13.24m    3   
      12.06m  13.24m  PASS  PASS  PASS  PASS
  5   830 Radle, Catherine   W70 Atlanta, GA                      11.69m    2   
      11.32m  11.69m  PASS  PASS  PASS  PASS
  6   981 Staab, Angela      W71 Reidsville, NC                   11.68m    1   
      11.68m  10.35m  FOUL  10.71m  FOUL  PASS
  7   753 Newsom, Wanda      W74 Taylor, TX            10.01m      9.34m  
      9.34m  8.75m  PASS  PASS  PASS  PASS
  8  1010 Swenson, Linda     W72 Gilford, NH                       8.81m  
      8.66m  8.05m  8.81m           
 --   741 xNakano, Yuko      W70 Alberta, Can                     25.46m  
      21.43m  22.79m  22.46m  21.69m  24.44m  25.46m
 
Event 328  W75 Discus Throw .75k
================================================================================
    75 USATF: # 22.01m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   176 Cazel, Madelaine   W76 The Villages, FL                 21.47m    8   
      19.96m  19.92m  20.70m  21.47m  20.54m  20.29m
  2    74 Berman, Joan       W77 Ann Arbor, MI         21.23m     20.84m    6   
      19.96m  19.82m  20.84m  20.28m  17.58m  18.94m
 
Event 328  W80 Discus Throw .75k
================================================================================
    80 USATF: # 18.16m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT                    18.36m#   8   
      14.70m  17.81m  17.53m  16.95m  18.36m  17.59m
  2   711 Moravecsik, France W80 South Burlington, V   14.15m     15.92m    6   
      14.68m  14.40m  14.81m  15.13m  15.92m  15.53m
  3   575 Krug, Gloria       W83 New Oxford, PA                   15.69m    4   
      FOUL  15.69m  14.06m  15.63m  15.69m  FOUL
 
Event 343  W30 Javelin Throw 600G
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   551 Kelly, Nicole      W33 Greensboro, NC                   38.57m    8   
      34.88m  38.57m  35.36m  FOUL  29.89m  35.85m
  2  1082 Watson, Amanda     W31 Fort Worth, TX                   29.90m    6   
      29.90m  28.69m  28.64m  28.61m  FOUL  FOUL
 
Event 343  W35 Javelin Throw 600G
================================================================================
    35 USATF: # 40.10m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   162 Cane, Debra        W38 Boynton Beach, FL                22.94m    8   
      PASS  PASS  PASS  PASS  22.94m  22.09m
  2    76 Bernert, Brandi    W35 Denver, CO            19.85m     21.86m    6   
      19.68m  21.84m  21.86m  17.64m  19.85m  18.03m
 
Event 343  W40 Javelin Throw 600G
================================================================================
    40 USATF: # 42.05m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   954 Sluder, Anne       W41 Pineville, NC         25.00m     24.51m    8   
      19.25m  20.90m  16.98m  FOUL  24.51m  FOUL
  2   552 Kent, Dawn         W40 Wilmington, DE        25.50m     23.04m    6   
      FOUL  18.53m  20.82m  19.89m  FOUL  23.04m
 
Event 343  W45 Javelin Throw 600G
================================================================================
    45 USATF: # 41.57m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   417 Haddad, Amy        W47 Bradenton, FL                    28.08m    8   
      24.16m  25.21m  FOUL  28.08m  27.92m  27.19m
  2  1026 Timmer, Stephanie  W47 Naperville, IL                   19.43m    6   
      19.06m  18.51m  18.06m  16.23m  FOUL  19.43m
  3   545 Kazebee, Kris      W48 Charlotte, NC                    19.07m    4   
      19.07m  16.68m  18.88m  FOUL  FOUL  17.52m
  4   635 Mastripolito, Wend W48 Glenmoore, PA                    17.06m    3   
      PASS  PASS  PASS  PASS  17.06m  13.47m
  5   613 Longshore, Kristin W46 Doylestown, PA                   13.42m    2   
      PASS  PASS  PASS  PASS  13.42m  10.06m
 
Event 344  W50 Javelin Throw 500G
================================================================================
    50 USATF: # 43.72m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   927 Senn-Griffiths, Ca W52 Massapequa Park, NY              32.41m    8   
      31.58m  32.41m  30.98m  30.26m  FOUL  31.60m
  2  1061 Virden, Kimberly   W52 Madison, WI           28.30m     29.35m    6   
      25.79m  29.35m  27.02m  26.09m  FOUL  26.73m
  3   926 Sellars, Shaaron   W51 Atlanta, GA                      24.81m    4   
      24.70m  23.78m  FOUL  24.81m  24.65m  23.53m
  4   369 Geurkink, Katrina  W53 Hanover, NH                      23.51m    3   
      17.30m  17.91m  FOUL  23.51m  FOUL  23.03m
  5   425 Hall, Tammy        W54 Ellington, CT         22.00m     19.46m    2   
      17.86m  17.92m  19.46m  17.22m  FOUL  15.04m
  6   624 Mahoney, Karen     W54 Oakton, VA                       17.77m    1   
      14.31m  17.77m  FOUL  17.01m  17.27m  14.85m
 
Event 344  W55 Javelin Throw 500G
================================================================================
    55 USATF: # 40.23m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   292 Dunton, Linn       W57 Pine Valley, CA                  31.61m    8   
      FOUL  31.61m  29.63m  27.18m  FOUL  28.88m
  2     7 Alegria-Dybvig, Ta W55 Tucson, AZ                       27.77m    6   
      FOUL  26.49m  FOUL  FOUL  27.77m  FOUL
  3   345 Fox, Vicki         W55 Huntington, NY        24.28m     22.73m    4   
      21.82m  FOUL  PASS  PASS  PASS  22.73m
  4   194 Clark, Clovis      W58 Ellenwood, GA                    20.82m    3   
      17.96m  14.47m  17.17m  18.42m  19.51m  20.82m
  5  1144 Zukas, Donna       W58 Apollo, PA            19.00m     19.69m    2   
      18.25m  19.69m  FOUL  FOUL  19.60m  17.23m
  6   810 Phelps, Jo         W55 Chesapeake, VA                   19.24m    1   
      17.76m  FOUL  FOUL  19.24m  FOUL  16.33m
  7  1024 Thompson, Valerie  W56 Lebanon, NH           18.00m     18.22m  
      14.62m  11.77m  12.68m  15.97m  17.33m  18.22m
 --   245 xDabrowski, Barbar W57 Waterloo, Can                    36.60m  
      36.60m  FOUL  34.66m  34.48m  35.19m  36.26m
 
Event 346  W60 Javelin Throw 500G
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   211 Cohn, Linda        W61 Northridge, CA        37.50m     35.39m    8   
      33.12m  35.39m  33.27m  33.84m  35.09m  35.18m
  2   507 Jacobs, Kathy      W61 High Point, NC                   12.39m    6   
      12.39m  FOUL  FOUL  FOUL  8.87m  10.92m
  3   400 Green, Martha      W63 Des Moines, IA                   12.06m    4   
      10.47m  11.08m  9.91m  11.23m  12.06m  11.96m
  4  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA                       9.52m    3   
      PASS  PASS  PASS  PASS  FOUL  9.52m
 
Event 346  W65 Javelin Throw 500G
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   443 Hartzler, Mary     W65 Gahanna, OH           23.00m     23.83m    8   
      19.72m  23.29m  22.54m  20.99m  22.79m  23.83m
  2   521 Jenke-McMahan, Dia W68 Bridgeton, NJ                    21.26m    6   
      FOUL  20.20m  21.26m  20.52m  19.31m  19.66m
  3   377 Glass, LaTanya     W67 Seal Beach, CA                   21.20m    4   
      17.42m  15.68m  14.59m  20.88m  16.49m  21.20m
  4  1040 Trotto, Mary       W67 Kihei, HI             18.90m     16.68m    3   
      15.62m  16.68m  14.48m  15.68m  15.73m  16.68m
  5   910 Schaub, Mary       W67 Smithton, IL                     16.08m    2   
      14.50m  13.76m  14.84m  14.75m  16.08m  12.33m
  6   750 Nesbihal-Cordero,  W65 Islip Terrace, NY                13.96m    1   
      13.87m  FOUL  13.60m  12.00m  13.96m  FOUL
  7   849 Rhodes, Carol      W65 Decatur, GA                      10.41m  
      10.41m  FOUL  8.18m  9.28m  8.99m  FOUL
 
Event 347  W70 Javelin Throw 500G
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   864 Robinson, Mary     W72 Gahanna, OH                      16.67m    8   
      16.67m  14.48m  15.47m  FOUL  15.36m  14.40m
  2   550 Kelly, Mary        W73 Crossville, TN                   14.96m    6   
      13.23m  13.91m  14.06m  14.96m  13.85m  14.83m
  3   544 Katz, Roslyn       W72 Flushing, NY                     14.56m    4   
      12.52m  12.93m  14.45m  14.56m  14.49m  14.10m
  4   830 Radle, Catherine   W70 Atlanta, GA                      10.23m    3   
      8.81m  9.12m  FOUL  FOUL  FOUL  10.23m
  5   981 Staab, Angela      W71 Reidsville, NC        12.00m      9.74m    2   
      9.74m  9.64m  8.73m  7.56m  8.90m  8.79m
  6   949 Simpson, Jane      W73 Wayne, NJ                         9.50m    1   
      FOUL  7.65m  8.55m  8.66m  8.35m  9.50m
  7   753 Newsom, Wanda      W74 Taylor, TX            10.12m      8.71m  
      8.71m  8.63m  7.46m  8.19m  8.37m  8.11m
 --   741 xNakano, Yuko      W70 Alberta, Can                     20.35m  
      19.79m  FOUL  FOUL  20.35m  17.39m  FOUL
 
Event 348  W75 Javelin Throw 400G
================================================================================
    75 USATF: # 25.61m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   176 Cazel, Madelaine   W76 The Villages, FL                 21.52m    8   
      19.00m  20.35m  FOUL  21.52m  21.39m  19.55m
  2   277 Donley, Christel   W79 Colorado Springs, C   15.28m     16.15m    6   
      13.84m  15.64m  16.15m  14.82m  FOUL  14.07m
  3    74 Berman, Joan       W77 Ann Arbor, MI         10.45m     11.93m    4   
      11.93m  11.55m  FOUL  FOUL  PASS  PASS
 
Event 348  W80 Javelin Throw 400G
================================================================================
    80 USATF: # 19.58m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   575 Krug, Gloria       W83 New Oxford, PA                   15.56m    8   
      12.83m  13.87m  12.94m  12.75m  13.95m  15.56m
  2   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT                    12.47m    6   
      10.88m  12.47m  9.88m  9.30m  PASS  PASS
 
Event 362  W35 Hammer Throw
================================================================================
    35 USATF: # 48.04m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   214 Coleman, Marilyn   W39 Franklin Park, NJ     43.13m     42.67m    8   
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  36.01m  42.67m
  2   739 Myers, Vandora     W38 Lincoln University,              23.69m    6   
      23.33m  22.88m  FOUL  19.87m  23.69m  FOUL
  3   743 Needham, Rachel    W39 Valley Village, CA               14.43m    4   
      13.72m  FOUL  13.49m  12.57m  14.43m  12.48m
 
Event 362  W40 Hammer Throw
================================================================================
    40 USATF: # 57.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   871 Rodriguez, Luisa   W42 Royersford, PA                   16.38m    8   
      13.00m  12.94m  14.44m  16.38m  15.81m  FOUL
 
Event 362  W45 Hammer Throw
================================================================================
    45 USATF: # 56.21m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   721 Mosley, Patricia   W47 West Chester, PA                 25.79m    8   
      24.69m  24.75m  24.86m  24.52m  25.79m  25.18m
  2  1026 Timmer, Stephanie  W47 Naperville, IL                   24.68m    6   
      22.56m  FOUL  22.58m  24.21m  24.68m  23.51m
  3   586 Lanier, Gina       W48 Lincoln University,   22.00m     20.97m    4   
      20.11m  20.97m  FOUL  FOUL  18.66m  16.14m
  4   874 Roemer, Christine  W49 Summit, NJ                       20.70m    3   
      18.31m  20.39m  FOUL  20.38m  20.41m  20.70m
  5   613 Longshore, Kristin W46 Doylestown, PA                   12.04m    2   
      11.16m  FOUL  11.69m  12.00m  11.84m  12.04m
 
Event 364  W50 Hammer Throw
================================================================================
    50 USATF: # 55.46m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   601 Lewis, Oneithea    W54 Oakland Gardens, NY   50.35m     48.91m    8   
      41.83m  FOUL  48.91m  FOUL  44.65m  FOUL
  2   369 Geurkink, Katrina  W53 Hanover, NH                      33.24m    6   
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  33.24m  FOUL
  3  1061 Virden, Kimberly   W52 Madison, WI           31.31m     30.65m    4   
      28.21m  30.65m  28.42m  FOUL  29.79m  FOUL
  4  1111 Wilkins, Mary      W53 District Heights, M              29.83m    3   
      26.85m  25.95m  29.83m  29.15m  FOUL  FOUL
 
Event 364  W55 Hammer Throw
================================================================================
    55 USATF: # 49.46m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1092 Welding, Ruth      W58 Elk Grove Village,    36.00m     37.73m    8   
      FOUL  37.73m  36.50m  35.10m  33.01m  34.45m
  2   427 Hallen, Susan      W57 Elk Grove Village,    32.00m     35.62m    6   
      31.49m  32.37m  30.70m  33.14m  34.48m  35.62m
  3   332 Finsrud, Carol     W57 Lockhart, TX                     35.53m    4   
      31.41m  35.53m  33.95m  32.66m  FOUL  FOUL
  4   194 Clark, Clovis      W58 Ellenwood, GA                   J35.53m    3   
      28.06m  30.08m  31.43m  31.28m  FOUL  35.53m
  5     7 Alegria-Dybvig, Ta W55 Tucson, AZ                       35.15m    2   
      FOUL  34.54m  FOUL  FOUL  33.92m  35.15m
  6   292 Dunton, Linn       W57 Pine Valley, CA                  32.74m    1   
      29.18m  32.52m  FOUL  FOUL  32.74m  30.13m
  7  1024 Thompson, Valerie  W56 Lebanon, NH           24.00m     24.94m  
      23.19m  FOUL  24.94m  FOUL  FOUL  FOUL
  8   407 Griffin, Jean      W58 Media, PA                        16.48m  
      FOUL  14.95m  16.48m  14.37m  5.13m  13.85m
 
Event 365  W60 Hammer Throw
================================================================================
    60 USATF: # 43.54m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   391 Grandison, Delores W61 Townsend, DE          15.00m     23.49m    8   
      18.88m  20.29m  21.33m  19.83m  23.49m  FOUL
  2   211 Cohn, Linda        W61 Northridge, CA        20.00m     20.50m    6   
      18.49m  20.50m  FOUL  20.24m  FOUL  FOUL
  3   400 Green, Martha      W63 Des Moines, IA                   19.45m    4   
      18.80m  19.45m  FOUL  18.72m  18.49m  FOUL
  4  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA                      17.96m    3   
      PASS  17.96m  FOUL  16.45m  FOUL  13.91m
 
Event 365  W65 Hammer Throw
================================================================================
    65 USATF: # 35.93m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   443 Hartzler, Mary     W65 Gahanna, OH           30.29m     34.68m    8   
      30.41m  32.10m  FOUL  33.94m  33.64m  34.68m
  2   195 Clark, Mary        W65 Effingham, IL                    19.78m    6   
      PASS  19.19m  19.78m  18.44m  18.33m  19.72m
  3   377 Glass, LaTanya     W67 Seal Beach, CA        17.90m     14.88m    4   
      12.99m  14.63m  FOUL  14.88m  FOUL  14.43m
 --  1039 xTrott, Rhona      W65 Hamilton, ON                     26.68m  
      FOUL  25.44m  26.68m  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 365  W70 Hammer Throw
================================================================================
    70 USATF: # 22.66m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   544 Katz, Roslyn       W72 Flushing, NY                     20.85m    8   
      17.87m  20.85m  18.98m  19.14m  FOUL  18.35m
  2   550 Kelly, Mary        W73 Crossville, TN                   19.44m    6   
      19.44m  17.19m  16.77m  FOUL  16.94m  18.31m
  3  1010 Swenson, Linda     W72 Gilford, NH                      13.84m    4   
      11.80m  12.24m  FOUL  13.84m  12.88m  FOUL
 --   741 xNakano, Yuko      W70 Alberta, Can                     19.21m  
      19.21m  FOUL  16.97m  FOUL  FOUL  16.53m
 
Event 366  W75 Hammer Throw
================================================================================
    75 USATF: # 28.47m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   277 Donley, Christel   W79 Colorado Springs, C              17.84m    8   
      16.60m  17.69m  16.56m  17.13m  17.84m  FOUL
 
Event 366  W80 Hammer Throw
================================================================================
    80 USATF: # 21.33m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT                    22.30m#   8   
      21.65m  21.06m  21.49m  22.30m  20.03m  21.96m
  2   575 Krug, Gloria       W83 New Oxford, PA                   20.17m    6   
      19.11m  FOUL  18.86m  20.17m  19.37m  19.92m
  3   711 Moravecsik, France W80 South Burlington, V   17.71m     17.61m    4   
      FOUL  16.04m  16.00m  17.61m  16.05m  16.67m
 
Event 368  W30 Weight Throw 20#
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   213 Coleman, Brandice  W31 Jenkintown, PA                    7.99m    8   
      7.57m  7.51m  7.57m  7.92m  7.99m  7.26m
 
Event 368  W35 Weight Throw 20#
================================================================================
    35 USATF: # 14.70m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   214 Coleman, Marilyn   W39 Franklin Park, NJ     14.71m     14.62m    8   
      13.73m  13.31m  13.94m  14.62m  FOUL  13.34m
  2   739 Myers, Vandora     W38 Lincoln University,               7.96m    6   
      FOUL  7.80m  7.30m  7.72m  7.88m  7.96m
 
Event 368  W40 Weight Throw 20#
================================================================================
    40 USATF: # 19.09m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   552 Kent, Dawn         W40 Wilmington, DE                    8.19m    8   
      7.96m  FOUL  FOUL  8.06m  8.19m  7.23m
  2   871 Rodriguez, Luisa   W42 Royersford, PA                    6.71m    6   
      5.66m  5.56m  6.19m  6.71m  5.93m  6.34m
 
Event 368  W45 Weight Throw 20#
================================================================================
    45 USATF: # 17.88m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   721 Mosley, Patricia   W47 West Chester, PA                  9.50m    8   
      FOUL  8.90m  FOUL  9.00m  9.12m  9.50m
  2  1026 Timmer, Stephanie  W47 Naperville, IL                    8.93m    6   
      8.88m  8.64m  8.93m  FOUL  8.64m  FOUL
  3   586 Lanier, Gina       W48 Lincoln University,    8.17m      8.35m    4   
      8.24m  6.72m  8.01m  PASS  7.91m  8.35m
  4   874 Roemer, Christine  W49 Summit, NJ                        8.29m    3   
      6.96m  8.21m  FOUL  8.08m  FOUL  8.29m
  5   613 Longshore, Kristin W46 Doylestown, PA                    5.11m    2   
      4.75m  4.93m  4.91m  4.93m  5.08m  5.11m
 
Event 369  W50 Weight Throw 16#
================================================================================
    50 USATF: # 18.76m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   601 Lewis, Oneithea    W54 Oakland Gardens, NY              16.33m    8   
      14.15m  16.33m  7.13m  12.54m  13.47m  PASS
  2   369 Geurkink, Katrina  W53 Hanover, NH                      12.81m    6   
      FOUL  FOUL  12.81m  PASS  PASS  PASS
  3  1061 Virden, Kimberly   W52 Madison, WI           10.18m     10.55m    4   
      10.14m  10.34m  10.55m  10.36m  10.20m  FOUL
  4  1111 Wilkins, Mary      W53 District Heights, M              10.28m    3   
      FOUL  9.16m  10.05m  7.90m  10.28m  9.32m
 
Event 369  W55 Weight Throw 16#
================================================================================
    55 USATF: # 14.40m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   332 Finsrud, Carol     W57 Lockhart, TX                     13.95m    8   
      13.95m  12.28m  13.25m  FOUL  11.39m  FOUL
  2  1092 Welding, Ruth      W58 Elk Grove Village,    12.00m     11.56m    6   
      10.58m  11.21m  11.14m  11.56m  11.18m  10.61m
  3     7 Alegria-Dybvig, Ta W55 Tucson, AZ                       11.11m    4   
      11.00m  FOUL  10.57m  10.08m  10.37m  11.11m
  4   427 Hallen, Susan      W57 Elk Grove Village,    10.50m     10.98m    3   
      10.43m  FOUL  FOUL  FOUL  9.65m  10.98m
  5   194 Clark, Clovis      W58 Ellenwood, GA                    10.22m    2   
      9.73m  FOUL  10.02m  9.64m  10.22m  FOUL
  6   292 Dunton, Linn       W57 Pine Valley, CA                   9.39m    1   
      9.39m  9.32m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7  1024 Thompson, Valerie  W56 Lebanon, NH                       8.25m  
      7.25m  8.25m  6.72m  FOUL  7.46m  FOUL
 
Event 370  W60 Weight Throw
================================================================================
    60 USATF: # 17.78m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   391 Grandison, Delores W61 Townsend, DE          11.00m     12.45m    8   
      FOUL  PASS  11.03m  10.28m  12.45m  PASS
  2   211 Cohn, Linda        W61 Northridge, CA         8.85m      9.98m    6   
      FOUL  8.91m  9.98m  PASS  PASS  PASS
  3   400 Green, Martha      W63 Des Moines, IA                    7.51m    4   
      FOUL  7.25m  7.31m  FOUL  7.51m  FOUL
  4  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA                       4.20m    3   
      FOUL  4.20m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 370  W65 Weight Throw
================================================================================
    65 USATF: # 13.04m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   685 Mensey, Myrle      W65 Saint Louis, MO                  16.54m#   8   
      FOUL  FOUL  FOUL  16.06m  16.54m  16.04m
  2   443 Hartzler, Mary     W65 Gahanna, OH           12.46m     13.39m#   6   
      13.39m  13.16m  13.10m  0.66m  13.07m  12.12m
  3   195 Clark, Mary        W65 Effingham, IL                     7.42m    4   
      7.11m  7.42m  FOUL  FOUL  5.21m  FOUL
 
Event 370  W70 Weight Throw
================================================================================
    70 USATF: # 12.53m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1136 Wyatt, Cindy       W70 Lewis Center, OH       6.85m      9.63m    8   
      9.37m  9.31m  9.16m  9.63m  8.66m  9.60m
  2   544 Katz, Roslyn       W72 Flushing, NY                      7.54m    6   
      7.09m  7.31m  7.15m  FOUL  7.33m  7.54m
  3  1010 Swenson, Linda     W72 Gilford, NH                       6.52m    4   
      5.91m  6.52m  6.08m  5.63m  6.11m  5.52m
  4   824 Primmer, Cathy     W71 Muncie, IN                        5.96m    3   
      FOUL  4.47m  5.39m  5.79m  5.96m  5.57m
  5   949 Simpson, Jane      W73 Wayne, NJ                         5.45m    2   
      5.45m  5.08m  5.14m  5.29m  5.03m  5.37m
 --   741 xNakano, Yuko      W70 Alberta, Can                      8.25m  
      7.49m  7.91m  8.15m  7.11m  8.25m  8.21m
 
Event 371  W75 Weight Throw
================================================================================
    75 USATF: # 10.50m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    74 Berman, Joan       W77 Ann Arbor, MI          8.71m      7.88m    8   
      7.88m  7.66m  6.95m  7.61m  7.16m  6.63m
 
Event 371  W80 Weight Throw
================================================================================
    80 USATF: # 8.51m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT                     9.09m#   8   
      6.97m  7.55m  9.09m  8.57m  8.95m  8.58m
  2   575 Krug, Gloria       W83 New Oxford, PA                    8.03m    6   
      6.77m  7.16m  7.10m  7.50m  8.03m  7.86m
 
Event 382  W35 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    35 USATF: #  3585                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   743 Needham, Rachel    W39 Valley Village, CA                  801    8   
 
Event 382  W40 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    40 USATF: #  3529                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   954 Sluder, Anne       W41 Pineville, NC                      3529#   8   
 
Event 382  W45 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    45 USATF: #  4254                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   943 Shivers-Cole, Carm W45 Dallas, GA                         2670    8   
  2  1107 Wiemer, Susan      W48 Freeport, ME                       2271    6   
  3   874 Roemer, Christine  W49 Summit, NJ                         1839    4   
 
Event 382  W50 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    50 USATF: #  3876                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   927 Senn-Griffiths, Ca W52 Massapequa Park, NY                3249    8   
  2   517 Jarjisian, Linda   W54 Wilmington, DE                     1304    6   
 
Event 382  W55 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    55 USATF: #  4511                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   810 Phelps, Jo         W55 Chesapeake, VA                     2298    8   
  2  1144 Zukas, Donna       W58 Apollo, PA                         1145    6   
 
Event 382  W60 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    60 USATF: #  4635                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   434 Hanscom, Rita      W60 San Diego, CA                      3341    8   
  2   777 Orosz, Patsy       W61 Mentor, OH                         2148    6   
  3  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA                         991    4   
 
Event 382  W65 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    65 USATF: #  4497                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   763 Oakey, Joy         W65 Media, PA                          2451    8   
  2  1040 Trotto, Mary       W67 Kihei, HI               1900       1077    6   
 
Event 382  W70 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    70 USATF: #  3546                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   949 Simpson, Jane      W73 Wayne, NJ                           975    7   
 
Event 382  W80 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT                      4319    7   
 
Event 382  W35 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   743 Needham, Rachel    W39 Valley Village, CA       25.25  -0.1  5     27
 
Event 382  W40 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   954 Sluder, Anne       W41 Pineville, NC            12.68   1.3  4    840
 
Event 382  W45 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   943 Shivers-Cole, Carm W45 Dallas, GA               13.59   1.3  4    863
  2   874 Roemer, Christine  W49 Summit, NJ               15.62   1.3  4    591
  3  1107 Wiemer, Susan      W48 Freeport, ME             16.37   1.3  4    502
 
Event 382  W50 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   927 Senn-Griffiths, Ca W52 Massapequa Park, NY      15.04  -0.4  3    655
  2   517 Jarjisian, Linda   W54 Wilmington, DE           19.01  -0.4  3    236
 
Event 382  W55 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   810 Phelps, Jo         W55 Chesapeake, VA           18.80  -0.4  3    401
 --  1144 Zukas, Donna       W58 Apollo, PA                 DNF  -0.4  3 
 
Event 382  W60 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   434 Hanscom, Rita      W60 San Diego, CA            14.36  -1.5  2    942
  2   777 Orosz, Patsy       W61 Mentor, OH               20.82  -1.5  2    249
  3  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA              27.60  -1.5  2 
 
Event 382  W65 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   763 Oakey, Joy         W65 Media, PA                20.89  -1.3    408
  2  1040 Trotto, Mary       W67 Kihei, HI                31.14  -1.3 
 
Event 382  W70 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   949 Simpson, Jane      W73 Wayne, NJ                32.39  -1.3      2
 
Event 382  W80 80 Short Hurdles Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT            20.42  -1.3   1256
 
Event 382  W35 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   743 Needham, Rachel    W39 Valley Village, CA       1.08m     248
 
Event 382  W40 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   954 Sluder, Anne       W41 Pineville, NC            1.59m     916
 
Event 382  W45 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   943 Shivers-Cole, Carm W45 Dallas, GA               1.38m     736
  2  1107 Wiemer, Susan      W48 Freeport, ME             1.17m     460
  3   874 Roemer, Christine  W49 Summit, NJ               1.14m     429
 
Event 382  W50 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   927 Senn-Griffiths, Ca W52 Massapequa Park, NY      1.32m     747
  2   517 Jarjisian, Linda   W54 Wilmington, DE           1.11m     470
 
Event 382  W55 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   810 Phelps, Jo         W55 Chesapeake, VA           1.20m     678
  2  1144 Zukas, Donna       W58 Apollo, PA               1.02m     429
 
Event 382  W60 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   434 Hanscom, Rita      W60 San Diego, CA            1.29m     941
  2   777 Orosz, Patsy       W61 Mentor, OH               1.08m     599
  3  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA              0.90m     350
 
Event 382  W65 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   763 Oakey, Joy         W65 Media, PA                0.96m     523
  2  1040 Trotto, Mary       W67 Kihei, HI                0.93m     470
 
Event 382  W70 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   949 Simpson, Jane      W73 Wayne, NJ                0.87m     481
 
Event 382  W80 High Jump Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT            0.99m    1029
 
Event 382  W35 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   743 Needham, Rachel    W39 Valley Village, CA       6.19m     297
      FOUL  6.19m  5.37m            
 
Event 382  W40 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   954 Sluder, Anne       W41 Pineville, NC            8.31m     479
      7.35m  8.30m  8.31m            
 
Event 382  W45 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   943 Shivers-Cole, Carm W45 Dallas, GA              10.43m     691
      9.43m  10.43m  FOUL            
  2  1107 Wiemer, Susan      W48 Freeport, ME             9.00m     578
      8.54m  9.00m  8.57m            
  3   874 Roemer, Christine  W49 Summit, NJ               6.13m     356
      6.00m  6.13m  5.91m            
 
Event 382  W50 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   927 Senn-Griffiths, Ca W52 Massapequa Park, NY     10.30m     726
      9.71m  9.48m  10.30m            
  2   517 Jarjisian, Linda   W54 Wilmington, DE           5.98m     369
      5.98m  5.63m  5.84m            
 
Event 382  W55 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   810 Phelps, Jo         W55 Chesapeake, VA           7.34m     533
      7.34m  6.44m  7.12m            
  2  1144 Zukas, Donna       W58 Apollo, PA               6.08m     421
      5.95m  6.08m  6.06m            
 
Event 382  W60 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   434 Hanscom, Rita      W60 San Diego, CA            8.29m     690
      8.22m  8.29m  7.75m            
  2   777 Orosz, Patsy       W61 Mentor, OH               7.72m     634
      7.28m  7.72m  0.26m            
  3  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA              5.50m     416
      5.50m  5.20m  4.97m            
 
Event 382  W65 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1040 Trotto, Mary       W67 Kihei, HI                6.32m     562
      6.27m  6.24m  6.32m            
  2   763 Oakey, Joy         W65 Media, PA                5.41m     463
      5.41m  4.93m  4.56m            
 
Event 382  W70 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   949 Simpson, Jane      W73 Wayne, NJ                4.46m     417
      4.46m  4.27m  4.16m            
 
Event 382  W80 Shot Put Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT            6.34m     737
      6.20m  6.34m  6.31m            
 
Event 382  W35 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   743 Needham, Rachel    W39 Valley Village, CA       3.00m   0.2    133
     2.66m(-0.4) 3.00m(0.2) PASS                 
 
Event 382  W40 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   954 Sluder, Anne       W41 Pineville, NC            4.90m  -0.4    680
     4.49m(-0.5) 4.61m(-0.9) 4.90m(-0.4)            
 
Event 382  W45 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1  1107 Wiemer, Susan      W48 Freeport, ME             3.71m   1.6    393
     3.60m(-0.7) 3.71m(1.6) 3.61m(1.2)            
  2   943 Shivers-Cole, Carm W45 Dallas, GA               3.51m   0.1    338
     3.33m(-1.4) 3.51m(0.1) PASS                 
  3   874 Roemer, Christine  W49 Summit, NJ               3.27m   0.9    274
     2.91m(+0.0) 3.27m(0.9) 3.22m(-0.4)            
 
Event 382  W50 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   927 Senn-Griffiths, Ca W52 Massapequa Park, NY      3.87m   1.2    519
     3.78m(0.3) 3.87m(1.2) 3.64m(-0.5)            
  2   517 Jarjisian, Linda   W54 Wilmington, DE           2.91m  -1.3    229
     FOUL(-0.2) 2.39m(2.4) 2.91m(-1.3)            
 
Event 382  W55 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   810 Phelps, Jo         W55 Chesapeake, VA           3.52m  -0.8    482
     3.52m(-0.8) 3.28m(1.2) 2.90m(-1.1)            
  2  1144 Zukas, Donna       W58 Apollo, PA               2.47m  -0.9    163
     1.90m(-0.7) 2.28m(2.0) 2.47m(-0.9)            
 
Event 382  W60 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   434 Hanscom, Rita      W60 San Diego, CA            3.98m  -0.3    768
     3.98m(-0.3) FOUL      FOUL                 
  2   777 Orosz, Patsy       W61 Mentor, OH               2.58m  -1.1    244
     2.55m(-0.4) 2.58m(-1.1) 2.04m(1.1)            
  3  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA              2.52m  -0.4    225
     2.03m(-1.1) 2.06m(2.9) 2.52m(-0.4)            
 
Event 382  W65 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   763 Oakey, Joy         W65 Media, PA                2.79m  -1.2    388
     2.69m(-0.1) 2.79m(-1.2) 2.60m(1.2)            
  2  1040 Trotto, Mary       W67 Kihei, HI                1.67m   0.2     45
     FOUL(-0.9) 1.57m(-0.2) 1.67m(0.2)            
 
Event 382  W70 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   949 Simpson, Jane      W73 Wayne, NJ                1.60m  -0.1     62
     1.60m(-0.1) 1.57m(0.8) 1.41m(-0.0)            
 
Event 382  W80 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT            2.46m  -0.1    648
     2.20m(-0.8) 2.25m(1.1) 2.46m(-0.1)            
 
Event 382  W35 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1   743 Needham, Rachel    W39 Valley Village, CA     3:38.70   2     96
 
Event 382  W40 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1   954 Sluder, Anne       W41 Pineville, NC          2:44.04   2    614
 
Event 382  W45 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1  1107 Wiemer, Susan      W48 Freeport, ME           3:20.61   2    338
  2   874 Roemer, Christine  W49 Summit, NJ             3:41.16   2    189
  3   943 Shivers-Cole, Carm W45 Dallas, GA             4:12.56   2     42
 
Event 382  W50 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1   927 Senn-Griffiths, Ca W52 Massapequa Park, NY    3:00.88   2    602
 --   517 Jarjisian, Linda   W54 Wilmington, DE             DNF   2 
 
Event 382  W55 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   810 Phelps, Jo         W55 Chesapeake, VA         4:00.69     204
  2  1144 Zukas, Donna       W58 Apollo, PA             4:14.25     132
 
Event 382  W60 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   777 Orosz, Patsy       W61 Mentor, OH             3:41.87     422
 --  1128 Woods, Lydia       W60 Atlanta, GA                DNF  
 --   434 Hanscom, Rita      W60 San Diego, CA              DNF  
 
Event 382  W65 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   763 Oakey, Joy         W65 Media, PA              3:26.90     669
 --  1040 Trotto, Mary       W67 Kihei, HI                  DNF  
 
Event 382  W70 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   949 Simpson, Jane      W73 Wayne, NJ              5:57.12      13
 
Event 382  W80 800 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   682 Meiler, Florence   W80 Shelburne, VT          4:54.19     649
 
Event 442  W30 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'O'                             55.64   3   8   
     1) 874 Roemer, Christine 49        2) 243 Cypress, Jill 42           
     3) 253 Davis, Charmaine 33         4) 1082 Watson, Amanda 31         
  2 So Cal Track Club  'J'                                         58.30   3   6   
     1) 1015 Taylor, Latiffia 31        2) 743 Needham, Rachel 39         
     3) 162 Cane, Debra 38              4) 76 Bernert, Brandi 35          
 
Event 442  W35 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Southwest Sprinters Track Club  'P'                            51.48   3   8   
     1) 264 Dendy, Latrica 41           2) 413 Guest, Rachel 39           
     3) 302 xEdwards, Deaneth 42        4) 79 xBethel, Raquel 43          
  2 Atlanta Track Club  'I'                                      1:13.75   3   6   
     1) 1103 Whitis, Stephanie 38       2) 439 Harris, Cassandra 36       
     3) 562 Klein, Tina 49              4) 216 Combs, Patrice 57          
 
Event 442  W40 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    40 USATF: # 52.95                                                          
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Carolinas Track & Field Club  'C'                              53.78   2   8   
     1) 954 Sluder, Anne 41             2) 545 Kazebee, Kris 48           
     3) 1066 Walker, Melanie 45         4) 735 Murphy, Toccata 44         
  2 Atlanta Track Club  'H'                                        56.75   2   6   
     1) 854 Richardson, Regina 49       2) 985 Steele-smith, Carrol 45    
     3) 612 Long, Hayley 46             4) 16 Allen-Nix, Shawn 46         
 
Event 442  W45 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 So Cal Track Club  'K'                                         53.98   2   8   
     1) 919 Scott, Menka 47             2) 907 Sauer, Angela 47           
     3) 1077 Warren, Sharon 63          4) 742 Nedd-Johnson, La Shon 51   
  2 Mass Velocity Track Club  'D'                                  54.08   2   6   
     1) 571 Konrad, Evelyn 47           2) 193 Clark, Beth 48             
     3) 647 McCarthy, Sue 51            4) 814 Pomeroy, Diane 48          
 
Event 442  W50 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================================
    50 USATF: # 56.69                                                          
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 SC Striders Track Club  'A'                                    57.37    8   
     1) 922 Scotti, Amanda 56           2) 786 Palmer, Liz 53             
     3) 638 Matthews, Brenda 65         4) 46 Barnes, Jane 62             
  2 Philadelphia Masters  'M'                                    1:02.34    6   
     1) 548 Keller, Grace 53            2) 407 Griffin, Jean 58           
     3) 815 Popovitch, Catherine 52     4) 680 Meeden, Lisa 51            
  3 Tnt International Racing Club  'N'                           1:04.49    4   
     1) 763 Oakey, Joy 65               2) 108 Boston, Helen 63           
     3) 391 Grandison, Delores 61       4) 517 Jarjisian, Linda 54        
  4 Atlanta Track Club  'G'                                      1:18.62    3   
     1) 180 Chaplin, Lesley 56          2) 457 Heidt, Nancy 60            
     3) 926 Sellars, Shaaron 51         4) 1113 Williams, Cynthia 57      
 
Event 442  W60 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================================
    60 USATF: # 1:19.90                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 SC Striders Track Club  'B'                                  1:01.75#   8   
     1) 115 Bowman, Jeanne 61           2) 434 Hanscom, Rita 60           
     3) 211 Cohn, Linda 61              4) 72 Bergen, Kathy 74            
  2 Atlanta Track Club  'F'                                      1:08.57#   6   
     1) 1129 Woodward, Loretta 60       2) 614 Lowery, Linda 62           
     3) 849 Rhodes, Carol 65            4) 4 Aderhold, Susan 66           
 
Event 442  W70 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Atlanta Track Club  'E'                                      1:34.04    8   
     1) 170 Carter, Ann 72              2) 830 Radle, Catherine 70        
     3) 250 Daprano, Jeanne 77          4) 474 Hodges-Hite, Joyce 77      
 
Event 443  W35 4x100 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    35 USATF: # 49.04                                                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'E'                                                  51.13  
     1) 1035 Touya, Kimberly 37         2) 1068 Walles, Maurelhena 39     
     3) 1097 West, Nedenia 45           4) 303 Edwards, Lisa 36           
 -- Non Club  'D'                                                     DQ  
     1) 666 Mcgowan, Emmanuelle 46      2) 361 Gates, Rashida 36          
     3) 892 Ruiz, Alyassia 37           4) 472 Hobbs, Josette 38          
 
Event 443  W45 4x100 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'C'                                                  57.25  
     1) 57 Battle, Tracey 47            2) 927 Senn-Griffiths, Caryl 52   
     3) 955 Sluys, Daphne 53            4) 886 Roux, Maryline 47          
 
Event 443  W50 4x100 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    50 USATF: # 51.88                                                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'B'                                                  56.55  
     1) 1038 Triolo, Sandy 52           2) 867 Robinson, Wanda 52         
     3) 836 Rath, Terri 50              4) 1116 Williams, Shemayne 51     
 
Event 443  W55 4x100 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'F'                                                1:00.69  
     1) 66 Bellaire, Cheryl 55          2) 345 Fox, Vicki 55              
     3) 640 Maxwell, Karen 55           4) 616 Loyd, Susan 56             
 
Event 443  W60 4x100 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    60 USATF: # 58.75                                                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'A'                                                1:24.31  
     1) 864 Robinson, Mary 72           2) 981 Staab, Angela 71           
     3) 507 Jacobs, Kathy 61            4) 411 Guardino, Louise 73        
 
Event 455  W30 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'I'                           5:01.93   2   8   
     1) 243 Cypress, Jill 42            2) 1082 Watson, Amanda 31         
     3) 253 Davis, Charmaine 33         4) 763 Oakey, Joy 65              
 
Event 455  W35 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Southwest Sprinters Track Club  'K'                          4:21.84   2   8   
     1) 264 Dendy, Latrica 41           2) 413 Guest, Rachel 39           
     3) 302 xEdwards, Deaneth 42        4) 840 Readinger, Danelle 38      
  2 So Cal Track Club  'G'                                       5:09.40   2   6   
     1) 1062 Vollweiler, Jill 46        2) 743 Needham, Rachel 39         
     3) 597 Lee, Debbie 57              4) 742 Nedd-Johnson, La Shon 51   
  3 Tnt International Racing Club  'J'                           5:47.56   2   4   
     1) 810 Phelps, Jo 55               2) 557 King, Amy 37               
     3) 709 Moore, Kim 35               4) 629 Manns, DaBeth 38           
  4 Atlanta Track Club  'B'                                      5:58.62   2   3   
     1) 1103 Whitis, Stephanie 38       2) 439 Harris, Cassandra 36       
     3) 636 Mather, Carolyn 65          4) 832 Rain Tree, Laura 47        
 
Event 455  W40 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    40 USATF: # 4:12.64                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Atlanta Track Club  'C'                                      4:46.88   2   8   
     1) 351 Friend-Uhl, Sonja 43        2) 985 Steele-smith, Carrol 45    
     3) 612 Long, Hayley 46             4) 562 Klein, Tina 49             
  2 Piedmont Pacers Track Club  'A'                              5:19.39   2   6   
     1) 999 Stresemann, Lori 48         2) 498 Ingram, Suzanne 52         
     3) 405 Greer, Shawn 45             4) 766 Oberlies, Hollis 43        
 
Event 455  W45 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mass Velocity Track Club  'L'                                4:35.18    8   
     1) 647 McCarthy, Sue 51            2) 571 Konrad, Evelyn 47          
     3) 814 Pomeroy, Diane 48           4) 193 Clark, Beth 48             
 
Event 455  W50 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================================
    50 USATF: # 4:34.03                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Atlanta Track Club  'D'                                      5:48.17    8   
     1) 180 Chaplin, Lesley 56          2) 1113 Williams, Cynthia 57      
     3) 1014 Tanner, Robin 53           4) 216 Combs, Patrice 57          
 
Event 455  W60 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================================
    60 USATF: # 6:17.80                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Atlanta Track Club  'E'                                      6:12.17#   8   
     1) 731 Mullis Dubow, Trenice 60    2) 491 Hudnall, Nonie 64          
     3) 783 Ozell, Terry 61             4) 4 Aderhold, Susan 66           
 
Event 455  W70 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Atlanta Track Club  'F'                                      8:40.08    8   
     1) 170 Carter, Ann 72              2) 830 Radle, Catherine 70        
     3) 250 Daprano, Jeanne 77          4) 474 Hodges-Hite, Joyce 77      
 
Event 456  W35 4x400 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    35 USATF: # 3:52.85                                                        
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'C'                                                4:12.93  
     1) 1068 Walles, Maurelhena 39      2) 361 Gates, Rashida 36          
     3) 666 Mcgowan, Emmanuelle 46      4) 886 Roux, Maryline 47          
 
Event 456  W40 4x400 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    40 USATF: # 3:56.27                                                        
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'A'                                                4:09.83  
     1) 148 Burke, Jennifer 42          2) 735 Murphy, Toccata 44         
     3) 525 Johnson, MaryLou 40         4) 862 Roberts, Charmaine 47      
 
Event 456  W50 4x400 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    50 USATF: # 4:36.85                                                        
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'B'                                                4:53.72  
     1) 66 Bellaire, Cheryl 55          2) 991 Stewart, Betsy 51          
     3) 18 Allers, Sarah 53             4) 519 Jasper, Lorraine 52        
  2 Non Club  'D'                                                5:05.04  
     1) 640 Maxwell, Karen 55           2) 616 Loyd, Susan 56             
     3) 927 Senn-Griffiths, Caryl 52    4) 345 Fox, Vicki 55              
 
Event 465  W30-39 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================================
 30-39 USATF: # 9:25.27                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 So Cal Track Club  'F'                                      12:10.68    8   
     1) 1062 Vollweiler, Jill 46        2) 162 Cane, Debra 38             
     3) 597 Lee, Debbie 57              4) 743 Needham, Rachel 39         
  2 Atlanta Track Club  'B'                                     13:10.35    6   
     1) 1103 Whitis, Stephanie 38       2) 457 Heidt, Nancy 60            
     3) 562 Klein, Tina 49              4) 1113 Williams, Cynthia 57      
  3 Tnt International Racing Club  'G'                          13:53.99    4   
     1) 763 Oakey, Joy 65               2) 557 King, Amy 37               
     3) 810 Phelps, Jo 55               4) 709 Moore, Kim 35              
 
Event 465  W40-49 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================================
 40-49 USATF: # 9:46.22                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Atlanta Track Club  'C'                                     10:56.89    8   
     1) 351 Friend-Uhl, Sonja 43        2) 612 Long, Hayley 46            
     3) 832 Rain Tree, Laura 47         4) 16 Allen-Nix, Shawn 46         
  2 Piedmont Pacers Track Club  'A'                             11:50.36    6   
     1) 999 Stresemann, Lori 48         2) 498 Ingram, Suzanne 52         
     3) 405 Greer, Shawn 45             4) 766 Oberlies, Hollis 43        
 
Event 465  W50-59 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================================
 50-59 USATF: # 10:45.23                                                       
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Atlanta Track Club  'D'                                     13:12.40    8   
     1) 180 Chaplin, Lesley 56          2) 250 Daprano, Jeanne 77         
     3) 1014 Tanner, Robin 53           4) 216 Combs, Patrice 57          
 
Event 465  W60-69 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Atlanta Track Club  'E'                                     14:19.94    8   
     1) 731 Mullis Dubow, Trenice 60    2) 636 Mather, Carolyn 65         
     3) 783 Ozell, Terry 61             4) 4 Aderhold, Susan 66           
 
Event 466  W50-59 4x800 Meter Relay Non Club
=========================================================================
 50-59 USATF: # 10:27.04                                                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'B'                                               10:24.21# 
     1) 941 Shisler, Beth 50            2) 18 Allers, Sarah 53            
     3) 410 Groenendaal, Claudette 50   4) 519 Jasper, Lorraine 52        
 
Event 466  W60-69 4x800 Meter Relay Non Club
=========================================================================
 60-69 USATF: # 12:14.73                                                       
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'A'                                               11:06.02# 
     1) 444 Harvey, Sabra 65            2) 853 Richards, Mary 60          
     3) 987 Steinbach, Coreen 63        4) 632 Martin, Kathryn 62         
 
Event 467  W40-49 Meter Shuttle Hurdle Non Club
============================================================================
 40-49 USATF: # 56.21                                                          
    Team                                                 Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Non Club  'A'                                                  55.65#  2 
     1) 954 Sluder, Anne 41             2) 919 Scott, Menka 47            
     3) 854 Richardson, Regina 49       4) 1107 Wiemer, Susan 48          
 
Event 467  W50-59 Meter Shuttle Hurdle Non Club
=========================================================================
 50-59 USATF: # 59.20                                                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'C'                                                1:02.18  
     1) 316 Evans, Wanda 50             2) 372 Gibson, Dr Koura 50        
     3) 867 Robinson, Wanda 52          4) 1111 Wilkins, Mary 53          
 
Event 467  W60-69 Meter Shuttle Hurdle Non Club
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'D'                                                1:08.26  
     1) 434 Hanscom, Rita 60            2) 614 Lowery, Linda 62           
     3) 211 Cohn, Linda 61              4) 638 Matthews, Brenda 65        
 
Event 501  M30 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   789 Parker, Rondrick   M31 Pikesville, MD         10.70      10.97  -0.4   8   
  2   190 Chisholm, Xzavier  M33 Mint Hill, NC          10.86      11.02  -0.4   6   
  3   153 Burnett, Sean      M32 Atlanta, GA            10.90      11.20  -0.4   4   
  4   378 Glenn, Jamar       M34 Charlotte, NC          11.14      11.23  -0.4   3   
  5   880 Ross, Carlos       M33 Atlanta, GA            11.19      11.41  -0.4   2   
  6   284 Dudley, Keith      M30 Tucson, AZ             11.46      11.68  -0.4   1   
  7   189 Chisholm, Darius   M34 Charlotte, NC                     12.20  -0.4 
  8   455 Hefferan, Darren   M34 Scottsdale, AZ                    12.41  -0.4 
 
Event 502  M35 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 10.3h                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   858 Ricketts, Christop M37 Kingsport, TN          11.57      11.84  -1.0   8   
  2    45 Barber, Chris      M38 High Point, NC         11.88      12.05  -1.0   6   
  3   971 Sommars, Nathan    M38 Ventura, CA            11.90      12.09  -1.0   4   
  4   857 Ricketts, Brian    M37 Kingsport, TN          11.94      12.19  -1.0   3   
  5   965 Smith, Tavares     M37 McDonough, GA          11.62      12.27  -1.0   2   
  6   625 Majeran, Anthony   M37 Lutherville, MD        11.21      12.78  -1.0   1   
 
Event 503  M40 100 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 10.73                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   945 Sickerson, Nate    M41 Ankeny, IA             11.08      11.33Q -0.6  1 
  2   798 Pearson, Bosco     M41 Phoenix, AZ            11.86      11.60Q -0.5  2 
  3   692 Millar, Andre      M41 New York, NY           11.40      11.51Q -0.6  1 
  4  1106 Wichman, Scott     M43 Defiance, OH           11.40      11.67Q -0.5  2 
  5   749 Nelson Jr, Etroy   M40 Owings Mills, MD       11.60      11.61q -0.6  1 
  6   812 Pittman, Lyndell   M42 Bronx, NY              11.36      11.68q -0.5  2 
  7   850 Rhyne Jr, Edward   M41 Homewood, IL           12.24      11.76q -0.6  1 
  8   637 Mathews, Carlos    M41 Lincoln University,               12.03q -0.6  1 
  9   725 Muhammad, Fahim    M44 South Holland, IL      12.00      12.22  -0.5  2 
 10  1025 Thorne, Gavin      M43 San Antonio, TX                   12.41  -0.6  1 
 11   112 Bowen, Kevin       M42 Cortlandt Manor, NY               12.47  -0.5  2 
 12   833 Rainwater, Marvin  M43 Greensboro, NC         12.50      12.62  -0.5  2 
 13    62 Baynes, Andre      M43 Methuen, MA            12.50      13.00  -0.6  1 
 14   785 Padilla, Alvaro    M41 Weston, FL                        13.13  -0.5  2 
 
Event 503  M40 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 10.73                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   798 Pearson, Bosco     M41 Phoenix, AZ            11.60      11.37  -0.2   8   
  2   945 Sickerson, Nate    M41 Ankeny, IA             11.33      11.40  -0.2   6   
  3   749 Nelson Jr, Etroy   M40 Owings Mills, MD       11.61      11.52  -0.2   4   
  4  1106 Wichman, Scott     M43 Defiance, OH           11.67      11.57  -0.2   3   
  5   812 Pittman, Lyndell   M42 Bronx, NY              11.68      11.64  -0.2   2   
  6   850 Rhyne Jr, Edward   M41 Homewood, IL           11.76      11.89  -0.2   1   
  7   692 Millar, Andre      M41 New York, NY           11.51      12.05  -0.2 
  8   637 Mathews, Carlos    M41 Lincoln University,    12.03      12.13  -0.2 
 
Event 504  M45 100 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
       USATF: # 10.72                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   826 Pye, Derek         M46 Long Beach, CA         11.55      11.57Q -0.6  3 
  2   280 Drummond, Don      M45 Norcross, GA           11.32      11.76Q +0.0  2 
  3    31 Aurelien, Clinton  M48 Bronx, NY              11.91      11.96Q  0.4  1 
  4   232 Cranford, Walter   M47 Fairfield, CA          11.74      11.85Q +0.0  2 
  5   238 Cureton III, Benja M48 Fayetteville, NC       12.34      12.38Q -0.6  3 
  6   522 Jenkins III, Gaith M45 Winston Salem, NC      11.95      12.52Q  0.4  1 
  7   784 Padgett, Calvin    M45 Cherryville, NC        12.06      12.28q +0.0  2 
  8   505 Jackson Sr, Lionel M49 Washington, DC                    12.34q +0.0  2 
  9   307 Ellerton, Delbert  M45 Atlanta, GA            11.60      12.62  -0.6  3 
 10   526 Johnson, Michael   M47 Atlanta, GA                       12.81  -0.6  3 
 11   142 Buchsieb, Bennett  M46 Scottsdale, AZ         12.60      12.83  +0.0  2 
 12   119 Boynton, Mark      M46 Winston Salem, NC      13.08      12.92   0.4  1 
 13   489 Hreib, Kennan      M48 Palm Coast, FL         11.30      12.93   0.4  1 
 14   882 Ross, Karl         M49 Miami, FL              13.00      12.94   0.4  1 
 15   933 Sheehy, Alan       M48 O Fallon, MO           12.50      13.79  -0.6  3 
 16    43 Bandele, Kamau     M49 Youngsville, NC                   14.98  -0.6  3 
 17   246 Daley, Douglass    M49 Atlanta, GA                       15.38  +0.0  2 
 
Event 504  M45 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 10.72                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   826 Pye, Derek         M46 Long Beach, CA         11.57      11.54  +0.0   8   
  2   232 Cranford, Walter   M47 Fairfield, CA          11.85      11.70  +0.0   6   
  3   280 Drummond, Don      M45 Norcross, GA           11.76      11.71  +0.0   4   
  4    31 Aurelien, Clinton  M48 Bronx, NY              11.96      12.01  +0.0   3   
  5   784 Padgett, Calvin    M45 Cherryville, NC        12.28      12.40  +0.0   2   
  6   505 Jackson Sr, Lionel M49 Washington, DC         12.34      12.46  +0.0   1   
  7   522 Jenkins III, Gaith M45 Winston Salem, NC      12.52      12.84  +0.0 
  8   238 Cureton III, Benja M48 Fayetteville, NC       12.38      14.09  +0.0 
 
Event 505  M50 100 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 10.88                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   484 Hooker, Lonnie     M51 Upper Marlboro, MD     11.38      11.72Q -0.8  1 
  2   430 Hankerson, Brian   M54 Hollywood, FL                     12.05Q  0.9  2 
  3    84 Birgans Jr, James  M51 Markham, IL            12.06      12.06Q -0.8  1 
  4   977 Speed, Johnny      M50 Oxnard, CA             12.00      12.18Q  0.9  2  12.176
  5  1003 Sullivan, Michael  M53 Gilbert, AZ                       12.18q -0.8  1  12.171
  6   520 Jay, Scott         M51 Suwanee, GA            12.14      12.31q -0.8  1 
  7   664 McGee, Don         M54 Clinton, MD            12.00      12.35q  0.9  2 
  8   806 Peterson, Ted      M50 Fitchburg, WI                     12.42q  0.9  2 
  9  1072 Walters, Meirwyn   M50 South Hamilton, MA     12.30      12.50   0.9  2 
 10   343 Foster, Robert     M52 Mission Viejo, CA      12.80      12.58  -0.8  1 
 11  1133 Worsley, Leondus   M52 Frankfort, IL          12.60      12.90   0.9  2 
 12  1139 Young, Mike        M52 Wood River, IL                    13.33  -0.8  1 
 13   722 Mount, Larry       M51 Fayetteville, NC                  13.45   0.9  2 
 14   321 Farrell, Patrick   M54 Waynesville, NC                   13.75   0.9  2 
 15   426 Halladay, John     M53 Strongsville, OH       13.00      14.74  -0.8  1 
 
Event 505  M50 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 10.88                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   484 Hooker, Lonnie     M51 Upper Marlboro, MD     11.72      11.50  -0.7   8   
  2    84 Birgans Jr, James  M51 Markham, IL            12.06      12.00  -0.7   6   
  3   430 Hankerson, Brian   M54 Hollywood, FL          12.05      12.28  -0.7   4   
  4   664 McGee, Don         M54 Clinton, MD            12.35      12.32  -0.7   3   
  5   520 Jay, Scott         M51 Suwanee, GA            12.31      12.49  -0.7   2   
  6  1003 Sullivan, Michael  M53 Gilbert, AZ            12.18      12.51  -0.7   1   
  7   806 Peterson, Ted      M50 Fitchburg, WI          12.42      12.54  -0.7 
 
Event 506  M55 100 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
       USATF: # 11.44                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1    48 Barnwell, Val      M56 Brooklyn, NY           11.50      12.09Q -2.3  3 
  2   305 Edwards, William   M58 Columbus, OH           12.00      12.30Q -0.4  1 
  3   128 Briscoe, Rudolph   M56 Kissimmee, FL          11.86      12.53Q -1.9  2 
  4   188 Chinn, James       M55 Del Mar, CA            12.30      12.58Q -1.9  2 
  5   490 xHuarcaya, Luis    M55 Portland, OR           12.25      12.66Q -0.4  1 
  6   389 xGould, Stephen    M57 Merrick, NY            12.65      13.02Q -2.3  3 
  7   495 Humphrey, Ronald   M55 Chesapeake, VA                    12.89q -1.9  2 
  8  1001 Stricklin, Don     M55 Austin, TX                        12.91q -0.4  1 
  9   350 Friend Sr, Byron   M55 Laurel, DE             13.18      13.17  -0.4  1 
 10   528 Johnson, Robert    M57 Fort Worth, TX         12.77      13.29  -2.3  3 
 11  1084 Webb, Sam          M55 Circleville, OH                   13.56  -2.3  3 
 12   917 Schroeder, George  M57 Appleton, WI           26.87      13.68  -2.3  3 
 13   660 McDonnough, Kaestn M57 Richmond, VA           13.60      13.75  -1.9  2 
 14   796 Payne, Willard     M56 St. Louis, MO                     14.17  -0.4  1 
 15   181 Charles, Roosevelt M59 South Chesterfield,               14.39  -1.9  2 
 16   930 Shannon, David     M57 Winston Salem, NC      13.80      14.92  -2.3  3 
 17    41 Bailey, Robin      M58 Greenwood, IN          13.04      16.23  -0.4  1 
 
Event 506  M55 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 11.44                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1    48 Barnwell, Val      M56 Brooklyn, NY           12.09      11.75  -0.5   8   
  2   305 Edwards, William   M58 Columbus, OH           12.30      12.44  -0.5   6   
  3   128 Briscoe, Rudolph   M56 Kissimmee, FL          12.53      12.53  -0.5   4   
  4   188 Chinn, James       M55 Del Mar, CA            12.58      12.68  -0.5   3   
  5  1001 Stricklin, Don     M55 Austin, TX             12.91      12.95  -0.5   2   
  6   495 Humphrey, Ronald   M55 Chesapeake, VA         12.89      12.96  -0.5   1   
 --   490 xHuarcaya, Luis    M55 Portland, OR           12.66      12.69  -0.5 
 --   389 xGould, Stephen    M57 Merrick, NY            13.02      13.10  -0.5 
 
Event 507  M60 100 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 11.83                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   809 Peyton, Oscar      M61 Accokeek, MD           11.90      12.15Q -0.8  2 
  2   595 Leake, Damien      M61 Van Nuys, CA           12.06      12.50Q -0.6  1 
  3   113 Bowen, Robert      M62 Martinsburg, WV        12.91      13.06Q -0.8  2 
  4   924 Searles, Anthony   M60 Charlotte, NC          12.42      13.17Q -0.6  1 
  5   968 Snow, Steven       M60 Gilford, NH            13.30      13.23q -0.8  2 
  6   855 Richardson, Robert M61 Carson, CA             13.18      13.39q -0.8  2 
  7   116 Bowne, George      M63 Columbus, OH           13.23      13.44q -0.6  1 
  8   375 Gillen Jr, Thomas  M60 Sharon, MA             13.33      13.67q -0.6  1 
  9   254 Davis, Ronnie      M61 Greenville, NC         13.46      13.69  -0.6  1 
 10   564 Kloch, Stephen     M62 Thousand Oaks, CA      13.19      13.99  -0.6  1 
 11   261 Deitrich, Woody    M61 Seattle, WA            14.39      14.49  -0.6  1 
 12   998 Stone, Kenneth     M60 La Mesa, CA            14.03      14.57  -0.8  2 
 13   419 Hahn, Robert       M62 Tyler, TX              13.85      14.94  -0.8  2 
 14    11 Allcorn, Thomas    M61 East Palestine, OH     14.54      14.98  -0.6  1 
 
Event 507  M60 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 11.83                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   809 Peyton, Oscar      M61 Accokeek, MD           12.15      12.08   0.1   8   
  2   595 Leake, Damien      M61 Van Nuys, CA           12.50      12.12   0.1   6   
  3   924 Searles, Anthony   M60 Charlotte, NC          13.17      12.88   0.1   4   
  4   113 Bowen, Robert      M62 Martinsburg, WV        13.06      12.99   0.1   3   
  5   968 Snow, Steven       M60 Gilford, NH            13.23      13.20   0.1   2   
  6   855 Richardson, Robert M61 Carson, CA             13.39      13.39   0.1   1   
  7   116 Bowne, George      M63 Columbus, OH           13.44      13.54   0.1 
  8   375 Gillen Jr, Thomas  M60 Sharon, MA             13.67      13.77   0.1 
 
Event 508  M65 100 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 12.37                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1017 Tharpe, Bill       M65 Tallahassee, FL        13.75      13.29Q  1.4  1 
  2  1104 Whitley Sr, Stan   M68 Alta Loma, CA          13.00      13.41Q  1.6  2 
  3   868 Roddy, James       M67 Hickory, NC                       13.47Q  1.6  2 
  4   811 Pierce, Roger      M69 Essex, MA              13.78      13.63Q  1.4  1 
  5   691 Milewski, Paul     M69 Oak Creek, WI          14.17      13.95q  1.4  1 
  6   424 Hall, Samuel       M69 Kannapolis, NC         14.07      14.22q  1.6  2 
  7   683 Melendez, Steve    M65 Las Vegas, NV          14.27      14.24q  1.4  1 
  8   450 Haynes, Noel       M67 Brooklyn, NY                      14.39q  1.4  1 
  9   697 xMintz, Bruce      M67 Edmonton, Can          13.91      14.41   1.6  2 
 10   606 Linner, Bernie     M65 Belle Vernon, PA       14.37      15.01   1.6  2 
 11   367 Gerson, Jeffrey    M67 Lyndhurst, OH          18.10      17.86   1.4  1 
 12   396 Green, Anthony     M66 Goldsboro, NC                     20.06   1.4  1 
 --   524 Johnson, Joseph    M69 Lawrenceville, NJ                   DNF   1.6  2 
 
Event 508  M65 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 12.37                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1104 Whitley Sr, Stan   M68 Alta Loma, CA          13.41      13.27  -0.3   8   
  2  1017 Tharpe, Bill       M65 Tallahassee, FL        13.29      13.51  -0.3   6   
  3   868 Roddy, James       M67 Hickory, NC            13.47      13.75  -0.3   4   
  4   811 Pierce, Roger      M69 Essex, MA              13.63      13.88  -0.3   3   
  5   691 Milewski, Paul     M69 Oak Creek, WI          13.95      14.26  -0.3   2   
  6   424 Hall, Samuel       M69 Kannapolis, NC         14.22      14.45  -0.3   1   
  7   683 Melendez, Steve    M65 Las Vegas, NV          14.24      14.46  -0.3 
  8   450 Haynes, Noel       M67 Brooklyn, NY           14.39      14.73  -0.3 
 
Event 509  M70 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 12.77                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   572 Koontz, Robert     M70 Washington, DC         14.05      14.46  -1.6   8   
  2   542 Kalaidi, Ted       M70 Jupiter, FL                       15.03  -1.6   6   
  3   820 Powers Jr, Herbert M70 Katy, TX               15.49      15.70  -1.6   4   
  4   848 Rhoad Jr, William  M72 Raleigh, NC                       16.53  -1.6   3   
  5   631 Marovich, David    M71 Chalfont, PA                      17.38  -1.6   2   
 --   969 Snyder, Gary       M70 Boston, MA             14.50        DNF  -1.6 
 
Event 510  M75 100 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 13.49                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   602 Lida, Robert       M77 Wichita, KS            13.59      13.93Q  1.9  2 
  2   950 Sims, Gary         M76 Paradise, CA           14.86      15.50Q -1.4  1 
  3    87 Bittner, William   M77 Pipersville, PA                   14.91Q  1.9  2 
  4    69 Bennett, Wayne     M77 Arlington, TX          16.19      16.63Q -1.4  1 
  5   672 McKisson, Richard  M77 Arvada, CO             15.30      14.93q  1.9  2 
  6   899 Sagedahl, Sherwood M75 Fairmont, MN           15.27      14.97q  1.9  2 
  7   204 Coats, Grover      M75 Warrensville Height               15.05q  1.9  2 
  8   231 Cozens Mr, Robert  M78 Houston, TX            14.20      17.30q -1.4  1 
  9   506 Jackson Sr, Norman M76 Springfield, VA        19.20      18.66  -1.4  1 
 
Event 510  M75 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 13.49                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   602 Lida, Robert       M77 Wichita, KS            13.93      13.94  -0.4   8   
  2    87 Bittner, William   M77 Pipersville, PA        14.91      15.01  -0.4   6   
  3   204 Coats, Grover      M75 Warrensville Height    15.05      15.05  -0.4   4   
  4   672 McKisson, Richard  M77 Arvada, CO             14.93      15.06  -0.4   3   
  5   950 Sims, Gary         M76 Paradise, CA           15.50      15.18  -0.4   2   
  6   899 Sagedahl, Sherwood M75 Fairmont, MN           14.97      15.19  -0.4   1   
  7    69 Bennett, Wayne     M77 Arlington, TX          16.63      16.73  -0.4 
 
Event 511  M80 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 14.35                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   394 Gray, Ronald       M81 Denver, CO             16.93      16.61  -0.9   8   
  2   154 Burr, Myron        M80 St. Petersburg, FL     16.00      17.19  -0.9   6   
  3  1005 Summerlin, Joe     M82 Spring, TX             16.60      17.75  -0.9   4   
 
Event 512  M85 100 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 16.22                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   230 Cox, Edward        M86 Binghamton, NY         17.82      17.30   0.3   8   
  2   404 Greenwald, Jack    M86 Seville, OH            16.00      18.40   0.3   6   
  3   970 Soller, Richard    M87 North Bend, OH                    21.72   0.3   4   
  4   251 Daprano, William   M87 Fayetteville, GA                  23.02   0.3   3   
  5   883 Roudebush, George  M89 Chardon, OH                       31.30   0.3   2   
  6  1094 Welsh, Bill        M85 Staten Island, NY                 42.31   0.3   1   
 
Event 513  M90 100 Meter Dash
=====================================================================================
    90 USATF: # 17.83                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   881 Ross, Charles      M91 Decatur, AR                       38.90  -0.8   8   
 
Event 513  M95 100 Meter Dash
=====================================================================================
    95 USATF: # 24.14                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   875 Rogers, Orville    M96 Dallas, TX                        27.98  -0.8   8   
  2   384 Goldy Sr, Champion M97 Haddonfield, NJ        33.00      33.60  -0.8   6   
 
Event 521  M30 200 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   190 Chisholm, Xzavier  M33 Mint Hill, NC          22.30      22.38Q -1.5  2 
  2   880 Ross, Carlos       M33 Atlanta, GA            22.38      23.15Q -0.9  1 
  3   378 Glenn, Jamar       M34 Charlotte, NC          22.23      22.44Q -1.5  2 
  4  1063 Wade, Jermaine     M30 Durham, NC             22.39      23.77Q -0.9  1 
  5   789 Parker, Rondrick   M31 Pikesville, MD         21.20      22.58q -1.5  2 
  6   291 Dunn, Durran       M32 Atlanta, GA            22.50      23.71q -1.5  2 
  7   284 Dudley, Keith      M30 Tucson, AZ             23.31      23.81q -1.5  2 
  8   136 Brown, Michael     M30 Saint. Albans, NY      22.20      24.04q -0.9  1 
  9   455 Hefferan, Darren   M34 Scottsdale, AZ                    24.80  -0.9  1 
 10   189 Chisholm, Darius   M34 Charlotte, NC                     24.80  -0.9  1 
 
Event 521  M30 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   378 Glenn, Jamar       M34 Charlotte, NC          22.44      22.39   0.1   8   
  2   789 Parker, Rondrick   M31 Pikesville, MD         22.58      22.56   0.1   6   
  3   190 Chisholm, Xzavier  M33 Mint Hill, NC          22.38      22.72   0.1   4   
  4   880 Ross, Carlos       M33 Atlanta, GA            23.15      23.08   0.1   3   
  5  1063 Wade, Jermaine     M30 Durham, NC             23.77      23.37   0.1   2   
  6   284 Dudley, Keith      M30 Tucson, AZ             23.81      23.59   0.1   1   
  7   291 Dunn, Durran       M32 Atlanta, GA            23.71      23.79   0.1 
  8   136 Brown, Michael     M30 Saint. Albans, NY      24.04      23.92   0.1 
 
Event 522  M35 200 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 20.8h                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   366 Gerima, Negasi     M36 Bowie, MD              22.50      23.00Q -1.5  1 
  2   293 Dussett, Antwon    M38 Peoria, IL             21.90      23.25Q -0.2  2 
  3   748 Nelson, Corey      M36 Tempe, AZ              22.17      23.34Q -1.5  1 
  4   178 Chambers, Keith    M35 Laguna Niguel, CA      23.65      23.74Q -0.2  2 
  5   415 Haack, Peter       M39 La Crescent, MN        24.17      23.81q -0.2  2 
  6   971 Sommars, Nathan    M38 Ventura, CA            23.80      24.05q -0.2  2 
  7   965 Smith, Tavares     M37 McDonough, GA          23.91      24.74q -1.5  1 
  8   861 Robbins, Josh      M38 Gilbert, AZ            24.00      24.87q -1.5  1 
  9   827 Quinonez, Alexis   M37 Brooklyn, NY           25.75      25.96  -1.5  1 
 10    45 Barber, Chris      M38 High Point, NC         25.00      26.15  -0.2  2 
 
Event 522  M35 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 20.8h                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   293 Dussett, Antwon    M38 Peoria, IL             23.25      22.07  -0.1   8   
  2   366 Gerima, Negasi     M36 Bowie, MD              23.00      23.14  -0.1   6   
  3   748 Nelson, Corey      M36 Tempe, AZ              23.34      23.53  -0.1   4   
  4   415 Haack, Peter       M39 La Crescent, MN        23.81      23.87  -0.1   3   
  5   178 Chambers, Keith    M35 Laguna Niguel, CA      23.74      24.01  -0.1   2   
  6   971 Sommars, Nathan    M38 Ventura, CA            24.05      24.10  -0.1   1   
  7   861 Robbins, Josh      M38 Gilbert, AZ            24.87      25.10  -0.1 
  8   965 Smith, Tavares     M37 McDonough, GA          24.74      25.62  -0.1 
 
Event 523  M40 200 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 21.86                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   885 Rouser, Jason      M44 Dade City, FL          22.70      23.01Q -1.8  1 
  2   692 Millar, Andre      M41 New York, NY           23.74      23.51Q -0.4  2 
  3   144 Bullard, Leon      M40 Raleigh, NC            23.63      23.71Q -1.8  1 
  4   945 Sickerson, Nate    M41 Ankeny, IA             22.86      23.81Q -0.4  2  23.804
  5   798 Pearson, Bosco     M41 Phoenix, AZ            24.55      23.75q -1.8  1 
  6   812 Pittman, Lyndell   M42 Bronx, NY              23.37      23.81q -0.4  2  23.809
  7   749 Nelson Jr, Etroy   M40 Owings Mills, MD       24.19      23.83q -0.4  2 
  8   850 Rhyne Jr, Edward   M41 Homewood, IL           24.00      23.94q -1.8  1 
  9   268 DeSio, Blair       M43 Panama City, FL        23.70      23.96  -0.4  2 
 10   781 Owens Jr, Earl     M40 Winterville, NC        23.39      24.04  -1.8  1 
 11   725 Muhammad, Fahim    M44 South Holland, IL      24.30      25.00  -0.4  2 
 12  1025 Thorne, Gavin      M43 San Antonio, TX                   25.30  -0.4  2 
 13   637 Mathews, Carlos    M41 Lincoln University,               25.52  -0.4  2 
 14   112 Bowen, Kevin       M42 Cortlandt Manor, NY    24.00      25.58  -1.8  1 
 15    62 Baynes, Andre      M43 Methuen, MA            26.00      26.81  -1.8  1 
 16   785 Padilla, Alvaro    M41 Weston, FL                        27.42  -1.8  1 
 
Event 523  M40 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 21.86                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   885 Rouser, Jason      M44 Dade City, FL          23.01      22.60   0.8   8   
  2   692 Millar, Andre      M41 New York, NY           23.51      23.14   0.8   6   
  3   798 Pearson, Bosco     M41 Phoenix, AZ            23.75      23.23   0.8   4   
  4   945 Sickerson, Nate    M41 Ankeny, IA             23.81      23.24   0.8   3   
  5   850 Rhyne Jr, Edward   M41 Homewood, IL           23.94      23.72   0.8   2   
  6   749 Nelson Jr, Etroy   M40 Owings Mills, MD       23.83      23.90   0.8   1   
  7   812 Pittman, Lyndell   M42 Bronx, NY              23.81      25.57   0.8 
 
Event 524  M45 200 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 21.80                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1125 Winslow Jr, Edward M45 Montoursville, PA      23.38      23.60Q -0.8  1 
  2   127 Bridges, Lee       M47 Homewood, IL           23.01      23.80Q +0.0  2 
  3   232 Cranford, Walter   M47 Fairfield, CA          23.88      24.08Q +0.0  2  24.075
  4   280 Drummond, Don      M45 Norcross, GA           23.20      24.08Q -0.8  1  24.078
  5    31 Aurelien, Clinton  M48 Bronx, NY              24.20      24.23q +0.0  2 
  6   621 Lyons, Anthony     M45 Gainesville, FL        23.80      24.30q +0.0  2 
  7  1029 Titus, Arthur      M45 Smyrna, GA             23.90      24.54q -0.8  1 
  8   241 Curtis, John       M48 Abingdon, MD           24.19      24.75q -0.8  1 
  9   358 Garratt, John      M47 Santa Monica, CA       24.90      24.82  +0.0  2 
 10   627 Makino, Shigeki    M48 Tempe, AZ              24.56      24.86  +0.0  2 
 11   168 Carpenter, Michael M46 Chapel Hill, NC        24.76      25.02  -0.8  1 
 12   784 Padgett, Calvin    M45 Cherryville, NC        24.56      25.23  -0.8  1 
 13   505 Jackson Sr, Lionel M49 Washington, DC                    25.47  -0.8  1 
 14   522 Jenkins III, Gaith M45 Winston Salem, NC      25.40      25.61  +0.0  2 
 15   882 Ross, Karl         M49 Miami, FL              26.13      26.35  -0.8  1 
 
Event 524  M45 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 21.80                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   127 Bridges, Lee       M47 Homewood, IL           23.80      23.18  -0.8   8   
  2   232 Cranford, Walter   M47 Fairfield, CA          24.08      23.71  -0.8   6   
  3   280 Drummond, Don      M45 Norcross, GA           24.08      24.10  -0.8   4   
  4    31 Aurelien, Clinton  M48 Bronx, NY              24.23      24.33  -0.8   3   
  5   621 Lyons, Anthony     M45 Gainesville, FL        24.30      24.48  -0.8   2   
  6   241 Curtis, John       M48 Abingdon, MD           24.75      24.92  -0.8   1   
  7  1029 Titus, Arthur      M45 Smyrna, GA             24.54      27.33  -0.8 
 
Event 525  M50 200 Meter Dash
=================================================================================
16 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 10 Best Times
       USATF: # 22.44                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   484 Hooker, Lonnie     M51 Upper Marlboro, MD     24.39      24.92Q -1.8  2 
  2   977 Speed, Johnny      M50 Oxnard, CA             25.00      24.97Q -0.9  3 
  3    92 Blakemore Sr, Damo M52 Houston, TX                       25.34Q -1.5  1 
  4  1003 Sullivan, Michael  M53 Gilbert, AZ                       25.29Q -0.9  3 
  5   430 Hankerson, Brian   M54 Hollywood, FL                     25.32Q -1.8  2 
  6   137 Brown, Paul        M51 Lawrenceville, GA      24.43      25.69Q -1.5  1 
  7   442 Harrison Sr, Adria M53 College Park, MD       25.37      25.47q -1.8  2 
  8   520 Jay, Scott         M51 Suwanee, GA            25.21      25.53q -0.9  3 
  9   664 McGee, Don         M54 Clinton, MD            25.00      25.55q -1.8  2 
 10   343 Foster, Robert     M52 Mission Viejo, CA      26.05      25.75q -1.8  2 
 11  1067 Wallack, Matthew   M52 Princeton Junction,    25.50      25.82q -1.5  1 
 12   201 Clinkscale, David  M53 Chagrin Falls, OH      26.50      25.86q -0.9  3 
 13   806 Peterson, Ted      M50 Fitchburg, WI                     26.00q -1.5  1 
 14  1114 Williams, Jay      M50 Homewood, IL           25.50      26.36q -1.5  1 
 15   320 Fanelli, Paul      M52 Eads, TN               29.00      26.76q -1.5  1 
 16  1133 Worsley, Leondus   M52 Frankfort, IL          26.70      27.56q -0.9  3 
 17  1139 Young, Mike        M52 Wood River, IL                    28.65  -1.8  2 
 18   800 Peebles, Joseph    M54 Chesterfield, MO                  30.70  -0.9  3 
 19   426 Halladay, John     M53 Strongsville, OH       28.00      31.31  -1.8  2 
 --    15 Allen, McDuffrie   M53 San Diego, CA          24.02        DNF  -0.9  3 
 
Event 525  M50 200 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 22.44                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis  Wind H#
=================================================================================
Semi-Finals
  1   977 Speed, Johnny      M50 Oxnard, CA             24.97      24.35Q  1.3  1 
  2   484 Hooker, Lonnie     M51 Upper Marlboro, MD     24.92      24.51Q  1.4  2 
  3  1003 Sullivan, Michael  M53 Gilbert, AZ            25.29      24.57Q  1.4  2 
  4    92 Blakemore Sr, Damo M52 Houston, TX            25.34      24.79Q  1.3  1 
  5   430 Hankerson, Brian   M54 Hollywood, FL          25.32      25.13q  1.4  2 
  6   137 Brown, Paul        M51 Lawrenceville, GA      25.69      25.17q  1.3  1 
  7   201 Clinkscale, David  M53 Chagrin Falls, OH      25.86      25.23q  1.4  2 
  8   664 McGee, Don         M54 Clinton, MD            25.55      25.23q  1.4  2 
  9   520 Jay, Scott         M51 Suwanee, GA            25.53      25.27   1.4  2 
 10   343 Foster, Robert     M52 Mission Viejo, CA      25.75      25.46   1.3  1 
 11  1067 Wallack, Matthew   M52 Princeton Junction,    25.82      25.62   1.3  1 
 12   806 Peterson, Ted      M50 Fitchburg, WI          26.00      25.94   1.4  2 
 13  1133 Worsley, Leondus   M52 Frankfort, IL          27.56      26.59   1.4  2 
 14  1114 Williams, Jay      M50 Homewood, IL           26.36      26.89   1.3  1 
 15   320 Fanelli, Paul      M52 Eads, TN               26.76      27.11   1.3  1 
 --   442 Harrison Sr, Adria M53 College Park, MD       25.47        DNF   1.3  1 
 
Event 525  M50 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 22.44                                                          
    Name                     Age Team                   Semis     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   484 Hooker, Lonnie     M51 Upper Marlboro, MD     24.51      23.36   0.3   8   
  2   977 Speed, Johnny      M50 Oxnard, CA             24.35      24.14   0.3   6   
  3  1003 Sullivan, Michael  M53 Gilbert, AZ            24.57      24.44   0.3   4   
  4   430 Hankerson, Brian   M54 Hollywood, FL          25.13      24.84   0.3   3   
  5    92 Blakemore Sr, Damo M52 Houston, TX            24.79      24.90   0.3   2   
  6   137 Brown, Paul        M51 Lawrenceville, GA      25.17      25.13   0.3   1   
  7   201 Clinkscale, David  M53 Chagrin Falls, OH      25.23      26.56   0.3 
 
Event 526  M55 200 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 23.36                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1    48 Barnwell, Val      M56 Brooklyn, NY           24.20      23.77Q  1.5  1 
  2   511 James, Ben         M57 Honeoye Falls, NY      24.90      24.76Q  1.2  2 
  3   188 Chinn, James       M55 Del Mar, CA            24.50      24.78Q  1.5  1 
  4   128 Briscoe, Rudolph   M56 Kissimmee, FL          23.82      24.87Q  1.2  2 
  5  1001 Stricklin, Don     M55 Austin, TX             25.89      25.16q  1.5  1 
  6   490 xHuarcaya, Luis    M55 Portland, OR           25.78      25.28q  1.5  1 
  7   897 Sabree, Paul       M55 Pendleton, SC          25.70      25.74q  1.2  2 
  8   389 xGould, Stephen    M57 Merrick, NY            26.13      26.22q  1.2  2 
  9   350 Friend Sr, Byron   M55 Laurel, DE             27.06      26.43   1.5  1 
 10   917 Schroeder, George  M57 Appleton, WI                      27.16   1.5  1 
 11   660 McDonnough, Kaestn M57 Richmond, VA           27.12      27.61   1.5  1 
 12   269 Detscher, Patrick  M55 Cos Cob, CT            26.00      27.67   1.2  2 
 13   930 Shannon, David     M57 Winston Salem, NC      29.00      29.20   1.2  2 
 14  1011 Swindlehurst, Greg M59 Charlotte, NC          29.28      29.68   1.2  2 
 15   449 Hawkins, Walter    M59 Maple Heights, OH                 30.28   1.5  1 
 
Event 526  M55 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 23.36                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1    48 Barnwell, Val      M56 Brooklyn, NY           23.77      24.13   0.5   8   
  2   188 Chinn, James       M55 Del Mar, CA            24.78      25.07   0.5   6   
  3  1001 Stricklin, Don     M55 Austin, TX             25.16      25.48   0.5   4   
  4   897 Sabree, Paul       M55 Pendleton, SC          25.74      26.12   0.5   3   
 --   389 xGould, Stephen    M57 Merrick, NY            26.22      26.46   0.5 
 
Event 527  M60 200 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 24.37                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1   809 Peyton, Oscar      M61 Accokeek, MD           24.50      25.06Q  0.8  2 
  2   595 Leake, Damien      M61 Van Nuys, CA           25.42      26.15Q -0.9  1 
  3   113 Bowen, Robert      M62 Martinsburg, WV        26.24      26.65Q -0.9  1 
  4   509 Jacquet-Acea, Russ M61 Seattle, WA            27.08      27.36Q  0.8  2 
  5   968 Snow, Steven       M60 Gilford, NH            26.90      27.47q -0.9  1 
  6   924 Searles, Anthony   M60 Charlotte, NC          26.42      27.48q  0.8  2 
  7   515 Janson, David      M63 Cincinnati, OH         27.50      27.91q -0.9  1 
  8   375 Gillen Jr, Thomas  M60 Sharon, MA             27.85      28.09q -0.9  1 
  9   915 Schoffman, Jim     M61 Fridley, MN            26.60      28.17   0.8  2 
 10   116 Bowne, George      M63 Columbus, OH           26.60      28.30  -0.9  1 
 11   564 Kloch, Stephen     M62 Thousand Oaks, CA      27.06      28.39   0.8  2 
 12   311 Epps, Victor       M62 Jonesboro, GA          29.83      28.83   0.8  2 
 13   998 Stone, Kenneth     M60 La Mesa, CA            29.75      29.83   0.8  2 
 14   261 Deitrich, Woody    M61 Seattle, WA            29.53      29.91   0.8  2 
 15    11 Allcorn, Thomas    M61 East Palestine, OH     31.04      31.37  -0.9  1 
 16  1028 Tipping, Mike      M61 Irvine, CA                        33.86  -0.9  1 
 
Event 527  M60 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 24.37                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1   809 Peyton, Oscar      M61 Accokeek, MD           25.06      24.32#  0.2   8   
  2   595 Leake, Damien      M61 Van Nuys, CA           26.15      25.37   0.2   6   
  3   113 Bowen, Robert      M62 Martinsburg, WV        26.65      26.57   0.2   4   
  4   968 Snow, Steven       M60 Gilford, NH            27.47      26.90   0.2   3   
  5   509 Jacquet-Acea, Russ M61 Seattle, WA            27.36      27.43   0.2   2   
  6   515 Janson, David      M63 Cincinnati, OH         27.91      28.07   0.2   1   
  7   375 Gillen Jr, Thomas  M60 Sharon, MA             28.09      28.31   0.2 
 --   924 Searles, Anthony   M60 Charlotte, NC          27.48        DNF   0.2 
 
Event 528  M65 200 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 24.65                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1    19 Allie, Charles     M66 Pittsburgh, PA         25.44      25.58Q  0.2  2 
  2  1104 Whitley Sr, Stan   M68 Alta Loma, CA          27.00      28.12Q  0.1  1 
  3   591 Large, John        M66 Belding, MI            28.34      28.06Q  0.2  2 
  4   825 Pruitt, Matthew    M69 Brentwood, CA          26.23      28.25Q  0.1  1 
  5   811 Pierce, Roger      M69 Essex, MA              28.78      28.48q  0.2  2 
  6   868 Roddy, James       M67 Hickory, NC                       28.57q  0.2  2 
  7   424 Hall, Samuel       M69 Kannapolis, NC         29.19      29.43q  0.1  1 
  8   683 Melendez, Steve    M65 Las Vegas, NV          29.57      29.45q  0.1  1 
  9   691 Milewski, Paul     M69 Oak Creek, WI          29.55      29.68   0.1  1 
 10   450 Haynes, Noel       M67 Brooklyn, NY                      29.95   0.2  2 
 11   697 xMintz, Bruce      M67 Edmonton, Can          29.54      29.99   0.2  2 
 12   606 Linner, Bernie     M65 Belle Vernon, PA       29.50      32.54   0.2  2 
 
Event 528  M65 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 24.65                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1    19 Allie, Charles     M66 Pittsburgh, PA         25.58      25.21   0.8   8   
  2   591 Large, John        M66 Belding, MI            28.06      27.56   0.8   6   
  3   868 Roddy, James       M67 Hickory, NC            28.57      27.66   0.8   4   
  4   811 Pierce, Roger      M69 Essex, MA              28.48      28.13   0.8   3   
  5   683 Melendez, Steve    M65 Las Vegas, NV          29.45      29.99   0.8   2   
 --   825 Pruitt, Matthew    M69 Brentwood, CA          28.25        DNF   0.8 
 
Event 529  M70 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 26.80                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   572 Koontz, Robert     M70 Washington, DC         30.00      29.64  -0.1   8   
  2   542 Kalaidi, Ted       M70 Jupiter, FL                       31.45  -0.1   6   
  3   658 McDonald, Maurice  M73 Chapel Hill, NC        31.70      32.43  -0.1   4   
  4   820 Powers Jr, Herbert M70 Katy, TX               32.73      32.81  -0.1   3   
  5   934 Shenk, John        M71 Sarasota, FL           33.00      33.34  -0.1   2   
  6   534 Jones, Eric        M71 Solana Beach, CA                  34.03  -0.1   1   
 
Event 530  M75 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 27.73                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   602 Lida, Robert       M77 Wichita, KS            27.79      28.64  -0.6   8   
  2   204 Coats, Grover      M75 Warrensville Height               30.83  -0.6   6   
  3   899 Sagedahl, Sherwood M75 Fairmont, MN           31.57      30.96  -0.6   4   
  4   992 Stewart, Mack      M76 Katy, TX               29.80      31.19  -0.6   3   
  5   950 Sims, Gary         M76 Paradise, CA           30.17      31.72  -0.6   2   
  6   672 McKisson, Richard  M77 Arvada, CO             32.99      32.82  -0.6   1   
  7  1058 Vergin, Roger      M76 Poulsbo, WA            33.00      33.98  -0.6 
  8    69 Bennett, Wayne     M77 Arlington, TX          35.28      35.94  -0.6 
 
Event 531  M80 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 30.89                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1  1005 Summerlin, Joe     M82 Spring, TX             35.84      36.21  +0.0   8   
  2   154 Burr, Myron        M80 St. Petersburg, FL     37.00      36.95  +0.0   6   
  3   236 Culling, Robert    M82 Hacienda Heights, C               41.55  +0.0   4   
  4   956 Smith, Alan        M83 Indialantic, FL                   45.50  +0.0   3   
  5   837 Ray, Al            M81 Diamond Bar, CA                   54.87  +0.0   2   
 
Event 532  M85 200 Meter Dash
=====================================================================================
       USATF: # 34.41                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   230 Cox, Edward        M86 Binghamton, NY         39.60      38.64  -0.8   8   
  2   404 Greenwald, Jack    M86 Seville, OH            36.00      39.89  -0.8   6   
  3   970 Soller, Richard    M87 North Bend, OH                    50.74  -0.8   4   
  4  1094 Welsh, Bill        M85 Staten Island, NY               1:39.04  -0.8   3   
 --   323 xFee, Earl         M85 Mississauga, Can       34.09      35.69  -0.8 
 
Event 533  M95 200 Meter Dash
=====================================================================================
    95 USATF: # 1:02.28                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   875 Rogers, Orville    M96 Dallas, TX                      1:12.67  -0.9   8   
  2   384 Goldy Sr, Champion M97 Haddonfield, NJ      1:45.00    1:50.80  -0.9   6   
 
Event 541  M30 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   378 Glenn, Jamar       M34 Charlotte, NC          50.89      49.69    8   
  2  1063 Wade, Jermaine     M30 Durham, NC             50.96      50.75    6   
  3   136 Brown, Michael     M30 Saint. Albans, NY      49.00      52.00    4   
  4   284 Dudley, Keith      M30 Tucson, AZ             54.96      53.39    3   
  5   527 Johnson, Ray       M32 Charlotte, NE          53.00      53.78    2   
  6   291 Dunn, Durran       M32 Atlanta, GA            50.90      54.74    1   
  7   360 Gaskins, Timothy   M32 Smithfield, NC                    58.63  
 
Event 542  M35 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 46.38                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   293 Dussett, Antwon    M38 Peoria, IL             48.50      48.60    8   
  2   748 Nelson, Corey      M36 Tempe, AZ              48.63      51.99    6   
  3   178 Chambers, Keith    M35 Laguna Niguel, CA      52.60      52.31    4   
  4   415 Haack, Peter       M39 La Crescent, MN        53.04      52.75    3   
  5   234 Crocker Jr, James  M38 Hampton, VA            52.49      53.47    2   
  6   870 Rodriguez, Aristid M38 Charlotte, NC          52.50      55.70    1   
  7   827 Quinonez, Alexis   M37 Brooklyn, NY           57.42      59.26  
 
Event 543  M40 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 48.44                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   144 Bullard, Leon      M40 Raleigh, NC            50.74      50.73    8   
  2   532 Jones, Chris       M40 Houston, TX            50.08      50.75    6   
  3   268 DeSio, Blair       M43 Panama City, FL        52.41      51.75    4   
  4   885 Rouser, Jason      M44 Dade City, FL          52.00      51.92    3   
  5   850 Rhyne Jr, Edward   M41 Homewood, IL           53.25      53.55    2   
  6   589 Lanier, Kyle       M41 Lincoln University,    53.85      56.63    1   
  7  1137 Yeargin, Rocco     M43 Uniontown, OH          57.80      57.76  
  8   678 Meadows, Karlton   M44 Riverview, FL                     58.10  
 
Event 544  M45 400 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 50.18                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1   127 Bridges, Lee       M47 Homewood, IL           52.18      53.64Q  2 
  2  1125 Winslow Jr, Edward M45 Montoursville, PA      51.69      54.48Q  1 
  3   727 Mulazim, Khalid    M48 University Heights,               53.94Q  2 
  4   241 Curtis, John       M48 Abingdon, MD           53.55      54.70Q  1 
  5  1029 Titus, Arthur      M45 Smyrna, GA             54.70      54.68q  2 
  6   358 Garratt, John      M47 Santa Monica, CA       56.05      54.78q  1 
  7   168 Carpenter, Michael M46 Chapel Hill, NC        55.00      55.02q  2 
  8   627 Makino, Shigeki    M48 Tempe, AZ              54.30      56.03q  1 
  9   882 Ross, Karl         M49 Miami, FL              59.91      58.70   2 
 10   933 Sheehy, Alan       M48 O Fallon, MO           58.00      59.32   1 
 11   804 Peters, Robert     M47 Rumson, NJ                      1:00.72   1 
 12   946 Silva, Jonathan    M48 Issaquah, WA           59.04    1:01.13   2 
 13   163 Cannon, David      M49 Glade Spring, VA     1:03.11    1:02.66   1 
 
Event 544  M45 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 50.18                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1   127 Bridges, Lee       M47 Homewood, IL           53.64      51.01    8   
  2  1125 Winslow Jr, Edward M45 Montoursville, PA      54.48      51.37    6   
  3   727 Mulazim, Khalid    M48 University Heights,    53.94      52.81    4   
  4  1029 Titus, Arthur      M45 Smyrna, GA             54.68      54.11    3   
  5   241 Curtis, John       M48 Abingdon, MD           54.70      54.30    2   
  6   168 Carpenter, Michael M46 Chapel Hill, NC        55.02      54.72    1   
  7   358 Garratt, John      M47 Santa Monica, CA       54.78      55.03  
  8   627 Makino, Shigeki    M48 Tempe, AZ              56.03      55.87  
 
Event 545  M50 400 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 51.39                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1   977 Speed, Johnny      M50 Oxnard, CA             55.00      54.41Q  2 
  2   790 Parks, Terry       M50 San Carlos, CA         54.99      54.80Q  1 
  3   299 Echeandia Jr, Getu M50 New York, NY           54.90      54.87Q  2 
  4   936 xSherar, Michael   M50 Toronto, Can           53.57      55.05Q  1 
  5  1072 Walters, Meirwyn   M50 South Hamilton, MA     55.50      55.66q  2 
  6   157 Bynoe Sr, David    M52 Williamstown, NJ       54.00      56.45q  1 
  7   137 Brown, Paul        M51 Lawrenceville, GA      54.49      56.71q  2 
  8  1067 Wallack, Matthew   M52 Princeton Junction,    56.00      57.28q  1 
  9   343 Foster, Robert     M52 Mission Viejo, CA      56.69      57.31   2 
 10   535 Jones, Gladstone   M50 Bronx, NY              57.10      57.44   2 
 11  1114 Williams, Jay      M50 Homewood, IL           55.50    1:00.56   1 
 12   426 Halladay, John     M53 Strongsville, OH     1:06.00    1:11.36   1 
 
Event 545  M50 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 51.39                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1   977 Speed, Johnny      M50 Oxnard, CA             54.41      53.09    8   
  2   790 Parks, Terry       M50 San Carlos, CA         54.80      53.28    6   
  3   299 Echeandia Jr, Getu M50 New York, NY           54.87      53.30    4   
  4   157 Bynoe Sr, David    M52 Williamstown, NJ       56.45      55.46    3   
  5  1072 Walters, Meirwyn   M50 South Hamilton, MA     55.66      55.62    2   
  6   137 Brown, Paul        M51 Lawrenceville, GA      56.71      56.39    1   
  7  1067 Wallack, Matthew   M52 Princeton Junction,    57.28      56.70  
 --   936 xSherar, Michael   M50 Toronto, Can           55.05      53.07  
 
Event 546  M55 400 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 52.24                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1   511 James, Ben         M57 Honeoye Falls, NY      55.70      55.52Q  1 
  2   188 Chinn, James       M55 Del Mar, CA            56.30      57.18Q  2 
  3   128 Briscoe, Rudolph   M56 Kissimmee, FL          55.91      55.97Q  1 
  4   605 Lindsay, Jeff      M55 Tulsa, OK              57.10      59.48Q  2 
  5   996 Stone, Eddie       M57 Graham, NC             59.21    1:00.59q  1 
  6   350 Friend Sr, Byron   M55 Laurel, DE              1.02    1:01.16q  2 
  7   796 Payne, Willard     M56 St. Louis, MO                   1:01.36q  1 
  8   920 Scott, Robert      M59 Asheboro, NC         1:00.65    1:03.15q  2 
  9   449 Hawkins, Walter    M59 Maple Heights, OH               1:03.46   1 
 10   780 Owen, Tim          M55 Boxborough, MA       1:05.00    1:03.84   2 
 11   269 Detscher, Patrick  M55 Cos Cob, CT            58.00    1:04.38   1 
 12  1070 Walls, Vincent     M55 South Euclid, OH                1:04.95   2 
 13   930 Shannon, David     M57 Winston Salem, NC    1:05.00    1:05.81   1 
 
Event 546  M55 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 52.24                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1   511 James, Ben         M57 Honeoye Falls, NY      55.52      54.82    8   
  2   128 Briscoe, Rudolph   M56 Kissimmee, FL          55.97      56.04    6   
  3   188 Chinn, James       M55 Del Mar, CA            57.18      56.29    4   
  4   605 Lindsay, Jeff      M55 Tulsa, OK              59.48      56.84    3   
  5   350 Friend Sr, Byron   M55 Laurel, DE           1:01.16      59.46    2   
  6   996 Stone, Eddie       M57 Graham, NC           1:00.59    1:00.95    1   
  7   920 Scott, Robert      M59 Asheboro, NC         1:03.15    1:02.07  
  8   796 Payne, Willard     M56 St. Louis, MO        1:01.36    1:02.08  
 
Event 547  M60 400 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 54.29                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1   913 Schmanski, David   M60 Goodlettsville, TN     58.32      57.99Q  2 
  2   915 Schoffman, Jim     M61 Fridley, MN            57.40    1:01.63Q  1 
  3   503 Jackson, Rob       M64 Cornelius, NC        1:00.23    1:01.88Q  1 
  4   375 Gillen Jr, Thomas  M60 Sharon, MA           1:05.64    1:05.62Q  2 
  5   515 Janson, David      M63 Cincinnati, OH       1:01.50    1:02.43q  1 
  6   451 Haywood, George    M61 Washington, DC         58.30    1:05.82q  2 
  7   564 Kloch, Stephen     M62 Thousand Oaks, CA    1:03.58    1:08.13q  2 
  8  1020 Thomas, Norman     M64 Solon, OH            1:09.00    1:10.00q  1 
  9   469 Hillmer, Harry     M62 Melbourne, FL        1:08.98    1:11.70   1 
 
Event 547  M60 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 54.29                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1   913 Schmanski, David   M60 Goodlettsville, TN     57.99      57.14    8   
  2   451 Haywood, George    M61 Washington, DC       1:05.82      58.25    6   
  3   915 Schoffman, Jim     M61 Fridley, MN          1:01.63    1:00.98    4   
  4   503 Jackson, Rob       M64 Cornelius, NC        1:01.88    1:01.18    3   
  5   515 Janson, David      M63 Cincinnati, OH       1:02.43    1:02.96    2   
  6   375 Gillen Jr, Thomas  M60 Sharon, MA           1:05.62    1:03.87    1   
  7   564 Kloch, Stephen     M62 Thousand Oaks, CA    1:08.13    1:07.73  
 
Event 548  M65 400 Meter Dash
============================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 56.09                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1   825 Pruitt, Matthew    M69 Brentwood, CA          59.93    1:07.11Q  2 
  2   811 Pierce, Roger      M69 Essex, MA            1:05.43    1:10.51Q  1 
  3   697 xMintz, Bruce      M67 Edmonton, Can        1:07.96    1:10.51Q  2 
  4  1078 Washington, Michae M66 Los Angeles, CA      1:13.53    1:12.05Q  1 
  5   402 Greenshields, Dunc M65 AL, AL               1:10.19    1:12.35q  2 
  6   707 Moon, Richard      M67 Charlottesville, VA  1:14.58    1:13.07q  1 
  7   165 Carlson, Kenneth   M66 Rock Island, IL      1:07.00    1:15.06q  1 
  8   648 McCaskey, Patrick  M65 Lake Forest, IL                 1:21.52q  2 
  9   367 Gerson, Jeffrey    M67 Lyndhurst, OH        1:22.90    1:21.65   2 
 
Event 548  M65 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 56.09                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1   825 Pruitt, Matthew    M69 Brentwood, CA        1:07.11    1:02.79    8   
  2   811 Pierce, Roger      M69 Essex, MA            1:10.51    1:06.60    6   
  3   402 Greenshields, Dunc M65 AL, AL               1:12.35    1:09.62    4   
  4   707 Moon, Richard      M67 Charlottesville, VA  1:13.07    1:12.06    3   
  5  1078 Washington, Michae M66 Los Angeles, CA      1:12.05    1:12.40    2   
  6   648 McCaskey, Patrick  M65 Lake Forest, IL      1:21.52    1:21.21    1   
  7   165 Carlson, Kenneth   M66 Rock Island, IL      1:15.06    1:28.04  
 --   697 xMintz, Bruce      M67 Edmonton, Can        1:10.51    1:09.43  
 
Event 549  M70 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 1:01.00                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   285 Duffy, Dennis      M71 Fresno, CA           1:09.40    1:08.76    8   
  2   658 McDonald, Maurice  M73 Chapel Hill, NC      1:08.21    1:09.91    6   
  3   934 Shenk, John        M71 Sarasota, FL         1:12.75    1:14.21    4   
  4   820 Powers Jr, Herbert M70 Katy, TX             1:16.55    1:15.45    3   
  5   534 Jones, Eric        M71 Solana Beach, CA                1:17.44    2   
  6   393 Graves, Arnold     M73 Bloomfield, IN       1:22.00    1:23.02    1   
 --   740 xNakano, Takuo     M74 Alberta, Can         1:30.00    1:39.17  
 
Event 550  M75 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 1:04.45                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   899 Sagedahl, Sherwood M75 Fairmont, MN         1:10.00    1:09.80    8   
  2   992 Stewart, Mack      M76 Katy, TX             1:06.00    1:11.00    6   
  3  1051 Turner, Kermit     M77 Hickory, NC                     1:28.11    4   
 
Event 551  M80 400 Meter Dash
================================================================================
       USATF: # 1:15.4h                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   878 Rose, Charles      M81 Mooresville, NC      1:17.00    1:19.01    8   
  2  1124 Wimberley, Charles M80 Mandeville, LA                  1:19.67    6   
  3   514 Jankovich, William M80 Racine, WI           1:33.00    1:32.94    4   
  4   236 Culling, Robert    M82 Hacienda Heights, C             1:38.37    3   
  5   956 Smith, Alan        M83 Indialantic, FL                 1:55.52    2   
 
Event 552  M85 400 Meter Dash
================================================================================
    85 USATF: # 1:24.18                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   205 Cobb, Delwin       M86 Houston, TX                     1:30.59    8   
  2   404 Greenwald, Jack    M86 Seville, OH          1:49.00    1:54.53    6   
  3  1094 Welsh, Bill        M85 Staten Island, NY               3:47.28    4   
 --   323 xFee, Earl         M85 Mississauga, Can     1:15.50    1:18.82  
 
Event 552  M90 400 Meter Dash
================================================================================
    90 USATF: # 1:39.39                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   881 Ross, Charles      M91 Decatur, AR                     3:11.45    8   
 
Event 552  M95 400 Meter Dash
================================================================================
    95 USATF: # 2:21.82                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   875 Rogers, Orville    M96 Dallas, TX                      2:59.60    8   
 
Event 561  M30 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   136 Brown, Michael     M30 Saint. Albans, NY    1:55.00    2:03.75    8   
  2  1063 Wade, Jermaine     M30 Durham, NC           2:03.00    2:14.92    6   
 
Event 561  M35 800 Meter Run
================================================================================
    35 USATF: # 1:43.36                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   178 Chambers, Keith    M35 Laguna Niguel, CA    2:00.81    2:07.09    8   
  2   260 DeCarlo Jr, Robert M37 Saddle Brook, NJ     2:10.00    2:08.18    6   
  3   234 Crocker Jr, James  M38 Hampton, VA          2:08.00    2:10.86    4   
  4   416 Hackman, Michael   M37 Wilmington, NC       2:15.00    2:16.12    3   
 
Event 562  M40 800 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 1:50.34                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   120 Brady, Peter       M42 Jersey City, NJ      2:00.44    1:58.20    8   
  2  1115 Williams, Mark     M41 Columbia, NJ         1:57.97    1:58.43    6   
  3   589 Lanier, Kyle       M41 Lincoln University,  2:00.72    2:06.02    4   
  4   677 Mcrae, Robert      M42 Brooklyn, NY         1:55.00    2:08.90    3   
  5   327 Filer, Tay         M44 Hampstead, NC        2:06.00    2:09.23    2   
  6   678 Meadows, Karlton   M44 Riverview, FL                   2:24.08    1   
 
Event 563  M45 800 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 1:54.18                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    77 Berra, Nicholas    M45 Enola, PA                       2:00.69    8   
  2  1004 Summay, Landen     M48 Cincinnati, OH       2:01.00    2:01.27    6   
  3   916 Scholtz, Michael   M48 Hendersonville, NC   2:04.45    2:04.78    4   
  4  1000 Strickland, Michae M47 Marietta, GA                    2:13.05    3   
  5   946 Silva, Jonathan    M48 Issaquah, WA                    2:16.11    2   
  6   215 Collins, Lakai     M46 Rowlett, TX          2:20.00    2:18.56    1   
  7   163 Cannon, David      M49 Glade Spring, VA     2:19.83    2:19.36  
  8   804 Peters, Robert     M47 Rumson, NJ                      2:20.14  
  9   844 Reed, Todd         M48 Austin, TX                      2:21.07  
 --   728 xMuldrew, Shawn    M49 Edmonton, Can        2:07.00    2:06.69  
 
Event 564  M50 800 Meter Run
===================================================================================
       USATF: # 1:58.65                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1    15 Allen, McDuffrie   M53 San Diego, CA        2:05.00    2:05.61   2   8   
  2    39 Bailey, David      M51 Davenport, IA        2:09.90    2:08.85   2   6   
  3   340 Forde, Kevin       M50 Philadelphia, PA     2:12.11    2:09.81   1   4   
  4   157 Bynoe Sr, David    M52 Williamstown, NJ     2:08.00    2:10.86   2   3   
  5   535 Jones, Gladstone   M50 Bronx, NY            2:12.00    2:11.69   2   2   
  6   760 Northrup Sr, John  M51 Winchester, VA       2:11.44    2:12.10   2   1   
  7   599 Lemmons, Michael   M51 Charlotte, NC        2:05.00    2:13.90   2 
  8   374 Gilbert, James     M51 Boulder, CO          2:12.00    2:14.01   2 
  9   641 Mayberry, Bryan    M50 Richmond, CA         2:17.99    2:17.66   1 
 10   353 Furrow, Michael    M51 Clive, IA            2:19.30    2:18.20   1 
 11   593 Larson, Richard    M51 Albuquerque, NM      2:16.90    2:19.12   1 
 12   705 Montgomery, Ed     M51 Midlothian, VA       2:26.90    2:25.30   1 
 13   598 Lemke, Robert      M52 N Merrick, NY        2:31.85    2:30.19   1 
 14   473 Hodapp, Rusty      M54 Mansfield, TX                   2:31.41   1 
 --   936 xSherar, Michael   M50 Toronto, Can         2:02.93    2:02.11   2 
 --   778 xOsland, Paul      M50 AL, AL               2:03.12    2:04.73   2 
 --   592 xLarner, Derek     M50 Grand Cayman         2:21.00    2:13.81   1 
 
Event 565  M55 800 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 2:06.53                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   348 Fragua, Paul       M57 Albuquerque, NM      2:09.10    2:11.66    8   
  2   605 Lindsay, Jeff      M55 Tulsa, OK            2:10.00    2:13.77    6   
  3   920 Scott, Robert      M59 Asheboro, NC         2:15.97    2:15.16    4   
  4   603 Liebers, Robert    M56 Lakewood, NY         2:16.30    2:17.21    3   
  5  1023 Thompson, Doug     M55 Mesa, AZ             2:20.00    2:18.21    2   
  6   747 Nelson, Brian      M57 Bakersfield, CA      2:21.00    2:20.59    1   
  7   780 Owen, Tim          M55 Boxborough, MA       2:17.00    2:21.52  
  8   940 Shields III, Charl M55 Abington, PA         2:25.87    2:22.07  
  9   889 Rudiger, Dale      M57 Charlotte, NC        2:22.76    2:26.04  
 10    97 Bloch, Christopher M55 Grove City, PA                  2:29.54  
 11   909 Schafer, Robert    M59 Oregon City, OR      2:38.00    2:34.43  
 12   997 Stone, Jeffrey     M59 Salem, VA            2:28.00    2:39.13  
 13   290 Dunigan, Patrick   M57 Bloomington, IN      2:45.00    2:43.02  
 
Event 566  M60 800 Meter Run
===================================================================================
       USATF: # 2:08.56                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1   913 Schmanski, David   M60 Goodlettsville, TN   2:17.00    2:19.36   2   8   
  2   929 Shaheed, Nolan     M64 Pasadena, CA         2:13.63    2:25.13   2   6   
  3   915 Schoffman, Jim     M61 Fridley, MN          2:20.00    2:26.89   2   4   
  4   716 Morris, Bob        M61 Laguna Niguel, CA    2:24.20    2:27.15   2   3   
  5   437 Harper, Turran     M62 Southfield, MI          2.23    2:27.55   2   2   
  6   475 Hoeger, Werner     M60 Boise, ID            2:32.00    2:27.79   2   1   
  7   499 Inzana, Thomas     M60 Blacksburg, VA       2:32.80    2:31.45   2 
  8   333 Fitzpatrick, Bill  M63 Long Beach, CA       2:32.78    2:32.75   2 
  9   963 Smith, Stephen     M62 The Woodlands, TX    2:42.00    2:35.96   2 
 10   609 Liscynesky, Roman  M60 Seven Hills, OH      2:40.00    2:43.37   2 
 11    47 Barnes, Manuel     M61 Bentonville, AR      2:49.00    2:44.34   1 
 12  1020 Thomas, Norman     M64 Solon, OH            2:48.00    2:45.94   2 
 13    11 Allcorn, Thomas    M61 East Palestine, OH   3:04.00    2:51.50   1 
 14   469 Hillmer, Harry     M62 Melbourne, FL        2:49.54    2:55.30   1 
 15  1096 West, David        M61 Los Angeles, CA      3:05.00    3:01.61   1 
 16   803 Pertak, Bob        M63 Harrison, NY         2:55.00    3:03.13   1 
 17   978 Sperzel, George    M63 Lake Forest, IL      3:03.22    3:04.20   1 
 --   334 Flanagan, Mark     M61 Bethel, CT           2:56.00         DQ   1 
 
Event 567  M65 800 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 2:17.20                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   794 Patton, Gary       M68 Rock Rapids, IA      2:29.30    2:26.73    8   
  2   221 Cook, Dixon        M66 Greensboro, NC       2:30.00    2:27.46    6   
  3   596 Learned, Jerry     M65 Gainesville, GA                 2:38.02    4   
  4   961 Smith, Jay         M65 Chapel Hill, NC      2:42.03    2:39.55    3   
  5   134 Brown, J Roger     M66 New Orleans, LA      2:42.51    2:40.37    2   
  6   508 Jacobs, Wayne      M66 Glenshaw, PA         2:42.00    2:45.79    1   
  7   846 Reiter, William    M68 Weldon Spring, MO    2:50.00    2:50.70  
  8   707 Moon, Richard      M67 Charlottesville, VA  2:56.00    2:53.43  
  9   402 Greenshields, Dunc M65 AL, AL               2:43.00    2:56.83  
 10    67 Benedict III, Sam  M67 Atlanta, GA                     3:14.22  
 --  1089 Weiner, Robert     M67 Accokeek, MD         3:20.00        DNF  
 
Event 568  M70 800 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 2:26.14                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   129 Brittain, John     M70 Alexandria, VA       2:47.00    2:40.26    8   
  2   279 Dostal Jr, Paul    M71 Houston, TX                     2:41.80    6   
  3   658 McDonald, Maurice  M73 Chapel Hill, NC      2:53.71    2:48.97    4   
  4   534 Jones, Eric        M71 Solana Beach, CA                3:04.44    3   
  5   934 Shenk, John        M71 Sarasota, FL         3:07.00    3:05.69    2   
  6   393 Graves, Arnold     M73 Bloomfield, IN       3:20.00    3:16.64    1   
 --   740 xNakano, Takuo     M74 Alberta, Can         3:50.00    4:04.36  
 
Event 569  M75 800 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 2:40.00                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   992 Stewart, Mack      M76 Katy, TX             2:49.00    3:04.84    8   
  2   651 McCormack, Dan     M75 Austin, TX                      3:08.02    6   
  3   225 Cordero, Joe       M76 Central Islip, NY    3:20.00    3:18.05    4   
  4   308 Elliott, John      M75 Columbia, MD         3:25.00    3:19.07    3   
  5  1051 Turner, Kermit     M77 Hickory, NC                     3:29.40    2   
  6   768 Ogden, Ken         M78 Salem, OR            3:41.00    3:59.29    1   
 
Event 570  M80 800 Meter Run
================================================================================
    80 USATF: # 2:53.50                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   878 Rose, Charles      M81 Mooresville, NC      3:06.00    3:25.79    8   
  2  1124 Wimberley, Charles M80 Mandeville, LA                  3:27.06    6   
  3   236 Culling, Robert    M82 Hacienda Heights, C             3:31.16    4   
  4   123 Branham, Dennis    M84 Providence, RI                  3:52.89    3   
  5   956 Smith, Alan        M83 Indialantic, FL                 4:10.13    2   
  6   821 Pratt, Donald      M81 Monticello, IL       4:07.15    4:17.48    1   
 
Event 570  M85 800 Meter Run
================================================================================
    85 USATF: # 3:28.15                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   205 Cobb, Delwin       M86 Houston, TX                     3:48.05    8   
  2   459 Hemphill, Dixon    M89 Fairfax Station, VA  5:55.00    5:59.60    6   
 
Event 570  M90 800 Meter Run
================================================================================
    90 USATF: # 4:39.59                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   881 Ross, Charles      M91 Decatur, AR                     7:04.82    8   
 
Event 581  M30 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   224 Cooke, David       M33 Richton Park, IL                4:15.62    8   
  2    85 Bishop, Justin     M33 West Columbia, SC    4:07.88    4:33.20    6   
  3   674 McMahon, Bill      M34 Greensboro, NC       5:24.00    5:09.57    4   
 
Event 581  M35 1500 Meter Run
================================================================================
    35 USATF: # 3:32.51                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1034 Totten-Lancaster,  M39 Hamilton, GA                    4:29.11    8   
  2   260 DeCarlo Jr, Robert M37 Saddle Brook, NJ     4:30.00    4:33.87    6   
 
Event 581  M40 1500 Meter Run
================================================================================
    40 USATF: # 3:44.06                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1115 Williams, Mark     M41 Columbia, NJ         4:04.84    4:06.49    8   
  2   120 Brady, Peter       M42 Jersey City, NJ      4:07.09    4:06.95    6   
  3    98 Blondin, Christian M41 Ipswich, MA          4:14.83    4:08.12    4   
  4   755 Newton, Chad       M44 Pisgah Forest, NC               4:14.01    3   
  5   122 Bramer, Brian      M40 Winston-Salem, NC    4:15.00    4:27.10    2   
  6   677 Mcrae, Robert      M42 Brooklyn, NY         4:03.00    4:37.91    1   
  7    17 Allers, Eric       M43 Columbia, SC                    4:47.53  
 
Event 584  M45 1500 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 3:56.39                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    52 Barton, Brad       M48 Ogden, UT                       4:00.32    8   
  2    77 Berra, Nicholas    M45 Enola, PA            4:11.00    4:11.39    6   
  3  1004 Summay, Landen     M48 Cincinnati, OH       4:27.81    4:11.66    4   
  4   675 McManus, Mike      M48 West Linn, OR                   4:13.68    3   
  5   916 Scholtz, Michael   M48 Hendersonville, NC   4:25.41    4:18.43    2   
  6   914 Schmidt, Brian     M45 Sachse, TX           4:40.00    4:27.49    1   
  7   904 Sarno, Francis     M46 Barnegat, NJ         4:36.00    4:29.30  
  8   898 Sacha, Blake       M49 Gilbert, AZ          4:47.00    4:34.69  
  9  1000 Strickland, Michae M47 Marietta, GA                    4:36.09  
 10   163 Cannon, David      M49 Glade Spring, VA                4:58.10  
 --   728 xMuldrew, Shawn    M49 Edmonton, Can        4:27.00    4:19.49  
 
Event 585  M50 1500 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 4:05.8h                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   340 Forde, Kevin       M50 Philadelphia, PA     4:30.33    4:21.43    8   
  2    39 Bailey, David      M51 Davenport, IA        4:27.15    4:26.66    6   
  3   104 Bonthius Sr, Dan   M54 Iowa City, IA        4:36.50    4:33.72    4   
  4   760 Northrup Sr, John  M51 Winchester, VA       4:37.60    4:35.91    3   
  5   374 Gilbert, James     M51 Boulder, CO          4:35.00    4:36.92    2   
  6   461 Henderson Jr, Rube M52 Grand Rapids, MI     4:26.00    4:40.06    1   
  7   593 Larson, Richard    M51 Albuquerque, NM      4:48.60    4:45.39  
  8   641 Mayberry, Bryan    M50 Richmond, CA         4:44.08    4:46.92  
  9   701 Mires, Jeffrey     M50 Greenville, IN                  4:55.18  
 10   797 Peardon, Chris     M50 Anderson, SC         5:10.00    5:07.52  
 11   383 Goldstein, Adam    M54 Coral Gables, FL     5:10.00    5:16.04  
 12   473 Hodapp, Rusty      M54 Mansfield, TX                   5:33.62  
 --   778 xOsland, Paul      M50 AL, AL               4:16.90        DNF  
 --   936 xSherar, Michael   M50 Toronto, Can         4:35.00    4:23.16  
 --   592 xLarner, Derek     M50 Grand Cayman         4:50.00    4:42.08  
 
Event 586  M55 1500 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 4:17.80                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   348 Fragua, Paul       M57 Albuquerque, NM      4:37.90    4:38.99    8   
  2   920 Scott, Robert      M59 Asheboro, NC         4:47.02    4:42.14    6   
  3   289 Dundas Sr, Jeffery M55 Conyers, GA                     4:43.16    4   
  4   940 Shields III, Charl M55 Abington, PA         4:57.20    4:43.63    3   
  5   603 Liebers, Robert    M56 Lakewood, NY         4:48.00    4:44.39    2   
  6   747 Nelson, Brian      M57 Bakersfield, CA      4:45.00    4:46.09    1   
  7   966 Smithhisler, Dan   M58 Mt. Juliet, TN       4:59.80    4:53.62  
  8   569 Kollars, Steven    M55 Salem, OR            4:57.00    4:56.45  
  9   921 Scott II, Basil    M59 Kapaa, HI            4:58.53    5:03.91  
 10   139 Brumwell, Steve    M56 Palmdale, CA         4:52.05    5:09.84  
 11    97 Bloch, Christopher M55 Grove City, PA                  5:13.23  
 12   909 Schafer, Robert    M59 Oregon City, OR      5:36.00    5:23.56  
 13   174 Caudle, Jesse      M55 Decatur, GA                     5:25.62  
 14   281 Drumright, Elliott M57 Evergreen, CO        5:30.00    5:26.85  
 15   290 Dunigan, Patrick   M57 Bloomington, IN      5:35.00    5:33.30  
 16   620 Lyman, Rich        M58 Charlotte, NC        6:12.00    5:57.51  
 17   466 Higgins, Timothy   M57 Winston Salem, NC               6:45.01  
 
Event 587  M60 1500 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 4:24.00                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   913 Schmanski, David   M60 Goodlettsville, TN   5:00.00    4:51.98    8   
  2   929 Shaheed, Nolan     M64 Pasadena, CA         4:39.39    4:55.41    6   
  3   730 Mullin, Peter      M63 Houston, TX          4:56.60    4:59.09    4   
  4   716 Morris, Bob        M61 Laguna Niguel, CA    4:51.70    5:10.50    3   
  5   475 Hoeger, Werner     M60 Boise, ID            5:15.00    5:13.21    2   
  6   437 Harper, Turran     M62 Southfield, MI          5.20    5:13.75    1   
  7   774 Orange, Jerry      M61 Floyds Knobs, IN     5:34.00    5:26.21  
  8   342 Forrester, Perry   M61 Topanga, CA          5:23.00    5:27.40  
  9   715 Morrell, William   M63 Southern Pines, NC              5:31.77  
 10   963 Smith, Stephen     M62 The Woodlands, TX    5:50.00    5:37.52  
 11   334 Flanagan, Mark     M61 Bethel, CT           6:00.00    6:07.06  
 12  1096 West, David        M61 Los Angeles, CA      6:01.00    6:20.47  
 
Event 588  M65 1500 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 4:45.05                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   794 Patton, Gary       M68 Rock Rapids, IA      5:00.17    5:07.88    8   
  2   221 Cook, Dixon        M66 Greensboro, NC       5:12.00    5:12.48    6   
  3   420 Haines, Patrick    M65 Las Cruces, NM       5:12.17    5:14.38    4   
  4   596 Learned, Jerry     M65 Gainesville, GA                 5:16.26    3   
  5   134 Brown, J Roger     M66 New Orleans, LA      5:30.10    5:34.63    2   
  6   961 Smith, Jay         M65 Chapel Hill, NC      5:48.45    5:51.57    1   
  7    67 Benedict III, Sam  M67 Atlanta, GA                     6:27.82  
  8   402 Greenshields, Dunc M65 AL, AL               5:48.00    6:40.79  
  9  1089 Weiner, Robert     M67 Accokeek, MD         6:55.00    6:49.99  
 
Event 589  M70 1500 Meter Run
================================================================================
       USATF: # 5:12.40                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   129 Brittain, John     M70 Alexandria, VA                  5:59.61    8   
  2   563 Kleyman, Rick      M74 Plymouth, MN         6:23.00    6:25.12    6   
  3   227 Cormier, Roland    M74 Jackson, NJ                     6:26.42    4   
  4    95 Bligh Jr, Ed       M71 Alpharetta, GA                  6:31.62    3   
  5    60 Bautista Sr, Ernie M71 El Paso, TX          6:08.00    6:31.66    2   
  6   534 Jones, Eric        M71 Solana Beach, CA                7:08.48    1   
 --   192 xChristensen, Vern M73 Toronto, AL          6:20.00    6:36.87  
 --   740 xNakano, Takuo     M74 Alberta, Can         7:50.00    8:00.60  
 
Event 590  M75 1500 Meter Run
================================================================================
    75 USATF: # 5:28.5h                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   899 Sagedahl, Sherwood M75 Fairmont, MN         6:04.00    6:04.75    8   
  2    64 Beckett, James     M75 Vacaville, CA        6:27.00    6:28.58    6   
  3   308 Elliott, John      M75 Columbia, MD         6:50.00    6:29.21    4   
  4   225 Cordero, Joe       M76 Central Islip, NY    6:55.00    6:59.07    3   
  5   768 Ogden, Ken         M78 Salem, OR            7:55.00    7:46.46    2   
  6  1051 Turner, Kermit     M77 Hickory, NC                     7:47.12    1   
  7   600 LeVasseur, Jerry   M76 Brunswick, ME                   8:44.97  
 
Event 590  M80 1500 Meter Run
================================================================================
    80 USATF: # 6:04.28                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   878 Rose, Charles      M81 Mooresville, NC      6:40.00    6:37.25    8   
  2   236 Culling, Robert    M82 Hacienda Heights, C             7:14.73    6   
  3   123 Branham, Dennis    M84 Providence, RI                  7:18.69    4   
  4   821 Pratt, Donald      M81 Monticello, IL       8:21.09    8:32.99    3   
  5   837 Ray, Al            M81 Diamond Bar, CA                 9:03.92    2   
  6   644 Mc Clenathen, Gord M80 Goleta, CA           7:40.00   10:55.05    1   
 
Event 590  M85 1500 Meter Run
================================================================================
    85 USATF: # 7:19.80                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   205 Cobb, Delwin       M86 Houston, TX                     8:22.18    8   
  2   459 Hemphill, Dixon    M89 Fairfax Station, VA 12:25.00   12:56.50    6   
 
Event 601  M30 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   224 Cooke, David       M33 Richton Park, IL               17:30.45    8   
  2   674 McMahon, Bill      M34 Greensboro, NC      19:46.00   19:27.78    6   
 
Event 601  M35 5000 Meter Run
================================================================================
    35 USATF: # 12:53.60                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1034 Totten-Lancaster,  M39 Hamilton, GA                   16:26.53    8   
  2   380 Gobble, Kevin      M38 Whitsett, NC                   19:14.93    6   
 
Event 601  M40 5000 Meter Run
================================================================================
    40 USATF: # 14:00.09                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   755 Newton, Chad       M44 Pisgah Forest, NC   15:15.00   15:45.53    8   
  2   877 Rolly, Philippe    M41 McLean, VA          16:15.00   15:51.50    6   
  3     5 Adkins, Frankie    M40 Asheville, NC       15:41.00   15:53.07    4   
  4   248 Danger, Paul       M43 Valparaiso, IN      16:35.00   16:55.89    3   
  5    17 Allers, Eric       M43 Columbia, SC                   18:12.98    2   
  6   182 Chasse, Craig      M44 Reston, VA          17:21.00   18:27.16    1   
 
Event 601  M45 5000 Meter Run
================================================================================
    45 USATF: # 14:34.27                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   675 McManus, Mike      M48 West Linn, OR       15:30.00   15:42.67    8   
  2   914 Schmidt, Brian     M45 Sachse, TX          16:47.00   16:33.87    6   
  3   145 Burdett, Francis   M49 Worcester, MA       15:54.06   16:41.38    4   
  4  1102 Whitis, Matthew    M46 Tucker, GA                     17:16.18    3   
  5   898 Sacha, Blake       M49 Gilbert, AZ         17:45.00   17:34.42    2   
  6  1000 Strickland, Michae M47 Marietta, GA                   17:42.44    1   
 --   728 xMuldrew, Shawn    M49 Edmonton, Can       16:34.00   16:36.90  
 
Event 605  M50 5000 Meter Run
================================================================================
    50 USATF: # 15:41.67                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1093 Wells, Alan        M51 Orlando, FL         16:29.00   16:28.68    8   
  2  1141 Zamek, Mark        M51 Lavellette, NJ      16:30.00   16:43.82    6   
  3    49 Barres, Spyros     M51 Mystic, CT          16:50.00   16:49.21    4   
  4   767 O'Driscoll, Conor  M53 Rye, NY             16:45.00   17:03.10    3   
  5   104 Bonthius Sr, Dan   M54 Iowa City, IA       17:06.00   17:03.60    2   
  6   461 Henderson Jr, Rube M52 Grand Rapids, MI    16:30.00   17:19.22    1   
  7  1131 Wooldridge, James  M51 Herrin, IL          17:20.00   17:27.85  
  8   928 Sery, Jim          M53 Clarksboro, NJ      17:03.36   17:36.22  
  9   310 Enicks IV, William M54 Signal Mountain, TN 17:20.00   17:43.80  
 10   432 Hannan, Casey      M54 Atlanta, GA                    18:08.04  
 11   932 Shearer, Andrew    M50 Bear, DE            17:34.00   18:11.29  
 12   701 Mires, Jeffrey     M50 Greenville, IN                 18:26.41  
 13   817 Poulos, Ted        M52 McLean, VA          18:14.16   18:43.07  
 14    86 Bitsko, Jim        M53 Doraville, GA                  19:52.14  
 15   702 Mistor, Paul       M50 Winston Salem, NC   19:30.00   20:57.91  
 
Event 605  M55 5000 Meter Run
================================================================================
    55 USATF: # 16:05.12                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   289 Dundas Sr, Jeffery M55 Conyers, GA                    17:32.60    8   
  2   373 Gibson, Pete       M58 Murfreesboro, NC               17:51.90    6   
  3   747 Nelson, Brian      M57 Bakersfield, CA     17:25.00   17:52.90    4   
  4   139 Brumwell, Steve    M56 Palmdale, CA        18:27.00   18:35.77    3   
  5   921 Scott II, Basil    M59 Kapaa, HI           18:17.06   18:37.86    2   
  6   851 Riccardi, Timothy  M56 Marietta, NY        18:30.00   18:46.92    1   
  7    40 Bailey, Michael    M55 Cross Lanes, WV                18:47.68  
  8   801 Pena Sr, Carlos    M58 Virginia Beach, VA  19:00.00   18:57.54  
  9    23 Anderson, Michael  M56 Tucker, GA                     19:07.69  
 10    97 Bloch, Christopher M55 Grove City, PA      19:32.00   19:19.22  
 11   290 Dunigan, Patrick   M57 Bloomington, IN     21:00.00   20:51.12  
 
Event 607  M60 5000 Meter Run
================================================================================
    60 USATF: # 16:56.96                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   652 McCormack, Tom     M60 Jonesborough, TN               17:23.38    8   
  2   342 Forrester, Perry   M61 Topanga, CA         19:50.00   19:45.12    6   
  3   774 Orange, Jerry      M61 Floyds Knobs, IN    19:26.00   19:57.68    4   
  4   325 Ferris, Norman     M64 Columbia, SC                   20:22.96    3   
  5     6 Albritton, Bob     M62 Wendell, NC         22:00.00   20:59.24    2   
  6  1096 West, David        M61 Los Angeles, CA     21:20.00   24:27.81    1   
 
Event 607  M65 5000 Meter Run
================================================================================
    65 USATF: # 18:07.04                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   435 Hansen, Lloyd      M66 Salt Lake City, UT  18:56.00   19:11.25    8   
  2   794 Patton, Gary       M68 Rock Rapids, IA     19:42.03   19:14.84    6   
  3   961 Smith, Jay         M65 Chapel Hill, NC                22:43.93    4   
  4   990 Stern, Hal         M68 Atlanta, GA                    23:17.69    3   
  5    67 Benedict III, Sam  M67 Atlanta, GA                    23:31.55    2   
  6   568 Kohrman, Richard   M66 Mebane, NC             24.00   23:57.40    1   
  7   690 Milan, Bob         M65 Greensboro, NC      22:00.00   25:24.46  
 --  1108 xWieringa, Albert  M67 Saint Petersburg, F 19:51.00   20:52.29  
 
Event 608  M70 5000 Meter Run
================================================================================
    70 USATF: # 18:43.61                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   209 Coffman, Don       M71 Stamping Ground, KY            21:14.80    8   
  2  1052 Turner Sr, David   M74 Clarkesville, GA    24:30.00   25:32.12    6   
  3   792 Patterson, Charlie M72 Buford, GA          22:50.00   25:39.99    4   
  4   111 Bowen, Kermitt     M72 Suwanee, GA         22:00.00   26:56.38    3   
  5   938 Sherwood, Andrew   M74 Atlanta, GA                    29:35.73    2   
  6   931 Shaw, John         M72 Davison, MI                    29:47.53    1   
 --   740 xNakano, Takuo     M74 Alberta, Can        32:00.00   31:19.24  
 
Event 608  M75 5000 Meter Run
================================================================================
    75 USATF: # 20:36.80                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   146 Burgasser, Joseph  M75 St Petersburg, FL   22:30.00   22:31.08    8   
  2   308 Elliott, John      M75 Columbia, MD        24:22.00   24:09.94    6   
  3    64 Beckett, James     M75 Vacaville, CA       24:00.93   24:23.59    4   
  4   651 McCormack, Dan     M75 Austin, TX                     24:43.75    3   
  5   286 Duguay, Jim        M75 Marietta, GA                   24:56.46    2   
  6   313 Esser, Walter      M75 Cary, NC                       28:43.50    1   
  7   768 Ogden, Ken         M78 Salem, OR                      30:16.96  
 --   225 Cordero, Joe       M76 Central Islip, NY   25:16.00        DNF  
 --   600 LeVasseur, Jerry   M76 Brunswick, ME                       DNF  
 
Event 608  M80 5000 Meter Run
================================================================================
    80 USATF: # 21:57.88                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   123 Branham, Dennis    M84 Providence, RI                 29:11.52    8   
  2   267 Desenberg, Jon     M80 Ann Arbor, MI                  29:56.97    6   
  3   236 Culling, Robert    M82 Hacienda Heights, C            30:50.83    4   
  4   821 Pratt, Donald      M81 Monticello, IL      30:52.26   30:54.28    3   
  5   837 Ray, Al            M81 Diamond Bar, CA     31:07.00   32:39.39    2   
 
Event 609  M85 5000 Meter Run
================================================================================
    85 USATF: # 25:47.54                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   459 Hemphill, Dixon    M89 Fairfax Station, VA 45:00.00   53:05.40    8   
 
Event 609  M90 5000 Meter Run
================================================================================
    90 USATF: # 37:39.38                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   309 Englert, Roy       M91 Springfield, VA                36:13.57#   8   
 
Event 621  M30 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    85 Bishop, Justin     M33 West Columbia, SC   33:43.00   34:44.14    8   
 
Event 621  M35 10000 Meter Run
================================================================================
    35 USATF: # 28:02.41                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1034 Totten-Lancaster,  M39 Hamilton, GA                   33:55.85    8   
  2  1138 Young, Colin       M38 Mount Prospect, IL  33:00.00   34:14.44    6   
  3  1101 Whited, Nick       M36 Bluefield, VA       35:36.00   36:39.83    4   
 
Event 621  M40 10000 Meter Run
================================================================================
    40 USATF: # 28:57.88                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   376 Glass, Bryan       M40 Springfield, IL                32:40.01    8   
 
Event 621  M45 10000 Meter Run
================================================================================
    45 USATF: # 31:14.21                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   675 McManus, Mike      M48 West Linn, OR       32:30.00   32:51.64    8   
  2   681 Meigs, Tim         M47 Raleigh, NC         33:50.00   33:20.33    6   
  3   145 Burdett, Francis   M49 Worcester, MA       33:30.00   34:33.61    4   
  4  1102 Whitis, Matthew    M46 Tucker, GA                     35:55.42    3   
  5  1049 Tung, Eugene       M48 Lansdale, PA        38:00.00   37:21.41    2   
 
Event 621  M50 10000 Meter Run
================================================================================
    50 USATF: # 32:10.4h                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    49 Barres, Spyros     M51 Mystic, CT          34:30.00   34:59.88    8   
  2   928 Sery, Jim          M53 Clarksboro, NJ      35:48.40   36:43.85    6   
  3   461 Henderson Jr, Rube M52 Grand Rapids, MI    35:15.00   37:20.41    4   
  4   932 Shearer, Andrew    M50 Bear, DE                       37:25.35    3   
  5   701 Mires, Jeffrey     M50 Greenville, IN                 39:22.39    2   
  6   817 Poulos, Ted        M52 McLean, VA          39:25.03   41:29.77    1   
  7   702 Mistor, Paul       M50 Winston Salem, NC   41:00.00   44:26.18  
 
Event 621  M55 10000 Meter Run
================================================================================
    55 USATF: # 33:00.66                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   373 Gibson, Pete       M58 Murfreesboro, NC               36:58.71    8   
  2   966 Smithhisler, Dan   M58 Mt. Juliet, TN                 37:31.70    6   
  3   747 Nelson, Brian      M57 Bakersfield, CA     38:26.00   37:47.80    4   
  4   921 Scott II, Basil    M59 Kapaa, HI           38:36.70   38:35.10    3   
  5    40 Bailey, Michael    M55 Cross Lanes, WV                38:52.90    2   
  6   851 Riccardi, Timothy  M56 Marietta, NY        38:35.00   39:47.32    1   
  7    97 Bloch, Christopher M55 Grove City, PA                 40:14.07  
  8   198 Cleary, Mark       M55 Rancho Santa Margar            43:25.35  
 
Event 627  M60 10000 Meter Run
================================================================================
    60 USATF: # 35:19.8h                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   652 McCormack, Tom     M60 Jonesborough, TN               36:38.98    8   
  2   774 Orange, Jerry      M61 Floyds Knobs, IN    39:03.00   41:08.73    6   
  3   342 Forrester, Perry   M61 Topanga, CA                    41:37.25    4   
  4     6 Albritton, Bob     M62 Wendell, NC         44:00.00   43:27.12    3   
  5   782 Ozell, Phillip     M64 Atlanta, GA                    54:48.68    2   
 
Event 627  M65 10000 Meter Run
================================================================================
    65 USATF: # 38:38.0h                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   435 Hansen, Lloyd      M66 Salt Lake City, UT  39:04.00   40:52.17    8   
  2   577 Kuebler, Bob       M68 Hudson, OH          48:25.00   47:15.01    6   
  3   990 Stern, Hal         M68 Atlanta, GA                    48:46.32    4   
  4   690 Milan, Bob         M65 Greensboro, NC      46:00.00   49:22.02    3   
  5    67 Benedict III, Sam  M67 Atlanta, GA                    49:50.51    2   
  6   568 Kohrman, Richard   M66 Mebane, NC             50.00   50:45.78    1   
 --  1108 xWieringa, Albert  M67 Saint Petersburg, F 40:45.00   42:26.30  
 
Event 628  M70 10000 Meter Run
================================================================================
    70 USATF: # 38:23.69                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   209 Coffman, Don       M71 Stamping Ground, KY            42:05.66    8   
  2  1052 Turner Sr, David   M74 Clarkesville, GA    50:00.00   50:29.00    6   
  3   792 Patterson, Charlie M72 Buford, GA          49:59.00   52:01.17    4   
  4   938 Sherwood, Andrew   M74 Atlanta, GA                  1:13:50.57    3   
 --   979 Spinner, Paul      M70 Paris, IL           56:03.00        DNF  
 
Event 628  M75 10000 Meter Run
================================================================================
    75 USATF: # 43:39.4h                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   146 Burgasser, Joseph  M75 St Petersburg, FL   46:30.00   46:52.59    8   
  2   286 Duguay, Jim        M75 Marietta, GA                   51:25.63    6   
  3   600 LeVasseur, Jerry   M76 Brunswick, ME                1:07:51.57    4   
 
Event 628  M80 10000 Meter Run
================================================================================
    80 USATF: # 44:29.26                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   837 Ray, Al            M81 Diamond Bar, CA              1:04:17.27    8   
  2   644 Mc Clenathen, Gord M80 Goleta, CA                   1:05:08.70    6   
  3   821 Pratt, Donald      M81 Monticello, IL      05:40.56 1:05:24.09    4   
 
Event 641  M30 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   324 Felton, Raymond    M32 Prosperity, SC         15.95      16.89   NWI   8   
 
Event 642  M35 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================================
       USATF: # 12.96                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   300 Edmonson Jr, Lewis M35 Houston, TX                       14.22   0.8   8   
  2   858 Ricketts, Christop M37 Kingsport, TN          15.30      15.54   0.8   6   
  3   857 Ricketts, Brian    M37 Kingsport, TN          16.41      16.12   0.8   4   
  4   366 Gerima, Negasi     M36 Bowie, MD              14.50      16.24   0.8   3   
  5    30 Atis, William      M39 Auburn, MA                        16.93   0.8   2   
  6  1055 Vazquez, Jayson    M37 Mesa, AZ               15.85      17.26   0.8   1   
 
Event 643  M40 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================================
       USATF: # 13.73                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   155 Burton, David      M44 Morro Bay, CA                     15.86   2.2   8   
  2   502 Jackson, Michael   M41 Red Lion, PA           17.20      18.39   2.2   6   
  3    28 Ash, David         M43 Haverstraw, NY                    21.74   2.2   4   
 
Event 644  M45 110 Short Hurdles 39"
=====================================================================================
       USATF: # 14.79                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   280 Drummond, Don      M45 Norcross, GA           14.23      14.86   1.0   8   
  2   826 Pye, Derek         M46 Long Beach, CA         14.61      14.88   1.0   6   
  3   210 Cohen, Chris       M45 Chanhassen, MN         17.88      17.14   1.0   4   
  4   322 Faulkner, Lee      M45 Marion, AR             18.30      18.48   1.0   3   
  5   960 Smith, James       M48 Chandler, AZ           16.86      18.78   1.0   2   
 
Event 645  M50 100 Short Hurdles 36"
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 13.57                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1    92 Blakemore Sr, Damo M52 Houston, TX            15.00      14.69Q -1.9  2 
  2   362 Gatling Sr, Darnel M54 Bronx, NY              15.35      15.09Q +0.0  1 
  3   537 Jones Sr, Michael  M54 Durham, NC             15.17      15.15Q +0.0  1 
  4   604 Lindsay, Howard    M50 New York, NY           15.48      16.22Q -1.9  2 
  5   649 McConnell, Chris   M52 Sarasota, FL                      15.95q +0.0  1 
  6   953 Sloan, Kerry       M51 Harker Heights, TX     15.50      16.01q +0.0  1 
  7   555 Khoo, Roland       M51 Queen Creek, AZ        15.54      16.11q +0.0  1 
  8   229 Coushay, Brian     M50 Beaverton, OR          15.80      17.15q -1.9  2 
  9   357 Garner, Reggie     M54 Arlington, TX          15.50      17.85  -1.9  2 
 --   150 Burke, Michael     M51 Ephrata, PA            16.51        DNF  -1.9  2 
 
Event 645  M50 100 Short Hurdles 36"
=====================================================================================
       USATF: # 13.57                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1    92 Blakemore Sr, Damo M52 Houston, TX            14.69      14.49  +0.0   8   
  2   362 Gatling Sr, Darnel M54 Bronx, NY              15.09      14.88  +0.0   6   
  3   537 Jones Sr, Michael  M54 Durham, NC             15.15      14.94  +0.0   4   
  4   953 Sloan, Kerry       M51 Harker Heights, TX     16.01      15.78  +0.0   3   
  5   604 Lindsay, Howard    M50 New York, NY           16.22      15.83  +0.0   2   
  6   555 Khoo, Roland       M51 Queen Creek, AZ        16.11      16.43  +0.0   1   
 --   649 McConnell, Chris   M52 Sarasota, FL           15.95        DNF  +0.0 
 
Event 646  M55 100 Short Hurdles 36"
=====================================================================================
       USATF: # 14.49                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1  1117 Williamson, Mark   M56 Durham, NC             16.20      15.45  +0.0   8   
  2   132 Brower, Jeff       M55 Austin, TX             16.00      15.54  +0.0   6   
  3   676 McQuitter, Keith   M55 Edison, NJ             15.90      15.65  +0.0   4   
  4   256 Davison, Jeffery   M56 Laguna Hills, CA                  20.15  +0.0   3   
  5   673 McLawhorn, David   M59 Temecula, CA                      21.03  +0.0   2   
  6   158 Byrne, John        M58 Louisville, KY         20.50      22.83  +0.0   1   
 --   490 xHuarcaya, Luis    M55 Portland, OR           15.98      16.38  +0.0 
 
Event 647  M60 100 Short Hurdles 33"
=================================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
       USATF: # 14.37                                                          
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1  1121 Wilson Sr, Thaddeu M63 Oxnard, CA             15.10      15.88Q -0.4  2 
  2   509 Jacquet-Acea, Russ M61 Seattle, WA            15.97      16.46Q -0.6  1 
  3   967 Snodgrass, Ernie   M61 Creve Coeur, MO        16.07      17.03Q -0.6  1 
  4   590 Lapp, Rick         M64 Coram, NY              16.90      18.08Q -0.4  2 
  5   536 Jones, Ross        M61 La Canada, CA          17.12      17.28q -0.6  1 
  6  1027 Tinsman, Thomas    M61 Strongstown, PA        18.38      17.76q -0.6  1 
  7   356 Galloway JR, Lamar M60 Austin, TX                        17.93q -0.6  1 
  8    53 Baskauskas, Edward M64 Martinez, CA           21.77      20.41q -0.6  1 
  9   419 Hahn, Robert       M62 Tyler, TX              19.85      20.44  -0.4  2 
 10   478 Hogan, Peter       M63 Buffalo, NY            20.44      21.18  -0.4  2 
 
Event 647  M60 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================================
       USATF: # 14.37                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1  1121 Wilson Sr, Thaddeu M63 Oxnard, CA             15.88      14.98   0.7   8   
  2   967 Snodgrass, Ernie   M61 Creve Coeur, MO        17.03      16.08   0.7   6   
  3   509 Jacquet-Acea, Russ M61 Seattle, WA            16.46      16.13   0.7   4   
  4   536 Jones, Ross        M61 La Canada, CA          17.28      16.75   0.7   3   
  5   590 Lapp, Rick         M64 Coram, NY              18.08      17.26   0.7   2   
  6  1027 Tinsman, Thomas    M61 Strongstown, PA        17.76      17.61   0.7   1   
  7   356 Galloway JR, Lamar M60 Austin, TX             17.93      18.10   0.7 
  8    53 Baskauskas, Edward M64 Martinez, CA           20.41      19.81   0.7 
 
Event 648  M65 100 Short Hurdles 33"
=====================================================================================
       USATF: # 15.20                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   759 Nolly, Lawrence    M65 Wilmington, DE         17.31      17.53   1.0   8   
  2   704 Monesmith, Frederi M66 Byram Township, NJ     19.62      19.73   1.0   6   
  3    89 Black, Ivan        M65 New York, NY           19.55      20.59   1.0   4   
 
Event 649  M70 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================================
       USATF: # 12.99                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   199 Clifford, John     M71 Wilmington, NC         15.00      14.80  -0.9   8   
  2    26 Angus, William     M71 Salem, OH              15.00      15.18  -0.9   6   
  3   757 Niedermeyer, Fred  M74 Rancho Palos Verdes    15.05      16.59  -0.9   4   
  4   713 Morgan, Curtis     M71 Falls Church, VA       18.00      20.04  -0.9   3   
  5   848 Rhoad Jr, William  M72 Raleigh, NC                       20.38  -0.9   2   
 
Event 650  M75 80 Short Hurdles 30"
=====================================================================================
       USATF: # 13.62                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   795 Paulen, Robert     M77 Dewey Beach, DE        16.21      14.84   0.6   8   
  2   672 McKisson, Richard  M77 Arvada, CO             15.48      16.23   0.6   6   
 
Event 651  M80 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================================
    80 USATF: # 14.75                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   514 Jankovich, William M80 Racine, WI             19.00      19.16   0.1   8   
 
Event 651  M85 80 Short Hurdles 27"
=====================================================================================
    85 USATF: # 20.00                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   883 Roudebush, George  M89 Chardon, OH                       43.14   0.1   8   
 
Event 653  M30 400 Long Hurdles 36"
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   776 O'Riley, Tim       M32 Charlotte, NC                   1:00.83    8   
 
Event 653  M35 400 Long Hurdles 36"
================================================================================
    35 USATF: # 48.93                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   300 Edmonson Jr, Lewis M35 Houston, TX                       58.09    8   
  2   857 Ricketts, Brian    M37 Kingsport, TN          59.01      58.44    6   
  3   858 Ricketts, Christop M37 Kingsport, TN          59.55      58.47    4   
  4  1055 Vazquez, Jayson    M37 Mesa, AZ               58.55      59.55    3   
 
Event 653  M40 400 Long Hurdles 36"
================================================================================
    40 USATF: # 52.76                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   502 Jackson, Michael   M41 Red Lion, PA         1:00.20    1:01.36    8   
 
Event 656  M45 400 Long Hurdles 36"
================================================================================
       USATF: # 55.72                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   210 Cohen, Chris       M45 Chanhassen, MN       1:03.49    1:03.15    8   
  2   960 Smith, James       M48 Chandler, AZ         1:02.00    1:08.29    6   
  3   526 Johnson, Michael   M47 Atlanta, GA                     1:16.49    4   
 --   565 Knudson, John      M47 Winston Salem, NC                    DQ  
 
Event 657  M50 400 Long Hurdles 33"
===================================================================================
       USATF: # 56.86                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1   299 Echeandia Jr, Getu M50 New York, NY           58.00      57.85   2   8   
  2   362 Gatling Sr, Darnel M54 Bronx, NY            1:00.10    1:01.08   2   6   
  3   537 Jones Sr, Michael  M54 Durham, NC           1:07.29    1:04.18   1   4   
  4   953 Sloan, Kerry       M51 Harker Heights, TX   1:00.00    1:05.04   2   3   
  5   357 Garner, Reggie     M54 Arlington, TX        1:06.10    1:05.35   2   2   
  6   618 Luke, Rich         M52 East Hampton, CT     1:07.90    1:06.15   1   1   
  7  1114 Williams, Jay      M50 Homewood, IL         1:07.22    1:06.28   2 
  8   655 McCrimmon, James   M53 Colorado Springs, C  1:04.00    1:06.55   2 
  9   488 Hoyle, Darren      M52 Atlanta, GA                     1:10.06   1 
 
Event 658  M55 400 Long Hurdles 33"
================================================================================
       USATF: # 59.67                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   132 Brower, Jeff       M55 Austin, TX           1:10.00    1:04.97    8   
  2   379 Glowitz, Gary      M56 Delaware City, DE    1:10.22    1:05.62    6   
  3   295 Dyer, John         M56 Ashland, VA          1:03.40    1:08.74    4   
  4   897 Sabree, Paul       M55 Pendleton, SC        1:15.00    1:11.21    3   
  5   673 McLawhorn, David   M59 Temecula, CA                    1:22.32    2   
  6   350 Friend Sr, Byron   M55 Laurel, DE              1.10    1:27.27    1   
  7   158 Byrne, John        M58 Louisville, KY       1:30.00    1:34.47  
 --   490 xHuarcaya, Luis    M55 Portland, OR         1:07.40    1:05.18  
 
Event 659  M60 300 Long Hurdles 30"
===================================================================================
       USATF: # 43.49                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1  1121 Wilson Sr, Thaddeu M63 Oxnard, CA             43.95      46.48   2   8   
  2   590 Lapp, Rick         M64 Coram, NY              47.28      48.33   2   6   
  3   183 Cheadle, Bill      M61 Louisville, KY         49.50      50.28   2   4   
  4   296 Easley, Ricky      M60 Greenville, TX         52.37      51.62   2   3   
  5  1027 Tinsman, Thomas    M61 Strongstown, PA        53.46      52.51   2   2   
  6   356 Galloway JR, Lamar M60 Austin, TX                        53.29   1   1   
  7   536 Jones, Ross        M61 La Canada, CA          53.50      53.84   1 
  8   967 Snodgrass, Ernie   M61 Creve Coeur, MO        52.01      54.05   2 
  9   998 Stone, Kenneth     M60 La Mesa, CA          1:03.10      57.32   1 
 10   352 Frontino, James    M64 Brookville, PA         53.64      57.41   1 
 11   478 Hogan, Peter       M63 Buffalo, NY            59.55      59.77   1 
 --   492 Hudson, Horace     M61 Walworth, NY           53.50        DNF   1 
 
Event 661  M65 300 Long Hurdles 30"
================================================================================
       USATF: # 45.20                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   759 Nolly, Lawrence    M65 Wilmington, DE         56.00      52.33    8   
  2   397 Green, Bob         M65 Seneca, SC             54.80      53.53    6   
  3   704 Monesmith, Frederi M66 Byram Township, NJ     57.94      56.28    4   
  4    89 Black, Ivan        M65 New York, NY           55.80      58.40    3   
  5  1078 Washington, Michae M66 Los Angeles, CA        59.09      58.43    2   
  6   508 Jacobs, Wayne      M66 Glenshaw, PA         1:07.00    1:02.32    1   
 
Event 669  M70 300 Long Hurdles 27"
================================================================================
       USATF: # 50.22                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   848 Rhoad Jr, William  M72 Raleigh, NC                     1:10.75    8   
  2   631 Marovich, David    M71 Chalfont, PA                    1:14.99    6   
 
Event 671  M75 300 Long Hurdles 27"
================================================================================
       USATF: # 53.15                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   672 McKisson, Richard  M77 Arvada, CO             57.55      57.90    8   
  2   795 Paulen, Robert     M77 Dewey Beach, DE      1:04.56      59.07    6   
  3  1058 Vergin, Roger      M76 Poulsbo, WA          1:02.00    1:03.85    4   
 
Event 673  M80 200 Long Hurdles 27"
=====================================================================================
    80 USATF: # 42.78                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   514 Jankovich, William M80 Racine, WI             40.50      41.68#  1.2   8   
 
Event 683  M30 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    85 Bishop, Justin     M33 West Columbia, SC    9:44.00   11:22.00    8   
  2   770 O'Grattan, Kevin   M32 Winter Garden, FL              11:51.82    6   
 
Event 683  M35 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    35 USATF: # 8:30.45                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1034 Totten-Lancaster,  M39 Hamilton, GA                   10:58.34    8   
  2  1022 Thomasson Jr, Thom M38 West Deptford, NJ              12:07.87    6   
  3   380 Gobble, Kevin      M38 Whitsett, NC                   13:03.03    4   
 
Event 683  M40 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    40 USATF: # 9:18.6h                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   877 Rolly, Philippe    M41 McLean, VA           9:59.00   10:24.10    8   
  2   182 Chasse, Craig      M44 Reston, VA          11:42.50   11:57.61    6   
 
Event 683  M45 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    45 USATF: # 9:17.59                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    70 Berg Jr, George    M46 East Schodack, NY              11:45.56    8   
  2   905 Sarsony Mr, Chris  M47 Apex, NC                       13:47.61    6   
 
Event 685  M50 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    50 USATF: # 10:10.41                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1131 Wooldridge, James  M51 Herrin, IL          12:20.00   11:15.82    8   
  2   187 Chilton, Steven    M50 Longs, SC           11:00.00   11:26.85    6   
  3   310 Enicks IV, William M54 Signal Mountain, TN 12:00.00   12:18.02    4   
  4   817 Poulos, Ted        M52 McLean, VA          12:38.45   12:50.22    3   
 --   101 Bond, Donald       M51 Hampton, VA         13:01.00        DNF  
 --   592 xLarner, Derek     M50 Grand Cayman                   12:01.14  
 
Event 685  M55 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    55 USATF: # 10:38.16                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   569 Kollars, Steven    M55 Salem, OR           12:04.00   12:10.94    8   
  2   149 Burke, Mark        M55 Missoula, MT                   12:29.90    6   
  3   966 Smithhisler, Dan   M58 Mt. Juliet, TN                 12:56.69    4   
  4   281 Drumright, Elliott M57 Evergreen, CO       13:30.00   13:02.86    3   
  5   487 Howe, George       M58 Raleigh, NC                    15:15.76    2   
 
Event 687  M60 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    60 USATF: # 7:09.91                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   929 Shaheed, Nolan     M64 Pasadena, CA         8:36.00    7:19.62    8   
  2   288 Dukes, Alan        M60 Richardson, TX                  8:12.98    6   
  3   333 Fitzpatrick, Bill  M63 Long Beach, CA       8:53.52    8:31.94    4   
  4   782 Ozell, Phillip     M64 Atlanta, GA                     9:54.57    3   
  5   501 Iwen, Gene         M63 Columbus, NE                   10:47.98    2   
 --   958 xSmith, Doug       M62 AL, AL              10:00.00   10:11.05  
 
Event 687  M65 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    65 USATF: # 8:03.15                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    67 Benedict III, Sam  M67 Atlanta, GA                     9:46.26    8   
  2    89 Black, Ivan        M65 New York, NY         9:35.00   10:15.95    6   
  3   152 Burkett, Donald    M65 Mineral Bluff, GA   10:14.00   10:16.24    4   
  4  1089 Weiner, Robert     M67 Accokeek, MD        10:17.00   10:18.38    3   
 
Event 688  M70 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    70 USATF: # 8:39.25                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   227 Cormier, Roland    M74 Jackson, NJ                     9:44.46    8   
  2   931 Shaw, John         M72 Davison, MI                    13:32.60    6   
 --   192 xChristensen, Vern M73 Toronto, AL          9:46.00    9:34.34  
 
Event 688  M75 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    75 USATF: # 9:48.90                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   225 Cordero, Joe       M76 Central Islip, NY   10:40.00   11:51.97    8   
  2   768 Ogden, Ken         M78 Salem, OR           12:52.00   13:08.05    6   
  3   600 LeVasseur, Jerry   M76 Brunswick, ME                  14:45.59    4   
 
Event 688  M80 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    80 USATF: # 11:06.76                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   236 Culling, Robert    M82 Hacienda Heights, C            11:59.14    8   
 
Event 688  M85 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    85 USATF: # 14:28.93                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   883 Roudebush, George  M89 Chardon, OH                    23:45.53    8   
 
Event 693  M45 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    45 USATF: # 21:27.00                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1009 Swarts, David      M49 Jackson, MI         23:24.00   24:04.07    8   
 
Event 693  M50 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    50 USATF: # 22:02.30                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   244 Dabbs, Robert      M54 Atlanta, GA                    30:18.26    8   
 
Event 693  M55 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    55 USATF: # 22:33.47                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   918 Scott, Jim         M56 Springfield, IL     27:45.00   27:43.41    8   
  2   982 Stadler, Christoph M55 Beckley, WV                    27:47.42    6   
  3  1018 Thiedmann, Klaus   M59 Chicago, IL         28:50.00   28:50.15    4   
  4   184 Chelius, Timothy   M58 Northfield, NJ      31:30.00   33:05.31    3   
 
Event 693  M60 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    60 USATF: # 24:11.90                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   957 Smith, Andrew      M64 Whittier, NC        29:00.00   29:52.43    8   
  2   843 Reed, Bill         M61 Kalamazoo, MI       29:02.00   30:10.20    6   
  3   258 De Witt, Michael   M63 Kenosha, WI         31:30.00   31:28.18    4   
  4  1041 Truchelut, Eugene  M63 Casselberry, FL                40:02.08    3   
 --  1080 Wass, James        M61 Riverdale, MD       32:30.00        DNF  
 
Event 693  M65 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    65 USATF: # 25:31.23                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1109 Wiggins, Michael   M65 Hawarden, IA        28:31.00   27:42.48    8   
  2   546 Keating, Robert    M67 Nashua, NH                     29:02.97    6   
  3  1065 Walker, Max        M67 Greenwood, IN                  29:07.27    4   
  4   347 Frable, Norman     M68 Ivins, UT                      29:39.84    3   
  5   668 Mcguire, Richard   M66 La Grange Park, IL  29:32.00   29:49.46    2   
  6   160 Campbell, Richard  M68 Orange, CA          32:00.00   31:05.65    1   
 
Event 693  M70 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    70 USATF: # 27:35.90                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   283 Dubow, Joel        M71 Tucker, GA                     33:52.59    8   
  2   167 Carmines Jr, James M71 Etters, PA                     34:08.85    6   
  3   387 Gordon, David      M73 Fort Worth, TX                 34:20.85    4   
  4   939 Shields, Ronald    M71 Loysville, PA                  35:54.89    3   
  5    36 Backlund, John     M74 Palm Springs, CA    37:50.00   36:33.36    2   
  6   329 Finch, Bernie      M74 Pepin, WI           39:45.00   42:08.77    1   
 
Event 694  M75 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    75 USATF: # 30:29.17                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1056 Veenstra, James    M76 Jacksonville, IL               36:14.34    8   
  2   219 Contract, Sheldon  M75 Rockville, MD                  36:56.26    6   
  3    61 Bayer, Peter       M75 Sarasota, FL                   38:00.12    4   
 
Event 694  M80 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    80 USATF: # 33:50.70                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 --   385 Gomes, Gerald      M81 Delray Beach, FL    35:01.00         DQ  
 
Event 694  M85 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    85 USATF: # 36:43.88                                                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   984 Starr, John        M85 Wallingford, PA     38:00.00   36:16.84#   8   
 --   746 xNelman, Alfred    M89 Windsor, Can                   39:19.23  
 
Event 701  M30 Long Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   834 Raisbeck, Greg     M32 Lake St. Louis, MO     6.20m      5.73m  -0.6   8   
     5.73m(-0.6) FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     
 --   512 xJames, Jason      M34 Petersburg, VA                    5.60m  -0.2 
     5.26m(-0.4) 5.60m(-0.2) 5.56m(-1.1) PASS      PASS      PASS     
 
Event 701  M35 Long Jump
=====================================================================================
    35 USATF: # 8.50m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1  1098 Wheeler, Edward    M37 Edison, NJ             6.40m      6.44m   0.3   8   
     5.95m(-0.4) 6.28m(0.1) 6.20m(-0.5) PASS(+0.0) FOUL(-0.1) 6.44m(0.3)
  2   816 Porter Jr, John    M35 Glen Burnie, MD                   5.49m  +0.0   6   
     5.43m(-0.8) 5.41m(-0.5) 5.49m(+0.0) PASS      FOUL      5.30m(-0.8)
  3    30 Atis, William      M39 Auburn, MA                        5.25m  -0.7   4   
     4.79m(0.2) 4.86m(-0.6) 4.89m(-0.5) 5.25m(-0.7) FOUL(-1.9) FOUL(-0.1)
  4   588 Lanier, Kim        M38 Lincoln Univ, PA                  3.73m   0.1   3   
     3.55m(-0.5) 3.45m(-0.7) 3.52m(-0.2) 2.80m(-0.2) 3.73m(0.1) 3.58m(-0.8)
 
Event 701  M40 Long Jump
=====================================================================================
    40 USATF: # 7.68m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   155 Burton, David      M44 Morro Bay, CA                     5.92m   0.3   8   
     5.68m(-0.3) 5.92m(0.3) FOUL(0.2) 5.82m(-0.4) 5.84m(-0.9) FOUL(-0.8)
  2   637 Mathews, Carlos    M41 Lincoln University,               5.51m  +0.0   6   
     5.33m(-0.4) 5.48m(-0.5) 5.51m(+0.0) 5.42m(-0.2) 5.22m(-0.2) 5.20m(-1.2)
  3   725 Muhammad, Fahim    M44 South Holland, IL      5.42m      5.46m  -0.5   4   
     FOUL(-0.5) FOUL(-0.1) 4.99m(0.3) 4.28m(-0.5) 5.46m(-0.5) 5.44m(-0.1)
  4    90 Blackman, Joe      M43 Sierra Madre, CA       5.51m      4.69m  -0.8   3   
     FOUL      4.69m(-0.8) FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     
 
Event 704  M45 Long Jump
=====================================================================================
       USATF: # 6.98m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   826 Pye, Derek         M46 Long Beach, CA                    6.28m  -0.1   8   
     6.28m(-0.1) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
  2   141 Brush, Gregory     M46 Port St Lucie, FL      5.80m      5.46m  -1.2   6   
     5.44m(-0.8) 5.32m(-0.0) 5.46m(-1.2) FOUL(-0.8) 5.12m(-0.8) FOUL(-0.9)
  3   933 Sheehy, Alan       M48 O Fallon, MO           5.50m      5.31m  -0.2   4   
     4.74m(-1.4) 5.12m(-0.9) 4.94m(0.1) 4.97m(0.5) 5.13m(0.3) 5.31m(-0.2)
  4   142 Buchsieb, Bennett  M46 Scottsdale, AZ                    5.29m  -0.6   3   
     5.20m(-0.3) 5.29m(-0.6) 4.97m(0.2) 4.85m(-1.1) 4.94m(-0.2) PASS     
  5   119 Boynton, Mark      M46 Winston Salem, NC      4.65m      4.92m   0.3   2   
     4.76m(-0.1) 4.89m(-0.0) 4.92m(0.3) 4.73m(-0.0) FOUL(0.2) 4.76m(-0.2)
  6  1064 Walker, Donald     M47 Myrtle Beach, SC                  4.81m  -1.0   1   
     4.39m(-0.5) 4.73m(0.1) 4.71m(-0.2) 4.58m(-0.1) 4.79m(0.1) 4.81m(-1.0)
  7   671 McKenzie, John     M49 Silver Spring, MD                 4.23m  -1.2 
     4.23m(-1.2) 4.16m(-0.9) 4.21m(-0.2) 4.10m(0.1) 4.08m(-1.0) 4.17m(-1.2)
  8   179 Chansky, Matt      M48 Durham, NC                        3.77m  -0.5 
     FOUL(0.1) FOUL(-0.6) FOUL(-0.9) 3.77m(-0.5) FOUL(-0.4) 3.35m(-1.0)
 
Event 705  M50 Long Jump
=====================================================================================
       USATF: # 6.42m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   430 Hankerson, Brian   M54 Hollywood, FL                     6.12m   1.3   8   
     6.12m(1.3) 5.65m(-1.1) 5.63m(0.7) 6.09m(0.7) 6.06m(-0.4) 5.43m(2.5)
  2   229 Coushay, Brian     M50 Beaverton, OR          6.20m      6.06m  -0.3   6   
     5.97m(0.4) 5.66m(-1.2) 6.06m(-0.3) 5.76m(1.3) 3.88m(-0.6) 5.94m(NWI)
  3   306 Ellard, Henry      M52 Metairie, LA           5.53m      5.73m   0.3   4   
     5.60m(0.1) 5.73m(0.3) PASS      PASS      PASS      PASS     
  4    92 Blakemore Sr, Damo M52 Houston, TX            5.80m      5.30m   1.4   3   
     5.30m(1.4) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
  5   649 McConnell, Chris   M52 Sarasota, FL                      4.85m  -0.6   2   
     FOUL(1.3) 4.83m(-0.0) 4.85m(-0.6) 4.68m(1.8) 4.75m(-0.8) PASS     
  6  1139 Young, Mike        M52 Wood River, IL                    4.65m   0.7   1   
     4.44m(1.2) FOUL(-1.0) PASS      4.58m(-0.3) 4.42m(-1.4) 4.65m(0.7)
  7   722 Mount, Larry       M51 Fayetteville, NC                  4.61m  -0.8 
     FOUL(0.4) FOUL(1.9) 4.61m(-0.8) FOUL(0.9) 4.36m(-0.2) FOUL(-1.3)
 --   604 Lindsay, Howard    M50 New York, NY           6.35m       FOUL       
     FOUL      PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 706  M55 Long Jump
=====================================================================================
       USATF: # 6.12m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   808 Petrosian, Greg    M55 Reston, VA                        5.52m  -0.9   8   
     5.52m(-0.9) FOUL(0.7) PASS      PASS      PASS      PASS     
  2   495 Humphrey, Ronald   M55 Chesapeake, VA                    5.08m  -1.1   6   
     4.59m(-1.2) 4.83m(-0.2) 5.08m(-1.1) 5.01m(1.6) PASS      PASS     
  3   185 Chen, Peter        M56 Palo Alto, CA                     4.99m   1.3   4   
     4.55m(0.1) 4.86m(0.1) 4.93m(-1.5) 4.99m(1.3) 4.99m(-0.5) 4.66m(0.8)
  4   578 Kullander, Kevin   M55 Little Rock, AR        4.86m      4.60m  -1.6   3   
     FOUL(0.5) FOUL(0.8) 4.60m(-1.6) FOUL(-0.1) 4.02m(-1.8) FOUL(+0.0)
  5   917 Schroeder, George  M57 Appleton, WI           4.53m      4.28m  +0.0   2   
     FOUL(-1.7) 4.00m(0.4) FOUL(0.5) 4.24m(0.3) 4.05m(0.5) 4.28m(+0.0)
 --   389 xGould, Stephen    M57 Merrick, NY            4.48m      3.67m  -0.6 
     3.67m(-0.6) FOUL(-0.1) FOUL(-0.1) 2.93m(1.5) FOUL(1.2) FOUL(1.7)
 
Event 707  M60 Long Jump
=====================================================================================
       USATF: # 6.07m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   595 Leake, Damien      M61 Van Nuys, CA           5.20m      5.10m   0.8   8   
     5.01m(0.5) 5.10m(0.8) PASS      4.59m(-1.3) 5.05m(1.5) 4.80m(0.2)
  2   951 Siu, Max           M61 Irving, TX             5.00m      5.09m   0.7   6   
     4.75m(-0.1) PASS      4.48m(-2.7) 4.67m(0.1) 5.09m(0.7) 5.09m(0.6)
  3   968 Snow, Steven       M60 Gilford, NH            4.97m      4.92m   0.5   4   
     FOUL(-0.9) 4.81m(1.6) FOUL(0.2) 4.64m(-0.6) 4.23m(1.5) 4.92m(0.5)
  4   590 Lapp, Rick         M64 Coram, NY              4.95m      4.60m   0.5   3   
     4.50m(-1.1) 4.49m(1.8) 4.60m(0.5) 4.31m(0.8) 4.40m(1.1) FOUL(0.6)
  5   261 Deitrich, Woody    M61 Seattle, WA            4.28m      4.23m  -0.4   2   
     FOUL(-0.7) 4.23m(-0.4) FOUL(-0.0) FOUL(-1.7) 3.89m(1.2) FOUL(0.9)
  6   408 Griffin, William   M63 St Louis, MO           4.50m      4.14m   1.4   1   
     FOUL(-0.0) 3.90m(-0.5) 3.92m(0.1) PASS      4.00m(0.4) 4.14m(1.4)
  7   835 Ransom, William    M60 Altoona, PA            4.40m      3.98m  -2.9 
     3.84m(-0.7) 3.70m(-1.1) 3.84m(0.5) 3.98m(-2.9) 3.93m(-1.7) 3.98m(1.4)
  8  1028 Tipping, Mike      M61 Irvine, CA                        3.74m   0.2 
     FOUL(0.7) 3.74m(0.2) 3.74m(0.4) 3.20m(-2.6) 3.42m(-1.7) FOUL(-0.2)
  9   771 Oleski PhD, John   M64 Belmont, MA            4.38m      3.52m  -1.1 
     3.05m(-0.6) FOUL(1.9) 3.52m(-1.1)           
 10   352 Frontino, James    M64 Brookville, PA         3.59m      3.31m   0.2 
     3.31m(0.2) 3.26m(2.2) 3.24m(-0.9)           
 
Event 708  M65 Long Jump
=====================================================================================
       USATF: # 5.35m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   696 Mimm, Gregory      M66 Mission Viejo, CA      4.93m      4.57m   0.2   8   
     4.27m(0.7) 4.47m(-0.2) 4.46m(-0.8) 4.43m(-0.8) 4.33m(0.2) 4.57m(0.2)
  2   759 Nolly, Lawrence    M65 Wilmington, DE         4.40m      4.46m   0.5   6   
     PASS(0.5) 4.46m(0.5) 4.45m(0.1) PASS(-0.5) PASS(0.1) 4.29m(0.6)
  3   287 Duke, Jeffrey      M65 Carbondale, IL                    4.45m  -0.2   4   
     PASS(0.3) 4.40m(2.0) 4.16m(-0.4) 4.31m(0.1) 4.35m(0.1) 4.45m(-0.2)
  4   336 Flowers, Carl      M67 Irvine, CA                        3.76m   0.2   3   
     3.42m(1.4) 3.48m(0.7) 3.44m(0.5) 3.76m(0.2) PASS      PASS     
  5   606 Linner, Bernie     M65 Belle Vernon, PA       3.96m      3.70m   0.9   2   
     3.32m(1.0) 3.70m(0.9) 3.55m(0.2) 3.53m(-1.6) 3.62m(-0.2) 3.41m(0.2)
  6   868 Roddy, James       M67 Hickory, NC                       3.67m   0.4   1   
     3.44m(0.7) PASS(1.5) PASS(-0.1) 3.67m(0.4) 3.33m(-1.1) 3.57m(-0.0)
  7    89 Black, Ivan        M65 New York, NY           4.30m      3.58m  -1.1 
     3.39m(-0.0) 3.43m(0.2) 3.58m(-1.1) 3.58m(-0.6) 3.43m(-0.1) PASS     
 --   697 xMintz, Bruce      M67 Edmonton, Can          4.19m      3.88m   0.7 
     3.88m(0.7) PASS      PASS      3.48m(-0.5) 3.76m(-1.3) 3.51m(0.1)
 
Event 709  M70 Long Jump
=====================================================================================
       USATF: # 5.19m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   314 Etter, Carl        M70 Duluth, MN             4.36m      4.32m   0.4   8   
     4.32m(0.4) 4.04m(0.9) PASS      FOUL(-1.2) 4.00m(0.5) 4.17m(-1.1)
  2   542 Kalaidi, Ted       M70 Jupiter, FL                       4.23m  -0.1   6   
     4.13m(0.6) 4.12m(-1.0) 4.12m(-0.6) 4.21m(-1.9) 4.23m(-0.1) 4.18m(0.7)
  3   199 Clifford, John     M71 Wilmington, NC         4.00m      4.05m  -0.3   4   
     FOUL(0.2) 3.76m(+0.0) 3.96m(-0.3) 3.85m(-0.0) 4.05m(-0.3) FOUL(0.2)
  4    26 Angus, William     M71 Salem, OH              4.30m      3.93m  -0.4   3   
     FOUL(0.5) FOUL(-1.9) FOUL(-0.4) 3.92m(0.5) 3.82m(-1.0) 3.93m(-0.4)
  5   820 Powers Jr, Herbert M70 Katy, TX               3.99m      3.24m  -0.1   2   
     2.98m(-1.9) 2.91m(0.2) 2.85m(0.9) 3.12m(-0.2) 3.24m(-0.1) 2.93m(0.4)
  6   631 Marovich, David    M71 Chalfont, PA                      3.21m   0.6   1   
     3.09m(0.5) 2.94m(+0.0) FOUL(-0.7) FOUL(-0.1) 3.21m(0.6) FOUL(0.1)
  7   237 Culpepper, James   M73 Cordele, GA                       2.66m   0.1 
     2.07m(0.4) 2.29m(-0.3) 2.66m(0.1) 2.38m(-0.3) FOUL(0.1) FOUL(-0.3)
  8  1145 Zukas, Robert      M70 Saxonburg, PA          3.40m      2.65m  -0.1 
     2.50m(0.9) 2.64m(0.2) 2.50m(-0.2) 2.65m(-0.1) PASS      PASS     
 
Event 710  M75 Long Jump
=====================================================================================
    75 USATF: # 4.57m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   204 Coats, Grover      M75 Warrensville Height               3.91m  -0.1   8   
     3.71m(0.9) 3.66m(-0.0) 3.54m(1.1) 3.69m(-0.0) 3.91m(-0.1) 3.73m(0.5)
  2   899 Sagedahl, Sherwood M75 Fairmont, MN           3.90m      3.77m  -0.7   6   
     3.48m(-0.3) 3.60m(0.6) PASS(0.1) 3.68m(1.6) 3.42m(-0.3) 3.77m(-0.7)
  3  1058 Vergin, Roger      M76 Poulsbo, WA            3.80m      3.68m  -0.1   4   
     3.57m(-0.4) 2.45m(0.4) 3.48m(-0.6) 3.68m(-0.1) 3.58m(0.1) PASS     
  4    71 Bergen, Bert       M76 La Canada, CA          3.30m      3.26m   0.2   3   
     3.02m(0.7) 3.17m(1.3) 3.26m(0.2) 3.13m(-1.2) 3.20m(0.1) 3.19m(0.2)
  5   255 Davis, Sid         M79 Atlanta, GA                       1.60m   1.3   2   
     1.60m(1.3) 1.32m(-0.1) PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 710  M80 Long Jump
=====================================================================================
    80 USATF: # 4.19m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   514 Jankovich, William M80 Racine, WI             3.00m      2.91m  -0.2   8   
     PASS(0.1) 2.91m(-0.2) 1.69m(-0.2) PASS(-0.4) 2.85m(-1.0) PASS(0.2)
  2   837 Ray, Al            M81 Diamond Bar, CA                   0.95m   0.2   6   
     0.95m(0.2) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 710  M85 Long Jump
=====================================================================================
    85 USATF: # 3.46m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   970 Soller, Richard    M87 North Bend, OH                    2.54m  -0.2   8   
     2.37m(1.5) 2.41m(0.4) 2.54m(-0.2) PASS(-0.7) 2.42m(0.6) PASS     
  2   883 Roudebush, George  M89 Chardon, OH            2.13m      1.23m  -0.1   6   
     1.23m(-0.1) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 710  M90 Long Jump
=====================================================================================
    90 USATF: # 3.26m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   881 Ross, Charles      M91 Decatur, AR                       1.02m   0.4   8   
     1.02m(0.4) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 721  M30 Triple Jump
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   776 O'Riley, Tim       M32 Charlotte, NC                    11.34m   0.9   8   
     10.57m(0.8) 10.82m(0.1) 10.74m(0.2) 10.84m(-0.3) 11.33m(-0.4) 11.34m(0.9)
 
Event 721  M35 Triple Jump
=====================================================================================
    35 USATF: # 16.95m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   816 Porter Jr, John    M35 Glen Burnie, MD                  11.59m   0.5   8   
     11.33m(0.1) PASS      PASS      11.16m(-0.3) 11.44m(0.1) 11.59m(0.5)
  2    30 Atis, William      M39 Auburn, MA                       11.25m  -0.5   6   
     FOUL(0.5) 10.60m(-0.9) 11.06m(0.1) 11.25m(-0.5) FOUL(-0.4) 10.37m(-0.1)
 
Event 721  M40 Triple Jump
=====================================================================================
    40 USATF: # 16.58m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   447 Hatlevig, Brian    M40 Webster, MN                      11.61m  -0.2   8   
     11.37m(0.2) FOUL(-0.7) 11.43m(-0.1) 11.61m(-0.2) 11.50m(-0.8) 11.54m(-0.1)
  2   637 Mathews, Carlos    M41 Lincoln University,              11.08m   0.1   6   
     10.58m(-0.7) 10.46m(-0.2) PASS      10.75m(0.2) 11.08m(0.1) 10.94m(-1.1)
  3    90 Blackman, Joe      M43 Sierra Madre, CA      10.46m     10.51m  -1.3   4   
     10.02m(-0.8) 10.39m(-0.2) 10.51m(-1.3) 10.26m(-0.8) PASS      PASS     
  4   502 Jackson, Michael   M41 Red Lion, PA           9.02m      9.09m   NWI   3   
     8.09m(0.2) 9.09m(-0.0) PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 721  M45 Triple Jump
=====================================================================================
    45 USATF: # 14.64m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   448 Hawke, Karl        M48 New York, NY                     12.31m   0.8   8   
     12.10m(-0.7) 12.02m(-0.0) PASS      12.31m(0.8) 12.17m(-1.4) 12.06m(0.3)
  2    29 Ashley, Brian      M45 Altamonte Springs,               11.01m  -0.5   6   
     10.72m(-1.3) 10.58m(-0.2) PASS      10.76m(0.8) 10.64m(-0.2) 11.01m(-0.5)
  3   142 Buchsieb, Bennett  M46 Scottsdale, AZ                    8.67m   NWI   4   
     8.67m(-0.0) 8.45m(0.6) PASS      PASS      PASS      PASS     
  4   173 Cates, Joseph      M47 Waynesboro, GA                    4.10m   0.9   3   
     FOUL(-0.5) FOUL(-0.6) FOUL(-0.2) 4.10m(0.9) PASS      PASS     
 
Event 724  M50 Triple Jump
=====================================================================================
    50 USATF: # 14.00m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   306 Ellard, Henry      M52 Metairie, LA          12.56m     13.01m   1.7   8   
     12.58m(-0.0) 13.01m(1.7) PASS      PASS      PASS      PASS     
  2    38 Bailey, Anthony    M54 Alpharetta, GA                   12.81m   0.2   6   
     12.18m(0.1) 12.27m(0.3) 12.71m(-0.3) 12.53m(-0.2) 12.81m(0.2) 12.56m(-0.4)
  3   430 Hankerson, Brian   M54 Hollywood, FL                    11.79m   1.2   4   
     11.04m(1.0) 11.54m(1.8) 11.79m(1.2) FOUL(0.2) 11.20m(-0.0) 11.11m(-0.3)
  4   819 Powers, Kent       M53 Maryville, IL         11.66m     11.30m  -0.6   3   
     10.60m(-0.9) 10.93m(1.4) 11.09m(0.6) FOUL(-0.0) 10.79m(-0.5) 11.30m(-0.6)
  5   229 Coushay, Brian     M50 Beaverton, OR         11.90m     11.16m  -0.6   2   
     10.57m(0.7) 10.93m(1.4) 10.94m(1.4) 11.09m(0.3) 11.11m(-0.8) 11.16m(-0.6)
  6   662 Mcfadgen Jr, David M53 Hampton, GA                      10.47m  -0.2   1   
     10.18m(-0.0) PASS      10.47m(-0.2) PASS      PASS      PASS     
  7   555 Khoo, Roland       M51 Queen Creek, AZ       10.99m     10.32m   2.0 
     10.05m(1.3) 10.32m(2.0) 9.76m(-0.1) 9.78m(-0.4) PASS      PASS     
  8   953 Sloan, Kerry       M51 Harker Heights, TX    11.00m      9.41m   0.4 
     FOUL(0.2) 8.78m(1.5) 9.41m(0.4) PASS      PASS      PASS     
  9   150 Burke, Michael     M51 Ephrata, PA                       8.28m  -1.2 
     8.03m(0.3) 8.19m(0.9) 8.28m(-1.2)           
 10  1139 Young, Mike        M52 Wood River, IL                    8.06m   0.2 
     8.06m(0.2) PASS      PASS                
 
Event 724  M55 Triple Jump
=====================================================================================
    55 USATF: # 12.62m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1    56 Battle, Marcus     M55 Silver Spring, MD                10.74m   0.1   8   
     FOUL(2.7) 10.74m(0.1) 10.53m(-0.4) FOUL(-0.1) FOUL(-0.4) 10.70m(-0.6)
  2   495 Humphrey, Ronald   M55 Chesapeake, VA                   10.71m   1.2   6   
     10.71m(1.2) FOUL(0.6) PASS      10.05m(-0.3) FOUL(-0.1) 10.42m(-0.8)
  3   578 Kullander, Kevin   M55 Little Rock, AR        9.96m      9.99m   0.5   4   
     9.32m(0.6) 9.99m(0.5) FOUL(0.8) FOUL(-1.3) FOUL(-0.6) 9.81m(-0.0)
  4    68 Benfer, Brian      M59 Chesterfield, VA                  8.65m   1.5   3   
     FOUL(0.5) 8.65m(1.5) PASS      PASS      8.56m(0.2) 8.24m(0.1)
  5   673 McLawhorn, David   M59 Temecula, CA                      8.27m   0.8   2   
     8.27m(0.8) 7.57m(0.8) 8.10m(-1.4) 7.99m(0.1) 7.89m(-0.5) 7.70m(-0.3)
 
Event 726  M60 Triple Jump
=====================================================================================
       USATF: # 11.96m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   951 Siu, Max           M61 Irving, TX            10.50m     10.46m  -0.1   8   
     10.46m(-0.1) 9.86m(0.1) PASS      10.02m(-0.4) 10.29m(-0.4) 9.83m(-1.6)
  2   968 Snow, Steven       M60 Gilford, NH            9.41m     10.03m  -0.5   6   
     8.84m(-0.0) 10.03m(-0.5) 8.72m(-0.6) 9.54m(-0.0) 9.87m(-0.3) PASS     
  3   855 Richardson, Robert M61 Carson, CA             9.40m      9.76m  -0.8   4   
     9.57m(0.1) 9.76m(-0.8) 9.45m(-0.1) PASS      9.45m(-0.6) FOUL     
  4   590 Lapp, Rick         M64 Coram, NY             10.00m      9.68m  -0.1   3   
     8.97m(-0.0) 9.20m(-0.6) 9.34m(-0.0) 9.35m(-0.2) 9.45m(-0.0) 9.68m(-0.1)
  5   408 Griffin, William   M63 St Louis, MO           8.90m      8.65m  -0.4   2   
     FOUL(0.2) 8.59m(-0.7) 8.65m(-0.4) PASS      FOUL(-0.9) 8.56m(-0.3)
  6   835 Ransom, William    M60 Altoona, PA            9.16m      8.42m   0.4   1   
     8.41m(0.3) 8.23m(-0.2) 8.35m(0.2) 8.32m(-0.1) 8.42m(0.4) FOUL(0.4)
  7   771 Oleski PhD, John   M64 Belmont, MA                       7.14m  -0.5 
     6.42m(0.2) FOUL(-0.4) 7.14m(-0.5) FOUL(-0.2) 6.87m(-0.1) 7.06m(0.6)
 
Event 728  M65 Triple Jump
=====================================================================================
    65 USATF: # 10.84m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   696 Mimm, Gregory      M66 Mission Viejo, CA     10.26m     10.12m   1.2   8   
     9.71m(0.6) 9.85m(0.3) 9.90m(0.3) 9.93m(0.6) PASS(-0.4) 10.12m(1.2)
  2   869 Rodenbeck, Larry   M65 West Plains, MO        9.75m      9.85m   0.3   6   
     9.62m(0.9) 9.84m(1.3) 9.85m(0.3) PASS(0.8) 9.82m(1.0) PASS(0.6)
  3   287 Duke, Jeffrey      M65 Carbondale, IL                    9.76m   NWI   4   
     9.41m(1.6) 9.26m(0.5) 9.62m(0.3) 9.61m(-0.0) PASS(-0.2) 9.76m(NWI)
  4    89 Black, Ivan        M65 New York, NY           9.45m      8.83m   0.5   3   
     8.44m(-0.9) 8.83m(0.5) 8.68m(0.2) 8.61m(0.3) 8.74m(-0.3) 8.69m(-0.1)
  5   759 Nolly, Lawrence    M65 Wilmington, DE         7.50m      8.51m  -0.1   2   
     8.51m(-0.1) 8.39m(0.3) 8.41m(0.6) 8.31m(-0.1) PASS(-0.1) 8.30m(-0.6)
  6   606 Linner, Bernie     M65 Belle Vernon, PA       7.78m      7.71m   0.8   1   
     7.71m(0.8) PASS(1.2) 7.63m(1.4) PASS      7.37m(-0.1) 7.70m(-0.4)
 --   143 Buckman Sr, Herman M66 Washington, DC         8.45m         ND   NWI 
     PASS      PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 728  M70 Triple Jump
=====================================================================================
    70 USATF: # 10.18m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   314 Etter, Carl        M70 Duluth, MN             9.22m      8.96m   0.1   8   
     8.29m(0.8) 8.83m(1.2) 0.84m(0.6) 8.96m(0.1) PASS      PASS     
  2    26 Angus, William     M71 Salem, OH              9.00m      8.55m  -0.1   6   
     7.92m(0.3) 8.22m(0.9) 8.32m(0.8) 8.00m(0.4) 8.43m(-1.2) 8.55m(-0.1)
  3   631 Marovich, David    M71 Chalfont, PA                      6.89m  -0.3   4   
     6.60m(0.6) 6.61m(1.0) 6.70m(0.5) 6.81m(1.0) 6.71m(0.3) 6.89m(-0.3)
  4   237 Culpepper, James   M73 Cordele, GA                       5.29m   1.2   3   
     4.88m(1.0) 5.29m(1.2) PASS               
 
Event 729  M75 Triple Jump
=====================================================================================
    75 USATF: # 9.30m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   204 Coats, Grover      M75 Warrensville Height               8.18m   1.0   8   
     FOUL(1.0) 6.95m(0.1) 7.70m(0.6) 8.00m(0.1) 8.18m(1.0) 8.02m(-0.7)
  2   795 Paulen, Robert     M77 Dewey Beach, DE        7.34m      8.12m   1.6   6   
     8.12m(1.6) 7.66m(3.6) 7.88m(0.1) 7.45m(0.3) 7.91m(0.4) 7.41m(0.3)
  3  1058 Vergin, Roger      M76 Poulsbo, WA            8.10m      7.94m   0.8   4   
     7.74m(0.4) 7.69m(0.1) 7.91m(-0.1) 7.89m(0.7) 7.94m(0.8) 7.86m(-0.5)
  4    71 Bergen, Bert       M76 La Canada, CA          6.50m      6.97m   0.7   3   
     6.97m(0.7) 6.75m(0.5) FOUL(0.2) 6.94m(1.3) 6.78m(0.6) FOUL(0.1)
  5   600 LeVasseur, Jerry   M76 Brunswick, ME                     6.41m   0.2   2   
     6.04m(1.0) 6.07m(0.4) 6.07m(0.1) 6.16m(1.9) FOUL(0.3) 6.41m(0.2)
  6   446 Harwood, Jerry     M75 Oxnard, CA             5.50m      4.54m   1.0   1   
     4.39m(0.1) FOUL(0.8) 4.32m(1.8) 4.54m(1.0) 4.20m(0.6) 4.31m(-0.1)
 
Event 729  M80 Triple Jump
=====================================================================================
    80 USATF: # 8.27m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   514 Jankovich, William M80 Racine, WI             6.00m      5.16m   1.1   8   
     5.16m(1.1) PASS      PASS      PASS      PASS      PASS     
 
Event 729  M85 Triple Jump
=====================================================================================
    85 USATF: # 7.78m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   883 Roudebush, George  M89 Chardon, OH            2.44m      3.03m   0.5   8   
     2.46m(0.7) 2.92m(0.7) 3.03m(0.5) PASS      PASS      PASS     
 
Event 729  M90 Triple Jump
=====================================================================================
    90 USATF: # 6.44m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1   881 Ross, Charles      M91 Decatur, AR                       2.91m   0.1   8   
     FOUL(1.0) 2.91m(0.1) PASS      PASS      PASS        
 
Event 741  M30 High Jump
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   695 Miller, Jason      M34 Garden Grove, CA                  1.00m    8   
     0.80 0.85 0.90 0.95 1.00 
        O    O    P    P    O 
 
Event 741  M35 High Jump
================================================================================
    35 USATF: # 2.31m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   816 Porter Jr, John    M35 Glen Burnie, MD                   1.50m    8   
     1.45 1.50 1.55 
      XXO  XXO  XXX 
 
Event 741  M40 High Jump
================================================================================
    40 USATF: # 2.11m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   447 Hatlevig, Brian    M40 Webster, MN                       1.90m    8   
     1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 
        O    O    O   XO  XXX 
  2   464 Henson, Arthur     M44 Charlotte, NC          1.82m      1.75m    6   
     1.70 1.75 1.80 
       XO   XO  XXX 
  3   594 Lattimore, Jason   M41 Morris Plains, NJ      1.78m      1.70m    4   
     1.65 1.70 1.75 
        O   XO  XXX 
  4   656 McCubbins, Matthew M43 South Bend, IN                    1.65m    3   
     1.60 1.65 1.70 
        O    O  XXX 
 
Event 741  M45 High Jump
================================================================================
    45 USATF: # 2.00m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    29 Ashley, Brian      M45 Altamonte Springs,     1.80m      1.80m    8   
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 
        O    O  XXO  XXO  XXX 
  2   363 Gatt, Andrew       M46 Durham, NC             1.80m      1.65m    6   
     1.55 1.60 1.65 1.70 
        O    P    O  XXX 
  3   448 Hawke, Karl        M48 New York, NY                      1.60m    4   
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 
        O    P    O    P    O    X  XXX 
  4  1064 Walker, Donald     M47 Myrtle Beach, SC       1.57m     J1.60m    3   
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        O    O   XO   XO    O  XXX 
  5   322 Faulkner, Lee      M45 Marion, AR             1.50m      1.45m    2   
     1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O   XO    O   XO  XXX 
 
Event 744  M50 High Jump
================================================================================
    50 USATF: # 1.94m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1059 Vidos, Greg        M53 Lafayette, LA          1.78m      1.84m    8   
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.84 1.86 
        O    O    O    O   XO  XXX 
  2   790 Parks, Terry       M50 San Carlos, CA         1.78m      1.75m    6   
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
        O    P    O    O    O  XXX 
  3   229 Coushay, Brian     M50 Beaverton, OR          1.71m      1.70m    4   
     1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        O    P    O    P    O  XXX 
  4   856 Rick, Scott        M51 Bellingham, WA         1.70m     J1.70m    3   
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        O    O    O   XO  XXX 
  5   430 Hankerson, Brian   M54 Hollywood, FL                     1.65m    2   
     1.60 1.65 1.70 
        O    O  XXX 
  6   618 Luke, Rich         M52 East Hampton, CT       1.68m      1.55m    0.50
     1.50 1.55 1.60 
        O    O  XXX 
  6   202 Clodfelter, Chet   M50 Roachdale, IN          1.71m      1.55m    0.50
     1.55 1.60 1.65 
        O    P  XXX 
  8   722 Mount, Larry       M51 Fayetteville, NC       1.48m      1.40m  
     1.40 1.45 
      XXO  XXX 
 
Event 744  M55 High Jump
================================================================================
    55 USATF: # 1.83m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   645 McBarnette, Bruce  M56 Sterling, VA                      1.84m#   8   
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.84 
        O    O    O    O  XXO 
  2   866 Robinson, Theodore M55 Alexandria, VA                    1.75m    6   
     1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
        O    O    O    O  XXX 
  3  1117 Williamson, Mark   M56 Durham, NC             1.76m     J1.75m    4   
     1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
        O    P    P   XO  XXX 
  4  1142 Zarders, Mitchell  M55 Long Beach, CA         1.65m      1.65m    3   
     1.55 1.60 1.65 1.70 
        O    O   XO  XXX 
  5   339 Foley, Thomas      M55 Plymouth, MA           1.71m     J1.65m    2   
     1.60 1.65 1.70 
        O  XXO  XXX 
  6    50 Barrineau Jr, Jame M59 Burke, VA                         1.60m    1   
     1.60 1.65 1.70 
        O    X  XXX 
  7   158 Byrne, John        M58 Louisville, KY         1.45m      1.40m  
     1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    O  XXX 
  8   331 Finley, Lawrence   M56 Zanesville, OH                    1.35m  
     1.30 1.35 1.40 
        O  XXO  XXX 
 --   121 Bralick, Patrick   M55 Pueblo, CO             1.50m         NH  
     1.45 
      XXX 
 
Event 747  M60 High Jump
================================================================================
    60 USATF: # 1.72m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1086 Weeks, Don         M60 Newbury Park, CA       1.60m      1.60m    8   
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.63 
        O    O    O  XXO   XO  XXX 
  2   440 Harris, Ray        M60 Lakewood, OH           1.47m      1.45m    5   
     1.40 1.45 1.50 
        O    O  XXX 
  2    53 Baskauskas, Edward M64 Martinez, CA           1.49m      1.45m    5   
     1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O    O    O  XXX 
  4   756 Nezet, Gerard      M63 Arlington, VA                     1.40m    3   
     1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O   XO    O  XXX 
  5   261 Deitrich, Woody    M61 Seattle, WA            1.33m      1.30m    2   
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    P    O  XXX 
  6   408 Griffin, William   M63 St Louis, MO           1.37m      1.25m    1   
     1.20 1.25 1.30 
        O    O  XXX 
  7   720 Moser, Michael     M64 Eagan, MN                         1.15m  
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O   XO  XXX 
 
Event 747  M65 High Jump
================================================================================
    65 USATF: # 1.66m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   908 Sauers, James      M66 Dacula, GA                        1.60m    8   
     1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.63 1.66 
        O    O    O    O   XO    P  XXX 
  2   829 Rader, Charlie     M66 Corona, CA             1.55m      1.50m    6   
     1.40 1.45 1.50 1.55 
        O    O   XO  XXX 
  3   354 Gabbard, Al        M65 Springfield, OH        1.42m      1.40m    4   
     1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        O    O    O   XO  XXX 
  4   347 Frable, Norman     M68 Ivins, UT              1.42m      1.35m    3   
     1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O  XXX 
  5   538 Jordan, Henry      M67 Seneca, SC             1.35m     J1.35m    2   
     1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O   XO  XXX 
  6    89 Black, Ivan        M65 New York, NY           1.30m      1.30m    1   
     1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O    O    O  XXX 
  7   704 Monesmith, Frederi M66 Byram Township, NJ     1.38m     J1.30m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O   XO    O  XXX 
 
Event 749  M70 High Jump
================================================================================
    70 USATF: # 1.57m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   713 Morgan, Curtis     M71 Falls Church, VA       1.40m      1.40m    8   
     1.30 1.35 1.40 1.45 
       XO    O  XXO    X 
  2   199 Clifford, John     M71 Wilmington, NC         1.30m      1.35m    6   
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O    O  XXX 
  3   314 Etter, Carl        M70 Duluth, MN             1.37m      1.30m    4   
     1.20 1.25 1.30 1.35 
        O    O    O  XXX 
  4   631 Marovich, David    M71 Chalfont, PA                      1.15m    3   
     1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O    O   XO 
  5  1052 Turner Sr, David   M74 Clarkesville, GA                  1.00m    2   
     1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
      XXO    P    P    P    P    P    P    P    X 
 
Event 749  M75 High Jump
================================================================================
    75 USATF: # 1.41m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   585 Langenfeld, Tom    M78 Edina, MN              1.40m      1.35m    8   
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O    O    O  XXX 
  2   983 Stamm, Bernhard    M75 Ashburn, VA            1.33m     J1.35m    6   
     1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 
        O    O    O  XXO  XXX 
  3   500 Isett, Don         M75 Dallas, TX                        1.25m    4   
     1.15 1.20 1.25 1.30 
        O   XO    O  XXX 
  4    71 Bergen, Bert       M76 La Canada, CA          1.30m     J1.25m    3   
     1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    O    O    O   XO  XXX 
  5   204 Coats, Grover      M75 Warrensville Height               1.20m    2   
     1.15 1.20 1.25 
        O  XXO  XXX 
  6   973 Southerlan, Robert M76 Cookeville, TN         1.15m      1.05m    1   
     1.05 1.10 
        O  XXX 
 
Event 749  M80 High Jump
================================================================================
    80 USATF: # 1.37m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   486 Hostetler Sr, Davi M80 Stanley, NC                       1.10m    8   
     0.90 0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O    O    O    O  XXX 
  2   514 Jankovich, William M80 Racine, WI             1.08m      1.05m    6   
     1.00 1.05 1.10 
        O   XO  XXX 
  3   278 Donley, Jerry      M84 Colorado Springs, C               0.90m    4   
     0.90 0.95 
       XO  XXX 
 
Event 749  M85 High Jump
================================================================================
    85 USATF: # 1.17m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   883 Roudebush, George  M89 Chardon, OH                       1.00m    8   
     0.90 0.95 1.00 1.05 
        O    P  XXO  XXX 
  2   335 Fleischman, Larry  M85 North Miami Beach,                0.95m    6   
     0.90 0.95 1.00 
       XO   XO  XXX 
 --   970 Soller, Richard    M87 North Bend, OH                       NH  
     0.90 
       XX 
 
Event 761  M35 Pole Vault
================================================================================
    35 USATF: # 5.86m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   974 Souza, Jeferson    M39 Miami, FL                         2.73m    8   
     2.73 
       XO 
 --   948 xSimonet, Benoit   M39 New York, NY           4.35m      4.42m  
     4.08 4.27 4.42 4.50 
        O    O  XXO  XXX 
 
Event 761  M40 Pole Vault
================================================================================
    40 USATF: # 5.70m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   155 Burton, David      M44 Morro Bay, CA                     4.27m    8   
     3.93 4.08 4.27 4.42 4.50 
        O    P   XO    P  XXX 
  2  1045 Tsang, Jeff        M41 Charlotte, NC                     3.48m    6   
     3.03 3.18 3.33 3.48 3.63 
        O    O    O   XO  XXX 
  3   646 McCallister, Steve M42 Raleigh, NC            3.50m      3.18m    4   
     3.03 3.18 3.33 
       XO    O  XXX 
 --   182 Chasse, Craig      M44 Reston, VA                           NH  
     1.83 
      XXX 
 
Event 761  M45 Pole Vault
================================================================================
    45 USATF: # 5.10m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   483 Hood, David        M49 Raleigh, NC            4.00m      3.78m    8   
     3.63 3.78 3.93 
        O    O  XXX 
  2   888 Rowe, Steven       M46 Roswell, GA            3.68m     J3.78m    6   
     3.63 3.78 3.93 
        O   XO  XXX 
  3    78 Berry, Jonathan    M46 Simpsonville, SC                  3.63m    4   
     3.03 3.18 3.33 3.48 3.63 3.78 
        O    O   XO    O  XXO  XXX 
 --   322 Faulkner, Lee      M45 Marion, AR             3.50m         NH  
     2.88 
      XXX 
 
Event 762  M50 Pole Vault
================================================================================
    50 USATF: # 4.75m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   202 Clodfelter, Chet   M50 Roachdale, IN          4.26m      4.25m    8   
     3.95 4.10 4.25 4.37 4.40 
        O    P    O    P  XXX 
  2    34 Babits, Paul       M53 Fort Wayne, IN         4.59m     J4.25m    6   
     4.10 4.25 4.37 4.40 
      XXO    O    P  XXX 
  3   561 Kleban, Richard    M51 Marietta, GA                      3.80m    4   
     3.50 3.65 3.80 3.95 
      XXO    P    O  XXX 
  4   852 Richard, Eric      M51 Mooresville, NC        3.98m     J3.80m    3   
     3.50 3.65 3.80 3.95 
        O    O   XO  XXX 
  5   665 McGee, Richard     M53 Houston, TX                       3.65m    2   
     3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 
        O    O    O  XXO  XXX 
  6    73 Berle, Dolf        M51 Dallas, TX             3.70m      3.50m    1   
     3.35 3.50 3.65 
        O    O  XXX 
  7   745 Negley, Eric       M53 Suwanee, GA            3.56m      3.35m  
     3.35 3.50 
       XO  XXX 
 --   751 Nesbitt, William   M52 New York, NY                         NH  
     3.80 
      XXX 
 
Event 762  M55 Pole Vault
================================================================================
    55 USATF: # 4.36m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   496 Hunter, Gary       M58 Fort Wayne, IN                    4.10m    8   
     3.95 4.10 4.25 4.37 
       XO  XXO    P  XXX 
  2   240 Curry, Donald      M57 Spring, TX                        3.65m    5   
     3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 
        O    O    O    O  XXX 
  2   663 McFarling, Brad    M55 College Station, TX    3.85m      3.65m    5   
     3.35 3.50 3.65 3.80 
        O    O    O  XXX 
  4   893 Russ, Jim          M57 Charlotte, NC          3.40m      3.50m    3   
     3.35 3.50 3.65 
        O    O  XXX 
  5   132 Brower, Jeff       M55 Austin, TX             3.20m      2.90m    2   
     2.90 3.05 
        O  XXX 
  6   516 Janusey, Michael   M56 Venetia, PA                      J2.90m    1   
     2.75 2.90 3.05 
       XO    O  XXX 
 --   428 Halverson, Bill    M57 Charlotte, NC                        NH  
     3.65 
      XXX 
 
Event 765  M60 Pole Vault
================================================================================
    60 USATF: # 4.04m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   233 Crites, Bob        M60 Freeport, TX           3.81m      3.48m    8   
     3.18 3.33 3.48 3.56 3.63 
        O    O    O    P  XXX 
  2   493 Huff Jr, Carlton   M61 Spotswood, NJ          3.14m      3.33m    6   
     3.03 3.18 3.33 3.48 
        O    O    O  XXX 
  3  1130 Woodward, Terry    M60 Brighton, MI           3.05m      2.73m    3.50
     2.73 2.88 
       XO  XXX 
  3    24 Angel, David       M62 Kearney, MO                       2.73m    3.50
     2.73 2.88 
       XO  XXX 
 --  1095 Wenk, James        M62 Kennesaw, GA           3.50m         NH  
     3.03 
      XXX 
 
Event 765  M65 Pole Vault
================================================================================
    65 USATF: # 3.89m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   591 Large, John        M66 Belding, MI            3.20m      3.33m    8   
     3.03 3.18 3.33 3.48 3.56 
        O    O    O    P  XXX 
  2    20 Altendorf, John    M68 Corvallis, OR          3.51m      3.18m    5   
     3.18 3.33 
        O  XXX 
  2   556 Kilpelainen, Matti M68 Canton, MI                        3.18m    5   
     3.03 3.18 3.33 
        O    O  XXX 
  4  1105 Whitsit, Grady     M67 Raleigh, NC                       3.03m    3   
     2.88 3.03 3.18 
      XXO   XO  XXX 
  5   538 Jordan, Henry      M67 Seneca, SC             2.89m      2.88m    2   
     2.73 2.88 3.03 
        O    O  XXX 
  6   294 Dye, Johnnie       M65 West Union, SC         3.20m     J2.88m    1   
     2.73 2.88 3.03 
        O   XO  XXX 
  7   103 Bonnett, Larry     M65 Bertram, TX                       2.73m  
     2.73 2.88 
       XO  XXX 
  8   704 Monesmith, Frederi M66 Byram Township, NJ     2.45m      2.13m  
     1.83 1.98 2.13 2.28 
        O    O    O  XXX 
 
Event 767  M70 Pole Vault
================================================================================
    70 USATF: # 3.24m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   717 Morris, Mike       M70 Bakersfield, CA        3.20m      3.15m    8   
     2.95 3.15 3.35 
        O   XO  XXX 
  2  1075 Warr, Steven       M73 Hockley, TX                       2.50m    6   
     2.35 2.50 2.65 
        O  XXO  XXX 
  3    26 Angus, William     M71 Salem, OH              2.60m      2.35m    4   
     2.20 2.35 2.50 
        O   XO  XXX 
  4  1145 Zukas, Robert      M70 Saxonburg, PA                     1.75m    3   
     1.45 1.60 1.75 1.90 
        O    O    O  XXX 
 
Event 767  M75 Pole Vault
================================================================================
    75 USATF: # 3.00m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   500 Isett, Don         M75 Dallas, TX             3.23m      2.65m    8   
     2.65 2.90 
       XO  XXX 
  2   787 Paradine, Joseph   M78 Swarthmore, PA                    2.05m    6   
     2.05 2.20 
        O  XXX 
  3  1058 Vergin, Roger      M76 Poulsbo, WA            2.30m     J2.05m    4   
     1.60 1.75 1.90 2.05 2.20 
        O    O    O   XO  XXX 
  4   973 Southerlan, Robert M76 Cookeville, TN         1.98m      1.60m    3   
     1.45 1.60 1.75 
        O  XXO  XXX 
 
Event 767  M80 Pole Vault
================================================================================
    80 USATF: # 2.75m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   514 Jankovich, William M80 Racine, WI             2.10m      2.05m    8   
     1.60 1.75 1.90 2.05 2.20 
        O    O    O  XXO   XX 
  2    27 Arledge, Robert    M81 Dayton, OH                        1.90m    6   
     1.60 1.75 1.90 2.05 
        O    O  XXO  XXX 
  3   278 Donley, Jerry      M84 Colorado Springs, C               1.75m    4   
     1.75 1.90 
       XO  XXX 
 
Event 767  M85 Pole Vault
================================================================================
    85 USATF: # 2.24m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   335 Fleischman, Larry  M85 North Miami Beach,                1.00m    8   
     1.00 1.15 
        O  XXX 
  2   251 Daprano, William   M87 Fayetteville, GA                 J1.00m    6   
     1.00 1.15 
       XO  XXX 
 
Event 803  M30 Shot Put 7.26K
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   695 Miller, Jason      M34 Garden Grove, CA                  8.06m    8   
      8.06m  7.91m  7.93m  PASS  PASS  PASS
 
Event 803  M35 Shot Put 7.26K
================================================================================
    35 USATF: # 22.19m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   974 Souza, Jeferson    M39 Miami, FL                        12.03m    8   
      12.03m  FOUL  11.41m  FOUL  11.66m  PASS
  2   558 Kinsey, Collin     M38 Versailles, KY                   11.64m    6   
      11.31m  11.12m  11.23m  11.64m  11.31m  11.29m
  3   816 Porter Jr, John    M35 Glen Burnie, MD                  10.00m    4   
      10.00m  9.48m  9.91m  FOUL  9.17m  9.19m
  4   380 Gobble, Kevin      M38 Whitsett, NC                      5.77m    3   
      FOUL  5.77m  FOUL  5.76m  5.45m  5.75m
 
Event 803  M40 Shot Put 7.26K
================================================================================
    40 USATF: # 21.41m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   576 Kruse, Craig       M41 Clarendon Hills, IL   13.66m     14.18m    8   
      14.18m  13.87m  13.88m  13.69m  13.93m  13.98m
  2   212 Cole, Eric         M44 Flower Mound, TX      13.64m     13.43m    6   
      12.70m  13.43m  13.22m  13.31m  12.92m  FOUL
  3   207 Cockerham, Christo M40 Clemmons, NC          10.25m     10.30m    4   
      10.28m  10.09m  10.30m  FOUL  FOUL  9.82m
 
Event 804  M45 Shot Put 7.26K
================================================================================
       USATF: # 16.83m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1030 Toland, Patrick    M48 Shrewsbury, NJ        13.00m     12.56m    8   
      FOUL  12.56m  FOUL  11.85m  12.18m  11.92m
  2  1110 Wilkerson Jr, John M46 Greensboro, NC                   10.98m    6   
      10.59m  FOUL  10.83m  10.89m  10.80m  10.83m
  3   297 Eastham, Todd      M46 Greenup, KY                       9.82m    4   
      9.82m  9.34m  FOUL  FOUL  9.42m  9.16m
  4   338 Flynt, Rodney      M47 High Point, NC        10.00m      9.03m    3   
      8.60m  8.55m  8.84m  9.03m  8.91m  FOUL
  5   526 Johnson, Michael   M47 Atlanta, GA                       8.89m    2   
      8.89m  8.62m  FOUL  8.59m  8.60m  FOUL
  6   173 Cates, Joseph      M47 Waynesboro, GA                    8.70m    1   
      FOUL  8.22m  FOUL  FOUL  8.70m  FOUL
 
Event 805  M50 Shot Put 6K
================================================================================
       USATF: # 17.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   126 Brenner, John      M53 Orange, CA                       16.00m    8   
      14.87m  15.98m  14.57m  15.81m  15.05m  16.00m
  2   263 DeMarines, Victor  M51 Pepperell, MA         15.00m     15.09m    6   
      15.09m  FOUL  14.51m  14.61m  14.89m  FOUL
 
Event 806  M55 Shot Put 6K
================================================================================
       USATF: # 16.06m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   368 Gettel, Steven     M55 Parker, CO            12.08m     13.66m    8   
      11.75m  13.29m  12.81m  13.54m  FOUL  13.66m
  2   873 Roegiers, Brian    M56 Brandon, SD           13.46m     13.04m    6   
      13.04m  12.71m  12.71m  12.53m  13.03m  FOUL
  3   578 Kullander, Kevin   M55 Little Rock, AR       10.08m     12.43m    4   
      12.43m  12.35m  FOUL  FOUL  11.72m  FOUL
  4   412 Guerra, Arthur     M55 Stafford Springs, C   11.91m     11.85m    3   
      11.04m  11.72m  11.39m  11.14m  11.33m  11.85m
  5    58 Baty, Jeffrey      M59 Piedmont, SC          11.24m     11.78m    2   
      11.06m  11.78m  FOUL  11.26m  11.22m  FOUL
  6   659 McDonald, Ross     M55 Midlothian, VA        12.88m     11.62m    1   
      9.74m  11.26m  11.62m  11.27m  11.22m  11.14m
  7   161 Cancino, Frank     M55 Hopewell, VA          14.17m     11.17m  
      FOUL  11.17m  11.02m  10.66m  10.62m  FOUL
  8  1091 Welch, Randy       M55 Culleoka, TN                     10.50m  
      FOUL  10.50m  10.31m  FOUL  10.03m  FOUL
 
Event 807  M60 Shot Put 5K
================================================================================
       USATF: # 16.67m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1032 Torbert, Quenton   M62 Redlands, CA          15.88m     16.69m#   8   
      15.29m  16.01m  14.39m  16.09m  15.80m  16.69m
  2   738 Myers, Joseph      M62 White Pine, TN        14.96m     15.51m    6   
      14.92m  15.51m  15.16m  14.88m  14.75m  14.81m
  3   729 Muller, Tim        M64 Scottsdale, AZ        14.00m     14.56m    4   
      14.56m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4   382 Goldhammer, John   M60 Claremont, CA         14.10m     14.46m    3   
      13.82m  13.64m  14.27m  14.00m  13.88m  14.46m
  5   622 Mackersie, John    M61 Athens, TN            12.69m     12.27m    2   
      11.54m  12.18m  FOUL  12.27m  12.07m  FOUL
  6   732 Murphy, George     M64 Sulphur, LA           11.88m     11.62m    1   
      11.34m  11.54m  11.62m  11.62m  11.47m  FOUL
  7   242 Cyphers, Craig     M64 Exton, PA             10.00m     10.14m  
      FOUL  9.75m  9.61m  10.14m  FOUL  10.09m
 --   736 xMurray, Gavin     M60 Gosford, Aus                     12.76m  
      11.86m  12.14m  12.29m  12.76m  FOUL  12.62m
 
Event 808  M65 Shot Put 5K
================================================================================
       USATF: # 15.12m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   452 Hearn, Edward      M65 Wilmington, NC        13.19m     13.31m    8   
      12.60m  12.99m  FOUL  13.05m  13.31m  FOUL
  2   445 Harvey, William    M68 Glenbrook, NV                    13.06m    6   
      12.52m  12.62m  13.06m  FOUL  FOUL  FOUL
  3   704 Monesmith, Frederi M66 Byram Township, NJ    10.92m     10.03m    4   
      10.03m  10.02m  9.90m  9.99m  9.63m  FOUL
 
Event 809  M70 Shot Put 4K
================================================================================
       USATF: # 15.42m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   906 Sasser, Glenn      M71 Wrightsville Beach,              13.46m    8   
      13.26m  13.46m  FOUL  12.81m  FOUL  PASS
  2   147 Burke, Edward      M74 Los Gatos, CA         12.20m     12.91m    6   
      11.95m  FOUL  11.86m  12.24m  12.91m  FOUL
  3  1069 Wallin, Carl       M72 Lebanon, NH           13.49m     12.77m    4   
      12.77m  12.51m  FOUL  12.21m  FOUL  12.14m
  4   497 Hurlbert, Ken      M74 Bakersfield, CA                  12.13m    3   
      11.88m  1.85m  11.29m  11.91m  11.67m  12.13m
  5    54 Bass, Walter       M71 Gladys, VA                       11.10m    2   
      10.53m  10.96m  11.10m  FOUL  10.93m  10.84m
  6   110 Bourn, John        M72 Woodson, IL           11.32m     10.86m    1   
      10.71m  FOUL  10.86m  FOUL  FOUL  10.60m
  7   237 Culpepper, James   M73 Cordele, GA                       8.34m  
      7.80m  7.94m  8.18m  7.99m  8.34m  8.20m
  8   764 Oakey, Richard     M73 Media, PA                         6.03m  
      5.66m  5.39m  5.12m  6.03m  5.47m  5.61m
 
Event 810  M75 Shot Put 4K
================================================================================
       USATF: # 13.30m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1054 Vaughn, Gerald     M78 Charlotte, NC         10.34m     10.92m    8   
      10.19m  10.44m  10.06m  10.92m  FOUL  10.81m
  2   390 Gramley, William   M78 Lewisville, NC         9.39m      9.22m    6   
      8.51m  9.22m  9.03m  8.77m  9.09m  FOUL
  3   446 Harwood, Jerry     M75 Oxnard, CA             8.89m      8.54m    4   
      8.45m  8.52m  8.22m  8.54m  8.32m  8.00m
  4   255 Davis, Sid         M79 Atlanta, GA                       6.89m    3   
      6.17m  6.30m  6.89m  6.07m  6.19m  6.83m
 
Event 811  M80 Shot Put 3K
================================================================================
       USATF: # 13.82m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   879 Rosen, Leonard     M80 Salem, NH                        10.31m    8   
      10.07m  10.31m  10.29m  FOUL  10.27m  10.31m
  2   895 Sabin, Wayne       M81 Milwaukie, OR         10.00m     10.14m    6   
      10.14m  10.07m  10.06m  9.90m  10.07m  FOUL
  3   514 Jankovich, William M80 Racine, WI             8.00m      9.28m    4   
      8.56m  8.72m  8.62m  9.28m  FOUL  PASS
  4   486 Hostetler Sr, Davi M80 Stanley, NC                       8.77m    3   
      8.35m  7.97m  8.77m  8.62m  8.15m  8.60m
  5   485 Horine, Larry      M83 Boone, NC                         8.48m    2   
      8.48m  8.37m  7.95m  8.46m  FOUL  8.23m
  6   837 Ray, Al            M81 Diamond Bar, CA                   3.68m    1   
      3.68m  PASS  PASS  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 812  M85 Shot Put 3K
================================================================================
    85 USATF: # 10.42m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   813 Poche, John        M85 Lake Charles, LA                  9.54m    8   
      9.19m  9.10m  FOUL  8.83m  9.04m  9.54m
  2   140 Brusca, Phillip    M87 Maryland Heights, M    8.98m      9.15m    6   
      8.59m  8.91m  9.02m  8.96m  8.77m  9.15m
  3   365 Gerhardt, Jim      M85 Houston, TX            8.66m      8.18m    4   
      8.04m  7.86m  8.02m  8.18m  FOUL  8.03m
  4   335 Fleischman, Larry  M85 North Miami Beach,                6.83m    3   
      6.83m  6.19m  6.18m  6.03m  6.69m  6.37m
  5   251 Daprano, William   M87 Fayetteville, GA                  6.25m    2   
      5.96m  5.91m  6.25m  6.03m  6.20m  5.79m
  6   883 Roudebush, George  M89 Chardon, OH                       6.14m    1   
      FOUL  6.14m  6.05m  5.45m  6.12m  5.92m
  7  1094 Welsh, Bill        M85 Staten Island, NY                 4.37m  
      3.40m  3.09m  4.21m  4.08m  4.21m  4.37m
 
Event 812  M90 Shot Put 3K
================================================================================
    90 USATF: # 9.58m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   881 Ross, Charles      M91 Decatur, AR                       4.55m    8   
      4.17m  4.55m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 812  M95 Shot Put 3K
================================================================================
    95 USATF: # 8.21m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   384 Goldy Sr, Champion M97 Haddonfield, NJ                   5.58m    8   
      5.23m  5.58m  5.06m  5.40m  5.33m  5.02m
 
Event 821  M30 Discus Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   223 Cook, Richard      M34 Durham, NC            37.00m     38.78m    8   
      35.27m  36.16m  38.78m  35.22m  35.90m  FOUL
 
Event 821  M35 Discus Throw
================================================================================
    35 USATF: # 71.24m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   974 Souza, Jeferson    M39 Miami, FL                        36.34m    8   
      31.28m  32.26m  FOUL  35.20m  36.34m  36.20m
  2   816 Porter Jr, John    M35 Glen Burnie, MD                  26.51m    6   
      25.00m  25.00m  26.51m  FOUL  FOUL  26.49m
 
Event 823  M40 Discus Throw
================================================================================
    40 USATF: # 69.48m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   212 Cole, Eric         M44 Flower Mound, TX      49.38m     45.41m    8   
      45.41m  45.38m  FOUL  FOUL  45.32m  FOUL
  2   594 Lattimore, Jason   M41 Morris Plains, NJ     42.60m     44.01m    6   
      41.77m  42.07m  43.99m  40.58m  44.01m  43.00m
  3   298 Ebert, Alex        M42 Grinnell, IA          34.86m     32.11m    4   
      FOUL  32.11m  FOUL  31.97m  31.50m  30.81m
 
Event 823  M45 Discus Throw
================================================================================
    45 USATF: # 66.12m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   737 Muse, Steven       M48 Pocatello, ID         47.12m     46.90m    8   
      37.28m  34.39m  46.90m  44.12m  FOUL  FOUL
  2   504 Jackson, Tommy     M47 Lewisville, NC                   36.50m    6   
      33.49m  FOUL  35.92m  35.89m  31.75m  36.50m
  3  1030 Toland, Patrick    M48 Shrewsbury, NJ        38.00m     36.46m    4   
      36.33m  32.17m  36.16m  FOUL  36.46m  34.00m
  4   133 Brown, Daniel      M48 Glen Allen, VA        35.06m     35.30m    3   
      34.24m  35.26m  35.30m  34.28m  34.45m  33.23m
  5   297 Eastham, Todd      M46 Greenup, KY                      33.68m    2   
      32.51m  33.68m  FOUL  32.75m  33.55m  30.61m
  6   905 Sarsony Mr, Chris  M47 Apex, NC              31.50m     32.81m    1   
      31.40m  31.44m  30.56m  30.14m  30.38m  32.81m
  7   338 Flynt, Rodney      M47 High Point, NC        32.00m     30.54m  
      FOUL  27.57m  30.54m  FOUL  FOUL  29.01m
  8   135 Brown, Michael     M46 Cumming, GA                      29.27m  
      29.27m  FOUL  28.81m  PASS  PASS  PASS
 --    55 xBastien, Colin    M48 Douglasville, GA      39.29m     39.23m  
      37.92m  39.23m  37.80m  FOUL  FOUL  38.87m
 
Event 825  M50 Discus Throw
================================================================================
       USATF: # 62.74m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   312 Eriksson, Scott    M53 Plano, TX                        53.00m    8   
      53.00m  FOUL  FOUL  FOUL  46.24m  FOUL
  2   263 DeMarines, Victor  M51 Pepperell, MA         49.00m     49.49m    6   
      FOUL  FOUL  42.19m  42.63m  49.49m  47.01m
  3   126 Brenner, John      M53 Orange, CA                       41.15m    4   
      FOUL  FOUL  40.41m  34.70m  FOUL  41.15m
  4   865 Robinson, Shawn    M53 Ellicott City, MD     38.00m     39.54m    3   
      39.54m  36.45m  37.60m  38.90m  35.55m  FOUL
  5   847 Retzer, Greg       M50 Huntington Beach, C              35.88m    2   
      FOUL  33.21m  FOUL  32.77m  FOUL  35.88m
  6   272 Dierauer, Peter    M50 Jamestown, OH                    24.97m    1   
      24.97m  24.74m  FOUL  22.81m  22.56m  22.11m
 
Event 826  M55 Discus Throw
================================================================================
       USATF: # 55.14m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   860 Riewerts Jr, Ed    M55 Mansfield, TX         51.97m     50.77m    8   
      47.93m  47.53m  50.77m  49.95m  49.82m  48.37m
  2  1091 Welch, Randy       M55 Culleoka, TN                     42.97m    6   
      39.85m  41.83m  FOUL  42.97m  FOUL  FOUL
  3   368 Gettel, Steven     M55 Parker, CO            34.98m     41.02m    4   
      FOUL  31.39m  38.42m  41.02m  FOUL  37.22m
  4   873 Roegiers, Brian    M56 Brandon, SD           42.82m     40.32m    3   
      36.98m  FOUL  40.32m  38.66m  38.45m  37.74m
  5    58 Baty, Jeffrey      M59 Piedmont, SC          34.14m     38.57m    2   
      31.23m  33.08m  36.37m  34.67m  38.57m  38.56m
  6   893 Russ, Jim          M57 Charlotte, NC         38.00m     38.06m    1   
      35.37m  36.59m  FOUL  32.90m  38.06m  36.26m
  7   516 Janusey, Michael   M56 Venetia, PA           37.00m     36.84m  
      36.84m  FOUL  34.66m  36.65m  34.93m  34.60m
  8   863 Roberts Sr, Frankl M55 Raleigh, NC           38.00m     36.50m  
      31.11m  36.50m  29.04m  FOUL  33.96m  33.42m
  9   161 Cancino, Frank     M55 Hopewell, VA          36.92m     35.94m  
      34.98m  35.94m  35.44m           
 10   890 Ruebel, Noel       M57 Winston Salem, NC     36.70m     35.37m  
      32.74m  35.37m  34.85m          
 11   131 Broadus, Frank     M58 Louisville, KY        32.55m     32.31m  
      31.79m  32.31m  FOUL         
 12   412 Guerra, Arthur     M55 Stafford Springs, C   33.98m     31.11m  
      29.66m  31.11m  29.46m           
 
Event 827  M60 Discus Throw
================================================================================
       USATF: # 59.52m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   729 Muller, Tim        M64 Scottsdale, AZ        46.00m     49.88m    8   
      FOUL  49.88m  FOUL  FOUL  49.28m  FOUL
  2   382 Goldhammer, John   M60 Claremont, CA         49.12m     48.47m    6   
      32.71m  46.93m  45.06m  FOUL  48.47m  48.36m
  3   274 Dirkin, Guy        M61 Oak Park, IL          41.00m     44.43m    4   
      FOUL  42.90m  41.72m  FOUL  42.15m  44.43m
  4   328 Filipski, Steve    M64 Plano, TX                        44.16m    3   
      FOUL  42.68m  44.16m  FOUL  41.19m  FOUL
  5   738 Myers, Joseph      M62 White Pine, TN        44.22m     43.94m    2   
      FOUL  43.94m  39.25m  40.71m  FOUL  38.91m
  6   481 Hollan, Marvin     M61 Houston, TX                      43.09m    1   
      37.08m  43.09m  40.30m  FOUL  FOUL  FOUL
  7  1032 Torbert, Quenton   M62 Redlands, CA                     38.38m  
      33.99m  36.74m  FOUL  36.53m  38.38m  FOUL
  8  1083 Watson, Richard    M61 Yuma, AZ              40.79m     36.72m  
      36.72m  FOUL  35.51m  PASS  PASS  PASS
  9   539 Jordan, Rufus      M64 Smyrna, DE            36.44m     36.51m  
      FOUL  36.51m  FOUL           
 10   972 Sorensen, Ward     M60 Potomac, MD                      34.52m  
      FOUL  34.52m  FOUL           
 11  1027 Tinsman, Thomas    M61 Strongstown, PA       38.00m     31.90m  
      FOUL  31.90m  PASS           
 12   912 Schleppi, Joseph   M60 Bexley, OH                       29.43m  
      FOUL  29.43m  FOUL         
 --   736 xMurray, Gavin     M60 Gosford, Aus          45.96m     45.04m  
      41.91m  44.22m  44.13m  42.46m  FOUL  45.04m
 
Event 828  M65 Discus Throw
================================================================================
       USATF: # 54.99m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   453 Hedendal, Bruce    M66 Boca Raton, FL                   40.83m    8   
      FOUL  37.83m  40.83m  FOUL  39.70m  36.24m
  2   445 Harvey, William    M68 Glenbrook, NV                    38.83m    6   
      38.32m  38.41m  38.83m  FOUL  FOUL  FOUL
  3   222 Cook, James        M67 Oklahoma City, OK                36.06m    4   
      32.80m  35.28m  32.28m  32.14m  36.00m  36.06m
  4   438 Harriman, Darrel   M67 Devine, TX                       35.98m    3   
      29.32m  34.83m  35.98m  FOUL  31.74m  30.67m
  5   704 Monesmith, Frederi M66 Byram Township, NJ    38.77m     35.05m    2   
      34.43m  31.93m  33.70m  34.55m  34.08m  35.05m
  6   103 Bonnett, Larry     M65 Bertram, TX           32.04m     30.91m    1   
      27.86m  30.50m  FOUL  30.91m  FOUL  30.62m
  7   105 Bookin-Weiner, Jer M68 Columbia, MD                     28.77m  
      27.27m  26.86m  27.26m  28.77m  27.63m  27.36m
  8   986 Stein, Herbert     M67 New Orleans, LA       28.55m     28.48m  
      FOUL  27.61m  28.48m  25.07m  FOUL  28.04m
  9   634 Masters, Reed      M67 Odessa, TX                       26.35m  
      26.35m  FOUL  FOUL           
 10   367 Gerson, Jeffrey    M67 Lyndhurst, OH         20.52m     17.41m  
      FOUL  FOUL  17.41m           
 
Event 829  M70 Discus Throw
================================================================================
       USATF: # 50.27m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   156 Busch, Roger       M73 Greenwich, CT         44.50m     42.63m    8   
      40.14m  41.36m  42.63m  42.11m  FOUL  41.33m
  2   822 Pratt, Larry       M73 Newark, DE             4.10m     42.03m    6   
      41.08m  FOUL  40.20m  FOUL  39.77m  42.03m
  3   147 Burke, Edward      M74 Los Gatos, CA         38.50m     37.44m    4   
      FOUL  34.25m  37.44m  FOUL  33.05m  35.70m
  4   687 Merkowitz, David   M72 Santa Barbara, CA     37.74m     37.21m    3   
      35.83m  31.79m  35.79m  36.19m  35.30m  37.21m
  5   110 Bourn, John        M72 Woodson, IL           35.25m     35.19m    2   
      33.57m  33.97m  32.77m  35.19m  34.26m  34.57m
  6   845 Reese, Malcolm     M71 Cary, NC                         32.20m    1   
      28.27m  28.38m  32.20m  28.33m  29.79m  27.58m
  7   631 Marovich, David    M71 Chalfont, PA                     29.58m  
      29.58m  FOUL  FOUL  PASS  PASS  PASS
  8   237 Culpepper, James   M73 Cordele, GA                      25.17m  
      FOUL  FOUL  24.14m  24.89m  25.17m  FOUL
  9   820 Powers Jr, Herbert M70 Katy, TX              23.51m     23.84m  
      22.31m  23.84m  22.38m           
 
Event 830  M75 Discus Throw
================================================================================
       USATF: # 42.18m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   580 La Barge, Peter    M75 Runaway Bay, TX       36.26m     37.72m    8   
      28.45m  32.76m  33.54m  36.86m  37.72m  FOUL
  2   390 Gramley, William   M78 Lewisville, NC        35.60m     33.94m    6   
      31.56m  31.65m  33.19m  33.10m  33.94m  33.56m
  3   446 Harwood, Jerry     M75 Oxnard, CA            29.00m     25.66m    4   
      22.37m  25.66m  21.54m  24.91m  22.09m  25.54m
  4   973 Southerlan, Robert M76 Cookeville, TN        24.00m     22.42m    3   
      19.54m  20.34m  20.26m  21.63m  22.42m  18.52m
  5   255 Davis, Sid         M79 Atlanta, GA                      19.84m    2   
      17.35m  18.34m  18.79m  16.09m  19.84m  FOUL
 
Event 831  M80 Discus Throw
================================================================================
    80 USATF: # 37.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   879 Rosen, Leonard     M80 Salem, NH                        27.37m    8   
      27.04m  26.80m  26.53m  26.71m  26.74m  27.37m
  2   486 Hostetler Sr, Davi M80 Stanley, NC                      26.23m    6   
      25.15m  FOUL  24.58m  22.07m  26.23m  22.63m
  3   485 Horine, Larry      M83 Boone, NC                        24.85m    4   
      21.95m  24.85m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4   895 Sabin, Wayne       M81 Milwaukie, OR         27.00m     23.55m    3   
      22.85m  FOUL  23.55m  23.31m  FOUL  21.01m
  5   514 Jankovich, William M80 Racine, WI            25.00m     23.34m    2   
      20.97m  23.34m  FOUL  22.02m  22.47m  21.74m
  6   964 Smith, Steve       M80 Oviedo, FL                       19.14m    1   
      18.71m  18.59m  19.14m  18.23m  19.08m  18.14m
 
Event 831  M85 Discus Throw
================================================================================
    85 USATF: # 30.81m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   365 Gerhardt, Jim      M85 Houston, TX           25.91m     24.65m    8   
      24.07m  23.33m  24.65m  FOUL  23.67m  23.63m
  2   813 Poche, John        M85 Lake Charles, LA                 21.96m    6   
      17.74m  21.96m  21.66m  19.20m  FOUL  FOUL
  3   140 Brusca, Phillip    M87 Maryland Heights, M   22.75m     20.62m    4   
      20.62m  19.95m  FOUL  FOUL  20.01m  FOUL
  4   335 Fleischman, Larry  M85 North Miami Beach,               16.84m    3   
      FOUL  15.46m  FOUL  14.38m  16.84m  FOUL
  5   883 Roudebush, George  M89 Chardon, OH                      15.99m    2   
      15.33m  14.64m  14.25m  13.80m  15.65m  15.99m
  6   251 Daprano, William   M87 Fayetteville, GA                 15.65m    1   
      14.99m  15.65m  14.39m  FOUL  13.49m  FOUL
  7   459 Hemphill, Dixon    M89 Fairfax Station, VA   18.50m     13.98m  
      12.52m  13.61m  FOUL  13.98m  FOUL  13.84m
  8  1094 Welsh, Bill        M85 Staten Island, NY                 8.10m  
      8.10m  7.44m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 831  M90 Discus Throw
================================================================================
    90 USATF: # 27.93m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   881 Ross, Charles      M91 Decatur, AR                       7.85m    8   
      7.85m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 831  M95 Discus Throw
================================================================================
    95 USATF: # 18.92m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   384 Goldy Sr, Champion M97 Haddonfield, NJ                  14.18m    8   
      12.30m  11.84m  13.37m  14.18m  13.98m  FOUL
 
Event 841  M30 Javelin Throw 800G
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   324 Felton, Raymond    M32 Prosperity, SC        40.00m     40.00m    8   
      28.17m  32.74m  35.46m  36.94m  40.00m  36.96m
  2   770 O'Grattan, Kevin   M32 Winter Garden, FL                21.92m    6   
      19.34m  21.32m  21.92m  19.65m  19.52m  19.81m
 
Event 841  M35 Javelin Throw 800G
================================================================================
    35 USATF: # 72.16m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   558 Kinsey, Collin     M38 Versailles, KY                   51.43m    8   
      46.31m  51.40m  51.43m  FOUL  49.72m  50.54m
  2   816 Porter Jr, John    M35 Glen Burnie, MD                  26.55m    6   
      24.39m  26.55m  25.00m  FOUL  FOUL  23.85m
 
Event 843  M40 Javelin Throw 800G
================================================================================
    40 USATF: # 76.91m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   155 Burton, David      M44 Morro Bay, CA                    45.25m    8   
      43.72m  45.25m  PASS  PASS  PASS  PASS
  2    63 Beckerleg III, Tho M40 Bradenton, FL                    34.55m    6   
      31.15m  34.55m  32.49m  32.34m  31.48m  FOUL
  3    28 Ash, David         M43 Haverstraw, NY                   26.90m    4   
      20.31m  20.98m  13.56m  26.90m  FOUL  25.98m
 
Event 843  M45 Javelin Throw 800G
================================================================================
    45 USATF: # 71.75m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   807 Petersson, Stefan  M47 Frisco, TX            62.46m     58.31m    8   
      55.71m  58.31m  56.62m  55.28m  55.80m  PASS
  2   842 Redmond, Stephen   M49 Gray, ME                         44.54m    6   
      44.54m  43.17m  41.80m  FOUL  43.87m  39.08m
  3   712 Morey, James       M47 Naples, FL            42.00m     36.22m    4   
      35.18m  FOUL  34.39m  36.22m  33.08m  FOUL
  4   905 Sarsony Mr, Chris  M47 Apex, NC              36.00m     34.79m    3   
      33.19m  34.24m  33.40m  FOUL  FOUL  34.79m
  5   338 Flynt, Rodney      M47 High Point, NC        20.00m     19.32m    2   
      18.04m  17.95m  17.68m  19.00m  16.71m  19.32m
  6   173 Cates, Joseph      M47 Waynesboro, GA                   16.13m    1   
      12.19m  FOUL  FOUL  13.31m  16.13m  14.50m
 
Event 845  M50 Javelin Throw 700G
================================================================================
       USATF: # 70.71m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1074 Ward III, John     M52 Southington, CT       57.60m     55.10m    8   
      53.20m  55.10m  42.85m  46.41m  PASS  45.12m
  2   619 Lykken, Paul       M52 Owatonna, MN          55.00m     55.08m    6   
      55.08m  FOUL  53.07m  53.34m  FOUL  49.94m
  3   872 Rodriguez, Zane    M54 Norwich, VT                      53.31m    4   
      52.91m  50.65m  52.07m  53.31m  51.40m  FOUL
  4   265 Dennis, Clayton    M52 Westport, MA          49.50m     46.70m    3   
      46.10m  44.98m  FOUL  46.70m  45.05m  44.11m
  5   126 Brenner, John      M53 Orange, CA                       42.82m    2   
      39.92m  FOUL  40.21m  38.37m  42.82m  37.00m
  6   772 Olivieri-robert, L M52 Durham, NC            30.00m     26.07m    1   
      FOUL  26.07m  FOUL  FOUL  FOUL  22.43m
 
Event 846  M55 Javelin Throw 700G
================================================================================
       USATF: # 66.11m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   516 Janusey, Michael   M56 Venetia, PA           51.00m     53.61m    8   
      51.76m  50.96m  51.65m  49.02m  53.61m  47.19m
  2   976 Spangenberg, Stuar M55 Melbourne, FL                    53.08m    6   
      53.08m  48.30m  45.76m  45.82m  47.26m  51.32m
  3   626 Maki, Don          M57 Woodbury, CT                     50.25m    4   
      48.58m  44.86m  41.61m  50.25m  46.34m  47.53m
  4   401 Greene, Charles    M56 Beavercreek, OH       54.78m     50.05m    3   
      44.78m  48.86m  46.62m  48.91m  FOUL  50.05m
  5   477 Hoffman, John      M55 Saint Augustine, FL              48.44m    2   
      43.13m  43.69m  45.29m  48.44m  47.08m  46.99m
  6    44 Banks, Jack        M56 Berlin, CT                       48.32m    1   
      44.54m  43.22m  48.32m  41.25m  40.92m  45.81m
  7   863 Roberts Sr, Frankl M55 Raleigh, NC           43.00m     43.34m  
      40.99m  42.00m  41.68m  41.35m  40.61m  43.34m
  8   121 Bralick, Patrick   M55 Pueblo, CO            35.35m     41.88m  
      37.74m  41.88m  39.57m  37.70m  37.86m  39.01m
  9   893 Russ, Jim          M57 Charlotte, NC         40.00m     40.29m  
      FOUL  40.21m  40.29m           
 10   423 Hall, Allen        M57 Ellington, CT         42.00m     40.17m  
      39.23m  38.47m  40.17m           
 11   161 Cancino, Frank     M55 Hopewell, VA          42.80m     38.70m  
      33.61m  38.70m  37.72m           
 12  1011 Swindlehurst, Greg M59 Charlotte, NC         35.69m     34.47m  
      FOUL  FOUL  34.47m           
 13   779 O'Sullivan, Donall M56 Winston-Salem, NC                23.11m  
      FOUL  FOUL  23.11m           
 
Event 847  M60 Javelin Throw 600G
================================================================================
       USATF: # 58.25m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1032 Torbert, Quenton   M62 Redlands, CA                     44.73m    8   
      39.72m  44.73m  37.12m  39.60m  38.70m  PASS
  2  1013 Tallini, Denis     M61 Thomaston, GA         43.58m     43.77m    6   
      43.77m  38.97m  40.81m  39.50m  43.52m  40.45m
  3    13 Allen, John        M63 Calhoun, LA           45.12m     42.73m    4   
      39.82m  38.41m  33.27m  38.38m  42.73m  39.56m
  4   296 Easley, Ricky      M60 Greenville, TX        43.19m     42.68m    3   
      42.36m  42.34m  42.21m  39.52m  42.68m  39.69m
  5   838 Ray, Keith         M62 Louisville, KY        41.94m     40.87m    2   
      39.91m  40.87m  37.66m  FOUL  40.06m  37.52m
  6   738 Myers, Joseph      M62 White Pine, TN        38.55m     39.96m    1   
      38.05m  37.52m  36.46m  FOUL  FOUL  39.96m
  7  1028 Tipping, Mike      M61 Irvine, CA            41.02m     36.29m  
      36.29m  FOUL  FOUL           
  8  1083 Watson, Richard    M61 Yuma, AZ              41.99m     34.97m  
      34.50m  34.97m  33.93m           
  9  1071 Waltermann, Stefan M64 Hickory, NC           36.00m     33.74m  
      33.74m  FOUL  31.44m           
 10  1027 Tinsman, Thomas    M61 Strongstown, PA       33.49m     29.75m  
      26.98m  29.75m  28.57m           
 11   539 Jordan, Rufus      M64 Smyrna, DE            32.91m     29.22m  
      FOUL  29.22m  FOUL           
 12  1048 Tucker, David      M63 Denver, CO            27.40m     28.97m  
      28.97m  20.41m  28.13m           
 --   414 xGunzowsky, Terry  M60 Calgary, Can          43.00m     41.93m  
      39.71m  38.48m  40.46m  38.18m  40.06m  41.93m
 --   330 xFinkbeiner, Micha M60 Kitchener, Can        42.00m     40.43m  
      37.34m  FOUL  40.43m  38.61m  39.28m  36.21m
 
Event 848  M65 Javelin Throw 600G
================================================================================
       USATF: # 57.67m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   355 Gagne, Buzz        M66 Concord, NH           46.04m     51.36m    8   
      46.66m  51.36m  50.05m  41.82m  FOUL  48.00m
  2   452 Hearn, Edward      M65 Wilmington, NC        47.50m     46.69m    6   
      45.64m  46.69m  44.96m  46.46m  46.35m  46.16m
  3   994 Stoddard, Sanford  M67 Candler, NC           40.00m     39.68m    4   
      35.80m  37.21m  36.11m  38.72m  37.30m  39.68m
  4   684 Menkin, Martin     M68 Winter Park, FL                  38.90m    3   
      38.90m  34.42m  34.60m  34.03m  36.41m  34.82m
  5   714 Morland, Edwin     M66 Westmoreland, KS      41.23m     36.81m    2   
      35.29m  36.81m  FOUL  31.83m  FOUL  36.80m
  6   986 Stein, Herbert     M67 New Orleans, LA       32.38m     32.95m    1   
      29.96m  30.05m  29.12m  32.95m  32.28m  FOUL
  7   911 Schaub, William    M69 Smithton, IL                     26.09m  
      26.09m  24.71m  FOUL  26.03m  FOUL  FOUL
 
Event 849  M70 Javelin Throw 500G
================================================================================
       USATF: # 52.23m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   687 Merkowitz, David   M72 Santa Barbara, CA     29.78m     32.81m    8   
      30.95m  32.81m  30.69m  31.86m  28.60m  PASS
  2   436 Harasti, Thomas    M73 Altamonte Springs,    35.00m     32.56m    6   
      28.47m  FOUL  FOUL  22.82m  32.56m  31.67m
  3  1145 Zukas, Robert      M70 Saxonburg, PA         29.50m     31.88m    4   
      30.56m  31.88m  29.84m  FOUL  FOUL  FOUL
  4  1119 Wilson, Ken        M71 Kerrville, TX         32.13m     31.57m    3   
      30.77m  31.57m  FOUL  30.59m  FOUL  FOUL
  5   631 Marovich, David    M71 Chalfont, PA                     31.20m    2   
      31.20m  30.35m  FOUL  30.05m  30.96m  30.22m
  6   147 Burke, Edward      M74 Los Gatos, CA         32.50m     30.42m    1   
      FOUL  28.58m  26.69m  27.45m  28.55m  30.42m
  7   237 Culpepper, James   M73 Cordele, GA                      25.38m  
      22.19m  22.39m  25.38m  21.70m  FOUL  21.96m
  8   969 Snyder, Gary       M70 Boston, MA            28.00m     23.23m  
      22.11m  FOUL  20.28m  FOUL  22.13m  23.23m
  9   820 Powers Jr, Herbert M70 Katy, TX              24.08m     21.76m  
      21.76m  21.16m  18.45m           
 
Event 850  M75 Javelin Throw 500G
================================================================================
       USATF: # 43.48m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    37 Backstrand, James  M76 Portland, OR          43.48m     41.48m    8   
      40.80m  41.48m  41.09m  38.34m  39.98m  FOUL
  2   580 La Barge, Peter    M75 Runaway Bay, TX       36.37m     39.78m    6   
      38.89m  FOUL  38.87m  39.78m  36.67m  38.15m
  3   983 Stamm, Bernhard    M75 Ashburn, VA           40.32m     39.70m    4   
      38.92m  31.64m  35.56m  35.95m  35.88m  39.70m
  4   899 Sagedahl, Sherwood M75 Fairmont, MN          34.80m     29.60m    3   
      29.17m  29.60m  26.30m  27.90m  26.96m  26.85m
  5   255 Davis, Sid         M79 Atlanta, GA                      15.64m    2   
      FOUL  11.93m  15.64m  11.32m  12.94m  10.31m
 
Event 851  M80 Javelin Throw 400G
================================================================================
    80 USATF: # 39.06m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   514 Jankovich, William M80 Racine, WI            26.00m     28.98m    8   
      25.55m  28.98m  FOUL  26.49m  27.42m  26.58m
  2   553 Kent, Geoffrey     M80 Washington, DC        30.00m     26.64m    6   
      25.64m  22.61m  25.92m  26.64m  23.91m  FOUL
  3   398 Green, Charles     M81 Mount Juliet, TN                 24.33m    4   
      24.25m  FOUL  23.99m  23.91m  24.33m  24.25m
  4   486 Hostetler Sr, Davi M80 Stanley, NC                      22.92m    3   
      22.11m  18.57m  20.73m  22.04m  21.38m  22.92m
  5   895 Sabin, Wayne       M81 Milwaukie, OR         21.00m     21.10m    2   
      20.16m  20.54m  21.10m  FOUL  18.33m  19.60m
  6   485 Horine, Larry      M83 Boone, NC                        17.97m    1   
      17.97m  17.06m  16.34m  15.62m  16.88m  15.45m
 
Event 851  M85 Javelin Throw 400G
================================================================================
    85 USATF: # 35.08m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   365 Gerhardt, Jim      M85 Houston, TX           21.87m     20.26m    8   
      18.34m  19.69m  FOUL  19.87m  20.26m  20.10m
  2   140 Brusca, Phillip    M87 Maryland Heights, M   18.00m     19.47m    6   
      16.58m  FOUL  19.47m  19.45m  FOUL  17.22m
  3   335 Fleischman, Larry  M85 North Miami Beach,               12.85m    4   
      11.58m  12.85m  FOUL  12.10m  FOUL  11.37m
  4  1094 Welsh, Bill        M85 Staten Island, NY                 9.19m    3   
      6.98m  7.15m  9.19m  7.99m  FOUL  6.95m
 
Event 851  M95 Javelin Throw 400G
================================================================================
    95 USATF: # 20.80m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   384 Goldy Sr, Champion M97 Haddonfield, NJ                  11.55m    8   
      10.45m  11.55m  10.22m  8.30m  9.26m  FOUL
 
Event 861  M40 Hammer Throw
================================================================================
    40 USATF: # 74.34m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   212 Cole, Eric         M44 Flower Mound, TX      55.54m     53.67m    8   
      52.21m  52.50m  52.77m  52.85m  53.67m  51.64m
  2   441 Harrison, Kevin    M40 Cumming, GA           52.83m     52.88m    6   
      FOUL  50.78m  50.77m  52.88m  51.77m  52.09m
 
Event 861  M45 Hammer Throw
================================================================================
    45 USATF: # 64.70m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1030 Toland, Patrick    M48 Shrewsbury, NJ        38.00m     38.24m    8   
      35.04m  34.22m  FOUL  32.97m  FOUL  38.24m
  2   135 Brown, Michael     M46 Cumming, GA                      31.75m    6   
      FOUL  FOUL  28.74m  30.11m  31.75m  28.96m
  3   173 Cates, Joseph      M47 Waynesboro, GA                   14.31m    4   
      14.31m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 864  M50 Hammer Throw
================================================================================
    50 USATF: # 71.71m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   762 Noyes III, Edward  M52 Los Altos, CA         49.53m     49.00m    8   
      47.46m  49.00m  46.32m  48.17m  41.23m  42.94m
  2   126 Brenner, John      M53 Orange, CA                       46.95m    6   
      FOUL  37.43m  46.43m  46.95m  FOUL  FOUL
  3   581 Lambdin, Thomas    M53 Auburn, NY            44.38m     44.12m    4   
      42.21m  FOUL  41.94m  42.38m  42.51m  44.12m
  4   847 Retzer, Greg       M50 Huntington Beach, C              43.80m    3   
      43.80m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  42.35m
  5   865 Robinson, Shawn    M53 Ellicott City, MD     43.00m     43.79m    2   
      43.55m  FOUL  43.23m  FOUL  43.79m  FOUL
  6   980 Sputo, Thomas      M54 Gainesville, FL       38.46m     36.56m    1   
      34.37m  FOUL  35.62m  36.56m  FOUL  34.47m
 
Event 864  M55 Hammer Throw
================================================================================
    55 USATF: # 60.88m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   719 Morse, Tim         M58 Hingham, MA           49.50m     47.00m    8   
      45.10m  46.32m  47.00m  46.96m  45.52m  FOUL
  2  1057 Venning, Michael   M56 Cupertino, CA         50.35m     46.71m    6   
      45.38m  46.71m  46.58m  45.33m  45.31m  46.38m
  3   131 Broadus, Frank     M58 Louisville, KY        43.40m     40.81m    4   
      FOUL  36.11m  FOUL  FOUL  39.51m  40.81m
  4   275 Dixon, Gary        M56 Sarasota, FL          42.00m    J40.81m    3   
      39.49m  FOUL  FOUL  37.89m  40.81m  39.20m
 
Event 867  M60 Hammer Throw
================================================================================
       USATF: # 61.76m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   382 Goldhammer, John   M60 Claremont, CA         55.45m     58.34m    8   
      56.71m  55.78m  56.69m  57.36m  58.34m  56.33m
  2   622 Mackersie, John    M61 Athens, TN            41.87m     41.98m    6   
      FOUL  37.19m  41.98m  FOUL  FOUL  FOUL
  3   729 Muller, Tim        M64 Scottsdale, AZ        38.00m     39.05m    4   
      37.81m  38.12m  37.19m  36.37m  39.05m  36.36m
  4  1083 Watson, Richard    M61 Yuma, AZ              42.02m     38.40m    3   
      33.95m  36.70m  38.40m  35.42m  37.44m  36.83m
  5   274 Dirkin, Guy        M61 Oak Park, IL          36.00m     38.21m    2   
      38.21m  FOUL  37.73m  FOUL  38.00m  36.71m
  6   249 Daniels, Edward    M61 Salisbury, NH                    36.78m    1   
      31.80m  33.64m  36.78m  33.87m  33.25m  FOUL
  7   242 Cyphers, Craig     M64 Exton, PA             30.00m     34.99m  
      32.62m  34.99m  34.98m  32.95m  34.89m  32.78m
  8  1007 Sutton, Gary       M60 Richmond, VA          36.00m     32.34m  
      31.48m  32.34m  FOUL           
 --   539 Jordan, Rufus      M64 Smyrna, DE            35.84m       FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL           
 --   736 xMurray, Gavin     M60 Gosford, Aus          42.50m     42.07m  
      40.75m  FOUL  42.07m  41.92m  FOUL  PASS
 
Event 868  M65 Hammer Throw
================================================================================
       USATF: # 55.93m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   570 Konen, Hank        M67 Reno, NV                         44.13m    8   
      41.21m  43.06m  43.47m  42.54m  FOUL  44.13m
  2   634 Masters, Reed      M67 Odessa, TX                       41.01m    6   
      29.53m  39.51m  41.01m  39.00m  FOUL  38.39m
  3   438 Harriman, Darrel   M67 Devine, TX                       36.86m    4   
      FOUL  FOUL  35.10m  36.81m  36.86m  FOUL
  4   197 Clayton jr, Lemuel M67 Kernersville, NC      32.00m     31.60m    3   
      29.68m  31.60m  31.37m  30.93m  FOUL  29.75m
  5   105 Bookin-Weiner, Jer M68 Columbia, MD                     27.26m    2   
      26.27m  26.80m  26.88m  27.26m  25.91m  25.79m
 
Event 869  M70 Hammer Throw
================================================================================
    70 USATF: # 59.04m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   147 Burke, Edward      M74 Los Gatos, CA         58.70m     52.35m    8   
      49.29m  FOUL  FOUL  47.28m  51.88m  52.35m
  2   159 Cahners, Robert    M72 Naples, FL            45.46m     43.88m    6   
      43.65m  FOUL  42.04m  43.36m  FOUL  43.88m
  3  1069 Wallin, Carl       M72 Lebanon, NH           41.70m     42.11m    4   
      38.16m  38.25m  FOUL  FOUL  42.11m  41.79m
  4  1053 Valle, Michael     M73 Hillsborough, NC      38.49m     37.05m    3   
      32.60m  36.15m  34.35m  35.18m  33.10m  37.05m
  5   110 Bourn, John        M72 Woodson, IL           35.86m     36.33m    2   
      FOUL  35.30m  35.34m  FOUL  36.33m  FOUL
  6   631 Marovich, David    M71 Chalfont, PA                     34.46m    1   
      33.59m  33.03m  32.29m  32.54m  33.58m  34.46m
  7   549 Kelly, Gene        M71 Stow, OH              30.00m     26.56m  
      24.70m  22.96m  25.90m  FOUL  26.56m  26.18m
  8   237 Culpepper, James   M73 Cordele, GA                      23.07m  
      23.07m  21.49m  22.31m  22.96m  22.19m  22.31m
 
Event 869  M75 Hammer Throw
================================================================================
    75 USATF: # 51.51m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   580 La Barge, Peter    M75 Runaway Bay, TX       37.74m     37.21m    8   
      FOUL  FOUL  37.21m  FOUL  FOUL  36.24m
  2   390 Gramley, William   M78 Lewisville, NC        31.98m     30.42m    6   
      29.17m  30.42m  28.73m  FOUL  29.83m  30.33m
  3  1037 Trimble, Donald    M77 North Conway, NH      31.00m     25.77m    4   
      FOUL  25.42m  25.77m  FOUL  FOUL  FOUL
  4   446 Harwood, Jerry     M75 Oxnard, CA            29.00m     25.72m    3   
      22.78m  24.75m  25.46m  23.29m  FOUL  25.72m
 --   247 xDalton, J,T.S.    M75 Chennai, Ind, OR      28.00m     24.75m  
      FOUL  FOUL  24.75m  FOUL  FOUL  24.34m
 
Event 870  M80 Hammer Throw
================================================================================
    80 USATF: # 43.11m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   169 Carstensen, Pay    M82 Spring Hill, FL                  29.20m    8   
      FOUL  29.20m  FOUL  27.24m  FOUL  FOUL
  2   895 Sabin, Wayne       M81 Milwaukie, OR         28.00m     26.41m    6   
      25.52m  25.38m  26.41m  25.83m  FOUL  24.87m
  3   177 Cesteros Jr, Jose  M81 Leon, IA                         22.18m    4   
      18.41m  21.06m  21.65m  20.54m  21.02m  22.18m
 
Event 870  M85 Hammer Throw
================================================================================
    85 USATF: # 32.20m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   140 Brusca, Phillip    M87 Maryland Heights, M   22.49m     24.51m    8   
      23.06m  24.51m  23.12m  23.29m  24.28m  FOUL
  2   813 Poche, John        M85 Lake Charles, LA                 23.99m    6   
      FOUL  22.37m  FOUL  19.72m  19.31m  23.99m
  3   365 Gerhardt, Jim      M85 Houston, TX           20.57m     20.53m    4   
      20.01m  20.33m  20.03m  FOUL  20.53m  18.58m
  4   883 Roudebush, George  M89 Chardon, OH                      17.90m    3   
      17.58m  16.91m  FOUL  16.54m  17.90m  17.46m
  5   251 Daprano, William   M87 Fayetteville, GA                 14.80m    2   
      FOUL  14.80m  13.60m  13.72m  PASS  PASS
 
Event 870  M90 Hammer Throw
================================================================================
    90 USATF: # 22.21m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   881 Ross, Charles      M91 Decatur, AR                       5.84m    8   
      4.73m  5.44m  5.84m  PASS  PASS  PASS
 
Event 871  M30 Weight Throw
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   695 Miller, Jason      M34 Garden Grove, CA                  7.41m    8   
      FOUL  6.64m  7.41m  6.61m  7.11m  7.14m
 
Event 871  M35 Weight Throw
================================================================================
    35 USATF: # 17.50m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   816 Porter Jr, John    M35 Glen Burnie, MD                  10.28m    8   
      8.94m  10.13m  10.28m  9.64m  9.41m  9.55m
  2   588 Lanier, Kim        M38 Lincoln Univ, PA                  5.05m    6   
      4.83m  4.88m  4.72m  4.27m  5.05m  4.25m
 
Event 871  M40 Weight Throw
================================================================================
    40 USATF: # 17.42m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   212 Cole, Eric         M44 Flower Mound, TX      15.98m     13.89m    8   
      13.77m  13.40m  FOUL  13.65m  13.48m  13.89m
  2   207 Cockerham, Christo M40 Clemmons, NC          11.00m      9.09m    6   
      8.84m  8.74m  FOUL  9.09m  FOUL  FOUL
  3    28 Ash, David         M43 Haverstraw, NY                    7.20m    4   
      6.96m  6.50m  7.20m  6.74m  7.08m  FOUL
 
Event 871  M45 Weight Throw
================================================================================
    45 USATF: # 17.82m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1030 Toland, Patrick    M48 Shrewsbury, NJ        13.00m     13.87m    8   
      13.87m  13.35m  13.36m  13.14m  12.98m  FOUL
  2   884 Rouse, Eric        M48 Bristol, TN           10.93m     11.15m    6   
      10.90m  FOUL  FOUL  10.97m  9.95m  11.15m
  3   338 Flynt, Rodney      M47 High Point, NC         8.75m      7.59m    4   
      6.86m  0.72m  6.91m  7.54m  6.92m  7.59m
  4   173 Cates, Joseph      M47 Waynesboro, GA                    5.69m    3   
      FOUL  4.79m  5.68m  3.98m  FOUL  5.69m
 
Event 873  M50 Weight Throw
================================================================================
    50 USATF: # 24.24m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   126 Brenner, John      M53 Orange, CA                       17.31m    8   
      16.93m  17.31m  17.07m  FOUL  FOUL  FOUL
  2   865 Robinson, Shawn    M53 Ellicott City, MD     17.00m     17.29m    6   
      16.91m  16.35m  17.29m  FOUL  16.85m  FOUL
  3   847 Retzer, Greg       M50 Huntington Beach, C              15.95m    4   
      15.95m  15.84m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4   581 Lambdin, Thomas    M53 Auburn, NY            13.41m     14.21m    3   
      12.87m  14.21m  FOUL  FOUL  FOUL  13.34m
  5   980 Sputo, Thomas      M54 Gainesville, FL       13.08m     12.43m    2   
      11.17m  12.43m  11.53m  11.98m  FOUL  FOUL
 
Event 873  M55 Weight Throw
================================================================================
    55 USATF: # 19.10m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   719 Morse, Tim         M58 Hingham, MA           17.02m     16.62m    8   
      16.17m  16.62m  FOUL  16.23m  FOUL  16.49m
  2  1057 Venning, Michael   M56 Cupertino, CA         16.49m     15.23m    6   
      14.61m  14.87m  14.94m  FOUL  FOUL  15.23m
  3   131 Broadus, Frank     M58 Louisville, KY        15.17m     14.40m    4   
      13.16m  14.40m  13.09m  14.06m  14.17m  14.08m
  4   275 Dixon, Gary        M56 Sarasota, FL          14.33m     14.29m    3   
      14.29m  13.88m  FOUL  FOUL  13.91m  FOUL
 
Event 875  M60 Weight Throw
================================================================================
       USATF: # 23.57m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   382 Goldhammer, John   M60 Claremont, CA         21.19m     20.67m    8   
      FOUL  FOUL  19.71m  20.29m  20.67m  FOUL
  2   729 Muller, Tim        M64 Scottsdale, AZ        16.00m     16.67m    6   
      16.35m  16.02m  FOUL  16.36m  16.67m  FOUL
  3   622 Mackersie, John    M61 Athens, TN            17.05m     16.08m    4   
      15.48m  16.08m  FOUL  15.98m  FOUL  FOUL
  4   274 Dirkin, Guy        M61 Oak Park, IL          15.50m     15.02m    3   
      14.60m  FOUL  14.02m  15.02m  FOUL  PASS
  5   539 Jordan, Rufus      M64 Smyrna, DE            14.31m     13.82m    2   
      13.82m  FOUL  12.39m  FOUL  FOUL  FOUL
  6   242 Cyphers, Craig     M64 Exton, PA             13.00m     13.60m    1   
      13.60m  FOUL  12.62m  FOUL  13.48m  13.23m
  7  1007 Sutton, Gary       M60 Richmond, VA          13.00m     13.12m  
      12.25m  12.92m  12.19m  13.12m  12.38m  12.39m
  8  1083 Watson, Richard    M61 Yuma, AZ              14.40m     12.82m  
      12.31m  12.82m  FOUL         
  9  1071 Waltermann, Stefan M64 Hickory, NC           11.85m     10.21m  
      8.96m  10.21m  9.83m         
 --   736 xMurray, Gavin     M60 Gosford, Aus                     14.93m  
      13.05m  14.93m  14.49m  14.37m  FOUL  14.56m
 
Event 876  M65 Weight Throw
================================================================================
       USATF: # 20.18m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   570 Konen, Hank        M67 Reno, NV                         17.93m    8   
      14.56m  15.00m  16.35m  16.58m  17.93m  16.10m
  2   453 Hedendal, Bruce    M66 Boca Raton, FL                   14.06m    6   
      13.63m  13.03m  12.81m  13.13m  14.06m  FOUL
  3   634 Masters, Reed      M67 Odessa, TX                       13.53m    4   
      FOUL  12.63m  13.53m  12.38m  13.14m  12.55m
  4   704 Monesmith, Frederi M66 Byram Township, NJ    12.74m     12.85m    3   
      FOUL  FOUL  11.68m  12.61m  12.23m  12.85m
  5   197 Clayton jr, Lemuel M67 Kernersville, NC      12.65m     12.70m    2   
      12.51m  12.11m  FOUL  12.70m  FOUL  FOUL
  6   438 Harriman, Darrel   M67 Devine, TX                       12.58m    1   
      10.64m  10.36m  FOUL  11.93m  12.39m  12.58m
  7   105 Bookin-Weiner, Jer M68 Columbia, MD                     10.74m  
      10.32m  10.58m  FOUL  10.74m  FOUL  FOUL
  8   367 Gerson, Jeffrey    M67 Lyndhurst, OH          7.65m      5.03m  
      FOUL  FOUL  FOUL  5.03m  FOUL  PASS
 
Event 877  M70 Weight Throw
================================================================================
    70 USATF: # 22.33m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   147 Burke, Edward      M74 Los Gatos, CA         20.00m     19.85m    8   
      18.13m  19.85m  19.64m  19.53m  FOUL  FOUL
  2   159 Cahners, Robert    M72 Naples, FL            18.59m     17.62m    6   
      14.49m  17.61m  15.81m  FOUL  17.22m  17.62m
  3  1069 Wallin, Carl       M72 Lebanon, NH           18.20m     17.57m    4   
      FOUL  16.48m  16.44m  FOUL  17.57m  FOUL
  4  1053 Valle, Michael     M73 Hillsborough, NC      14.66m     14.44m    3   
      13.39m  13.58m  FOUL  13.59m  FOUL  14.44m
  5   631 Marovich, David    M71 Chalfont, PA                     13.94m    2   
      13.94m  13.68m  13.59m  13.53m  13.80m  13.76m
  6   110 Bourn, John        M72 Woodson, IL           15.06m     13.68m    1   
      13.32m  FOUL  FOUL  13.68m  13.61m  FOUL
  7   549 Kelly, Gene        M71 Stow, OH              12.00m      9.90m  
      9.90m  FOUL  FOUL  9.20m  FOUL  FOUL
  8   764 Oakey, Richard     M73 Media, PA                         6.16m  
      6.16m  5.23m  4.53m  5.06m  4.49m  5.62m
 
Event 877  M75 Weight Throw
================================================================================
    75 USATF: # 18.25m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   580 La Barge, Peter    M75 Runaway Bay, TX       13.94m     14.27m    8   
      13.50m  FOUL  13.44m  13.96m  13.61m  14.27m
  2   390 Gramley, William   M78 Lewisville, NC        12.79m     12.75m    6   
      11.71m  11.82m  11.98m  FOUL  12.45m  12.75m
  3   446 Harwood, Jerry     M75 Oxnard, CA            12.30m     11.00m    4   
      10.23m  10.29m  FOUL  FOUL  11.00m  10.43m
  4  1037 Trimble, Donald    M77 North Conway, NH      12.00m     10.85m    3   
      FOUL  9.22m  9.58m  10.85m  10.29m  FOUL
  5   973 Southerlan, Robert M76 Cookeville, TN        11.00m      9.67m    2   
      9.67m  FOUL  9.38m  8.58m  PASS  PASS
 
Event 879  M80 Weight Throw
================================================================================
    80 USATF: # 16.88m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   895 Sabin, Wayne       M81 Milwaukie, OR         14.00m     11.82m    8   
      10.61m  11.80m  11.82m  FOUL  11.06m  FOUL
  2   169 Carstensen, Pay    M82 Spring Hill, FL                  11.30m    6   
      11.30m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  3   177 Cesteros Jr, Jose  M81 Leon, IA                          9.53m    4   
      8.18m  9.17m  9.53m  8.99m  FOUL  FOUL
  4   837 Ray, Al            M81 Diamond Bar, CA                   3.99m    3   
      3.99m  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 879  M85 Weight Throw
================================================================================
    85 USATF: # 12.21m                                                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   813 Poche, John        M85 Lake Charles, LA                 10.53m    8   
      9.50m  9.63m  FOUL  9.88m  10.53m  10.02m
  2   140 Brusca, Phillip    M87 Maryland Heights, M    9.75m     10.10m    6   
      9.77m  9.89m  9.57m  10.10m  FOUL  FOUL
  3   365 Gerhardt, Jim      M85 Houston, TX            9.19m      8.48m    4   
      8.22m  FOUL  7.19m  8.48m  8.33m  FOUL
  4   883 Roudebush, George  M89 Chardon, OH                       7.51m    3   
      6.82m  6.61m  6.92m  7.51m  FOUL  6.10m
  5   251 Daprano, William   M87 Fayetteville, GA                  6.40m    2   
      6.38m  6.40m  6.24m  5.92m  5.97m  5.97m
 
Event 879  M90 Weight Throw
================================================================================
    90 USATF: # 9.55m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   881 Ross, Charles      M91 Decatur, AR                       4.13m    8   
      4.13m  3.96m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Event 879  M95 Weight Throw
================================================================================
    95 USATF: # 7.56m                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   384 Goldy Sr, Champion M97 Haddonfield, NJ                   5.82m    8   
      5.00m  5.01m  5.53m  5.76m  5.80m  5.82m
 
Event 881  M30 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   324 Felton, Raymond    M32 Prosperity, SC          2309       2599    8   
  2   834 Raisbeck, Greg     M32 Lake St. Louis, MO      2675       2348    6   
  3   776 O'Riley, Tim       M32 Charlotte, NC                      2152    4   
  4   291 Dunn, Durran       M32 Atlanta, GA                        2004    3   
 
Event 881  M35 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    35 USATF: #  3577                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   974 Souza, Jeferson    M39 Miami, FL                          3057    8   
  2   454 Hedley, David      M39 Apex, NC                           1524    6   
 
Event 881  M40 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    40 USATF: #  3720                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   594 Lattimore, Jason   M41 Morris Plains, NJ                  3180    8   
  2    90 Blackman, Joe      M43 Sierra Madre, CA                   1962    6   
  3    28 Ash, David         M43 Haverstraw, NY                     1490    4   
 
Event 881  M45 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    45 USATF: #  3724                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   322 Faulkner, Lee      M45 Marion, AR                         2793    8   
  2   905 Sarsony Mr, Chris  M47 Apex, NC                           2776    6   
  3   186 Chiles, Michael    M46 Orlando, FL                        2185    4   
  4   671 McKenzie, John     M49 Silver Spring, MD                  1962    3   
 
Event 881  M30 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   834 Raisbeck, Greg     M32 Lake St. Louis, MO       6.12m  -0.3    613
     6.09m(-0.1) 6.12m(-0.3) FOUL(-0.8)            
  2   776 O'Riley, Tim       M32 Charlotte, NC            5.61m   1.6    504
     5.61m(1.6) 5.59m(0.9) 5.42m(0.1)            
  3   291 Dunn, Durran       M32 Atlanta, GA              5.34m   0.7    449
     4.66m(0.8) 5.09m(0.3) 5.34m(0.7)            
  4   324 Felton, Raymond    M32 Prosperity, SC           5.32m  -1.4    445
     5.02m(-1.1) 5.32m(-1.4) 5.21m(-0.7)            
 
Event 881  M35 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   974 Souza, Jeferson    M39 Miami, FL                5.96m   0.2    617
     5.72m(0.5) 5.96m(0.2) PASS                 
  2   454 Hedley, David      M39 Apex, NC                 4.22m  +0.0    264
     FOUL(-0.4) FOUL(+0.0) 4.22m(+0.0)            
 
Event 881  M40 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   594 Lattimore, Jason   M41 Morris Plains, NJ        5.66m   0.2    621
     5.37m(-0.5) 5.57m(2.1) 5.66m(0.2)            
  2    90 Blackman, Joe      M43 Sierra Madre, CA         5.20m   0.3    514
     5.20m(0.3) PASS      PASS                 
  3    28 Ash, David         M43 Haverstraw, NY           4.41m   0.1    345
     FOUL(0.2) FOUL(0.9) 4.41m(0.1)            
 
Event 881  M45 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   322 Faulkner, Lee      M45 Marion, AR               5.09m  -0.7    559
     5.09m(-0.7) 4.90m(0.3) 4.80m(-2.3)            
  2   186 Chiles, Michael    M46 Orlando, FL              4.94m  +0.0    523
     4.94m(+0.0) FOUL(0.1) 4.61m(-1.1)            
  3   905 Sarsony Mr, Chris  M47 Apex, NC                 4.81m   0.1    492
     4.57m(0.5) 4.81m(0.1) 4.66m(-0.4)            
  4   671 McKenzie, John     M49 Silver Spring, MD        4.39m   1.1    396
     4.15m(-1.0) 4.07m(2.7) 4.39m(1.1)            
 
Event 881  M30 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   324 Felton, Raymond    M32 Prosperity, SC          40.90m     455
      37.36m  40.90m  40.07m            
  2   834 Raisbeck, Greg     M32 Lake St. Louis, MO      34.13m     358
      32.62m  33.48m  34.13m            
  3   776 O'Riley, Tim       M32 Charlotte, NC           30.65m     308
      28.30m  27.90m  30.65m            
  4   291 Dunn, Durran       M32 Atlanta, GA             28.08m     272
      FOUL  FOUL  28.08m            
 
Event 881  M35 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   974 Souza, Jeferson    M39 Miami, FL               46.00m     538
      46.00m  45.47m  PASS            
  2   454 Hedley, David      M39 Apex, NC                32.85m     345
      FOUL  32.85m  FOUL            
 
Event 881  M40 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   594 Lattimore, Jason   M41 Morris Plains, NJ       38.01m     461
      29.08m  38.01m  FOUL            
  2    28 Ash, David         M43 Haverstraw, NY          22.04m     215
      FOUL  FOUL  22.04m            
  3    90 Blackman, Joe      M43 Sierra Madre, CA        20.92m     198
      20.92m  PASS  PASS            
 
Event 881  M45 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   322 Faulkner, Lee      M45 Marion, AR              40.11m     544
      40.11m  39.48m  39.46m            
  2   186 Chiles, Michael    M46 Orlando, FL             36.81m     487
      35.98m  36.81m  FOUL            
  3   905 Sarsony Mr, Chris  M47 Apex, NC                34.96m     456
      34.96m  34.29m  33.38m            
  4   671 McKenzie, John     M49 Silver Spring, MD       26.96m     322
      25.57m  25.79m  26.96m            
 
Event 881  M30 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   291 Dunn, Durran       M32 Atlanta, GA              23.96  +0.0  1    696
  2   324 Felton, Raymond    M32 Prosperity, SC           24.53  -0.4  2    645
  3   834 Raisbeck, Greg     M32 Lake St. Louis, MO       24.85  -0.4  2    618
  4   776 O'Riley, Tim       M32 Charlotte, NC            25.34  -0.4  2    577
 
Event 881  M35 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   974 Souza, Jeferson    M39 Miami, FL                24.15  -0.4  2    715
  2   454 Hedley, David      M39 Apex, NC                 29.83  +0.0  1    290
 
Event 881  M40 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   594 Lattimore, Jason   M41 Morris Plains, NJ        25.60  -0.4  2    656
  2    90 Blackman, Joe      M43 Sierra Madre, CA         26.32  +0.0  1    598
  3    28 Ash, David         M43 Haverstraw, NY           30.51  +0.0  1    305
 
Event 881  M45 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   322 Faulkner, Lee      M45 Marion, AR               26.51  +0.0  1    650
  2   905 Sarsony Mr, Chris  M47 Apex, NC                 27.15  -0.4  2    599
  3   186 Chiles, Michael    M46 Orlando, FL              27.30  -0.4  2    588
  4   671 McKenzie, John     M49 Silver Spring, MD        29.57  +0.0  1    425
 
Event 881  M30 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   324 Felton, Raymond    M32 Prosperity, SC          34.91m     562
      33.54m  FOUL  34.91m            
  2   834 Raisbeck, Greg     M32 Lake St. Louis, MO      29.05m     446
      29.05m  26.63m  26.75m            
  3   291 Dunn, Durran       M32 Atlanta, GA             24.53m     358
      24.53m  FOUL  22.48m            
  4   776 O'Riley, Tim       M32 Charlotte, NC           24.15m     351
      24.15m  22.67m  22.95m            
 
Event 881  M35 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   974 Souza, Jeferson    M39 Miami, FL               38.95m     654
      35.79m  37.78m  38.95m            
  2   454 Hedley, David      M39 Apex, NC                19.83m     274
      19.31m  19.83m  FOUL            
 
Event 881  M40 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   594 Lattimore, Jason   M41 Morris Plains, NJ       43.09m     817
      38.04m  43.09m  42.44m            
  2    28 Ash, David         M43 Haverstraw, NY          22.65m     366
      20.14m  FOUL  22.65m            
  3    90 Blackman, Joe      M43 Sierra Madre, CA        16.17m     231
      16.17m  PASS  PASS            
 
Event 881  M45 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   905 Sarsony Mr, Chris  M47 Apex, NC                30.69m     603
      FOUL  28.76m  30.69m            
  2   186 Chiles, Michael    M46 Orlando, FL             30.03m     587
      FOUL  30.03m  29.76m            
  3   322 Faulkner, Lee      M45 Marion, AR              26.81m     510
      26.81m  25.70m  23.28m            
  4   671 McKenzie, John     M49 Silver Spring, MD       21.90m     394
      21.04m  21.90m  18.89m            
 
Event 881  M30 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   324 Felton, Raymond    M32 Prosperity, SC         5:12.16     492
  2   776 O'Riley, Tim       M32 Charlotte, NC          5:27.38     412
  3   834 Raisbeck, Greg     M32 Lake St. Louis, MO     5:48.49     313
  4   291 Dunn, Durran       M32 Atlanta, GA            6:08.79     229
 
Event 881  M35 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   974 Souza, Jeferson    M39 Miami, FL              5:07.32     533
  2   454 Hedley, David      M39 Apex, NC               5:43.08     351
 
Event 881  M40 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   594 Lattimore, Jason   M41 Morris Plains, NJ      5:03.54     625
  2    90 Blackman, Joe      M43 Sierra Madre, CA       5:42.13     421
  3    28 Ash, David         M43 Haverstraw, NY         6:19.58     259
 
Event 881  M45 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   905 Sarsony Mr, Chris  M47 Apex, NC               5:16.54     626
  2   322 Faulkner, Lee      M45 Marion, AR             5:34.49     530
  3   671 McKenzie, John     M49 Silver Spring, MD      5:56.04     425
  4   186 Chiles, Michael    M46 Orlando, FL            9:13.12  
 
Event 884  M50 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    50 USATF: #  3599                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   229 Coushay, Brian     M50 Beaverton, OR                      3639#   8   
  2   187 Chilton, Steven    M50 Longs, SC               3443       3495    6   
  3   100 Boerio, Anthony    M53 Greensburg, PA          1200       1040    4   
 
Event 884  M55 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    55 USATF: #  3721                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   516 Janusey, Michael   M56 Venetia, PA             3500       3512    8   
  2   917 Schroeder, George  M57 Appleton, WI                       2596    6   
  3   673 McLawhorn, David   M59 Temecula, CA                       2390    4   
  4   203 Clutter, Ronald    M55 Geneva, OH                         1630    3   
 
Event 884  M50 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   229 Coushay, Brian     M50 Beaverton, OR            5.80m  -0.1    842
     5.35m(-0.2) 5.64m(+0.0) 5.80m(-0.1)            
  2   187 Chilton, Steven    M50 Longs, SC                5.55m  -0.8    769
     5.33m(-0.7) 5.55m(-0.8) 5.54m(-0.2)            
  3   100 Boerio, Anthony    M53 Greensburg, PA           2.62m  +0.0     91
     FOUL(-0.7) 2.61m(+0.0) 2.62m(+0.0)            
 
Event 884  M55 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   516 Janusey, Michael   M56 Venetia, PA              4.97m   0.2    702
     4.97m(0.2) 4.88m(0.1) 4.74m(+0.0)            
  2   917 Schroeder, George  M57 Appleton, WI             4.32m   0.3    514
     4.28m(0.1) 4.09m(+0.0) 4.32m(0.3)            
  3    25 Angier, Barton     M58 Mount Airy, MD           4.16m  -0.3    471
     2.60m(-0.4) FOUL(-0.6) 4.16m(-0.3)            
  4   863 Roberts Sr, Frankl M55 Raleigh, NC              4.03m  -0.7    437
     FOUL(+0.0) 3.84m(-0.5) 4.03m(-0.7)            
  5   673 McLawhorn, David   M59 Temecula, CA             4.02m  -0.3    435
     3.97m(-0.3) 4.02m(-0.3) 3.99m(-0.5)            
  6   203 Clutter, Ronald    M55 Geneva, OH               3.58m   0.2    324
     3.58m(0.2) 3.31m(0.2) 3.43m(0.6)            
  7   151 Burke, William     M56 North Charleston, S      3.41m  -0.5    285
     2.85m(0.1) 3.41m(-0.5) 2.98m(0.4)            
 --   758 xNoack, Achim      M55 League City, TX          4.39m  -0.1    535
     4.39m(-0.1) 4.36m(-0.8) PASS                 
 
Event 884  M50 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   229 Coushay, Brian     M50 Beaverton, OR           42.32m     618
      FOUL  42.32m  38.23m            
  2   187 Chilton, Steven    M50 Longs, SC               37.95m     538
      35.59m  34.42m  37.95m            
  3   100 Boerio, Anthony    M53 Greensburg, PA          17.02m     173
      15.53m  17.02m  15.36m            
 
Event 884  M55 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   516 Janusey, Michael   M56 Venetia, PA             52.68m     897
      49.51m  52.68m  50.38m            
  2   863 Roberts Sr, Frankl M55 Raleigh, NC             40.45m     650
      40.09m  40.45m  FOUL            
  3   917 Schroeder, George  M57 Appleton, WI            29.27m     430
      29.27m  23.93m  25.49m            
  4    25 Angier, Barton     M58 Mount Airy, MD          28.71m     419
      28.71m  23.94m  FOUL            
  5   673 McLawhorn, David   M59 Temecula, CA            27.39m     394
      FOUL  27.39m  FOUL            
  6   151 Burke, William     M56 North Charleston, S     25.37m     355
      24.65m  25.34m  25.37m            
  7   203 Clutter, Ronald    M55 Geneva, OH              19.78m     250
      19.78m  17.97m  15.41m            
 
Event 884  M50 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   229 Coushay, Brian     M50 Beaverton, OR            24.59   1.1    886
  2   187 Chilton, Steven    M50 Longs, SC                25.72   1.1    787
  3   100 Boerio, Anthony    M53 Greensburg, PA           37.46   1.1     89
 
Event 884  M55 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   917 Schroeder, George  M57 Appleton, WI             27.68   0.6  2    702
  2   516 Janusey, Michael   M56 Venetia, PA              27.96   0.4  3    681
  3   673 McLawhorn, David   M59 Temecula, CA             29.83   0.6  2    543
  4    25 Angier, Barton     M58 Mount Airy, MD           29.97   0.6  2    534
  5   203 Clutter, Ronald    M55 Geneva, OH               33.17   0.6  2    334
  6   151 Burke, William     M56 North Charleston, S      45.50   0.4  3 
 --   863 Roberts Sr, Frankl M55 Raleigh, NC                DNF   0.4  3 
 
Event 884  M50 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   229 Coushay, Brian     M50 Beaverton, OR           42.07m     725
      42.07m  40.13m  37.64m            
  2   187 Chilton, Steven    M50 Longs, SC               29.53m     468
      29.18m  29.00m  29.53m            
  3   100 Boerio, Anthony    M53 Greensburg, PA          24.17m     361
      22.68m  22.85m  24.17m            
 
Event 884  M55 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   516 Janusey, Michael   M56 Venetia, PA             37.36m     695
      36.50m  37.16m  37.36m            
  2   151 Burke, William     M56 North Charleston, S     24.41m     408
      23.18m  23.04m  24.41m            
  3   673 McLawhorn, David   M59 Temecula, CA            23.91m     397
      23.91m  FOUL  21.63m            
  4   203 Clutter, Ronald    M55 Geneva, OH              23.50m     388
      23.50m  FOUL  FOUL            
  5   917 Schroeder, George  M57 Appleton, WI            22.07m     357
      22.07m  20.15m  20.66m            
 --    25 Angier, Barton     M58 Mount Airy, MD            FOUL  
      FOUL  FOUL  FOUL            
 
Event 884  M50 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   187 Chilton, Steven    M50 Longs, SC              4:38.08     933
  2   229 Coushay, Brian     M50 Beaverton, OR          5:41.96     568
  3   100 Boerio, Anthony    M53 Greensburg, PA         6:35.75     326
 
Event 884  M55 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   673 McLawhorn, David   M59 Temecula, CA           5:47.43     621
  2   917 Schroeder, George  M57 Appleton, WI           5:52.90     593
  3   516 Janusey, Michael   M56 Venetia, PA            6:04.63     537
  4   203 Clutter, Ronald    M55 Geneva, OH             6:52.33     334
 
Event 886  M60 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    60 USATF: #  3795                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   509 Jacquet-Acea, Russ M61 Seattle, WA             3300       3201    8   
  2   261 Deitrich, Woody    M61 Seattle, WA                        2440    6   
  3   835 Ransom, William    M60 Altoona, PA                        2358    4   
  4  1071 Waltermann, Stefan M64 Hickory, NC             2600       2340    3   
  5    75 Berndt, Michael    M60 Madison, WI                        2188    2   
  6  1028 Tipping, Mike      M61 Irvine, CA                         1469    1   
  7  1083 Watson, Richard    M61 Yuma, AZ                           1448  
 
Event 886  M65 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    65 USATF: #  3944                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   579 Kupke, Thomas      M65 Hampton, VA                        2921    8   
  2  1060 Viola, Patrick     M65 Commack, NY                        2819    6   
  3   846 Reiter, William    M68 Weldon Spring, MO       2600       2529    4   
  4   704 Monesmith, Frederi M66 Byram Township, NJ      2669       2490    3   
  5  1002 Stross, William    M65 Cleveland, OH                      2144    2   
 
Event 886  M60 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   509 Jacquet-Acea, Russ M61 Seattle, WA              4.57m  -0.4    682
     4.57m(-0.4) 4.21m(-0.4) 4.41m(0.3)            
  2   261 Deitrich, Woody    M61 Seattle, WA              4.51m  -0.9    661
     FOUL(-2.2) 4.21m(-0.3) 4.51m(-0.9)            
  3   835 Ransom, William    M60 Altoona, PA              4.23m  -0.7    576
     3.70m(-0.4) 3.90m(0.8) 4.23m(-0.7)            
  4  1071 Waltermann, Stefan M64 Hickory, NC              3.87m   0.4    469
     3.57m(-2.0) 3.87m(0.4) 3.64m(-0.7)            
  5  1028 Tipping, Mike      M61 Irvine, CA               3.40m  -0.9    341
     FOUL(-1.9) 3.40m(-0.9) 3.07m(-1.5)            
  6    75 Berndt, Michael    M60 Madison, WI              3.34m   0.7    326
     3.13m(-0.7) 3.34m(0.7) 2.97m(-1.1)            
  7  1083 Watson, Richard    M61 Yuma, AZ                 2.79m  +0.0    193
     2.79m(+0.0) PASS      PASS                 
 
Event 886  M65 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   869 Rodenbeck, Larry   M65 West Plains, MO          4.10m  -1.2    635
     4.10m(-1.2) 4.06m(-1.1) 4.04m(-0.1)            
  2   704 Monesmith, Frederi M66 Byram Township, NJ       3.74m  -0.1    516
     3.74m(-0.1) 3.56m(-0.1) 3.45m(-0.1)            
  3  1060 Viola, Patrick     M65 Commack, NY              3.71m  -2.2    508
     3.66m(0.1) 3.71m(-2.2) 3.15m(-2.0)            
  4   579 Kupke, Thomas      M65 Hampton, VA              3.70m   0.6    504
     3.58m(-1.1) 3.53m(0.5) 3.70m(0.6)            
  5   846 Reiter, William    M68 Weldon Spring, MO        3.60m   0.3    473
     3.39m(1.0) 3.60m(0.3) PASS                 
  6   397 Green, Bob         M65 Seneca, SC               3.29m  -0.4    380
     3.12m(-0.8) 3.29m(-0.4) 3.22m(1.2)            
  7  1002 Stross, William    M65 Cleveland, OH            3.16m  -0.2    343
     PASS(1.1) 3.05m(1.5) 3.16m(-0.2)            
 
Event 886  M60 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1083 Watson, Richard    M61 Yuma, AZ                37.01m     623
      34.83m  35.17m  37.01m            
  2  1028 Tipping, Mike      M61 Irvine, CA              36.72m     617
      35.15m  36.67m  36.72m            
  3  1071 Waltermann, Stefan M64 Hickory, NC             32.97m     539
      FOUL  31.52m  32.97m            
  4   509 Jacquet-Acea, Russ M61 Seattle, WA             32.34m     526
      31.35m  32.34m  31.91m            
  5    75 Berndt, Michael    M60 Madison, WI             29.34m     464
      27.26m  28.72m  29.34m            
  6   835 Ransom, William    M60 Altoona, PA             26.75m     411
      26.75m  FOUL  25.36m            
  7   261 Deitrich, Woody    M61 Seattle, WA             21.16m     298
      FOUL  21.16m  20.85m            
 
Event 886  M65 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   704 Monesmith, Frederi M66 Byram Township, NJ      33.75m     629
      29.26m  30.61m  33.75m            
  2   869 Rodenbeck, Larry   M65 West Plains, MO         33.30m     618
      33.30m  33.28m  31.06m            
  3  1060 Viola, Patrick     M65 Commack, NY             31.56m     578
      31.56m  FOUL  30.59m            
  4   397 Green, Bob         M65 Seneca, SC              30.84m     562
      29.46m  30.84m  FOUL            
  5   579 Kupke, Thomas      M65 Hampton, VA             30.21m     547
      22.02m  28.84m  30.21m            
  6  1002 Stross, William    M65 Cleveland, OH           24.61m     420
      23.63m  22.92m  24.61m            
  7   846 Reiter, William    M68 Weldon Spring, MO       23.44m     393
      FOUL  21.33m  23.44m            
 
Event 886  M60 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1   509 Jacquet-Acea, Russ M61 Seattle, WA              27.48   0.4  2    795
  2   835 Ransom, William    M60 Altoona, PA              29.05   0.4  2    674
  3   261 Deitrich, Woody    M61 Seattle, WA              29.74   0.4  2    625
  4    75 Berndt, Michael    M60 Madison, WI              31.69   0.4  2    492
  5  1071 Waltermann, Stefan M64 Hickory, NC              31.82   0.4  2    484
  6  1083 Watson, Richard    M61 Yuma, AZ               1:04.23   0.4  2 
 --  1028 Tipping, Mike      M61 Irvine, CA                  DQ   1.5  1 
 
Event 886  M65 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   704 Monesmith, Frederi M66 Byram Township, NJ       30.40   1.5    662
  2   579 Kupke, Thomas      M65 Hampton, VA              31.03   1.5    619
  3  1060 Viola, Patrick     M65 Commack, NY              32.65   1.5    512
  4   846 Reiter, William    M68 Weldon Spring, MO        32.75   1.5    506
  5  1002 Stross, William    M65 Cleveland, OH            35.20   1.5    364
 
Event 886  M60 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1083 Watson, Richard    M61 Yuma, AZ                35.74m     624
      FOUL  35.74m  FOUL            
  2  1028 Tipping, Mike      M61 Irvine, CA              30.45m     511
      30.06m  FOUL  30.45m            
  3  1071 Waltermann, Stefan M64 Hickory, NC             28.95m     479
      28.95m  FOUL  FOUL            
  4   509 Jacquet-Acea, Russ M61 Seattle, WA             28.69m     474
      FOUL  25.45m  28.69m            
  5   261 Deitrich, Woody    M61 Seattle, WA             26.14m     421
      22.28m  26.14m  17.34m            
  6    75 Berndt, Michael    M60 Madison, WI             24.70m     391
      24.70m  21.49m  FOUL            
  7   835 Ransom, William    M60 Altoona, PA             20.34m     302
      20.34m  19.88m  19.72m            
 
Event 886  M65 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   704 Monesmith, Frederi M66 Byram Township, NJ      35.18m     683
      35.18m  33.61m  33.65m            
  2   579 Kupke, Thomas      M65 Hampton, VA             31.49m     597
      31.49m  31.14m  30.13m            
  3   869 Rodenbeck, Larry   M65 West Plains, MO         29.51m     550
      29.51m  25.61m  25.98m            
  4  1060 Viola, Patrick     M65 Commack, NY             27.85m     512
      27.85m  25.48m  26.38m            
  5   846 Reiter, William    M68 Weldon Spring, MO       24.75m     441
      24.75m  21.91m  FOUL            
  6  1002 Stross, William    M65 Cleveland, OH           23.27m     407
      23.27m  21.43m  22.91m            
 
Event 886  M60 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   509 Jacquet-Acea, Russ M61 Seattle, WA            5:44.08     724
  2    75 Berndt, Michael    M60 Madison, WI            6:27.84     515
  3   261 Deitrich, Woody    M61 Seattle, WA            6:46.62     435
  4   835 Ransom, William    M60 Altoona, PA            6:56.75     395
  5  1071 Waltermann, Stefan M64 Hickory, NC            7:03.53     369
  6  1083 Watson, Richard    M61 Yuma, AZ               9:41.76       8
 --  1028 Tipping, Mike      M61 Irvine, CA                 DNF  
 
Event 886  M65 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   846 Reiter, William    M68 Weldon Spring, MO      6:04.36     716
  2  1060 Viola, Patrick     M65 Commack, NY            6:05.93     709
  3   579 Kupke, Thomas      M65 Hampton, VA            6:17.53     654
  4  1002 Stross, William    M65 Cleveland, OH          6:27.18     610
  5   869 Rodenbeck, Larry   M65 West Plains, MO        7:26.90     368
 --   704 Monesmith, Frederi M66 Byram Township, NJ         DNF  
 
Event 888  M70 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    70 USATF: #  3806                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   820 Powers Jr, Herbert M70 Katy, TX                2473       2630    8   
  2  1145 Zukas, Robert      M70 Saxonburg, PA                      2159    6   
  3   848 Rhoad Jr, William  M72 Raleigh, NC                        1570    4   
 
Event 888  M75 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    75 USATF: #  3510                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   899 Sagedahl, Sherwood M75 Fairmont, MN                       4060#   8   
 
Event 888  M80 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    80 USATF: #  3471                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   514 Jankovich, William M80 Racine, WI                         2817    8   
  2   608 Lipton, Marshall   M81 Kingston, NY                       1536    6   
 
Event 888  M85 Outdoor Pentathlon
================================================================================
    85 USATF: #  2647                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1094 Welsh, Bill        M85 Staten Island, NY                   341    8   
 
Event 888  M70 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   820 Powers Jr, Herbert M70 Katy, TX                 3.52m  -0.6    544
     3.47m(-0.5) 3.31m(0.4) 3.52m(-0.6)            
  2  1145 Zukas, Robert      M70 Saxonburg, PA            3.38m  +0.0    496
     3.23m(-0.1) 3.38m(+0.0) 3.28m(0.3)            
  3   848 Rhoad Jr, William  M72 Raleigh, NC              2.43m  -0.5    206
     2.37m(-0.2) 2.23m(-1.3) 2.43m(-0.5)            
 
Event 888  M75 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   899 Sagedahl, Sherwood M75 Fairmont, MN             3.72m  -1.7    743
     2.73m(-0.5) 3.46m(-0.3) 3.72m(-1.7)            
 
Event 888  M80 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   514 Jankovich, William M80 Racine, WI               2.96m  -0.6    561
     2.54m(0.6) 2.93m(+0.0) 2.96m(-0.6)            
  2   608 Lipton, Marshall   M81 Kingston, NY             2.39m  -0.8    335
     2.33m(0.3) 2.39m(-0.8) 2.15m(-1.6)            
 
Event 888  M85 Long Jump Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1  1094 Welsh, Bill        M85 Staten Island, NY        0.84m  -1.3 
     0.59m(0.4) 0.65m(-0.1) 0.84m(-1.3)            
 
Event 888  M70 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1145 Zukas, Robert      M70 Saxonburg, PA           35.50m     732
      35.50m  FOUL  31.40m            
  2   820 Powers Jr, Herbert M70 Katy, TX                21.87m     395
      FOUL  21.87m  20.95m            
  3   848 Rhoad Jr, William  M72 Raleigh, NC             17.31m     286
      16.85m  17.31m  17.06m            
 
Event 888  M75 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   899 Sagedahl, Sherwood M75 Fairmont, MN            32.57m     763
      29.43m  32.57m  31.53m            
 
Event 888  M80 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   514 Jankovich, William M80 Racine, WI              27.29m     695
      24.86m  27.29m  27.24m            
  2   608 Lipton, Marshall   M81 Kingston, NY            21.30m     509
      20.57m  19.99m  21.30m            
 
Event 888  M85 Javelin Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1094 Welsh, Bill        M85 Staten Island, NY        7.70m     145
      7.70m  7.21m  7.66m            
 
Event 888  M70 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   820 Powers Jr, Herbert M70 Katy, TX                 31.70  -0.7    673
  2   848 Rhoad Jr, William  M72 Raleigh, NC              34.41  -0.7    501
  3  1145 Zukas, Robert      M70 Saxonburg, PA            47.28  -0.7     17
 
Event 888  M75 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   899 Sagedahl, Sherwood M75 Fairmont, MN             31.12  -0.7    837
 
Event 888  M80 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1   514 Jankovich, William M80 Racine, WI               38.57  -0.7    537
  2   608 Lipton, Marshall   M81 Kingston, NY             47.74  -0.7    150
 
Event 888  M85 200 Meter Dash Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1  1094 Welsh, Bill        M85 Staten Island, NY      1:42.63  -0.7 
 
Event 888  M70 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1145 Zukas, Robert      M70 Saxonburg, PA           25.10m     506
      24.00m  23.39m  25.10m            
  2   820 Powers Jr, Herbert M70 Katy, TX                23.73m     471
      23.22m  22.36m  23.73m            
  3   848 Rhoad Jr, William  M72 Raleigh, NC             19.83m     374
      19.83m  18.90m  19.32m            
 
Event 888  M75 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   899 Sagedahl, Sherwood M75 Fairmont, MN            30.45m     739
      29.53m  30.45m  30.37m            
 
Event 888  M80 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   514 Jankovich, William M80 Racine, WI              21.43m     568
      19.87m  FOUL  21.43m            
  2   608 Lipton, Marshall   M81 Kingston, NY            19.77m     514
      19.22m  17.65m  19.77m            
 
Event 888  M85 Discus Throw Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1094 Welsh, Bill        M85 Staten Island, NY        8.15m     196
      7.99m  7.66m  8.15m            
 
Event 888  M70 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   820 Powers Jr, Herbert M70 Katy, TX               7:07.03     547
  2  1145 Zukas, Robert      M70 Saxonburg, PA          7:43.66     408
  3   848 Rhoad Jr, William  M72 Raleigh, NC            8:50.92     203
 
Event 888  M75 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   899 Sagedahl, Sherwood M75 Fairmont, MN           6:01.04     978
 
Event 888  M80 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   514 Jankovich, William M80 Racine, WI             8:58.71     456
  2   608 Lipton, Marshall   M81 Kingston, NY          12:29.60      28
 
Event 888  M85 1500 Meter Run Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1  1094 Welsh, Bill        M85 Staten Island, NY     15:49.82  
 
Event 909  M30 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Arizona Flames Track Club  'P'                                 47.61   4   8   
     1) 455 Hefferan, Darren 34         2) 861 Robbins, Josh 38           
     3) 960 Smith, James 48             4) 1055 Vazquez, Jayson 37        
 -- Atlanta Track Club  'N'                                           DQ   4 
     1) 291 Dunn, Durran 32             2) 153 Burnett, Sean 32           
     3) 880 Ross, Carlos 33             4) 965 Smith, Tavares 37          
 
Event 909  M35 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    35 USATF: # 44.88                                                          
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'Q'                             45.17   4   8   
     1) 637 Mathews, Carlos 41          2) 366 Gerima, Negasi 36          
     3) 574 Koot, Michael 40            4) 749 Nelson Jr, Etroy 40        
  2 Tnt International Racing Club  'R'                             52.36   4   6   
     1) 350 Friend Sr, Byron 55         2) 816 Porter Jr, John 35         
     3) 28 Ash, David 43                4) 150 Burke, Michael 51          
 -- So Cal Track Club  'I'                                            DQ   4 
     1) 1025 Thorne, Gavin 43           2) 300 Edmonson Jr, Lewis 35      
     3) 798 Pearson, Bosco 41           4) 826 Pye, Derek 46              
 
Event 909  M40 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    40 USATF: # 42.20                                                          
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Southwest Sprinters Track Club  'T'                            44.31   3   8   
     1) 692 Millar, Andre 41            2) 812 Pittman, Lyndell 42        
     3) 1106 Wichman, Scott 43          4) 945 Sickerson, Nate 41         
 
Event 909  M45 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Atlanta Track Club  'M'                                        47.24   3   8   
     1) 280 Drummond, Don 45            2) 526 Johnson, Michael 47        
     3) 784 Padgett, Calvin 45          4) 168 Carpenter, Michael 46      
  2 So Cal Track Club  'H'                                         52.39   3   6   
     1) 73 Berle, Dolf 51               2) 142 Buchsieb, Bennett 46       
     3) 933 Sheehy, Alan 48             4) 90 Blackman, Joe 43            
 
Event 909  M50 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    50 USATF: # 44.47                                                          
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 So Cal Track Club  'G'                                         47.44   3   8   
     1) 188 Chinn, James 55             2) 430 Hankerson, Brian 54        
     3) 48 Barnwell, Val 56             4) 128 Briscoe, Rudolph 56        
  2 Over The Hill TC  'A'                                          55.74   3   6   
     1) 426 Halladay, John 53           2) 201 Clinkscale, David 53       
     3) 1070 Walls, Vincent 55          4) 331 Finley, Lawrence 56        
 
Event 909  M60 4x100 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    60 USATF: # 48.33                                                          
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 SC Striders Track Club  'E'                                    52.59   2   8   
     1) 1104 Whitley Sr, Stan 68        2) 855 Richardson, Robert 61      
     3) 333 Fitzpatrick, Bill 63        4) 595 Leake, Damien 61           
  2 So Cal Track Club  'F'                                         56.66   2   6   
     1) 564 Kloch, Stephen 62           2) 296 Easley, Ricky 60           
     3) 450 Haynes, Noel 67             4) 683 Melendez, Steve 65         
  3 Mass Velocity Track Club  'D'                                  57.78   2   4   
     1) 375 Gillen Jr, Thomas 60        2) 968 Snow, Steven 60            
     3) 915 Schoffman, Jim 61           4) 811 Pierce, Roger 69           
  4 Tnt International Racing Club  'S'                             57.79   2   3   
     1) 352 Frontino, James 64          2) 759 Nolly, Lawrence 65         
     3) 606 Linner, Bernie 65           4) 1027 Tinsman, Thomas 61        
  5 Atlanta Track Club  'K'                                      1:09.37   2   2   
     1) 67 Benedict III, Sam 67         2) 596 Learned, Jerry 65          
     3) 908 Sauers, James 66            4) 782 Ozell, Phillip 64          
  6 Over The Hill TC  'B'                                        1:10.18   2   1   
     1) 204 Coats, Grover 75            2) 367 Gerson, Jeffrey 67         
     3) 1020 Thomas, Norman 64          4) 404 Greenwald, Jack 86         
 
Event 909  M70 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================================
    70 USATF: # 51.96                                                          
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Potomac Valley Track Club  'U'                               1:05.12    8   
     1) 572 Koontz, Robert 70           2) 795 Paulen, Robert 77          
     3) 308 Elliott, John 75            4) 129 Brittain, John 70          
  2 Atlanta Track Club  'J'                                      1:38.79    6   
     1) 286 Duguay, Jim 75              2) 938 Sherwood, Andrew 74        
     3) 255 Davis, Sid 79               4) 251 Daprano, William 87        
 
Event 909  M75 4x100 Meter Relay CLUB
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Houston Elite  'C'                                           1:03.00    8   
     1) 950 Sims, Gary 76               2) 231 Cozens Mr, Robert 78       
     3) 69 Bennett, Wayne 77            4) 602 Lida, Robert 77            
  2 So Cal Track Club  'O'                                       1:33.68    6   
     1) 36 Backlund, John 74            2) 837 Ray, Al 81                 
     3) 446 Harwood, Jerry 75           4) 236 Culling, Robert 82         
 
Event 910  M40 4x100 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    40 USATF: # 42.20                                                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
 -- Non Club  'H'                                                     DQ  
     1) 800 Peebles, Joseph 54          2) 269 Detscher, Patrick 55       
     3) 505 Jackson Sr, Lionel 49       4) 62 Baynes, Andre 43            
 
Event 910  M50 4x100 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    50 USATF: # 44.47                                                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'D'                                                  46.58  
     1) 809 Peyton, Oscar 61            2) 664 McGee, Don 54              
     3) 442 Harrison Sr, Adrian 53      4) 484 Hooker, Lonnie 51          
 
Event 910  M60 4x100 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    60 USATF: # 47.93                                                          
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'A'                                                  51.45  
     1) 19 Allie, Charles 66            2) 113 Bowen, Robert 62           
     3) 1121 Wilson Sr, Thaddeus 63     4) 424 Hall, Samuel 69            
  2 Non Club  'G'                                                1:05.44  
     1) 419 Hahn, Robert 62             2) 720 Moser, Michael 64          
     3) 501 Iwen, Gene 63               4) 89 Black, Ivan 65              
 
Event 910  M65 4x100 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'E'                                                  55.35  
     1) 868 Roddy, James 67             2) 691 Milewski, Paul 69          
     3) 697 xMintz, Bruce 67            4) 591 Large, John 66             
 
Event 910  M75 4x100 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'C'                                                1:24.55  
     1) 600 LeVasseur, Jerry 76         2) 225 Cordero, Joe 76            
     3) 956 Smith, Alan 83              4) 1058 Vergin, Roger 76          
 
Event 910  M90 4x100 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'B'                                                2:22.37  
     1) 881 Ross, Charles 91            2) 875 Rogers, Orville 96         
     3) 309 Englert, Roy 91             4) 384 Goldy Sr, Champion 97      
 
Event 911  M30 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Atlanta Track Club  'I'                                      3:50.99   3   8   
     1) 291 Dunn, Durran 32             2) 965 Smith, Tavares 37          
     3) 880 Ross, Carlos 33             4) 1029 Titus, Arthur 45          
 
Event 911  M35 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    35 USATF: # 3:24.09                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Southwest Sprinters Track Club  'S'                          3:19.45#  3   8   
     1) 144 Bullard, Leon 40            2) 268 DeSio, Blair 43            
     3) 1125 Winslow Jr, Edward 45      4) 293 Dussett, Antwon 38         
 
Event 911  M40 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    40 USATF: # 3:20.83                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Southwest Sprinters Track Club  'R'                          3:39.43   3   8   
     1) 812 Pittman, Lyndell 42         2) 137 Brown, Paul 51             
     3) 692 Millar, Andre 41            4) 299 Echeandia Jr, Getulio 50   
  2 Tnt International Racing Club  'P'                           3:44.09   3   6   
     1) 502 Jackson, Michael 41         2) 157 Bynoe Sr, David 52         
     3) 749 Nelson Jr, Etroy 40         4) 589 Lanier, Kyle 41            
  3 So Cal Track Club  'E'                                       3:50.64   3   4   
     1) 90 Blackman, Joe 43             2) 535 Jones, Gladstone 50        
     3) 343 Foster, Robert 52           4) 677 Mcrae, Robert 42           
  4 Atlanta Track Club  'J'                                      4:01.21   3   3   
     1) 755 Newton, Chad 44             2) 916 Scholtz, Michael 48        
     3) 526 Johnson, Michael 47         4) 168 Carpenter, Michael 46      
 
Event 911  M50 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    50 USATF: # 3:37.20                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 So Cal Track Club  'F'                                       3:47.57   2   8   
     1) 362 Gatling Sr, Darnell 54      2) 48 Barnwell, Val 56            
     3) 790 Parks, Terry 50             4) 128 Briscoe, Rudolph 56        
  2 Explosion Track Club  'O'                                    4:06.31   2   6   
     1) 1139 Young, Mike 52             2) 953 Sloan, Kerry 51            
     3) 1114 Williams, Jay 50           4) 1133 Worsley, Leondus 52       
  3 Over The Hill TC  'B'                                        4:27.64   2   4   
     1) 1070 Walls, Vincent 55          2) 426 Halladay, John 53          
     3) 449 Hawkins, Walter 59          4) 331 Finley, Lawrence 56        
  4 Atlanta Track Club  'K'                                      4:55.01   2   3   
     1) 432 Hannan, Casey 54            2) 488 Hoyle, Darren 52           
     3) 86 Bitsko, Jim 53               4) 23 Anderson, Michael 56        
 
Event 911  M55 4x400 Meter Relay CLUB
===================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 So Cal Track Club  'A'                                       4:25.34   2   8   
     1) 921 Scott II, Basil 59          2) 139 Brumwell, Steve 56         
     3) 747 Nelson, Brian 57            4) 920 Scott, Robert 59           
  2 Atlanta Track Club  'L'                                      5:11.42   2   6   
     1) 174 Caudle, Jesse 55            2) 633 Mason, Reginald 59         
     3) 897 Sabree, Paul 55             4) 471 Hinz, Thomas 68            
 
Event 911  M60 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================================
    60 USATF: # 3:51.33                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'Q'                           4:56.93    8   
     1) 606 Linner, Bernie 65           2) 759 Nolly, Lawrence 65         
     3) 352 Frontino, James 64          4) 1027 Tinsman, Thomas 61        
  2 Over The Hill TC  'C'                                        5:01.64    6   
     1) 1020 Thomas, Norman 64          2) 367 Gerson, Jeffrey 67         
     3) 609 Liscynesky, Roman 60        4) 204 Coats, Grover 75           
  3 Atlanta Track Club  'M'                                      5:28.89    4   
     1) 286 Duguay, Jim 75              2) 596 Learned, Jerry 65          
     3) 67 Benedict III, Sam 67         4) 652 McCormack, Tom 60          
 
Event 911  M70 4x400 Meter Relay CLUB
================================================================================
    70 USATF: # 4:24.83                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Atlanta Track Club  'N'                                      5:50.93    8   
     1) 95 Bligh Jr, Ed 71              2) 1052 Turner Sr, David 74       
     3) 792 Patterson, Charlie 72       4) 111 Bowen, Kermitt 72          
  2 So Cal Track Club  'H'                                       7:42.72    6   
     1) 236 Culling, Robert 82          2) 644 Mc Clenathen, Gordon 80    
     3) 36 Backlund, John 74            4) 167 Carmines Jr, James 71      
 
Event 912  M30 4x400 Meter Relay Non Club
============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Non Club  'A'                                                3:42.88   2 
     1) 858 Ricketts, Christopher 37    2) 776 O'Riley, Tim 32            
     3) 857 Ricketts, Brian 37          4) 415 Haack, Peter 39            
 
Event 912  M45 4x400 Meter Relay Non Club
============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Non Club  'J'                                                4:28.74   2 
     1) 800 Peebles, Joseph 54          2) 269 Detscher, Patrick 55       
     3) 796 Payne, Willard 56           4) 505 Jackson Sr, Lionel 49      
 
Event 912  M60 4x400 Meter Relay Non Club
============================================================================
    60 USATF: # 3:53.87                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Non Club  'B'                                                4:18.55   2 
     1) 915 Schoffman, Jim 61           2) 913 Schmanski, David 60        
     3) 437 Harper, Turran 62           4) 375 Gillen Jr, Thomas 60       
  2 Non Club  'I'                                                5:23.66   2 
     1) 42 Baker, Anthony 61            2) 501 Iwen, Gene 63              
     3) 720 Moser, Michael 64           4) 89 Black, Ivan 65              
 
Event 912  M65 4x400 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'H'                                                4:54.67  
     1) 591 Large, John 66              2) 134 Brown, J Roger 66          
     3) 1078 Washington, Michael 66     4) 697 xMintz, Bruce 67           
 
Event 912  M70 4x400 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    70 USATF: # 4:24.83                                                        
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'C'                                                6:05.92  
     1) 820 Powers Jr, Herbert 70       2) 848 Rhoad Jr, William 72       
     3) 631 Marovich, David 71          4) 934 Shenk, John 71             
 
Event 912  M75 4x400 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'F'                                                5:01.88  
     1) 950 Sims, Gary 76               2) 899 Sagedahl, Sherwood 75      
     3) 992 Stewart, Mack 76            4) 602 Lida, Robert 77            
  2 Non Club  'E'                                                6:37.00  
     1) 931 Shaw, John 72               2) 225 Cordero, Joe 76            
     3) 651 McCormack, Dan 75           4) 956 Smith, Alan 83             
 
Event 912  M90 4x400 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'D'                                               12:41.69  
     1) 881 Ross, Charles 91            2) 875 Rogers, Orville 96         
     3) 309 Englert, Roy 91             4) 118 Boyle, Charles 90          
 
Event 913  M40-49 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================================
 40-49 USATF: # 8:09.46                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Atlanta Track Club  'G'                                      9:05.57    8   
     1) 755 Newton, Chad 44             2) 916 Scholtz, Michael 48        
     3) 1000 Strickland, Michael 47     4) 1102 Whitis, Matthew 46        
  2 So Cal Track Club  'F'                                       9:53.28    6   
     1) 535 Jones, Gladstone 50         2) 677 Mcrae, Robert 42           
     3) 362 Gatling Sr, Darnell 54      4) 90 Blackman, Joe 43            
 
Event 913  M50-59 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================================
 50-59 USATF: # 8:41.56                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 So Cal Track Club  'A'                                      10:07.91    8   
     1) 921 Scott II, Basil 59          2) 139 Brumwell, Steve 56         
     3) 747 Nelson, Brian 57            4) 920 Scott, Robert 59           
  2 Atlanta Track Club  'H'                                     10:32.75    6   
     1) 86 Bitsko, Jim 53               2) 174 Caudle, Jesse 55           
     3) 289 Dundas Sr, Jeffery 55       4) 432 Hannan, Casey 54           
  3 Over The Hill TC  'B'                                       10:48.22    4   
     1) 1070 Walls, Vincent 55          2) 449 Hawkins, Walter 59         
     3) 609 Liscynesky, Roman 60        4) 426 Halladay, John 53          
 
Event 913  M60-69 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================================
 60-69 USATF: # 9:35.99                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 So Cal Track Club  'E'                                      10:41.42    8   
     1) 342 Forrester, Perry 61         2) 794 Patton, Gary 68            
     3) 420 Haines, Patrick 65          4) 929 Shaheed, Nolan 64          
  2 Atlanta Track Club  'I'                                     12:05.51    6   
     1) 1052 Turner Sr, David 74        2) 596 Learned, Jerry 65          
     3) 67 Benedict III, Sam 67         4) 652 McCormack, Tom 60          
  3 Piedmont Pacers Track Club  'C'                             12:28.84    4   
     1) 961 Smith, Jay 65               2) 221 Cook, Dixon 66             
     3) 690 Milan, Bob 65               4) 152 Burkett, Donald 65         
 
Event 913  M70-79 4x800 Meter Relay CLUB
================================================================================
 70-79 USATF: # 11:46.91                                                       
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Atlanta Track Club  'J'                                     14:47.56    8   
     1) 286 Duguay, Jim 75              2) 938 Sherwood, Andrew 74        
     3) 792 Patterson, Charlie 72       4) 111 Bowen, Kermitt 72          
 
Event 914  M40 4x800 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'A'                                                7:58.61  
     1) 98 Blondin, Christian 41        2) 120 Brady, Peter 42            
     3) 1115 Williams, Mark 41          4) 77 Berra, Nicholas 45          
  2 Non Club  'H'                                                8:44.40  
     1) 710 Moore, Robert 40            2) 327 Filer, Tay 44              
     3) 416 Hackman, Michael 37         4) 200 Clifford, Thomas 31        
  3 Non Club  'B'                                                9:19.08  
     1) 940 Shields III, Charles 55     2) 340 Forde, Kevin 50            
     3) 946 Silva, Jonathan 48          4) 850 Rhyne Jr, Edward 41        
 
Event 914  M50 4x800 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'G'                                               11:22.25  
     1) 966 Smithhisler, Dan 58         2) 281 Drumright, Elliott 57      
     3) 913 Schmanski, David 60         4) 800 Peebles, Joseph 54         
 
Event 914  M60 4x800 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'C'                                               13:35.60  
     1) 42 Baker, Anthony 61            2) 501 Iwen, Gene 63              
     3) 720 Moser, Michael 64           4) 89 Black, Ivan 65              
 
Event 914  M70 4x800 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'D'                                               16:03.53  
     1) 600 LeVasseur, Jerry 76         2) 225 Cordero, Joe 76            
     3) 651 McCormack, Dan 75           4) 931 Shaw, John 72              
 
Event 914  M90 4x800 Meter Relay Non Club
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'F'                                               28:17.10  
     1) 881 Ross, Charles 91            2) 875 Rogers, Orville 96         
     3) 309 Englert, Roy 91             4) 118 Boyle, Charles 90          
 
Event 915  M40-49 Meter Shuttle Hurdle Non Club
============================================================================
 40-49 USATF: # 1:14.00                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Non Club  'B'                                                1:20.24   3 
     1) 960 Smith, James 48             2) 322 Faulkner, Lee 45           
     3) 526 Johnson, Michael 47         4) 28 Ash, David 43               
 
Event 915  M50-59 Meter Shuttle Hurdle Non Club
============================================================================
 50-59 USATF: # 1:03.15                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Non Club  'C'                                                1:01.81#  2 
     1) 362 Gatling Sr, Darnell 54      2) 537 Jones Sr, Michael 54       
     3) 953 Sloan, Kerry 51             4) 1117 Williamson, Mark 56       
  2 Non Club  'D'                                                1:03.38   2 
     1) 92 Blakemore Sr, Damon 52       2) 649 McConnell, Chris 52        
     3) 132 Brower, Jeff 55             4) 676 McQuitter, Keith 55        
 
Event 915  M60-69 Meter Shuttle Hurdle Non Club
=========================================================================
 60-69 USATF: # 1:11.48                                                        
    Team                                                 Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Non Club  'F'                                                1:08.07# 
     1) 1121 Wilson Sr, Thaddeus 63     2) 967 Snodgrass, Ernie 61        
     3) 590 Lapp, Rick 64               4) 509 Jacquet-Acea, Russell 61   
  2 Non Club  'E'                                                1:23.51  
     1) 89 Black, Ivan 65               2) 501 Iwen, Gene 63              
     3) 704 Monesmith, Frederick 66     4) 53 Baskauskas, Edward 64       
 
Event 915  M70-79 Meter Shuttle Hurdle Non Club
============================================================================
 70-79 USATF: # 1:07.07                                                        
    Team                                                 Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Non Club  'A'                                                1:04.49#  3 
     1) 857 Ricketts, Brian 37          2) 858 Ricketts, Christopher 37   
     3) 974 Souza, Jeferson 39          4) 1055 Vazquez, Jayson 37        
 
Event 916  M60-69 Meter Shuttle Hurdle CLUB
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'A'                           1:23.51    8   
     1) 759 Nolly, Lawrence 65          2) 1027 Tinsman, Thomas 61        
     3) 352 Frontino, James 64          4) 606 Linner, Bernie 65          
 
Event 918  W40-59 Meter Shuttle Hurdle CLUB
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tnt International Racing Club  'A'                           1:06.41    8   
     1) 243 Cypress, Jill 42            2) 517 Jarjisian, Linda 54        
     3) 874 Roemer, Christine 49        4) 810 Phelps, Jo 55              
 
Event 999  W35 10000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   629 Manns, DaBeth      W38 Washington, DC               1:21:57.00    8   
        8:01.5 (8:01.5)   16:06.4 (8:04.9)   24:00.3 (7:53.9)   31:57.1 (7:56.9)
       39:59.9 (8:02.8)   48:11.8 (8:12.0)   56:31.6 (8:19.9) 1:05:08.2 (8:36.6)
     1:13:46.1 (8:37.9) 1:21:57.0 (8:11.0)
 
Event 999  W50 10000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   359 Garson, Rebecca    W50 Afton, VA                    1:07:47.10    8   
        6:44.9 (6:44.9)   13:25.7 (6:40.8)   20:12.5 (6:46.8)   27:04.6 (6:52.1)
       33:52.8 (6:48.3)   40:41.2 (6:48.4)   47:27.4 (6:46.2)   54:17.7 (6:50.4)
     1:01:07.3 (6:49.7) 1:07:47.1 (6:39.8)
 
Event 999  W60 10000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1031 Topham, Debbie     W61 Mayville, MI        02:37.00 1:02:48.30    8   
        6:25.6 (6:25.6)   12:44.3 (6:18.7)   19:04.3 (6:20.0)   25:19.4 (6:15.2)
       31:35.3 (6:16.0)   37:53.6 (6:18.3)   44:07.7 (6:14.1)   50:17.4 (6:09.7)
       56:33.2 (6:15.9) 1:02:48.3 (6:15.1)
  2   642 Mayfield, Cathy    W62 Indianapolis, IN             1:06:06.90    6   
        6:40.9 (6:40.9)   13:15.5 (6:34.7)   19:53.6 (6:38.1)   26:31.5 (6:38.0)
       33:05.2 (6:33.7)   39:42.5 (6:37.4)   46:19.6 (6:37.1)   52:59.1 (6:39.6)
       59:36.4 (6:37.3) 1:06:06.9 (6:30.6)
  3   399 Green, Donna       W61 Woodridge, IL                1:08:05.30    4   
        6:44.0 (6:44.0)   13:25.1 (6:41.1)   20:03.1 (6:38.0)   26:48.1 (6:45.1)
       33:38.7 (6:50.6)   40:29.3 (6:50.7)   47:19.4 (6:50.1)   54:14.4 (6:55.1)
     1:01:05.9 (6:51.5) 1:08:05.3 (6:59.5)
 --  1112 Wilkinson, Carol   W64 Kennewick, WA       06:07.00         DQ  
        6:29.0 (6:29.0)   13:01.4 (6:32.4)   19:40.7 (6:39.4)   26:26.6 (6:46.0)
       33:15.5 (6:48.9)   40:09.0 (6:53.6)   47:02.7 (6:53.7)   53:59.7 (6:57.1)
 
Event 999  W65 10000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   166 Carmines, Kay      W68 Etters, PA                   1:12:42.30    8   
        7:13.8 (7:13.8)   14:30.7 (7:17.0)   21:50.0 (7:19.3)   29:09.7 (7:19.7)
       36:27.7 (7:18.0)   43:47.4 (7:19.8)   51:07.0 (7:19.6)   58:25.8 (7:18.9)
     1:05:40.0 (7:14.2) 1:12:42.3 (7:02.4)
  2   667 McGuire, Doris     W65 La Grange Park, IL           1:12:53.00    6   
        7:10.7 (7:10.7)   14:19.0 (7:08.3)   21:30.7 (7:11.7)   28:47.1 (7:16.4)
       36:04.5 (7:17.5)   43:29.6 (7:25.2)   50:57.7 (7:28.2)   58:22.6 (7:24.9)
     1:05:38.3 (7:15.8) 1:12:53.0 (7:14.8)
  3    35 Backlund, Darlene  W68 Palm Springs, CA    14:16.00 1:13:36.90    4   
        7:15.8 (7:15.8)   14:40.5 (7:24.7)   22:04.5 (7:24.1)   29:28.4 (7:23.9)
       36:53.6 (7:25.2)   44:19.1 (7:25.6)   51:43.6 (7:24.5)   59:01.0 (7:17.4)
     1:06:20.5 (7:19.5) 1:13:36.9 (7:16.5)
  4   823 Priest, Jeanette   W65 Lewistown, MT                1:15:11.70    3   
        7:11.9 (7:11.9)   14:20.4 (7:08.6)   21:32.3 (7:11.9)   28:49.2 (7:17.0)
       36:13.3 (7:24.1)   43:47.2 (7:34.0)   51:35.5 (7:48.3)   59:33.2 (7:57.8)
     1:07:26.1 (7:52.9) 1:15:11.7 (7:45.7)
  5   346 Frable, Kathleen   W68 Ivins, UT                    1:16:49.90    2   
        7:25.5 (7:25.5)   14:56.6 (7:31.1)   22:32.9 (7:36.4)   30:12.5 (7:39.6)
       37:56.6 (7:44.2)   45:34.0 (7:37.4)   53:20.8 (7:46.8) 1:01:07.4 (7:46.7)
     1:08:57.6 (7:50.3) 1:16:49.9 (7:52.3)
 
Event 999  W70 10000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   463 Hensley, Barbara   W70 Medway, OH          25:30.00 1:22:05.00    8   
 
Event 999  M45 10000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1009 Swarts, David      M49 Jackson, MI         49:11.00   50:16.60    8   
        4:49.3 (4:49.3)    9:46.6 (4:57.4)   14:48.8 (5:02.3)   19:46.6 (4:57.8)
       24:51.8 (5:05.2)   30:03.0 (5:11.2)   35:07.7 (5:04.8)   40:21.2 (5:13.5)
       45:24.5 (5:03.3)   50:16.6 (4:52.2)
 
Event 999  M50 10000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 --   244 Dabbs, Robert      M54 Atlanta, GA                          DQ  
        6:00.1 (6:00.1)   12:15.7 (6:15.7)   18:38.1 (6:22.4)   25:01.7 (6:23.6)
       31:31.2 (6:29.5)   38:07.9 (6:36.8)   44:47.9 (6:40.1)   51:29.4 (6:41.5)
       58:12.4 (6:43.1) 1:04:44.2 (6:31.8)
 
Event 999  M55 10000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   918 Scott, Jim         M56 Springfield, IL     58:30.00   57:04.10    8   
        5:31.6 (5:31.6)   11:06.0 (5:34.5)   16:46.7 (5:40.7)   22:28.4 (5:41.7)
       28:15.3 (5:47.0)   34:00.0 (5:44.7)   39:47.6 (5:47.6)   45:34.9 (5:47.4)
       51:24.2 (5:49.4)   57:04.1 (5:39.9)
  2  1018 Thiedmann, Klaus   M59 Chicago, IL         58:30.00   59:48.60    6   
        5:41.6 (5:41.6)   11:26.3 (5:44.7)   17:16.1 (5:49.9)   23:07.7 (5:51.6)
       29:03.2 (5:55.6)   35:03.1 (6:00.0)   41:07.0 (6:03.9)   47:15.2 (6:08.3)
       53:30.6 (6:15.5)   59:48.6 (6:18.0)
 
Event 999  M60 10000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   957 Smith, Andrew      M64 Whittier, NC                 1:01:46.80    8   
        6:28.9 (6:28.9)   12:42.3 (6:13.4)   18:55.0 (6:12.8)   25:03.3 (6:08.3)
       31:12.9 (6:09.6)   37:17.1 (6:04.3)   43:22.3 (6:05.3)   49:31.4 (6:09.1)
       55:45.3 (6:14.0) 1:01:46.8 (6:01.6)
  2   843 Reed, Bill         M61 Kalamazoo, MI                1:02:09.40    6   
        6:29.7 (6:29.7)   12:43.4 (6:13.8)   18:55.9 (6:12.5)   25:04.4 (6:08.6)
       31:14.3 (6:09.9)   37:23.7 (6:09.4)   43:43.6 (6:20.0)   50:08.7 (6:25.1)
       56:15.8 (6:07.1) 1:02:09.4 (5:53.7)
  3   258 De Witt, Michael   M63 Kenosha, WI         04:00.00 1:05:29.00    4   
        6:30.0 (6:30.0)   12:58.2 (6:28.2)   19:30.8 (6:32.7)   26:02.0 (6:31.2)
       32:26.3 (6:24.4)   39:01.1 (6:34.8)   45:34.7 (6:33.6)   52:13.0 (6:38.3)
       58:52.2 (6:39.2) 1:05:29.0 (6:36.9)
 
Event 999  M65 10000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  1109 Wiggins, Michael   M65 Hawarden, IA        57:55.00   56:37.00    8   
        5:21.4 (5:21.4)   10:52.7 (5:31.4)   16:25.2 (5:32.5)   22:08.0 (5:42.9)
       27:53.4 (5:45.5)   33:38.2 (5:44.8)   39:19.2 (5:41.1)   45:05.8 (5:46.7)
       50:54.1 (5:48.4)   56:37.0 (5:42.9)
  2  1065 Walker, Max        M67 Greenwood, IN                1:00:03.40    6   
        5:54.7 (5:54.7)   11:50.4 (5:55.7)   17:47.1 (5:56.8)   23:43.6 (5:56.5)
       29:45.3 (6:01.7)   35:48.2 (6:03.0)   41:48.4 (6:00.2)   47:54.9 (6:06.5)
       54:01.3 (6:06.4) 1:00:03.4 (6:02.1)
  3   546 Keating, Robert    M67 Nashua, NH                   1:00:27.70    4   
        5:54.3 (5:54.3)   11:50.1 (5:55.8)   17:46.5 (5:56.5)   23:43.1 (5:56.6)
       29:45.0 (6:02.0)   35:48.3 (6:03.3)   41:59.1 (6:10.8)   48:15.4 (6:16.4)
       54:25.5 (6:10.1) 1:00:27.7 (6:02.3)
  4   347 Frable, Norman     M68 Ivins, UT                    1:02:15.00    3   
        6:18.8 (6:18.8)   12:42.7 (6:23.9)   19:03.4 (6:20.8)   25:30.1 (6:26.7)
       31:53.4 (6:23.4)   38:10.8 (6:17.5)   44:14.4 (6:03.7)   50:14.8 (6:00.4)
       56:15.7 (6:01.0) 1:02:15.0 (5:59.3)
  5   668 Mcguire, Richard   M66 La Grange Park, IL           1:03:11.30    2   
        6:22.3 (6:22.3)   12:39.4 (6:17.1)   18:54.7 (6:15.4)   25:02.0 (6:07.4)
       31:20.5 (6:18.5)   37:45.8 (6:25.3)   44:06.5 (6:20.8)   50:25.6 (6:19.1)
       56:55.1 (6:29.5) 1:03:11.3 (6:16.3)
  6   160 Campbell, Richard  M68 Orange, CA          05:00.00 1:04:58.50    1   
        6:44.8 (6:44.8)   13:12.1 (6:27.3)   19:37.3 (6:25.3)   26:00.2 (6:22.9)
       32:24.0 (6:23.9)   38:53.4 (6:29.4)   45:27.0 (6:33.7)   52:00.4 (6:33.5)
       58:39.0 (6:38.6) 1:04:58.5 (6:19.6)
 
Event 999  M70 10000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   283 Dubow, Joel        M71 Tucker, GA                   1:09:17.00    8   
        7:04.9 (7:04.9)   14:08.8 (7:04.0)   21:03.6 (6:54.8)   28:05.3 (7:01.7)
       35:00.2 (6:55.0)   42:03.3 (7:03.1)   49:01.9 (6:58.7)   55:50.0 (6:48.1)
     1:02:37.7 (6:47.7) 1:09:17.0 (6:39.4)
  2   167 Carmines Jr, James M71 Etters, PA                   1:09:49.50    6   
        7:04.7 (7:04.7)   14:08.9 (7:04.2)   21:05.2 (6:56.3)   28:05.6 (7:00.4)
       35:00.1 (6:54.5)   42:04.0 (7:03.9)   49:02.2 (6:58.3)   55:55.7 (6:53.5)
     1:02:50.1 (6:54.4) 1:09:49.5 (6:59.5)
  3   939 Shields, Ronald    M71 Loysville, PA                1:13:19.90    4   
        7:00.9 (7:00.9)   14:11.9 (7:11.0)   21:40.9 (7:29.0)   29:06.8 (7:25.9)
       36:23.3 (7:16.6)   43:48.3 (7:25.1)   51:23.4 (7:35.1)   58:58.9 (7:35.6)
     1:06:18.4 (7:19.6) 1:13:19.9 (7:01.5)
  4    36 Backlund, John     M74 Palm Springs, CA    18:39.00 1:13:27.60    3   
        7:33.9 (7:33.9)   14:54.1 (7:20.3)   22:11.8 (7:17.7)   29:30.9 (7:19.1)
       36:53.9 (7:23.1)   44:13.9 (7:20.1)   51:34.2 (7:20.3)   58:57.0 (7:22.9)
     1:06:16.9 (7:19.9) 1:13:27.6 (7:10.7)
  5   329 Finch, Bernie      M74 Pepin, WI           20:15.00 1:32:45.50    2   
        9:03.0 (9:03.0)   17:53.3 (8:50.4)   26:54.5 (9:01.2)   36:10.4 (9:15.9)
       45:23.4 (9:13.1)   54:34.0 (9:10.6) 1:03:56.5 (9:22.5) 1:13:26.4 (9:30.0)
     1:23:02.4 (9:36.0) 1:32:45.5 (9:43.1)
 
Event 999  M75 10000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   219 Contract, Sheldon  M75 Rockville, MD                1:16:40.20    8   
        7:22.8 (7:22.8)   14:54.3 (7:31.5)   22:31.4 (7:37.1)   30:07.2 (7:35.9)
       37:46.6 (7:39.5)   45:26.8 (7:40.3)   53:12.0 (7:45.2) 1:00:57.9 (7:46.0)
     1:08:50.2 (7:52.3) 1:16:40.2 (7:50.1)
  2    61 Bayer, Peter       M75 Sarasota, FL                 1:18:47.70    6   
        7:43.1 (7:43.1)   15:16.8 (7:33.7)   23:02.9 (7:46.1)   30:51.0 (7:48.2)
       38:43.8 (7:52.8)   46:39.6 (7:55.8)   54:39.5 (7:59.9) 1:02:42.9 (8:03.5)
     1:10:46.7 (8:03.9) 1:18:47.7 (8:01.0)
 --  1056 Veenstra, James    M76 Jacksonville, IL                     DQ  
        7:19.9 (7:19.9)   14:29.3 (7:09.4)   21:43.7 (7:14.4)   28:51.6 (7:08.0)
       35:56.0 (7:04.4)   43:16.1 (7:20.1)   50:40.4 (7:24.3)   58:26.2 (7:45.9)
     1:06:11.2 (7:45.1) 1:13:45.9 (7:34.7)
 
Event 999  M80 10000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 --   385 Gomes, Gerald      M81 Delray Beach, FL    11:22.00         DQ  
        7:31.9 (7:31.9)   15:25.9 (7:54.0)   23:20.9 (7:55.0)
 
Event 999  M85 10000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   984 Starr, John        M85 Wallingford, PA     18:00.00 1:14:05.10    8   
        7:42.0 (7:42.0)   15:05.7 (7:23.8)   22:32.6 (7:26.9)   29:53.7 (7:21.2)
       37:15.0 (7:21.3)   44:39.2 (7:24.3)   52:04.5 (7:25.3)   59:25.6 (7:21.1)
     1:06:49.0 (7:23.4) 1:14:05.1 (7:16.1)
 
                    Combined Team Scores - 256 Events Scored
===============================================================================
    1) So Cal Track Club          872        2) Atlanta Track Club        830   
    3) TNT International Racing C 627        4) SC Striders Track Club    332   
    5) Potomac Valley Track Club  282        6) Philadelphia Masters      279   
    7) Mass Velocity Track Club   215        8) Shore Athletic Club       188   
    9) Carolinas Track & Field Cl 185       10) Southwest Sprinters Track 167   
   11) Florida Athletic Club      143       12) Over The Hill TC          128   
   13) Atlanta Team Elite         118       14) Athena Track Club         107   
   15) Bohemia Track Club         104       16) Piedmont Pacers Track Clu  96   
   16) Houston Elite               96       18) Pegasus A.C.               82   
   19) Colorado Masters Track & F  80       20) Twilight Throwers          70   
   21) Northport Running Club      68       22) Thor's Stone Athletic Clu  63   
   22) Explosion Track Club        63       24) Ann Arbor Track Club       54   
   25) Miami Valley TC             53       26) Pacific Coast Track Club   50   
   27) West Valley Track Club      48       28) Greater Philadelphia TC    43   
   29) Carolina Godiva Track Club  40       29) Waterloo Track & Field Cl  40   
   29) Garmin Runners              40       32) Team Utopia South          36   
   33) Chicago Walkers Club        35       34) Midwest Masters T&F Club   34   
   35) Arizona Flames Track Club   33       36) Central Park Track Club    32   
   37) U.S. Navy                   29       38) Portland Masters Track Cl  28   
   39) Oregon Track Club           25       39) AZ Desert Throwers         25   
   41) Achilles International      21       42) Central Jersey Road Runne  19   
   43) Greenville Track Club       18       43) Dallas Masters Track & Fi  18   
   45) Cleveland Elite Developmen  16       45) Bull City Track Club       16   
   45) Club Northwest              16       45) New Mexico Track Club      16   
   45) Abe's Striders Racewalking  16       45) Throwing and Growing       16   
   45) Syracuse Chargers Track Cl  16       45) 2nd Wind Track Club        16   
   53) Ronald McDonald House of P  15       54) Track West                 14   
   54) Green Mountain Athletic As  14       54) US Elite Int               14   
   54) Baltimore Washington Athle  14       54) Colonial Road Runners      14   
   59) fittestover40 track club    12       59) Mohegan Striders           12   
   59) Chattanooga Track Club      12       59) Texas Express TFC          12   
   59) Zenith Velocity Internatio  12       59) Nubian Striders            12   
   65) New England Walkers         10       65) River City Rebels          10   
   65) New England 65+ Running Cl  10       65) Trojan Masters T.C.        10   
   65) Earth Drummers              10       65) Twin City Track Club       10   
   65) Trkac Racing Team           10       72) World Class Racewalking     9   
   73) Parkside Athletic Club       8       73) Genesee Valley Harriers     8   
   73) Team GFR Salem               8       73) Texas Throwers Club         8   
   73) Whirlaway Racing Team        8       73) Tidewater Striders          8   
   73) Vault High Athletics         8       73) Boston Athletic Associati   8   
   73) Greater Springfield Harrie   8       73) Springfield Road Runners    8   
   83) Pony Express Track & Field   7       83) Luke's Locker Incorporate   7   
   85) South Jersey Athletic Club   6       85) Long and Strong Throwers    6   
   85) Boise River Running Club     6       85) Playmakers Elite/New Bala   6   
   85) A Snail's Pace Running Clu   6       85) Minnesota Distance Runnin   6   
   91) Raising The Bar Vault Club   5       91) The Woodlands Pole Vault    5   
   91) Chautauqua Striders          5       91) AZ Titans, LLC              5   
   95) Kinesis Dynamic Athletics    4       95) Greater Allegheny Track C   4   
   95) Myrtle Beach Track and Fie   4       95) Greater Boston Track Club   4   
   95) Five Alive Blazers           4      100) Westchester Track Club      3   
  100) Mountain West Track Club     3      102) Ric Rojas Running           2   
  102) Indiana Track Club           2      102) Capital City Striders, In   2   
  102) Syracuse Track Club          2      102) Springbok Track Club        2   
  107) Glenarden Track Club         1      107) New Hampshire Tracksters    1